Diyet Kahvaltı Tarifleri

Diyet Omlet

Sabah kahvaltılarınızda sizde protein değeri yüksek yiyecekler tüketip güne zinde başlamak istiyorsanız diyet omlet tarifimiz tam da size göre!

Kahvaltıda Omletin Önemi

Gece uyku sonrası uzun süre aç kalan vücut sabah kalkıldığında daha enerjik bir şekilde güne başlamak için kahvaltı etmek önemlidir.

 • Kahvaltı yapmadan güne başlamak gün içerisindeki veriminizi düşürür.
 • Kahvaltıda bol protein almak kan şekerinizi düzenler.
 • Bol proteinli kahvaltı ile başlamak sizi gün boyunca zinde tutar.

Bir çok kişi uyandıktan sonra direkt olarak iş temposuna katıldığını için veya böyle bir alışkanlığı olmadığı için güne kahvaltı yapmayarak başlamakta veya sağlıksız kahvaltı yapmaktadır. Geceden itibaren uzun süre aç kalan vücudumuzun enerjisini toplaması için doğru besinlerin kahvaltıda tüketilmesi ve güne 1 bardak su ile başlanılmasının önemi büyüktür.

İdeal kiloya gelme ve bu kiloyu koruma sürecinde kahvaltı öğünlerinizde tercih edebileceğiniz gıdalar arasında diyet omlet yer almaktadır. Kahvaltı neredeyse her gün tercih ettiğimiz yumurta omlet formatında kahvaltılarınızda yer alabilir. Yumurta günlük protein, vitamin, mineral ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılamaktadır. Ayrıca içeriğindeki protein miktarı ve anne sütünden sonra en kaliteli proteinin yumurta da bulunmasından dolayı kahvaltılarınızda tercih edebileceğiniz sağlıklı bir öğün alternatifi sizin için oluşturmaktadır.

Diyet Omlet Kaç Kaloridir?

Diyet omlet için birçok tarifi kendiniz de oluşturabilirsiniz. Bu tariflerin birkaç ortak özelliği vardır. Yağsız pişirmek, sebzelerle ve az kalorili peynirlerle süslemek, tuzu fazla kullanmamak diyet omletlerin temel özellikleridir. Kahvaltı öğününü hem doyurucu hem sağlıklı yapmak için bu tür tarifler üretebilirsiniz. Protein deposu olan yumurta diyet yapanlar için de sağlıklı beslenmek isteyenler içinde eşsiz bir alternatiftir.

Hangi malzemeleri kullanarak omlet hazırladığınıza göre porsiyonunuzun kalorisi de değişecektir. Omlete eklediğiniz her bir yumurta tek başına 80 kaloridir. Porsiyonunuzun kalorisini tahmini olarak hesaplamak isterseniz aşağıdaki tariflere göre omlet kalorilerine bakabilirsiniz:

 • 2 yumurta kullanarak ve 1 çay kaşığı yağ, az tuz ekleyerek yaptığınız bir sade omlet 210 kaloridir. Eğer ve tuz kullanmazsanız bu rakam 160’a düşer.
 • Yağsız pişirdiğiniz 2 yumurtalı omlete maydanoz, roka, nane, dereotu gibi yeşil sebzeler ekleyerek diyet omlet yapabilirsiniz. Eklediğiniz sebzeler sadece 20-30 kalori artıracaktır. Örneğin 2 yumurta, çok az tuz ve bir tutam dereotu ile diyet omlet yaparsanız bu 190 kalori olacaktır.
 • Diyet omlet için en uygun peynir lor peyniridir çünkü kalorisi en düşük peynirlerden biridir. 50 gram lor peyniri 101 kaloridir. Yani yağsız ve az tuzlu, 2 yumurtalı, 50 gram lor peynirli bir diyet omlet 270 kalori olacaktır.
 • Yağsız bir menemen sizin için doyurucu ve sağlıklı bir diyet kahvaltısı olabilir. Çünkü içindeki sebzeler sadece 20-30 kalori ekleyecektir. Sebzeleri bol kullanarak düşük kalorili değişik tarifler oluşturabilirsiniz.

Güne Kahvaltı ile Başlamak Neden Önemlidir?

 • Akşam saatlerinde yapılan son yemek yeme faaliyetinden sonra uyurken metabolizma hızımız yavaşlar. Uyandığımız anda ise metabolizmamızı tekrar çalıştırmak için kahvaltı yaparak aslında metabolizmamıza itici güç vermiş oluruz. Bu sayede de metabolizmamız hızla çalışmaya başlar. Bu demek değildir ki her şeyi yemelisiniz. Diyet kahvaltı bu sırada devreye giriyor.
 • Kilo, harcadığımız enerjiyle aldığımız enerji arasında kurulan bir dengedir. Diyet kahvaltı ile bu dengeyi iyi kurmak gerekir. Harcanan enerji aldığımız enerjiden fazla olursa kilo vermeye başlanır. Bu yüzden ihtiyacımız olduğu kadar besin tüketmemiz gerekir. Vücudun ihtiyacı olduğu kadar lif, vitamin, protein veya enerji sağlayan besinlerle kahvaltı yapılması gerekir.
 • Kahvaltı yapılmadan güne başlanırsa bir sonraki öğünlerde daha yüksek kalorili ve en önemlisi de sağlıksız besin tüketimine ihtiyaç duyulur. Diyet kahvaltı yapmak gün içinde de yeteri kadar besin alımına destek sağlar. Böylelikle de metabolizma hızı arttırılmış olur.
 • Yapılan araştırmalara göre kahvaltı yaparak işe gelen insanların, kahvaltı yapmadan gelen insanlara göre daha verimli çalıştığı ispatlanmıştır. Kahvaltı etmeyen kişiler de yorgunluk, güçsüzlük, yoğunlaşma bozukluğu, kan şekeri düşüklüğü ve gün boyu uykusuzluk yaşar, kahvaltı edenler ise daha enerjik olur. Yani dikkat toplamada diyet kahvaltı önemli rol oynar. Yine yapılan araştırmalara göre iyi yapılan bir kahvaltı kış aylarında hasta olmamızı, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek ve enfeksiyonlara direnç göstererek engeller.

Kahvaltıda Neden Yumurtalı Ürünler Tercih Edilmelidir?

Sizde zayıflamak istiyor ve diyet kahvaltı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman yumurtalı ürünleri menünüzde sıklaştırmanız gerekmektedir. Diyetlerde yumurtalı ürünlerin tüketilmesinin birçok sebebi olmaktadır. En önemli sebeplerinden bir tanesi yumurtanın protein bakımından oldukça zengin olmasıdır. Diyet kahvaltı içeriklerinden bir tanesi olmasının sebebi uzun süre tokluk hissi yaratmasıdır. Yumurta genelde kahvaltılarda tüketilen bir gıda olduğu için kahvaltı yapmaya özen göstermemiz gerekmektedir.

Güne en önemli öğün olan kahvaltıyla başlamak diğer vücutsal fonksiyonlarını da olumlu etkileyecektir. İçerisinde ki zengin protein sayesinde zayıflamak dışında sağlık bakımından oldukça faydaları vardır. Bu faydalara örnek olarak doku onarımı verilebilir. Yaraların iyileşmesinde de büyük rol oynayan yumurta, ayrıca gelişimde de son derece etkilidir. Bu yüzden gerek normal kahvaltılarda gerekse diyet kahvaltı gibi öğünlerde yumurta ve yumurta ürünlerini tüketmeniz gerekmektedir.

Tüm besin değerleri önemli olmakla birlikte proteinin vücudumuzda ayrı bir yeri vardır. Genelde sağlığına dikkat etmeyen kişilerin yedikleri gıdalarda en az bulunan besin değeri proteindir. Haliyle bu kişilerde gereksiz kilolar gözlenmekte ve sağlıklarına bazı sorunlar oluşmaktadır. Bu yüzden yumurta ve yumurta ürünlerini kahvaltılarınızda bulundurursanız hem sağlık açısından hem de fit bir vücut açısından fayda sağlayacaktır. Fakat yumurta tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğinin altını çizmemizde fayda var. Çünkü proteini bir anda çok şekilde almanın bir önemi yoktur. Yeterli miktarda ve düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Kahvaltıda Neden Proteini Yüksek Besinler Tercih Edilmelidir?

Protein vücudumuz için son derece faydalı olduğu gibi zayıflama sürecinde gıdalarda en çok dikkat edilen besin değerleri arasında yerini almaktadır. Diyet kahvaltı içeriklerinde çokça protein bazlı gıdalar görmek mümkündür. Bunun sebebi zayıflama döneminde olası kas kayıplarını önlemek ve fazla kalori alımını engellemektir.

Aynı zamanda proteinli gıdalar tokluk hissiyatını uzun süre korumaktadır. Bu da sizin çok fazla yemek yemenizi engelleyerek, zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte gece atıştırma isteğinizi ciddi oranda azaltarak gece geç saatlerde yemek yemenizi önlemektedir. Protein açısından zengin bir diyet kahvaltı güne enerji bakımından yüksek bir şekilde başlamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle diyet omlet yüksek oranda tercih edebileceğiniz bir besindir.

Metabolizma hızı kilo verme ve alma gibi işlemlerde son derece etkili faktörlerden biridir. Protein bakımından zengin beslenmek metabolizma hızını arttırmaktadır. Artan metabolizma hızı sizin daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Aynı zamanda kas gelişiminizi de etkileyen proteinli gıdaları tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Uyguladığınız diyetlerde bu tür besinleri mutlaka bulundurmalısınız. Aksi takdir de kilo verme işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştiremeyeceksiniz. Başarılı olsanız dahi bu sizin sağlıklı kilo vermediğinizi değiştirmemektedir. Bu yüzden özellikle diyet kahvaltı uygulamalarınızda protein bakımından zengin ürünleri eksik etmemeli, diye uyguladığınız süre boyunca düzenli bir şekilde tüketmelisiniz. Bu şekilde uyguladığınız zaman hem hızlı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız hem de bu kilo verme işlemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştireceksiniz.

Diyet Omlet Tarifi

Diyet Omlet Malzemeleri

 • 1 adet yumurta
 • 1 adet yumurta beyazı
 • 2 yemek kaşığı lor
 • İsteğe bağlı olarak maydanoz, dereotu, roka, nane ilave edebilirisiniz.

Diyet Omlet Yapılışı

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra yağsız tavada pişiriniz. Üzerine maydanoz, dereotu, roka ve naneyi isteğiniz doğrultusunda ilave edebilirsiniz.

Lor peyniri ve yumurta birleşimi ilk defa diyete başlayan kişiler için biraz tuzsuz ve tatsız gelebilir. Diyetinizin ilk günlerinde lor peyniri yerine yağ ve tuz oranı düşük beyaz peynirler tercih edilebilir. Diyet omlet yanında besin değeri güçlü ve kalori değeri düşük yarım domates ve 3-4 siyah veya yeşil zeytini de mutlaka ekleyiniz. Sadece tek taraflı beslenmek yerine, sağlıklı ve vücudunuzun ihtiyacı olan besinlerin az az birleşimi ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Diyet omlet hem yapılışı hemde pratikliği açısından sofralarınızda yer alacak yiyecekler arasındadır.

Mantarlı Diyet Omlet Tarifi

Kahvaltınızı besin değeri yüksek, doyurucu ve sağlıklı yapmak istiyorsanız mantarlı omlet tariflerini deneyebilirsiniz. Fırında mantarlı omlet diyetiniz içinde iyi bir alternatiftir.

Malzemeler

 • 2 yumurta
 • 4 orta boy mantar
 • 1 köy biberi (ıspanak, dereotu, nane gibi yeşil yapraklı herhangi bir sebze ekleyebilirsiniz.)
 • Bir tutam tuz
 • Yapılışı

  Mantarları ve biberi küp şeklinde doğrayın. Yağsız tavada üzerini kapakla örterek kısa süre pişirin. 2 yumurtayı homojen oluncaya kadar çırpın, köpüğü ne kadar fazla olursa o kadar iyi kabaracaktır. İçine tuz, mantar ve biberleri ekleyin. Karışımı küçük bir fırın kabına ya da muffin tepsisine alın ve 150 derece 10 dakika kadar pişirin. Afiyet olsun.

  Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

  Diyetisyen

  Tuğba Yaprak

  Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

  Sizi Arayalım


   Hemen Şimdi Destek Alın

   Ücretsiz Bilgi Alın

   Tıklayın