Fodmap Diyeti

Fodmap Diyeti Nedir? Fodmap Diyeti Nasıl Yapılır? Fodmap Diyeti ile Kaç Kilo Verilir? Fodmap Hakkında merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Fodmap Diyeti Nedir?

Günümüzde diyet yapmak pek çok kişinin sık sık yaptığı uygulamalar arasında bulunmaktadır. Hazımsızlık, şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık ya da ishal gibi problemler ile karşılaşan bireyler için uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda FODMAP diyetinin başarılı sonuçlar verdiği açıklanmıştır. FODMAP, fruktozun bir bileşeni olan fruktan, süt şekeri olarak bilinen laktoz, yapay tatlandırıcı adını verdiğimiz poliol türevleri ve karbonhidrat türleri arasında yerini alan galakto oligosakkaritler açısından kısıtlama yapılan ve planlı bir şekilde uygulanan beslenme aktivitesidir.

Saymış olduğumuz karbonhidratları içeren besinler bağırsaktan su çekilmesiyle birlikte sindirilmemektedir. Bu durumda bakteriler tarafından fermente edilecek ve kalın bağırsağa ilerleyerek sağlıklı bakteriler ile birleşmesi sonucunda karbondioksit oluşmasına sebep olacaktır. Böylelikle Gaz, karın şişliği, ağrı ya da dışkılama problemleri ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Bu durum uzmanlar tarafından araştırılarak FODMAP diyetinin en ideal tedavi yöntemleri arasında bulunduğu açıklanmıştır. Böylelikle günümüzde pek çok insan FODMAP diyetini uygulayarak bu tarz rahatsızlıklardan uzak kalmaya çalışmaktadır.

Sağlıklı yaşamın sürdürülmesi amacıyla sağlıklı ve dengeli beslenmek önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. FODMAP diyetini uygulayarak sağlıklı bir yapıya sahip olabilirsiniz. Özellikle son dönemlerde hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık yada ishal gibi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalan bireyler FODMAP diyetini uygulayarak sağlıklı yaşamı tercih etmektedir. Bu tarz problemler zaman içerisinde bireyin yaşam kalitesini düşürerek ciddi derece de huzursuzluğa ve depresyona sebep olacaktır. Bundan kurtulmanın en ideal yöntemleri arasında FODMAP diyeti bulunmaktadır.

Fodmap Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Karın ağrısı, gaz, şişkinlik ya da ishal gibi problemler ile karşı karşıya kalan bireyler FODMAP diyeti uygulayarak bu problemlerden kurtulma fırsatını yakalayabilmektedir. Yüksek miktarda fermente edilebilir karbonhidratlı besinlerin tüketimini kısıtlamak amacıyla FODMAP diyeti uygulanmaktadır. FODMAP diyetinin faydalarını sizler için şu şekilde sıralayabiliriz;

FODMAP diyeti düzenli olarak uygulanması doğrultusunda bu ve benzeri sonuçlar alabilme fırsatını bulabilirsiniz. Böylelikle yaşam kalitenizi arttırarak sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürme olanağına sahip olabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki bu diyeti bir uzman doğrultusunda yapılması önerilmektedir. Aksi takdirde istenilen sonuçlara ulaşma fırsatını elde edemeyebilirsiniz. Böylelikle bir uzman doğrultusunda uygulanarak besin düzeninizi yaşam tarzınıza ekleyebilirsiniz. Bu şekilde yaşam kalitenizi arttırarak kendinizi daha enerjik ve daha dinç hissetme olanağına sahip olabilirsiniz.

FODMAP Diyetinin Aşamaları Nelerdir?

FODMAP diyeti genel olarak 3 aşamadan oluşmaktadır.

FODMAP Diyeti 1. Aşama

Birinci aşamada FODMAP potansiyeline sahip olan tüm besin grupları kararlaştırılmakta ve listeden çıkarılmaktadır. Besinler çıkarıldıktan sonra vücudun dinlenmesi için izin verilmektedir ve ikinci aşamaya geçilmektedir. Bu aşamaya çıkartma ya da atma aşamadı da denmektedir. Kişiyi rahatsız edebilecek her besin grubunun tek tek gözden geçirilmesi çok önemlidir. Birinci aşamalarında yapılması gerekenler bunlardır.

FODMAP Diyeti 2. Aşama

Unutulmaması gerekiyor ki her aşamada bir öncekinden daha dikkatli olmak gereklidir. İkinci aşamada listeden çıkarılan besinlere tekrar başlanarak denenmektedir. Bunun nedeni vücudu rahatsız eden besinleri tespit etmektir. Bu şekilde rahatsız eden besinler tespit edildikten sonra diyetin uygulaması da kolaylaşmaktadır. Geldiğimiz noktada dikkat etmemiz gerekenlerden biri olan vücutta oluşacak belirtileri yakalamak ikinci aşamanın görevidir. Bu aşamaya da eliminasyon ya da elimine diyebilmek pek mümkündür. Anlayacağınız bu aşamada önemli olan besinleri doğru bir şekilde sınıflandırmaktır. FODMAP DİYETİ listesinin oluşturulması için 1. Ve 2. aşamayı tamamlamış olmak gerekmektedir. Son aşamada tamamen bireylere özel FODMAP listesi hazırlanacak, sağlıklı ve sindirimi kolay diyetiniz sizi rahat ettirecektir.

FODMAP Diyeti 3. Aşama

Üçüncü aşama kişiye özel diyet listemiz tamamen hazır olduğu için FODMAP diyetine son verilebilecek aşamadır. Hayatının geri kalanında kişi, ömrünün sonuna dek dikkatli bir şekilde istediği besinleri sağlıklı tüketebilmektedir. Böylelikle sağlıklı besinler tüketerek yaşam kalitenizi arttırma olanağına sahip olabilirsiniz.

Kimler Fodmap Diyetini Uygulamalıdır?

FODMAP diyeti, sindirim sistemi hastalıklarını iyileştirmek amacıyla uygulanması gereken en ideal tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Düşük FODMAP diyeti, fermente edilmektedir. Böylelikle kısa zincirli karbonhidrat içeren besinlerin diyetteki miktarına en aza indirerek rahatsızlıklarınız kurtulmak amacıyla yapılması gerekmektedir. FODMAP diyeti günümüzde hazımsızlık, şişkinlik, gaz gibi pek çok problem yaşayan vatandaşlarımızın uygulaması gereken diyet türleri arasında bulunmaktadır. Sağlığınızı olumsuz olarak etkileyen besinleri hayatınızdan çıkarılmasını ve huzursuzluğunuzu en aza indirmek hedeflenmektedir.

FODMAP günümüzde bağırsak Sendromu olarak bilinmektedir. Günümüzde pek çok bireyler gaz, şişkinlik, hazımsızlık, karın ağrısı gibi problemlerle karşılaşmaktadır. Bunun sebebini öğrenmek için kesinlikle uzman hekime danışmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kendini başınıza FODMAP teşhisi koyarak diyet yapmanız sağlığınız açısından iyi olmayacaktır.

Günümüzde FODMAP diyetini kimleri uygulamalıdır? Sorusu sık sık karşımıza çıkan sorular arasında bulunuyor. Eğer sindirim ya da bağırsak problemi yaşıyorsanız kesinlikle uygulanması gereken en ideal tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Ancak sindirim ya da bağırsak problemi bulunmayan bireyler FODMAP diyetini uygulayarak sağlıklarını olumsuz olarak etkileme ihtimali de bulunmaktadır. Bundan dolayı kesinlikle Uzman bir hekim tarafından teşhisi konulmadığı sürece bu diyetin uygulanması önerilmemektedir. Ayrıca diğer en önemli unsur ise eğer hastalık tanısı konulmuş ise, FODMAP beslenme planını kendi başınıza bilinçsiz bir şekilde uygulamamanız önerilmektedir. Bunun için kesinlikle hekim ya da diyetisyenden yardım almanız ve danışmanız önerilmektedir.

Fodmap Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

FODMAP diyeti bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan diyet türleri arasında yerini bulmaktadır. FODMAP kategorisinde yer alan besinler günümüzde pek çok vatandaşımız için bağırsak ve sindirimini zorlaştıran maddeler içermektedir. Bu durumda doğal irritabl bağırsak sendromları ile insan hayatını olumsuz etkileyerek, bireylerin huzursuz olmasına ve kendini kötü hissetmesine sebep olmaktadır. Bu durumu en aza indirebilmek için ise en önemli unsur FODMAP içeren besinleri azaltarak sağlığınız için en iyi kararı verme olanağına sahip olabilirsiniz.

FODMAP diyetinin asıl amacı besinleri sınırlandırılarak bağırsakları çok daha sağlıklı bir hale getirmek bulunmaktadır. Hazımsızlık, şişkinlik, gaz ya da karın ağrısı gibi problemlerle karşı karşıya kalan bireyler yaşamlarını daha kaliteli bir hale getirmek amacıyla FODMAP diyetini uygulaması önerilmektedir. Ancak tabii ki de bu durum Uzman hekimler tarafından onaylanması ile birlikte yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kendi başınıza aldığınız kararlar doğrultusunda yanlış adımlar atabilirsiniz.

FODMAP diyeti günümüzde kilo vermek amacıyla yapılan diyet türleri arasında bulunmamaktadır. Ancak bu diyeti uygulayan bireylerde kilo kaybı görülebilmektedir. Sindirim sisteminin yanı sıra boşaltım sisteminin de istenildiği gibi ve sağlıklı bir şekilde çalışması durumunda kilo kaybı ile karşı karşıya kalmanız normal durumlar arasında bulunmaktadır. Bundan dolayı zayıflamak tabii ki de imkansız değildir. Ancak bu diyetin amacı sindirim ve bağırsak problemi yaşayan bireylerin tedavisi için uygulanmaktadır. Unutulmamalıdır ki bu diyet sayesinde aylarca azar azar kalıcı bir şekilde kilo verme olanağına sahip olabilirsiniz. Bundan dolayı hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen vatandaşların beklentisini karşılayamayabilmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın