Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi problemi mi yaşıyorsunuz? Saç dökülmesine ne iyi gelir öğrenin! Saç dökülmesi ve kellik probleminin önüne geçin!

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi ya da diğer kılların da dökülmesi vücudun birçok yerini etkileyebilir. Bu durum kalıcı ya da geçici olabilir. Genetik, hormonal değişimler, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, tıbbi durumlar veya yaşlanmanın doğal bir parçası olarak saçlar dökülebilir. Fakat erkeklerde kalıcı saç dökülmesi daha yaygındır. Beklenmedik bir saç dökülmesi yaşıyorsanız nedenini öğrenmek için doktora başvurmanız gerekir.

Saç dökülmesi nedenine göre değişen birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Aniden veya kademeli olarak ortaya çıkabilir ve sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir.

Saç Dökülmesi Belirtileri yada Tipleri Nelerdir?

 • Başın tepesine doğru yavaşça dökülme: Genelde erkekler yaş ilerledikçe alın saç çizgisinden başın üstüne doğru saç kaybeder. Kadınlarda yaşlanmayla birlikte alın saç çizgisi geri çekilebilir. Bu yaygın bir dökülme tarzıdır.
 • Dairesel ya da düzensiz kellikler: Bazı insanlar saç ve diğer kıllarını yamalı noktalar halinde kaybeder. Bazen dökülmeden önce cildiniz kaşınabilir.
 • Saçların aniden gevşemesi: Bu durumda saçınızı tararken veya hafifçe çektiğinizde bile çok fazla saç kaybı yaşarsınız. Bunun nedeni genellikle fiziksel ya da duygusal şok olabilir. Genel bir saç kaybı yaşansa da genellikle geçicidir.
 • Tüm başta ve vücutta saç ve kıl dökülmesi: Genellikle kemoterapi gibi spesifik durumların bir sonucudur. Fakat buna neden olan durum ortadan kalktıktan sonra saçlar ve kıllar yeniden çıkar.
 • Yayılan kel noktalar: Bunlar genellikle saç kıran gibi hastalıkların belirtisidir. Vücudun herhangi bir yerini etkileyebilir. Kızarıklık, şişlik ve bazen sızlamalar hissedilebilir. Böyle bir durumda dermatoloji bölümüne gidip tedaviye başlamanız önerilir.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Genellikle günde 50 ila 100 saç teli dökülür. Bu çoğu zaman fark edilmez çünkü aynı anda yeni saçlar uzamaya başlar. Saç dökülmesi, dökülen saçın yerine yenisi çıkmadığında ortaya çıkar.

Saç dökülmesi aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Genetik: Saç dökülmesinin en yaygın nedeni genetiğe bağlı dökülmedir ve yaş ilerledikçe ortaya çıkar. Genellikle yavaş ilerleyen bir süreçtir. Erkek tipi dökülmede saç çizgisi geriler ve kadın tipi dökülmede başın tepe noktası seyreşir.
 • Hormonal değişimler: Hamilelik, doğum, menopoz ya da hormonları etkileyen diğer tıbbi durumlar saç dökülmesine neden olur. Bunlar kalıcı ya da geçici olabilir.
 • Bazı hastalıklar: Tiroid hormonu bozuklukları, saç kıran, bağışıklık sistemi sorunları, kafa derisi enfeksiyonları ve hormonları etkileyen diğer hastalıklar nedeniyle oluşabilir.
 • Bazı tedaviler: Kanser, artrit, depresyon, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, gut gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.
 • Kafa derisine uygulanan ışın tedavisi: Kanser tedavisinde kullanılan bu yöntem sadece kafa derisine uygulanırsa saç dökülmesine yol açabilir.
 • Yoğun stres: Şiddetli bir duygusal veya fiziksel olay saçların aniden dökülmesine neden olabilir. Genelde şoktan birkaç ay sonra seyrelme yaşanır. Geçici bir durumdur.
 • Saç şekillendirme: Saç şekillendirme yöntemlerinin aşırı kullanılması ve gergin saç modelleri dökülmeye neden olabilir. Sıkı saç örgüleri gergin topuzlar, saç ürünlerinin fazla kullanılması gibi durumlar uzun süre tekrarlandığında bu durum ortaya çıkar.
 • Vitamin veya mineral eksiklikleri: Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği yaşanıyorsa belirtilerinden biri saç dökülmesi olabilir. Bu, kafada kellik oluşturacak düzeyde olmasa da normalden fazla dökülmeye ve seyrelmeye neden olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmeniz tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa çözümü için dermatoloğa gitmeniz gerekir. Eğer küçük de olsa kellik olan alanlar varsa veya normalden fazla bir dökülme olduğunu düşünüyorsanız altında yatan bir neden olup olmadığını araştırmak gerekir. Bunlar için evde uygulanabilecek yöntemler çözüm sağlamaz. Fakat doğal sebeple saç dökülmesi yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Öncelikle doğal saç dökülmesini yavaşlatan ve saç üzerine uygulanan ya da ağızdan alınan ilaçlar vardır. Doktorunuza danışarak sizin için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Eczaneden biotin takviyesi alıp mevsim geçişlerinde günlük 1 doz alabilirsiniz. Bu bir vitamin formudur, saçları ve tırnakları güçlendirir. Fazlası vücuttan böbrekler yoluyla atılır. Kullanmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Saçlarınız aşırı yağlı değilse her gün yıkamayı bırakmanız faydalı olacaktır. Şampuanlar, kurutma ve şekillendirme yöntemleri ile saçlarınızın daha da güçsüzleşmesine yol açabilirsiniz.
 • Bir vitamin ya da mineral eksikliği yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek en iyi yöntemlerden biridir. Buna yönelik bir kan tahlili yaptırıp öğrenebilirsiniz. Eksikliği gidermek saçların dökülmesini engelleyebilir.
 • Magnezyum eksikliği birçok kişide saç dökülmesini hızlandırır. Özellikle kadınlar regl dönemlerinde düzenli olarak magnezyum kaybeder. Kabak çekirdeği, bitter çikolata ve yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum kaynaklarını her gün tüketebilirsiniz. Özellikle kabak çekirdeği magnezyumun en iyi kaynaklarından biridir.
 • Kafa derisi üzerine uygulanan derma-roller gibi yöntemler bazı kişilerde olumlu sonuç verse de bu tip yöntemleri dikkatli kullanmak daha iyi olur.
 • Demir ve protein yönünden zengin beslenmek saçları güçlendirecek ve dökülmeleri yavaşlatacaktır. Ayrıca B12 içeren besinleri de düzenli olarak tüketmek gerekir.
 • Saçlarınızı çok fazla yolmadan taramaya ve gergin saç stilleri kullanmamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Saç için spey, wax gibi ürünleri saç diplerine gelmeyecek şekilde uygulamanız önerilir. Ayrıca saç şekillendirme aletlerinden özellikle sıcak uygulananlardan kaçınmak faydalıdır.
 • Saç diplerine zeytinyağı gibi yağlarla nazik masajlar uygulayabilirsiniz. Bazı yağlar saç köklerini uyararak saç çıkmasını teşvik edebilir.
 • Aniden çok miktarda kilo vermek (şok diyetler gibi) saç dökülmesini artırabilir. Bunun yerine yavaşça kilo vermeyi deneyebilir ve sağlıklı bir beslenme düzenine geçebilirsiniz.

Stresten Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Yoğun stres saç dökülmesine yol açabilir ve bazen stresin kaynağı sizden bağımsız gelişir. Rahatlatıcı yöntemleri öğrenmek ve psikolojik destek almak bu durumu yönetmenize yardımcı olur. Stresle baş etme yöntemlerini öğrenerek ve kendiniz için iyi yolları keşfederek bunun neden olduğu sorunları kontrol altına alabilirsiniz. Aşağıda rahatlatıcı etkileri görülen yöntemleri bulabilirsiniz:

 • Yürüyüş veya herhangi bir egzersiz: Tüm egzersizler vücudunuzda mutluluk hormonunu harekete geçirir ve rahatlamanızı sağlar. Yürüyüş en kolay ve rahatlatıcı egzersizdir. Düzenli olarak tekrar etmek büyük etkilere sahiptir.
 • Nefes egzersizleri: Birkaç nefes egzersizini öğrenip gün içinde tekrarlayabilirsiniz. Bunu yapmanız için başka herhangi bir şeye ihtiyacınız yoktur ve özel bir ortam gerekmez. Nefes egzersizlerinin stresle baş etmede büyük etkileri vardır.
 • Olumlu insanlarla zaman geçirmek: İnsanlar sosyal çevrelerinden fark etmedikleri kadar çok etkilenir ve diğer insanlardan uzaklaşıp içe kapanmak stresi kötüleştirebilir. Bu nedenle size iyi gelen, pozitif insanlarda vakit geçirmek, sosyalleşmek size iyi gelecektir.
 • İzlediklerinizi değiştirmek: Sizde kötü hisler uyandıran yayınları, filmleri, dizileri izlemeyi bırakabilirsiniz. Çoğu insan haberlerden ya da izlediği dizideki üzücü sahnelerden etkilenir. Kendinizi daha çok olumlu olaya maruz bırakmak için iyi hisler uyandıran yayınlar izleyebilirsiniz.
 • Yoga veya meditasyon: Bu yöntemler düzenli uygulandığında rahatlama ve gevşeme için etkilidir. Stres vücutta fiziksel etkilere sahiptir ve fiziksel aktivite ile gevşemeye başlamak birçok kişide olumlu sonuç verir.
 • Sağlıklı beslenmek: Çoğu insan stresli zamanlarında daha fazla yemek yer ve genellikle sağlıksız alternatiflere yönelir. Aslında bu yarım saat kadar mutlu etse de sonradan daha kötü hissettirir. Sağlıklı besinler, örneğin karmaşık karbonhidratlar (fasulye, mercimek gibi) sizi daha uzun süre mutlu eder.

Mevsimsel Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Birçok insan sonbahar-kış aylarında daha fazla saç dökülmesi yaşadığını fark eder. Araştırmalara göre bu mevsimlerden kaynaklanmayabilir, saçların yaşam döngüsünden kaynaklanır. Buna göre bir saç teli 2-6 yıl arasında ömre sahiptir. Bu süreden sonra dökülür ve yerine yenisi çıkmaya başlar. Saçlar dinlenme aşamasında dökülür ve insanların saçının %10’u dinlenme aşamasındadır. Araştırmalara göre Ekim ortası ve Kasım ayında bu durum daha fazla yaşanır. Bu durumda güneşin de etkili olabileceği düşünülmektedir. Fakat, genel olarak bu normal bir süreç olarak kabul edilebilir. Sizin için korkutucuysa doktora başvurabilirsiniz.

Mevsimsel saç dökülmesini azaltmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Saç sağlığı genel vücut sağlığıyla ilgilidir. Sağlıklı beslenmek, vitamin ve mineral eksikliği yaşamamak saç dökülmenizi azaltır ve onları güçlendirir.
 • Saçınızın çok döküldüğü dönemlerde saçlarınızı fön, ısı ve sıkı saç şekillerinden uzak tutmanız önerilir. Ayrıca sprey, wax gibi ürünleri saç diplerine uygulamamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Saçlarınıza uygun yapıda bir bitkisel yağ ile saç diplerine masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin zeytinyağı bunun için idealdir. Saç için yararlı antioksidanlar, masajın kan akışını hızlandıran etkisi ve diğer tüm faydalarını hissetmek için hafta bir kez saçlarınıza bu tip bakımlar uygulayabilirsiniz.
 • Doktorunuza danışarak Biotin, magnezyum gibi takviyeler kullanabilirsiniz. Mevsim geçişlerini endişelenmeden atlatmanızı sağlayacak takviyeler kullanabilirsiniz. Fakat besinlerden almayı tercih ederseniz biraz daha dikkatli beslenmeniz gerekecektir.
 • PRP ve mezoterapi gibi yöntemler saçların çıkmasını hızlandırabilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Genel olarak önerilen sağlıklı beslenme düzeni vitamin ve mineral eksikliklerinin tetiklediği saç dökülmelerinden sizi korur, fakat tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa tedavi gerekir. Sağlık bir beslenme düzeninde karmaşık karbonhidratlar (fasulye, mercimek gibi) yüksek, basit karbonhidratlar (beyaz şeker ve beyaz un gibi) azdır. Ek olarak meyve ve sebzeler günlük beslenmede büyük bir yer kaplarken, genel olarak bitkisel yağlar tercih edilir. Saç için özellikle etkili olan besinler şunlardır:

 • B12 saçların güçlenmesi için gereklidir ve eksikliğinde dökülmeler hızlanır. En iyi B12 kaynakları tavuk ya da sığır karaciğeri ve böbrekleri, sardalye, sığır eti, ton balığı, alabalık, somon, süt ve yumurtadır. Veganlar için B12 ile güçlendirilmiş tahıllar veya diğer ürünler uygun olabilir.
 • Saçların ana maddesi proteinlerdir. Günlük yeteri kadar protein aldığınızdan emin olmak faydalı olur. En iyi kaynakları kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller, beyaz et ve kırmızı ettir.
 • B7 yani biotin saçlar için temel maddelerden biridir. Tam tahıllar, badem, yeşil yapraklı sebzeler, etler ve deniz ürünleri biotin yönünden zengindir.
 • Demir eksikliği saç dökülmelerini tetikler. Özellikle adet gören yetişkinler demir eksikliği riski taşır. İyi besin kaynakları yumurta, istiridye, mercimek ve kırmızı ettir.
 • Çinko eksikliği de saç dökülmesine neden olabilecek bir durumdur. Fakat aşırı doz alınması da saç dökülmesine neden olur. Genellikle besinlerden alındığında dozu aşmak mümkün olmaz. Ispanak, kabak çekirdeği, mercimek ve istiridye bolca çinko içerir.
 • A vitamini vücudun tamamı için temel maddelerden biridir. Eksikliği saç dökülmesine yol açabilir. Maydanoz, pırasa, brokoli, pazı, kabak, bezelye, karpuz, süt ve süt ürünleri, yumurta ve karaciğerde bulunur.
 • D vitamini genellikle besinlerden alınmasa da saç dökülmesini önlemek için gereklidir. Güneş almayan mevsimlerde doktora danışarak takviye kullanabilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın