Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon Diyeti Nedir? Kimler Eliminasyon Diyetini Uygulamalıdır? Eliminasyon Diyeti Nasıl Uygulanır ve Ne Kadar Süre Yapılır?

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Eliminasyon diyeti, gastrointestinal rahatsızlıkların nedenlerini bulmak için altın değerinde kabul edilen ve uygulanması kolay olan bir diyettir.

Eliminasyon diyeti süresince, geçici olarak alkol, kafein, şeker, gluten, süt, yumurta, mısır ve soya gibi yaygın alerjenlere veda etmek gerekir. Bu alerjenlerden en az 21 gün (ideal olarak 28 gün) kaçındıktan sonra, hangilerinin size rahatsızlık verdiğini bulmak için bir seferde listedeki yiyeceği yavaşça beslenme planınıza eklersiniz. Vücudunuzun iyi tolere edemeyeceği bir yiyeceği başarılı bir şekilde belirledikten sonra, gelecekte rahatsız edici semptomları önlemek için beslenme alışkanlıklarınızdan çıkarabilirsiniz.

Eliminasyon Diyetinin Aşamaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Bir eliminasyon diyeti yaparak, kişisel gıda duyarlılıklarınızı belirlemenize yardımcı olmak için bilimsel stratejiyi vücudunuzun bilgeliğiyle birleştiriyorsunuz.

Eliminasyon diyetini etkili bir şekilde yapmak için izlenecek adımlar şunlardır:

1.Aşama

Üç hafta boyunca tüm yaygın alerjen / hassas yiyecekleri yemeyi bırakın. Bilinmeyen alerjilerimizi veya hassasiyetlerimizi anlamaya başlayacağınız için yiyecekleri ortadan kaldırmak, bir eliminasyon diyetinde önemli bir adımdır.

2.Aşama

Bu süre zarfında, bu yiyeceklerin eser miktarlarından bile kaçındığınızdan emin olmak için gıda etiketlerini dikkatlice okuyun. Nasıl hissettiğinizi kaydetmek için bu üç hafta boyunca bir gıda günlüğü tutmak isteyebilirsiniz. Daha sonra yiyecekleri tekrar kullanmaya başladığınızda bu kullanışlı olacaktır.

3.Aşama

Üç hafta sonra, bir seferde bir gıda grubunu tekrar beslenmenize ekleyin. Yaklaşık 1-2 hafta boyunca yapabiliyorsanız şüpheli yiyecekleri günlük olarak yiyin ve belirtilerinizi kaydedin. Eliminasyon aşaması ile elenen gıdaları tekrar yeme aşaması arasında semptomlarda herhangi bir değişikliğe dikkat edin.

4.Aşama

Şüpheli gıdalardan birini yemeye başladıktan sonra semptomlar geri gelirse, bu yiyeceğin bir kez daha ortadan kaldırarak bir tetikleyici olduğunu doğrulayabilirsiniz. Amaç, yiyecek çıkarıldığında semptomların bir kez daha temizlenip temizlenmediğini görmektir. Sürecin biraz deneme yanılma olduğunu görebilirsiniz, ancak sonunda belirtilerinizi iyice iyileştirebilecek yiyecekleri saptamak 4-6 uzun olmamalıdır.

Eliminasyon Diyetinde Yasak Olan Gıdalar Nelerdir?

Vücudunuzun iyi tolere edemeyeceği bir yiyeceği başarılı bir şekilde belirledikten sonra, gelecekte rahatsız edici durumları önlemek için beslenme alışkanlığınızdan tamamen çıkarabilirsiniz. Eliminasyon diyeti yaparken beslenme listenizden çıkarabileceğiniz yaygın olarak tüketilen yiyecekler:

Eliminasyon Diyetinde Serbest Olan Besinler Nelerdir?

İnsanlar çeşitli nedenlerle bir eliminasyon diyetine başlayabilirler, bunun başlıca nedenlerinden biri gaz, şişkinlik veya mide ağrısı gibi sindirim sorunlarına neden olan gıda intoleranslarını ve hassasiyetlerini saptamaktır. Gıda intoleransı, vücudunuzun belirli bir yiyeceği (veya yiyecekleri) diğerlerinden farklı bir şekilde işlediği, bu da gastrointestinal rahatsızlığa veya diğer semptomlara neden olduğu içindir. Gıda intoleransları, çok tehlikeli olabilecek bir diğer alerji türlerinden farklıdır. Gerçek bir gıda alerjisinden şüpheleniyorsanız, bu konuda ilk önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Bir eliminasyon diyeti çok kısıtlayıcı olsa da, sağlıklı ve lezzetli yemekler yapmak için hala yeterli çeşitlilik vardır. İşte diyetinize dahil edebileceğiniz lezzetli yiyeceklerden bazıları şöyledir:

 • Meyveler: Turunçgiller hariç çoğu meyve.
 • Sebzeler: Gece sebzeleri hariç çoğu sebze.
 • Tahıllar: Normal buğday hariç pirinç ve karabuğday.
 • Et ve balık: Hindi, kuzu eti, yabani av hayvanları ve somon gibi soğuk su balıkları dahil.
 • Süt ikameleri: Hindistan cevizi sütü ve şekersiz pirinç sütü dahil.
 • Yağlar: Soğuk preslenmiş zeytinyağı, keten tohumu yağı ve hindistan cevizi yağı dahil.
 • İçecekler: Su ve bitki çayları.
 • Baharatlar, çeşniler ve diğerleri: Karabiber, taze otlar ve baharatlar (acı biber ve kırmızı biber hariç) ve elma sirkesi dahil.

Bu kısıtlayıcı aşamada motive olmak için, yeni tarifler üretmeyi ve yemeklerinize lezzet katmak için otlar ve baharatlar kullanabilirsiniz. Eliminasyon diyeti uygulamak düşünüldüğü kadar zor bir süreç değildir. Aksine hayat standardınızı yükseltmek için kolayca deneyebileceğiniz bir diyet türüdür.

Kimler Eliminasyon Diyetini Uygulamalıdır?

Gıda intoleransları ve duyarlılıkları oldukça yaygındır. Aslında, dünya çapında insanların % 20’sinin gıda intoleransından muzdarip olabileceği tahmin edilmektedir.

Eliminasyon diyetleri, diyet yoluyla gıda intoleranslarını, hassasiyetlerini ve alerjileri tanımlamak için iyi bir standart kabul edilmektedir.

Rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinen bazı yiyecekleri çıkarır ve semptomları test edip daha sonra bu besinleri tekrar dahil ederek başarılı bir eliminasyon diyeti uygulamış olursunuz. Alerji uzmanları ve diyetisyenler, insanların iyi tolere edilmeyen yiyecekleri öğrenmeleri ve kullanmayı bırakmalarına yardımcı olmak için yıllardır eliminasyon diyeti yöntemini kullanmaktadırlar.

Bir gıda alerjisi, bağışıklık sisteminin belirli bir gıda proteinine aşırı tepkisidir, ancak bir kişi alerji reaksiyon göstermese bile benzer etkiler oluşabilir.

İyi tolere edilmeyen gıda proteini yutulduğunda, döküntüler, kurdeşen, şişme, nefes darlığı ve çeşitli sindirim ağrıları gibi semptomlara neden olabilecek bir dizi reaksiyonu tetikleyebilir. Aşağıdaki listede saydığımız problemleri olan insanlar, ilk önce uzman bir doktora görünerek ve eliminasyon diyetini deneyerek bünyelerine zararlı gıdaları bulabilirler.

 • Kronik yorgunluk
 • Artrit
 • Astım
 • Besin eksiklikleri
 • Depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere duygudurum bozuklukları
 • Egzama, kurdeşen ve akne gibi cilt alevlenmeleri
 • Otoimmün bozukluklar
 • Ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi, kalp hastalığının öncüsü)
 • Parkinson ve bunama dahil bilişsel gerileme ve nörodejeneratif hastalıklar
 • DEHB gibi öğrenme güçlükleri
 • Uyku ve ya uykusuzluk sorunu
 • Adrenal yorgunluk
 • Artrit gibi kas ve eklem ağrısı
 • Kilo alımı ve obezite
 • Migren baş ağrıları
 • Böbrek ve safra kesesi sorunları

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın