Yaşam Koçluğu

Her zaman istediğiniz şeyleri yapma şansınız olmaz ama istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz. Yapmak istediğiniz şeyler ve kazanımları ile ilgili yaşam koçu ile çalışarak profesyonel destek alabilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Nedir ?

Yaşam koçluğu; insanların, hayatlarında gerçekleştirmek istedikleri şeyler için kendilerine koydukları hedeflerin, sonuca ulaşması ya da kişilerin sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmesi için profesyonel danışmanlık hizmeti sunan profesyonel bir meslek dalıdır. Yaşam koçluğu yapacak kişiler, yoğun bir eğitimi tamamlamasının ardından gerekli uzmanlardan onaylı sertifika almaktadır.

Birçok insan, hayatını tek bir noktaya odaklayarak uzun yıllar harcarlar. Kişiler, bu noktaya ulaşmak için çabalarken, etraflarındaki diğer şeyleri görmezden gelebilirler.

Bazen insanlar, hayatlarında bir şeylerin eksik olduğunu, yeterince tatminkar bir yaşamları olmadığını düşünebilir. Hayal kurdukları yaşam tarzlarının sadece hayallerinde kaldığını görmek motivasyon kaybına sebep olur. Bu şekilde hayatlarında bir amaç belirleyemeyebilirler ya da koydukları hedefleri gerçekleştirmeye yönelik hiçbir adım atamazlar. Bu kişiler, hayatlarında uzun süredir hiçbir olumlu gelişmenin olmadığını söylerler ve her zaman başlarına olumsuz şeylerin geldiğini söyleyip şikayet ederler. Gün içinde insanlarla kurulan ilişkiler, giderek daha başarısız olmaya başlar ve kendilerini yalnız hissederler. Böyle durumlarda profesyonel ve yaşam koçluğu eğitimi tamamlamış bir yaşam koçu ile görüşmek size daha fazla fayda sağlar.

Yaşam Koçu Ne Yapar ?

Coaching practitioner olarak da bildiğimiz yaşam koçları, hayatlarının gidişatından memnun olmayan kişilerin kendilerine karşı bakış açılarını değiştirerek, kendilerini yeniden tanıyıp içlerindeki gücü ortaya çıkarır ve harekete geçirici tarzda danışmanlık hizmeti sunarlar.

Koçlar, birçok farklı alanda eğitime katılıp, istedikleri alanlarda uzmanlık derecesinde profesyonel sertifika sahibi olabilirler. Bu alanlar arasında; yaşam, ilişki, kariyer, yönetici, öğrenci, sporcu, satış ve politika koçluğu bulunuyor. Coaching hizmeti almak isteyen kişiler, ihtiyaçları doğrultusunda uzman seçimi yaparlarsa, çok daha verimli sonuçlar elde edebilirler. Örneğin, hamilelik döneminde almış olduğu kiloları vermek isteyen bir danışan, kariyer alanında profesyonel bir koçla görüşürse istediği sonucu elde edemeyebilir.

Koçla yapılan görüşmelerde, kendinizi açık, anlaşılır, kendi öznel duygu ve düşüncelerinizi anlatabilmeniz, koçun size vereceği hizmetin güvenirliğini arttırır. Yaşam koçunuza karşı ne kadar açık olursanız size o kadar yardımcı olabilir. Seansların sıklığı ve süresi başvuran kişilerle birlikte kararlaştırılır. Genellikle profesyonel bir seans ortalama 45 dakika sürer. Yaşam koçları, sertifika sahibi uzmanlar olsa da ilaç yazma, diyet programı hazırlama gibi yetkileri yoktur. Bu yüzden başvuran kişileri gerekli profesyonellere yönlendirerek, onların tavsiyeleri doğrultusunda ortak bir çalışma yürütürler. Örneğin, bir diyetisyen tarafından hazırlanmış beslenme listesini motivasyonunuzu kaybetmeden uygulamanıza yardımcı olurlar.

Yaşam Koçu İstanbul

Psikolojik açıdan sağlıklı bireylerin; hayatlarında gelmiş oldukları noktadan memnun olmamaları, özgüven ve cesaret eksikliği yaşamaları, başladıkları işlerin sonunu getirememeleri gibi problemleri, yaşam koçlarının ilgi alanlarını kapsamaktadır. Hedef eksikliği ya da koyulan hedefi elde etmek için çaba göstermemek çağımızda çok yaygın bir sorun haline geldi. Neredeyse herkes yaptığı işten, olduğu yerden memnun değil. Gerek çevrenin insanlara yapmış olduğu dayatmalar, gerekse kişinin kendi içinde yaşamış olduğu çatışmalar, bunun sebeplerindendir.

Kargaşanın hakim olduğu, hayatın stresli geçtiği, İstanbul gibi büyük şehirlerde, nüfusun yüksekliğinin de etkisiyle bu tarz sorunlar, diğer şehirlere oranla çok daha fazla görülür.

Böyle problemler yaşayan kişiler yaşam koçluğu hizmeti alarak problemlerini aşabiliyorlar. Büyük şehirlerde, yaşam koçuna ihtiyacın fazla olmasından dolayı yetiştirilmiş yaşam koçu sayısı farklı bölgelere kıyasla daha fazladır. Özellikle İstanbul’da oldukça fazla sayıda eğitimi tamamlamış yaşam koçu bulunmaktadır.

İstanbul, dünya çapında düzenlenen seminer, kongre ve eğitimlere ev sahipliği yapan bir şehir olduğu için İstanbul’da ikamet eden birçok yaşam koçu, kendini daha çok geliştirme fırsatı elde etmiştir. Güncel bilgilere sahip bu yaşam koçları, tercih edilme açısından ilk sıralarda yer almaktadırlar.

Yaşam Koçu Ücretleri / Fiyatları

Yaşam koçları, özel yaşam koçluğu merkezlerinde hizmet sunuyor. Bu merkezlerin dışında, internet aracılığıyla online hizmet veren yaşam koçları da bulunur. Eğer görüşmek istediğiniz yaşam koçu ikamet ettiğiniz şehirde bulunmuyorsa, online hizmeti tercih edebilir ya da şehrinizde bulunan farklı bir yaşam koçuyla görüşebilirsiniz. Verilen hizmetin kalitesi, yaşam koçunun tanınmışlık seviyesi ve elde edilen başarı oranı, fiyatın belirlenmesinde büyük rol oynar. Bir yaşam koçu ne kadar tanınmışsa, talep edeceği fiyat da bir o kadar yüksek olur. Bunların haricinde, yaşam koçluğu merkezinin bulunduğu şehir ya da bölge, talep edilen hizmet de ücretin belirlenmesinde yer alan faktörlerdendir.

Ülkemizde, seans başına istenen ücretler genel olarak 200 ile 600 tl arasında değişiklik gösteriyor. Bir seans 30 dakika sürebileceği gibi, 90 dakika da sürebilir.

Bu tamamen başvuran kişiye ve yaşam koçuna bağlı bir durumdur. Seans sıklıkları, yaşam koçlarıyla beraber kararlaştırılır. Ücretler de günlük, haftalık veya aylık olarak ödenebilmektedir.

Bir yaşam koçuna gittikten sonrasında koçunuzun önerilerini dinlemeniz gerekiyor. Planlanan seans sayısı ve sıklığına uymak son derece önemli. Birkaç seansa gidip kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınız anda seansları yarıda bırakırsanız, süreç tamamlanmamış olacağı için henüz tam anlamıyla yenilenememiş olan bilinçaltınız, eski haline dönmekte zorlanmaz. Zaman ve para kaybının haricinde, umutlarınızın yıkılmış olması psikolojinize çeşitli zararlar verebilir. Eskisinden daha karamsar, daha kötü hissedebilirsiniz.

En İyi Yaşam Koçluğu

Yaşam koçluğu hizmeti almaya karar verdikten sonrasında detaylı bir araştırma yapılmasında fayda vardır.

Çünkü iyi bir koçluğun size sağlayacağı yararlar olduğu gibi, yetersiz koçluk hizmetinin size büyük zararları olabilir. Yaşam koçu seçerken, almış olduğu eğitime, gerekli uzmanlar tarafından onaylı bir sertifikaya sahip olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda birçok eğitmen, kendini hafıza teknikleri, meditasyon ve nlp alanında geliştirmektedir. Bu alanlarda kendini geliştirmemiş bir eğitmen ilerleyen zamanlarda yetersiz kalacaktır.

İyi bir yaşam koçu, başvuran kişiyi belirli kalıplara sokmadan, bireysel değerlendirme yaparak, o kişiyi yakından tanımak için çalışır. Yaşam koçları, hayata ve olaylara karşı bakış açınızı detaylı ve kendine has yöntemlerle inceledikten sonrasında size, nlp gibi hafıza teknikleri ve meditasyon yöntemlerini kullanarak yardımcı olur. Koçunuz ile kurmuş olduğunuz ilişki, son derece önemlidir. Kurulan ilişkiler ne kadar sağlam olursa sonuç bir o kadar başarılı olur. Bu yüzden seçim yaparken, işini neşe ile yapan, iletişim kurmaktan kaçınmayan ve sizde farkındalık oluşturma konusunda yetenekli olan koçlar seçmek gerekir. Motivasyonu yüksek kişilerle çalışmak koçu da teşvik ederek kişilerin istedikleri hayat tarzına daha hızlı ve profesyonel yollarla ulaşmalarını sağlar. Böylelikle kişisel mutluluk seviyeniz artarak etrafınıza da sevgi saçmanızı sağlar.

Yaşam Koçu ile Zayıflama

İnsanların bilinçaltına yerleşmiş olan, “kilo genetik, hamilelik kilosu kalıcı olur, ne yesem kilo yapıyor, kullandığım ilaçlardan dolayı zayıflayamıyorum, spor beni çok yoruyor” tarzındaki kalıplaşmış düşünceler, kişilerin bir programa uymasını neredeyse olanaksız bir durum haline getiriyor. Böyle bir noktada kişinin farkındalık sürecine girmesi son derece önem teşkil etmektedir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey bakış açınızı değiştirmek. Bakış açınızı değiştirdiğinizde problemlerin çok daha kolay aşıldığını göreceksiniz.

Zayıflama programlarında en çok nlp teknikleri kullanılır. Bu şekilde kişilerin düşünce tarzlarında olumlu yönde değişiklikler yapılarak hayata karşı bakış açılarının değişmesi sağlanır. Kişilere olumlamalar yapılarak, özsaygı ve özgüven aşılanır. Tüm bunların sonucunda kişi zorlanmadan yeme içme alışkanlıklarını değiştirir ve böylece, bireyler kaybettikleri neşe ve pozitifliği tekrar kazanırlar. Zayıflama koçluğu hizmetinde, kişilere dayatılan beslenme listeleri ve spor programları yer almaz. Koçlukta, zihinsel güç kullanılır ve öncelikli hedef, kişinin zihninde daha iyi bir yaşam standardı oluşturmaktır.

Fazla kilolu kişiler, hamilelik sonrası dönemde kilo veremeyenler, sürekli olarak sağlık problemleri yaşayanlar, hastalık döneminin atlatılmasını kolaylaştırmak ve hızlandırmak isteyenler, kendilerini ve çevresindeki kişilerin zihinlerini daha sağlıklı bir şekilde yaşamak için programlamak isteyenler, zayıflama koçluğu hizmeti alabilirler.

Yaşam Koçluğu Merkezi

Her insanın hayalinde yapmak istediği şeyler, sahip olmak istediği kişisel özellikler bulunur. Kimileri daha özgüvenli olmak isterken kimileri daha iyi bir iş hayal ediyor. Bu insanlardan bazıları bu hayalleri gerçekleştirmek için çabalayıp bunu başarırken, bazıları da hiçbir adım atmayıp hayatlarından şikayet ederler. Bu tarz insanların yaşam koçluğu merkezine başvurmaları gerekmektedir. Yaşam koçluğu merkezlerinde alacakları coaching hizmeti sonrasında yaşayacakları farkındalık sonucunda istedikleri hayatı elde edebilecekler ve istedikleri özelliklerde bir hayat yaşama şansını yakalayabileceklerdir.

Önemli olan kişinin kendini tekrar tanıyıp içindeki gücün farkına varması ve bebeklikten itibaren bilinçaltına yerleşen korkularından kurtulmasıdır.

Kişisel anlamda edineceğiz doğru tecrübe ve katkı hayatınıza ciddi bir etki yaratacak olduğu için, eğitimini tamamlamış yaşam koçlarını ve merkezlerini tercih etmeniz önemlidir.

Yaşam koçu, sertifika almadan öncesinde profesyonel kişiler tarafından, hafıza teknikleri, nlp ve meditasyon gibi alanlarda eğitilir. Bu eğitimin sonunda başarılı olan kişilere sertifika verilir. O yüzden yaşam koçluğu merkezlerine gidip alanında uzman kişilerden yardım almak en iyisidir. Ülkemizde, koçluk merkezlerinde çok sayıda yaşam koçu bulunuyor. Hepsi alanında uzman, empati yapma ve iletişim kurma becerileri gelişmiş, çağın getirdiği yenilikleri yakından takip eden, ön yargılardan uzak duran, kalıplaşmış düşüncelerden uzak duran, güvenilir koçlardır. Bu koçların yardımı ile yaşamınızı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Yaşam Koçu Önerileri / Tavsiye

Bir yaşam koçunu önerilir yapan faktörlerin başında, koçun almış olduğu eğitim, katılmış olduğu seminerler, sahip oldukları eğitim belgeleri gelmektedir. Yaşam koçlarının kendilerini geliştirmesi, güncel yaklaşımları yakından takip edip uygulaması, en az sahip oldukları sertifika kadar önemlidir.

Çağın gerisinde kalmış uygulamalar kişilere fayda sağlamayabilir. Başvuran bireylere yapılan yanlış yaklaşımlar ve dayatmalar, onların motivasyonunu kaybetmesine, hatta seansları iptal ederek depresyona girmesine bile sebep olabilir. Bu yüzden iyi bir yaşam koçu; tarafsız, ön yargısız, anlayışlı, iletişim becerisi yüksek ve profesyonel olmalıdır. Aynı zamanda, kalıplaşmış düşüncelerden uzak durmalı ve kişilerle iş birliği yaparak bir güven ortamı içerisinde seansları sürdürerek doğru yolu göstermelidir.

Daha önce koçluk hizmeti almış kişilere danışarak bir fikir edinebilirsiniz. O koçlarla daha önce çalışmış insanların yorumlarını dinlemenin size oldukça yararı olacaktır.

Yorumları Görüntüle

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın