1200 Kalorilik Diyet

Günümüzde birçok kişi sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek adına 1200 kalorilik diyet listelerini tercih etmektedir. Bu diyet listesi vücudunuzun ihtiyacı olan sağlıklı protein, yağ ve karbonhidrat içeriğine göre kişiye özel düzenlendiğinde kişinin metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Özellikle uzmanlar tarafından az az sık sık yeme planına göre düzenlenen 1200 kalorilik diyet listeleri uzun süre tok tutucu gıdalarla desteklendiğinde kısa sürede etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Ülkemizde bu diyet listesini uygulayan ve ideal kilosuna ulaşan milyonlarca insan bulunmaktadır. Bu diyet listesi günlük vitamin, mineral ihtiyaçlarınızın tamamını karşılarken günlük alınması gereken besin değerleri için de yeterlidir.

1200 Kalorilik Diyet Listesinin Amacı Nedir?

Fazla kilolarından kurtularak sağlıklı bir vücuda kavuşmak isteyen kişilerin çeşitli diyet programlarına başvurması da gerekmektedir. Uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet programlarına oldukça önem verilmesi ve neticesinde de sürecin iyi biçimde geçirilerek daha sağlıklı bir vücuda ulaşılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda çok az kaloriye sahip olan diyetler arasında da 1200 kalorilik diyet listesini görmek mümkündür.Bu diyet programlarının en temel amacı ise kişiye hızlı kilo verdirerek fit vücudu yakalamasında yardımcı olmaktır.

Diyet programlarına tabi olarak fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin bu noktada 1200 kalorilik diyet listesini doğru biçimde uygulamasında oldukça büyük avantaj vardır. Çünkü 1200 kalorilik diyet programına devam eden kişilerin tükettiğinden fazlasını yaktıkları görülmektedir. Bu aradaki fark ise vücuttaki yağ depolarından karşılanmaktadır. Yağ yakımının hızlı biçimde gerçekleştiği 1200 kalorilik diyet programında kişilerin kas kütlelerini de kaybetmemeleri için yeteri düzeyde protein tüketmeleri aynı zamanda da gününe spor ekleyerek de programı en verimli biçimde ilerletmeleri gerekmektedir.

Fazla kiloları yüzünden stres yaşayanlar, gergin olanlar ve kendine öz güveni olmayanlar için en ideal diyet programlarından biri olarak karşımıza çıkan 1200 kalorilik diyet programının uygulanması orta vadede kişilerin fazla kilolarından arınmasına katkı sağlamaktadır. Sizler de bu diyet programlarını en verimli biçimde uygulayarak vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulabilir ve istediğiniz fit görünüme de kavuşabilirsiniz.

1200 Kalorilik Diyet Listesinde Uyulması Gereken Kurallar

Bazal metabolizma hızı ve günlük fiziksel aktivite düzeyi göz önünde bulundurulduğunda 1150-1250 kalori arasında kalori ihtiyacına gerek duyan kişiler tarafından uygulanmalıdır. İdeal kiloya gelme sürecinde kesinlikle aç kalınmamalıdır. Gün içerisinde tüketilmesi gereken besinler az az sık sık öğünlere bölünerek tüketim gerçekleştirilmelidir. Gün içerisinde 3 öğün en az 2 ara öğün yapılarak ideal kiloya gelme süreci tamamlanmalıdır. İştah kontrolü bu diyet listesine uygun öğünlerle sağlanır ve yemek yeme isteği azaltılır. Kalori paylaşımı yapılırken gün içerisinde ana öğünlerin kalori içeriği ara öğünlere göre biraz fazla tutulabilir. Kahvaltı olabildiğince günün en erken saatlerinde yapılmalı ve metabolizma harekete geçirilmelidir.

1200 Kalorilik Diyet Listesinde Yapılmaması Gereken Yanlışlar

Doymuş yağlar, yağlı etler, kızartma pişirme yöntemi kullanılarak yapılan besinler tüketilmemelidir. Bu besinler yerine daha sağlıklı olan fındık yağı, zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı gibi daha sağlıklı yağlar tercih edilmelidir. Beyaz pirinç, şeker, beyaz un, hazır meyve suları, paketli ve katkı maddesi ilave edilmiş hazır besinler tüketilmemelidir. Bu besinler yerine esmer pirinç, mercimek, kinoa, karabuğday, maş fasülyesi, mercimek-soy filizi gibi kurubaklagiller ve taze meyveler tüketilmelidir. Ancak 1200 kalorilik diyet listesinin metabolizmanız için uygun olup olmadığı uzmanlar tarafından belirlendikten sonra uygulanmalıdır. Kilo verme sürecinizde yağ yakımının direnç göstermemesi ve sağlıklı kilo verebilmek adına size uygunluğu belirlenmelidir.

1200 Kalorilik Diyet Listesini Kimler Uygulamalı?

Zayıflamaya karar veren kişilerin öncelikle kalori hesabı yapmaları gerekiyor. Her insanın vücut gereksinimleri yaş, kilo, cinsiyet ve yaşam tarzına göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden vücudun en az kaç kaloriye ihtiyaç duyduğunu bilmek ve bu doğrultuda diyet programları uygulanmalıdır. Fakat vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarını sağlıklı besinlerden karşılamakta son derece önemlidir.

Her sağlıklı insanın ihtiyaç duyduğu günlük minimum kalori miktarının 1200 kalori olduğu bilinmektedir. Daha düşük kalorili diyet programları uygulandığını çeşitli rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir.

1200 kalorilik diyet programını, metabolizma hızı düşük olan ve günlük kalori ihtiyacı 1700-2200 kaloriden düşük olan kişiler uygulayabilir. İş ve sosyal hayatı sebebiyle hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kişiler için düşük kalorili diyetler önerilir. Fakat günlük yaşamı olumsuz etkilediği an ara verilmeli veya sonlandırılmalıdır. Ayrıca hareketli bir hayat sürdüren kişilerin düşük kalorili diyetleri uygulamasına gerek yoktur.

Fazla kiloları sebebiyle rahatsızlık yaşayanlar ve obezite sorunu olan kişiler 1200 kalorilik diyet programını belirli aralıklarla uygulayabilirler.

1200 kalorilik diyet programını, hamile ve emziren kadınların uygulaması önerilmemektedir. Kronik hastalığı olan kişiler ve diyabet hastalığı olanların diyeti uygulaması ile çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlanabilir. Doktorunuza danışmadan düşük kalorili diyet uygulamak sağlığınıza zarar verebilir.

1200 Kalorilik Diyet Kaç Kilo Verdirir?

Diyet listesi araştırmaları yaparken birçok kişi öncelikle diyet sonrası kaç kilo vereceklerini merak ederler. Bu öncelik, diyet ve zayıflama süreçlerini büyük bir hayal kırıklığa sürükleyebilecek bir yanlıştır. Her insanın metabolizma hızı, gün içinde ki hareketlilik, yaş ve cinsiyet gibi gösterdiği farklı özellikleri vardır. Bu yüzden 1200 kalorilik diyeti uygulayan her kişi aynı sonuçlara ulaşamayabilir.

Çok hareketli bir yaşam tarzı olan kişilerin aynı zamanda metabolizma hızları da oldukça yüksekse, bir hafta boyunca yapılan bu diyet sayesinde 2-3 kilo verebilirler. Fakat hareketsiz ve enerji yakımı sağlayamadığınız bir yaşam sürdürüyorsanız işler değişebilir. Üstelik metabolizma hızınız da yavaşsa haftada 1 kilo hatta 500 gram verebilme ihtimaliniz de mevcut. Diyet uygulamalarında sağlıklı kilo vermenin hızlı ve sağlıksız kilo vermekten daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

Belirli kalori hesaplamalarının yapılmasının ardından oluşturulan diyet listeleri diğer diyet listelerinden ayrılmaktadır. Besinlerin kalorilerini hesaplamak belli bir noktadan sonra eziyet haline gelebilir. Fakat zararlı besinler ile alınan fazla kaloriyi sağlıklı besinler ile alacağınız kalori ile kıyasladığınızda bu durumu aşabilirsiniz. Düşük kalorili diyet listelerinin haftalar içerisinde ki sağladığı faydalara tanıklık edebileceksiniz. Bu sayede sağlıklı beslenme alışkanlıkları da kısa sürede kazanılır.

1200 Kalorilik Diyet Listesi

Uyanınca

 • 2 su bardağı ılık su

Sabah

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 3-4 yemek kaşığı lor peyniri (1 çay kaşığı çörek otu ile)
 • Bol domates, salatalık,yeşillik
 • 1 dilim tam buğday ekmeği


Ara Öğün
 • 1 fincan şekersiz sütlü kahve

Öğle Yemeği

 • 4 köfte kadar ızgara et/tavuk/ balık/hindi
 • Bol salata (1 tk zeytinyağlı)
 • 1 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün

 • 1 porsiyon meyve+ 1 su bardağı kefir (tarçınlı)

Akşam Yemeği

 • 1 kase kremasız çorba
 • 8 yemek kaşığı etli sebze yemeği (susuz)
 • 1 kase yoğurt (baharatlı)
 • 1 dilim tam buğday ekmeği

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın