Regl Döneminde Beslenme

Adet dönemlerinden ödem probleminden kurtulmak ve şişkinliği azaltmak adına regl döneminde beslenme konusunda bilgilenin!

Adet Döneminde Kaç Kilo Ödem Oluşur?

Hormonal değişimler nedeniyle adet döneminde dokular daha fazla su tutabilir. Bu nedenle vücutta normalden daha çok ödem birikebilir, fakat bu geçicidir. Regl döneminde kaç kilo ya da ne kadar ödem oluşacağı kişiden kişiye değişir. Hormonal değişimleriniz, genetik, herhangi bir kist problemi ve genel sağlık durumuna bağlı olarak bu durum değişecektir.

Adet döneminde tartıldığınızda muhtemelen kilonuz daha fazla çıkacaktır. Aynı zamanda karnınızda şişkinlik hissi de kilo artışına eşlik eder. Bunların tek nedeni ödem değildir. Aşağıda regl dönemi boyunca kilo artışlarının nedenlerini bulabilirsiniz:

 • Hormonal değişimler: Hormonal değişimler vücudunuzda ödemi artırarak kilo artışına yol açar. Östrojen ve progesteronu vücudunuzdaki sıvıları düzenleme şekline etki eder. Adet döneminde değişen bu hormonlar diğer zamanlardan fazla sıvı tutmanıza neden olabilir. Bu yağ artışından kaynaklanmaz ve kadınların %92’sinde görülür.
 • Şişkinlik, mide krampları ve gaz: Bunlar kilo artmasına neden olmasa da özellikle karın bölgesinin daha şiş görünmesine neden olur.
 • İştahın artması: Adet döneminde birçok etken daha fazla yemenizi tetikler. Hormonlar, metabolizma hızınızın bu dönemde değişmesi gibi nedenlerle daha iştahlı olabilir ve kilo alabilirsiniz.
 • Boşaltım sistemi problemleri: Bazı kadınlar ishal, bazı kadınlar kabızlık ve kramplar yaşar. Bu değişimler kilonuzu etkileyebilir.
 • Magnezyum kaybı: Adet dönemi başladığında vücudunuzdaki magnezyum seviyesi yavaşça azalır. Bu düşüş iştahı artırabilir ve bazen suya ihtiyaç duyduğunuzu anlamayabilirsiniz. Bu dönemde magnezyum içeren besinler tüketmek ve yeteri kadar su içmek faydalıdır.
 • Daha az hareket etmek: Bu dönemde yorgunluk, kramplar ve ağrı nedeniyle daha çok dinlenmeye meyilli olursunuz. Daha az hareket ettiğiniz için hafif kilo değişimleri yaşayabilirsiniz.

Bu nedenlerin sizin vücudunuzu nasıl etkilediğine göre regl döneminde aldığınız kilo miktarı değişir. Ortalama bir sonuca varmak için diğer zamanlardaki kilonuzla adet dönemi sırasındaki kilonuzu not edip karşılaştırabilirsiniz.

Adet Döneminde Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Adet dönemi her kadında bazı değişimlere neden olur fakat bunların şiddeti kişiden kişiye değişir. Bazıları daha fazla ağrı yaşarken bazıları duygusal değişimleri daha şiddetli yaşar. Adet dönemini daha rahat atlatmak için bazı şeylerden kaçınmak faydalıdır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Tuzlu yiyecekler yemek: Tuz, dokularınızda daha fazla sıvı birikmesine neden olur. Adet döneminde yaşadığınız ödem, şişkinlik ve krampları artırır. Bu nedenle daha az tuz tüketmek faydalıdır.
 • Süt ve süt ürünleri tüketmek: Süt ve süt ürünleri bağırsaklarınızdaki gaz sıkışmasını artırarak ağrıya ve şişkinliğe neden olur. Adet döneminde gaz sıkıntısı daha da artacağı için bunlardan kaçınmak en iyisidir.
 • Ped veya tamponları uzun süre değiştirmeden kullanmak: Pedlerin ve tamponların düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Pedler 3-4 saatte bir, tamponlar 4-6 saatte bir değiştirilmelidir. Aksi takdirde genital bölgenizdeki mikroorganizmalar zararlı olabilecek kadar çoğalabilir ve floral denge bozulabilir.
 • Genital bölge temizliğinde aşındırıcı ürünler kullanmak: Parfümlü sabunlar, duş jelleri veya aşındırıcı temizlik ürünleri bölgenin floral dengesini bozabilir. Bu dönemde böyle sorunlara daha yatkın olmanız muhtemeldir. Bunun yerine sadece suyla ya da nazil temizleyicilerle bölgeyi temizlemek önerilir.
 • Kahve içmek: Kafein kan damarlarını daraltarak adet döneminde ağrıları kötüleştirebilir. Ayrıca şişkinliği artırır. Bu yüzden birkaç gün kahveye ara vermek daha rahat bir dönem geçirmenizi sağlar.
 • Ağda yapmak: Adet döneminde cildiniz daha hassastır ve acıya duyarlıdır. Ayrıca vücudunuzdaki ağrı reseptörleri daha da artar. Bu nedenle adet döneminde ağda veya epilasyon aleti gibi yöntemler çok daha fazla acı verecektir.
 • Sigara içmek: Bazı araştırmalar sigara içenlerin daha ağrılı bir adet dönemi geçirdiğini gösterir. En azından birkaç gülüğüne azaltmanız faydalı olacaktır.
 • Korunmasız cinsel ilişki: Adet döneminizde cinsel ve kan yoluyla bulaşan hastalıklar daha kolay bulaşabilir. Ayrıca ihtimal düşük olsa da bu dönemde hamile kalmak da mümkündür. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmak isteyebilirsiniz.
 • Soğuk havada kalmak: Birçok kadının adet sancıları soğuk havada artar. Bu dönemde sıcak tutan kıyafetler giymek ve yanında bir sıcak su torbası bulundurmak işe yarayabilir.

Adet Döneminde Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

Adet döneminde çoğu insan rahatsız edici belirtiler yaşar. Bunlar karın krampları, sancılar, ağrılar, mide bulantısı, yorgunluk, şişkinlik, ruh hali değişimleri, ishal ve kabızdır. Herkeste şiddeti değişse de benzer değişimler neredeyse herkeste yaşanır. Bazı yiyecekler bunları şiddetlendirirken bazıları kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Aşağıda adet döneminde yenmemesi gerekenler listesini bulabilirsiniz:

 • Tuz: Adet döneminde ödem toplamaya meyilli olursunuz. Tuz bunu daha da artırarak belirtileri şiddetlendirebilir.
 • Şeker: Normal düzeyde şeker tüketmenin sakıncası olmasa da çok fazla şeker tüketmek ruh halini kötü etkileyebilir.
 • Baharatlar: Mideniz baharat yedikten sonra bazı sinyaller veriyorsa veya bazı baharatlar boşaltım sisteminizi etkiliyorsa bunlardan birkaç gün uzak durmak faydaldıır.
 • Kırmızı et: Kırmızı et, fazlası kramplara neden olan prostaglandinler içerir.
 • Kahve: Kan damarlarını daraltarak ve bazı kadınlarda gaz sancılarını, ishali tetikleyerek şikâyetlerinizi artırabilir.
 • Alkol: Adet döneminde alkol sindirim problemlerini artırabilir ve vücudunuzu susuz bırakabilir.
 • Size iyi gelmeyen tüm yiyecekler: Kendi vücudunuzun sesini dinlemek önemlidir. Örneğin glutenli besinler birçok insanı rahatsız eder, bu bazen şiddetli bazen hafiftir. Ya da laktoz intoleransınız varsa süt ürünleri sizi daha da şişkin hale getirir. Eğer bazı yiyecekler kabızlık, ishal, şişkinlik, yorgunluk, gaz ve ağrı gibi belirtilere neden oluyorsa adet döneminde bunlardan uzak durmanız gerekir.

Adet Döneminde Oluşan Ödemlerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Adet döneminde ödem hormonal değişimlerden kaynaklanır. Ayrıca bazı yaşam tarzı ve beslenme faktörleri de bunu artırır. Adet döneminde ödem neredeyse herkeste yaşanır, fakat şiddetli farklı olabilir. Bu dönemde bazı değişiklikler yaparak ödemi azaltabilirsiniz fakat tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmaz.

İşte uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

 • Tuzu azaltmak: Tuz ödemi artıran başlıca beslenme unsurudur. Adet döneminde ve birkaç gün öncesinde tuzu azaltmak ödemi azaltmanızda etkilidir.
 • Magnezyum içeren besinler tüketmek: Adet döngünüz boyunca magnezyum kaybedersiniz ve vücudunuzdaki ödem artar. Kabak çekirdeği, bitter çikolata ve yeşil yapraklı sebzeler magnezyum yönünden zengindir.
 • İdrar sökücü içecekler tüketmek: Maydanoz suyu hem ödemi hem ağrıyı azaltmak için iyi bir seçenektir. Adet döneminizde bir tutam maydanozu bir bardak suda kaynatıp, biraz limon ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Potasyum içeren besinler tüketmek: Potasyum ödemi azaltmaya yardımcıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, tatlı patates, domates ve avokado bolca potasyum içeren besinlerdendir. Adet dönemi yaklaşırken her gün yeşil yapraklı sebzeler tüketmeyi deneyebilirsiniz.
 • Düzenli olarak su içmek: Yeteri kadar su içmediğinizde, vücudunuz dokularınızda daha fazla su biriktirir. Bu nedenle her gün en az 1,5 litre su içmek önerilir.
 • Rafine karbonhidratları azaltmak: Bunlar beyaz un, beyaz şeker gibi besinlerdir ve ödemi artırır. Bunları daha az tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Regl Döneminde Beslenme Önerileri Nelerdir?

  Regl döneminde bazı beslenme önlemlerine dikkat ederek daha rahat bir süreç geçirebilirsiniz. Bu dönem herkeste bazı belirtilere neden olur. Bazılarında bu belirtiler daha şiddetli ve uzun süreli olabilir. Regl dönemini daha az şikâyetle atlatmak için aşağıdaki beslenme önerilerine göz atabilirsiniz:

  • Yeşil yapraklı sebzeleri daha fazla tüketmek ağrı, ödem gibi şikâyetlerin azalmasına yardımcı olur.
  • Sizi diğer zamanlarda rahatsız eden besinler varsa bunlardan bir süre uzak durmayı deneyebilirsiniz.
  • Hayvansal yağlar (tereyağı, kuyruk yağı, yağlı etler), tuz ve kafein adet dönemi şikâyetlerini artırır. Bunları daha az tüketmeyi deneyebilirsiniz.
  • Ana öğünlerinizde bol sebze tüketmek, ara öğünlerde meyve ve kuruyemişlere yönelmek sağlıklı ve bu dönem için uygun bir rutindir.
  • Rafine karbonhidratlar sindirimle ilgili şikâyetlerinizi artırabilir. Bunlar beyaz un ve beyaz şeker gibi malzemelerdir. Rafine karbonhidratları bu dönem azaltmak birçok kişi için yardımcıdır.
  • Yağsız kırmızı ve beyaz et, balık ve diğer omega-3 kaynaklarını tüketmek faydalı olacaktır.
  • Magnezyum içeren besinleri daha fazla tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bunlar kabak çekirdeği, yeşil yapraklı sebzeler ve bitter çikolatadır.
  • Potasyum içeren besinler ödemi ve şişkinliği azaltmaya yardımcıdır. Kayısı, muz, domates, kabak ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler potasyum yönünden zengindir.
  • Süt ve süt ürünleri birçok kişide adet döneminde oluşan gazı artırır. Bunları daha az tüketmeyi deneyebilirsiniz.

  Regl Döneminde Tatlı Krizlerini Aşmanın Yolları Nelerdir?

  Regl döneminde magnezyum kaybı yaşarsınız. Bu da daha fazla tatlı yemek istemenize neden olabilir. Ayrıca hormonal değişimler sizi daha fazla karbonhidrat tüketmeye itebilir. Aslında normal düzeyde şeker tüketmek regl şikâyetlerinizi artırmaz. Fakat fazla tükettiğinizde belirtiler artabilir. Ayrıca kilo almak istemiyorsanız tatlı krizleri başınıza bela olabilir. Bunu aşmak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

  • Regl döneminin 1 hafta öncesinden magnezyum içeren besinleri artırmayı deneyebilirsiniz. Kabak çekirdeği, yeşil yapraklı sebzeler ve bitter çikolata bolca magnezyum içerir.
  • Tatlı krizlerinde kendinizi biraz şımartmanın zararı yoktur. Ayrıca vücudunuz daha fazla kaloriye ihtiyaç duyduğunu haber veriyor olabilir. Fakat aşırıya kaçmak önerilmez.
  • Tatlı gibi karbonhidrat içeren bir şeyi canınız istediğinde basit karbonhidratları değil karmaşık karbonhidratları seçmek daha mantıklıdır. Çünkü hamur işi, beyaz şeker gibi basit olanlar sizi kısa süre içinde mutlu hissettirir fakat dakikalar için daha kötü hissedersiniz. Fasulye, bulgur, yulaf, mercimek gibi karmaşık olanlar sizi daha uzun süre mutlu hissettirir.
  • Bu dönemde kabak tatlısı, meyveli yoğurt, ballı meyveler gibi alternatifler hem lezzet hem sağlık açısından avantajlı seçeneklerdir.
  • Canınız çikolata çektiğinde bitter çikolataya yönelebilirsiniz. Bu aynı zamanda bazı belirtiler için de iyi olabilir.
  • Adet döneminde ruh hali değişimleri yaşamanız normaldir. Kendinizi kötü hissettiğinizde yemek yemek yerine arkadaşınızla konuşabilir, hafif bir yürüyüş yapabilir, komik bir film izleyebilirsiniz.

  Araştırmalara göre, regl dönemi düzensiz olanlar bu dönemde aşırı yemeye meyilli oluyor. Bu düzensizliklerin sağlık açısından başka birçok etkisi de vardır. Eğer sebebini bilmediğiniz bir gecikme ya da erken başlama yaşıyorsanız bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın