Kudret Narı Faydaları
Kudret Narı Faydaları

Bugünlerde adından sıkça söz ettiren tropikal bir meyve olan Kudret Narı Faydaları konusunda bilgilenin ve vücudumuzda yarattığı etkileri öğrenerek tüketin!Sample Text

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Kudret Narı Neye İyi Gelir?

Tropikal bir meyve olan Kudret Narı, farklı yapılarda tüketilerek insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır. Meyvenin içeriğinde barındırdığı birçok mineral ve vitamin sayesinde doğal bir sağlık deposu olarak nitelendirilmektedir.

 • Kolesterol Seviyelerini Düzenlemede Yardımcı olur: Kolesterol düzensiz beslenme sonucunda artmaya başlar ve düzenlenmezse birçok hastalığı tetikleyerek sağlık için problem haline gelir. Eğer kolesterol seviyelerinizde sıkıntı varsa kudret narı meyvesini kullanabilirsiniz. Meyve genel olarak vücutta aşırı toplanmış sodyum miktarını azaltmada yardımcı olduğu için kan basıncını koruyarak kalp krizi ve inme risklerini azaltır.
 • Kan şekeri toplanmasında yardımcı olur: Kan şekeri seviyeleri kudret narının içeriğindeki p-insulin adı verilen doğal bir bileşim içermektedir. Bu bileşim sayesinde kandaki şekeri dengeleyerek kan şekerinin düşmesine engel olur. Aynı zamanda tip2 diyabet hastaları içinde büyük ölçüde yardımcı olan bileşenler içermektedir.
 • Karaciğeri temizlemekte yardımcı olur: Karaciğerin temiz tutulması mühimdir. Özellikle alkol kullanımından kaynaklı oluşan sorunları giderir. Bağırsakları da temizleme etkisi olduğundan toptan bir düzenleme yapar. Ayrıca antioksidan etkisi bulunduğundan bağırsak faaliyetlerini düzenler. 
 • Enerji Verir: Düzenli tüketilen kudret narı sayesinde gün içinde kaybettiğimiz enerjimizi toplamamıza yardımcı olur. Sabah aç karnına tüketildiğinde gün içerisinde daha enerjik olmaması sağlar.
 • Saçları güçlendirir: Taze kudret narı suyu saçlara sürüldüğünde saçların parlak hale gelmesine, saç kırıklarının düzelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saç diplerine sürüldüğü zaman doğal bir kepek önleyici olarak da kullanılmaktadır.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı genel anlamda doğal bir antibiyotiktir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca rahatsızlık oluşmadan önlemede de yardımcı olan tadı acı, salatalığa yakın görünümlü bir tropikal meyvedir.

Kudret Narının faydaları o kadar fazladır ki sürekli tüketmek istemenize sebep vermektedir. Acı bir tadı olduğu için doğal bir şeker olan bal ile tüketmeniz önerilir. 

Kudret Narı hem vitaminler hem de mineraller bakımından çok zengin bir meyvedir. İçerisinde bulunan B vitamini, fosfor, demir ve kalsiyum sebebiyle kudret narının faydaları neredeyse tüm vücuda etki etmektedir. 

 • Kanı kirli maddelerden yani toksinlerden arındırır
 • Yükselen kolesterol seviyelerini düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. İnme ve kalp krizi risklerini büyük ölçüde düşürür.
 • Yağ yakım özelliği olduğundan kilo verme sürecinde tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur.
 • Karaciğeri temizler ve düzgün çalışmasını sağlar,
 • Cilt hastalıklarında kullanılır. Sivilce ve iltihap yaralarının düzeltilmesinde yardımcı olur. Sedef hastalığı ve egzama gibi daha önemli cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Enerji seviyenizi yükseltir.
 • Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan doğal bir ilaçtır.
 • Kan pıhtılaşmasını önler.
 • Hazımsızlık problemlerine iyi gelir.
 • Kabızlık problemlerini çözer.
 • Kemiklerin sağlamlaşmasını sağlar. Osteoporoz rahatsızlığı olan kişiler kudret narı tüketerek kemiklerini güçlendirebilirler.
 • Kanserli hücreler ile savaşır.  Özellikle prostat, rahim ve göğüs kanserleri için kullanımı uygundur.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır. 
 • Diyabet tedavilerinde kullanılır.

Kudret Narı Nasıl Yenir?

Kudret Narı bilindiği üzere tropikal bir meyvedir. İçinde tüketirken çıkarmamız gereken çekirdekleri vardır. Görüntü olarak salatalığa benzese bile tadı acıdır. Bu yüzden normal meyveler gibi yememiz pek mümkün değildir. Farklı tüketim yolları bulunmaktadır.

Bal ile: Kudret Narı olgunlaştığında turuncu bir renk alır. Olgunlaşan kudret narı meyvesinin iç kısımlarını çıkartıp püre haline gelene kadar ezmemiz gerekmektedir. Püre haline getirdiğimiz meyveye miktara bağlı olarak bal karıştırabilirsiniz. Yaptığınız karışımı sabah bir şey yemeden önce bir tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Gün içinde tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur ama boş midenize tüketmeniz fayda görmeniz açısından daha etkili olacaktır.

Bir başka yöntem ise olgunlaşmış kudret narı meyvesinin çekirdeklerini çıkararak küçük parçalar halinde doğrayın. Meyve parçalarını cam bir kavanoza koyun. Bal ile tatlandırmak için parçalar halinde doğradığınız meyvelerin olduğu kavanoza yaklaşık 1 su bardağı kadar bal koyarak karıştırın. Özlerinin birbirine iyice geçmesini sağlamak için yaklaşık 3 hafta kadar kapağını açmadan dinlendirin. Meyveler macun kıvamına geldikten sonra aç karnına bu macunu tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yaralarınıza ya da belirgin cilt lekelerinize sürerek de kullanabilirsiniz. 

Zeytinyağı ile: Bal ile uyguladığımız yöntem gibi meyvenin çekirdeklerini çıkarıp cam bir kavanoza yerleştirmelisiniz. Ardından bal yerine aynı miktarda saf zeytinyağını koyarak daha uzun bir süre yani en az 4 ay bekletmeniz gerekmektedir. Macun kıvamına gelen kudret narını sabahları aç karnına tüketebilir, cilt lekelerinize sürerek bu doğal tedavi yöntemini uygulayabilirsiniz.

Kudret Narı Macunu Neye İyi Gelir?

Kudret Narı faydaları arasında birçok cilt problemi, egzama yada sedef hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca sindirim bozukluklarına iyi gelmesi, bağışıklığı kuvvetlendirmesi, öksürük giderici ve ateş düşürücü etkileri de mevcuttur. Kudret Narı zamanla olgunlaşan bir meyvedir ve bol çekirdeklidir. Kudret Narı diğer meyveler gibi anında tüketilebilecek bir meyve olmadığından faydalarını görebilmek için bazı işlemlerden geçirilmelidir. 

Tadı acı olduğundan tadını seyreltmek ve kıvam alması için bal ya da zeytinyağı kullanmak gerekmektedir. İstediğinize göre her iki yöntem de uygulanabilmektedir.

Bal ile yapılan macun daha kısa sürede kullanılabilir. Kudret Narı macunun birçok faydası bulunmaktadır:

 • Macun ciltte leke bulunan kısımlara sürülerek leke problemlerinin giderilmesinde kullanılır. Düzenli kullanımlarda lekelerin hızlıca kaybolduğunu göreceksiniz. Kaşıntı, saçkıran, akne ve mantar hastalıklarına da iyi gelmektedir.  
 • Macunu sabah aç karnımıza tükettiğimizde sindirim sistemimize çok büyük faydaları vardır.
 • Macun kanserle savaşta çok etkili bir besindir. Anti tümör özelliği olan bu macun tümörün yok edilmesi için de kullanılmaktadır.
 • Kadınlarda üreme yollarında meydana gelen rahatsızlıkları onarmada çok fazla etkisi bulunmaktadır. Özellikle rahim ve göğüs kanseri tedavilerinde takviye olarak tüketimi uygundur.
 • Kan dolaşımında meydana gelen tıkanmaları çözer. Kanı temizler ve kanda dolaşan mikropların yok edilmesinde büyük rol oynamaktadır.
 • Sabah aç karnına içildiğinde etkileri çok daha fazla olmaktadır. İçerisinde bulunan C Vitamini, demir, kalsiyum, demir gibi mineraller sayesinde kemik gelişiminde çok büyük etkisi vardır.

Kudret Narı Tüketirken Nelere Dikkat Etmelidir?

Çok fazla iyileştirici etkisi bulunmasına rağmen bazı durumlarda kullanmak düşündüğümüz kadar faydalı olmayabilir. Hatta aksine zararlı hale gelebilir. Bu sebeple var olan rahatsızlıklarımızın ve alerjilerimizin farkında olarak tüketmemiz gerekmektedir.  

Ayrıca bitki çaylarının bile fazla tüketilmesinin zararlı olduğu bilinirken güçlü etkileri olan kudret narı meyvesinin fazla tüketilmesi daha büyük problemlere yol açabilir. Öncelikle bazı kişilerin kudret narı meyvesi ya da macununu tüketmemesi gerekmektedir. Tüketmeye başlamadan önce lütfen bu rahatsızlıklarının olmadığından emin olunuz.

 • Alerjik reaksiyonları olan kişilerin kullanmadan önce içerdiği minerallere bakarak tüketmesi gerekmektedir. 
 • Düzenli ilaç kullanmak zorunda kalan kişilerin ilaç etkisini yitirmemesi açısından doktorlarına sormaları faydalı olacaktır.
 • Hamile kadınlar ve emziren annelerin asla kullanılmaması gerekmektedir.
 • Hamile kalma ihtimali olan kadınların da kullanırken dikkatli olması gerekmektedir.
 • Düşük kan değeri taşıyan kişiler için zararlı olabilir. 
 • Şeker hastalığı olup düzenli şeker düzenleyici ilaç kullananların kudret narı meyvesini kullanması önerilmez.
 • Kan sulandırıcı kullanan kişilerde yan etkileri olabilir.

Fazla kullanımda karaciğerde hasar görülebilmektedir. Adet dönemlerinde kadınların kullanmaması gerekmektedir. Bu dönemlerde kullanıldığında kanama artabilir. Eğer farkında olmadan kullandıysanız hemen bırakmak gerekir. 

Bu etkilerden birinin bile olabileceğini düşünüyorsanız tedavi olduğunuz doktorunuza kullanıp kullanmama konusunda muhakkak danışmanız gerekmektedir. Herkesin metabolizması farklı olduğundan farklı etkiler görülebilir. Kudret Narı tükettikten sonra rahatsızlık ya da farklılık hissedersiniz hızlı bir şekilde bir doktora görünmelisiniz.

Sağlığınız için önemli diğer bilgiler için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by