Isırgan Otu Faydaları

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir? Isırgan Otu Çayı Nasıl Kullanılır? Isırgan Otu ile ilgili merak ettikleriniz bu sayfada!

Bilimsel adı Urtica Dioica olan ve “yanmak” anlamını taşıyan ısırgan otu, dokunulduğu yerde yanma hissi vermesinden dolayı bu ismi almıştır. Isırgan otunun yaprakları kaşıntı, kızarıklık ve şişlik meydana getirebilirler.

Eski Mısırlılar eklemlerde ve bel bölgesinde meydana gelen ağrıları tedavi etmek için bu otu kullanırlardır. Roma döneminde ise vücudu sıcak tutmak için kullanılmıştır. Yani ısırgan otu faydaları asırlardır doğal bir tedavi yöntemi olarak her dönemde kullanılmıştır.

Isırgan otu nemli ve verimli topraklarda yetişir. Isırgan otunun yapraklarında bulunan tüyler formik asit, histamin, asetilkolin ve serotonin salgıladıklarından tahrişe sebep olmaktadırlar.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu faydaları kişiden kişiye değişse bile bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi çok kuvvetli bir şekilde hissedilebilmektedir. İçinde bulunan A, C, K ve B vitaminlerinin yoğun etkisi sayesinde birçok fayda elde edebilmek mümkündür. Ayrıca ısırgan otunun içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve fosfor bolca bulunmaktadır.

Isırgan Otu Neye İyi Gelir?

 • Prostat Tedavisi: Yapılan araştırmalarda ısırgan otunun diğer otlar ile birlikte idrar akışının azalması, mesanenin yarım şekilde boşaltılması, idrar sonrası damlama ve sürekli idrara çıkma isteği semptomlarının giderilmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. İdrar yolları ile alakalı tüm bu semptomlara idrar kesesinden idrar boşaltımını yapan tüp yani prostat sebep olmaktadır. Büyüyen prostat hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilen ısırgan otu, bu rahatsızlıklar ile mücadele sürecinde verilen ilaçlar ile aynı içeriğe ve etkiye sahiptir. Eğer daha önceden var olan bir büyüme var ise ısırgan otu prostatın küçülmesine yardımcı olmaz sadece büyümesini engeller.
 • Kireçlenme: Isırgan otunun yaprakları ve gövdesi, eklem ağrılarını tedavi etmek ve boğaz kaslarını rahatlatmak için eskiden kullanılmıştır. Bazı insanlar ağrılı bölgeye ısırgan yaprağını ezip sürerek eklem ağrısından kurtulduklarını ileri sürmektedirler.
 • Alerjik Rinit (Saman Nezlesi) tedavisi: Isırgan otu kapsüllerinin saman nezlesi olan kişilerde hapşırma ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bir çalışmada hastaların % 57’si ısırgan otunun alerjileri hafifletmede etkili olarak değerlendirdi ve % 48’i ısırganların daha önce kullandıkları alerji ilaçlarından daha etkili olduğunu belirtmiştir. Araştırmacılar bunun ısırgan otunun bir alerjene yanıt olarak vücudun ürettiği histamin miktarını azaltma yeteneğinden kaynaklanabileceğini düşünmektedir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Birçok derde deva olan bu mucizevi bitkiyi çay olarak tüketebilirsiniz. Isırgan otu çayını hazır olarak satın alabileceğiniz gibi en iyi yöntem ısırgan otunu taze bir şekilde demlemektir. Isırgan otu çayını hazırlamak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Isırgan otu yapraklarını iyice temizleyin. Ele battığında acı hissi yarattığında bol suda bekletebilirsiniz.
 • Bir cezveye koyduğunuz ısırgan otunun üzerine su ekleyin. Diyelim ki ısırgan otunuz bir fincan kadar ise üzerine iki bardak su ekleyebilirsiniz.
 • Eklediğiniz su ile birlikte ısırgan otunu kaynatın.
 • İyice kaynadıktan sonra altını kapatarak 5 dakika beklemeye bırakın.
 • Karışımı süzgeçten geçirerek bir bardağa alın.
 • Tatlandırmak için bal ya da tarçın çubukları kullanabilirsiniz.
 • Vücudunuzdaki tepkiyi görmek için ilk etapta bir bardaklık yapabilirsiniz.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Tüketilmelidir?

Isırgan otu çayı, ısırgan otu bitkisinin yapraklarından ve köklerinden yapılan bitkisel bir çaydır. Isırgan otu çayı kaynatarak tüketilmektedir. İçen kişileri zinde tutması açısından tüketilen doğal elde edilmiş bir çaydır. Isırgan otları kendi başlarına kaynatılarak çay olarak demlenebilir veya ahududu yaprakları, melisa, nane, limon kabuğu ve yonca gibi bitkilerle karıştırılarak bitkisel karışımlar elde edilerek çay olarak tüketilebilir. Isırgan otu çayı, otsu, zengin bir tada sahiptir. Isırgan otu aynı zamanda makarnalar, güveç ve çorbalarda da kullanılabilir.

Isırgan otunu çay olarak tüketmek istiyorsanız günde maksimum 3 bardak içebilirsiniz.

Isırgan Otu Zararları Nelerdir?

Isırgan otunun genellikle güvenli ve toksik bir bitki olmadığı düşünülse de, uygunsuz ve fazla kullanımı sonrasında bazı yan etkiler görülebilir.

 • Hamile kadınlar ısırgan otu tüketmekten kaçınmalıdır çünkü ısırgan otu uterus kasılmalarını tetikleyerek düşük yapma riskini artırabilir.
 • Fazla tüketimi sonrası görülen yan etkileri mide ekşimesi, cilt tahrişi, deri döküntüsü ve terlemedir.
 • Isırgan otu bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Kan basıncı düzenleyici, idrar söktürücü, diyabet, uykusuzluk, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçları ısırgan otu ile etkileşime girerek etki düzeyini arttırabilir.
 • Isırgan otu kökünden yapılan çayların, yapraklardan yapılan çaylara nazaran daha fazla yan etkisi bulunmaktadır.
 • Isırgan çayı için önerilen maksimum kullanım miktarı günde üç bardaktır. Bu miktarın üzerine çıkıldığında olumsuz yan etkileri görmek mümkündür.
 • Isırgan otuna alerjik etki gösteriyorsanız tüketmeniz çok sakıncalıdır. Bitkilerin alerjik reaksiyonları düşünüldüğünden fazladır. Bu fikir çoğu insanın bitkilerin tamamımın doğal olduğunu düşünmesinden kaynaklıdır.
 • Fazla tüketiminde düşük tansiyona sebep olabilir. Hali hazırda rutini düşük tansiyon olan insanların tüketmesi sakıncalıdır.
 • Diyabet rahatsızlığı olan kişilerin kullanması sakıncalıdır. Isırgan otu kan şekeri seviyelerini metebolizmaya bağlı olarak ayarlamaya çalıştığından bu etkileşim kişiye zarar verebilir.
 • Düzenli şekilde tansiyon ilacı kullanıyorsanız ısırgan otu bu ilaçlar ile etkileşime girmeye meyilli olduğundan zarar verici hale gelebilir. Kullanmadan önce muhakkak yan etkilerine ve etkileşime gireceği ilaç listesine göz gezdirebilirsiniz.

Tüm bitkisel ilaçlarda olduğu gibi, ısırgan otu çayı ile tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın