Sağlık Rehberi

Rezenenin Faydaları

Rezenenin Faydaları Nelerdir? Rezene Çayı Nasıl Tüketilmelidir? Rezene Tansiyon Düşürür Mü? Merak ettiğiniz soruların cevapları bu sayfada!

Orta Çağ boyunca insanlar rezeneyi bela defici olarak kullandılar. Hane halkını kötü ruhlardan korunması için kapılarının üzerlerine astılar. Eski Yunanlılar ve Romalılar rezenenin güç ve cesaret getirdiğini ve uzun bir yaşam sağladığını düşünüyorlardı. Günümüzde artık koruyucu bir rol üstlenmese de alternatif tıp alanında sağlığımızı korumak için kullanılıyor.

Latince adı Foeniculum Vulgare olan rezene, Akdeniz de yetişen çok faydalı bir bitkidir. Bitki bilimcilere göre rezene tohumu sindirimde çok etkili bir yardımcıdır. Gaz ve şişkinliği almakta, mide kramplarını azaltmakta kullanılmaktadır.

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sağlığını İyileştirir
Rezene, bebeklerde mide ekşimesi, bağırsak gazı (ve bebek gazı), şişkinlik ve hatta kolik gibi bir dizi sindirim rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılır. Rezenenin antispazmodik ve karminatif etkileri vardır. Ayrıca huzursuz bağırsak sendromu gibi diğer ciddi sindirim rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. Mide, şişkinlik veya ishaliniz varsa, kendinizi rezene çayı ile tedavi etmek isteyebilirsiniz. Çayın ılık suyu sindiriminizi sakinleştirici etkisi rezenenin faydaları arasındadır.

Emziren Kadınlara Faydalı Olabilir
Rezene, anethole adlı antioksidanı içerir. Bu antioksidan östrojen hormonunun özelliklerini taklit edebilme ve kadınlarda süt salgısını artırmaya faydalı olabilir. Rezene, aynı zamanda galaktagoglar (emzirmeyi teşvik eden maddeler) olarak bilindiği için emziren kadınlara yarar sağlayabilir.

Nefes Kokusunu Önler
Rezene, anason (veya meyan kökü) aromasına sahiptir. Sadece 5 ila 10 rezene tohumunu çiğnemek nefesinizi tazeleyebilir. Tohumların tükürük üretimini arttır ve ağız kokusuna neden olan bakterileri ortadan kaldırabilir. Rezene, ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Tohumları ne kadar uzun süre çiğnerseniz, o kadar ferahlatıcı bir etki hissedebilirsiniz.

Uyumanıza Yardımcı Olur
Sıcak bir çay, uzun bir günün ardından dinlenmek için harika bir yoldur. Özellikle rezene çayı demlemek sizin için daha sağlıklı olacaktır. Rezene, sindirim kaslarınız da dahil olmak üzere kaslarınızı gevşetebildiğinden, içtikten sonra rahat bir uykuya daha hazır olabilirsiniz. Rezenenin faydaları uyku problemi çekenler için uzun ömürlü bir çözüm olabilir.

Vücudunuzdaki Antioksidan Miktarını Artırır
Rezene çayı, vücudunuzun düzenli olarak maruz kaldığınız zararlı şeylerle savaşması gereken antioksidanlar içerir. Rezene çayı içtiğinizde, antioksidanlar kanınızdaki oksidatif hasarla mücadele eden moleküllere yapışacaktır. Bu, böbrek ve karaciğerinizdeki yükü azaltır, yeni hücre üretimine yardımcı olur ve hatta yaşlanma belirtilerini azaltır.

Rezene Neye İyi Gelir?

Rezene ayrıca müshil olarak kullanılan bitkisel formüllerin yan etkilerini veya sindirim problemleri için diğer bitkisel ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Aslında, rezene tohumlarından yapılan karışımlar veya çaylar, hassas bağırsak sendromu, ülseratif kolit ve gastrointestinal sistemi etkileyen diğer durumların neden olduğu mide kas spazmlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Rezene İdrar Söktürür Mü?

Rezenenin faydaları arasından idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Doğal bir şifa kaynağı olarak görülen rezene çay haline getirilerek tüketilmektedir. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasında, yağ yakımında ve enfeksiyonların kurutulmasına yardımcı olan rezene, idrara çıkmakta zorlanan kişiler tarafından da düzenli bir şekilde kullanılabilir.

Sindirim sistemini düzelterek, bağırsakların daha iyi ve kuvvetli bir şekilde çalışmasını sağlayan rezene, antioksidan ve güçlü C Vitamini içermesi ile de bağışıklığa yardımcı olmaktadır. Ayrıca bebeklerde ve yetişkinlerde de doğal bi gaz söktürücü olarak kullanılmaktadır.

İdrar yaparken yanma ya da sızı hissediyorsanız bu bölümde oluşan enfeksiyon ve ağrıların çözümü olarak da tüketilebilir. Kadınlarda regl ağrısını yatıştırdığı ve vücudu gevşettiği bilindiğinden çok fazla tüketilmektedir.

Rezene Tansiyon Düşürür Mü?

Hipertansiyon, yüksek tansiyonu tanımlayan tıbbi bir terimdir. Arterlerin içinde biriken basınç, damarları gerebilir ve zayıflatabilir. Bu da kanın daha verimsiz akmasına yol açar. Kalbin bu durumu telafi edilmesi için daha fazla kan pompalaması gerekir. Hipertansiyon ayrıca kan pıhtılaşması, damarlarda plak oluşumu, doku ve organ hasarı riskini artırabilir.

Düşük bir sodyum alımını sürdürmek kan basıncını düşürmek için gereklidir. Ancak vücuttaki sodyum, kan damarlarının genişlemesi ve kasılması sağladığı için potasyum alımını dengelemek aynı derecede önemli bir unsurdur.

Ek olarak, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun kan basıncını doğal olarak düşürmeye yardımcı olan elementlerdir. Bunların hepsi rezene içinde bulunur. Rezenenin faydaları, yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği nedeniyle kan basıncını düzeltmeye yardımcı olabilir. Potasyum sodyuma karşı çalışır ve vücuttaki yüksek tansiyonla savaşmaya yardımcı olur.

Rezene ve diğer gıdalarda bulunan bileşikler kan damarlarının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmeye yardımcı olacak özellikler taşırlar. Bu nedenle, kan basıncını düşürmeye ve kalbi korumak için rezenenin faydaları önemlidir.

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Rezene, sarı çiçekleri olan uzun bir bitkidir. Kökeni Akdeniz’e özgü olan bu bitki, tüm dünyada yetişir ve yüzyıllardır tıbbi bir bitki olarak kullanılmaktadır. Rezene tohumları kurutulabilir ve güçlü kokulu bir çay yapmak için kullanılabilir. Çayının tadı, biraz menyan kökü ve hafif acıdır. Ayrıca rahatlatıcı bir kokuya sahiptir. Rezene çayı hemen hemen her süpermarkette veya aktarlandan satın alınabilir.

Rezene çayı yapmanın farklı yolları vardır, ancak en popüler şekilde şöyle yapılır;

 • Bir çay kaşığı rezene tohumunu bir fincan çaya koyun ve üzerine sıcak su dökün
 • Rezene tohumunu kaynatmamaya dikkat edin, böylece önemli besin maddelerinin çoğunu öldürmemiş olursunuz.
 • Üzerini bir kapak veya bez ile örtün ve 10 dakika bekletin.
 • Açık sarı bir çay olduktan sonra süzerek içebilirsiniz.
 • Günde bir veya iki kez sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Bu çayı içmek için en iyi zaman, sindirime yardımcı olduğu için yemeklerden sonradır. Ayrıca ağızda meyan kökü ile benzer tatlı bir tat bırakır ve böylece bir ‘tatlı’ yeme hissinizi de azaltmış olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın