Soğan Suyunun Faydaları
Soğan Suyunun Faydaları

Soğan Suyu Nasıl Çıkarılır? Soğan Suyu Zayıflatır Mı? Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? Soğan suyu ile ilgili merak ettikleriniz bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Soğan Suyu Nasıl Çıkarılır?

Soğan içerik bakımından çok zengin ve sağlıklı bir sebzedir. Özellikle Türk mutfaklarında her yemekte muhakkak kullanılan vitamin deposu bir besindir. Soğanın her şeye faydası olduğu gibi soğan suyunun da birçok faydası bulunmaktadır. 

Soğanın içeriğinde yoğun C vitamini, A ve B vitamini,  bol miktarda fosfor, kükürt, iyot ve silis bulunur. Doğal bir antibiyotik olarak adlandırılan soğan kalp ve prostat rahatsızlıkları, cilt sorunları, romatizma ve mide için kullanılmaktadır. 

Yapılan bir araştırma da bol soğan tüketimi olan ülkelerde kanser olma riskinin daha düşük olduğu belirtilmiştir. Ülkemizde soğan ve sarımsağın fazla tüketilmesi nedeniyle birçok hastalık grubunun görülme sıklığı daha az durumdadır.

Soğan yenebilen bir sebze olmasının yanı sıra soğan suyu da fazlaca kullanılabilmektedir. Bir soğandan soğan suyu elde etmek için öncelikle soğan türü önemlidir. Soğan suyu elde etmek için kahverengi renkte bir soğan kullanılmalıdır. Suyunu elde edebilmek için dikkatlice temizlenmeli ve gerekiyorsa sirkeli suda yıkayarak bir müddet bekletilmelidir. Daha sonrasında şu adımlar izlenmelidir:

 • İyice yıkanan soğanlar dörde bölünmelidir.
 • Kullanılacak soğanlar bir tencereye koyulduktan sonra üzerine yeteri kadar su eklenmelidir. Eklenen su özünün daha fazla vermesi için fazla olmamalıdır. Soğanların üzerini aşmayacak şekilde su eklenebilir.
 • İlave edilen su ile birlikte soğanlar kaynatılmalıdır. 
 • Kaynattıktan sonra ocaktan alınarak suyu süzülerek ılıması beklenmelidir.

Bu şekilde soğan suyunuz kullanıma hazır olacaktır.

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyunun faydaları çok fazladır. Tüketilmesinde belirli durumlar dışında sakınca yoktur. Çok fazla sağlıklı bileşen içerdiği için neredeyse her derde deva olarak kullanılan bir besindir. Soğan suyunun faydaları sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.

 • Diyabet düzenleyici yapısı vardır.
 • Kalp sağlığına iyi gelir ve kalp krizi ve inme riskini azaltır.
 • Ağrı kesici olarak kullanılabilir.
 • Beslenme programında bol soğan ve sarımsak tüketen kişilerin üreme sistemleri daha sağlıklıdır. Yumurtalık kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. Akıntı söktürücü özelliği vardır.
 • Bileşenlerindeki kükürt astım krizlerine iyi gelir. Astım krizi sırasında olmasa bile sonrasında gelişecek astım krizi geçirme olasılığını da düşürmektedir.
 • Menopoz sonrası kadınlarda sık görülen kemik erimesine karşı doğal bir ilaçtır. 
 • Kan pıhtılaşmasını önler.
 • Menopoz sonrası görülen vücut ısısının yükselmesini önlemek için kullanılmaktadır.
 • Antioksidan yapısı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Boğaz ağrısı çeken kişiler için birebirdir.
 • Birçok kanser türünün önlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır.
 • Damar sertliğini önler ve iştah açar.
 • Kuru öksürük ve boğaz iltihabını önler.
 • Damar genişletici özelliği bulunmaktadır.
 • Boğazda biriken balgam atımı için içilebilir.
 • Vücutta oluşabilecek tümörleri engeller.
 • Saçlara parlaklık ve güç kazandırır.

Soğan suyunun faydaları başta üriner sistem olmak üzere vücudumuzda birçok alanda etki göstermektedir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu yöntem ile doğal bir ilaç üretmiş olursunuz. Soğan türlerinde bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu sebeple tüketilecek soğanın özellikleri de çok  önemli bir hal almaktadır.

Soğan Suyu Zayıflatır Mı?

Soğan içerisinde bulunan antioksidan özelliği soğan suyu kullandığında da aynı ölçüde etki etmektedir. Soğan suyu vücutta dengesiz beslenme ve az su tüketme kaynaklı oluşan ödemin rahatlıkla atılmasını sağlar. Boşaltım sisteminde de önemli faydaları olduğunu bildiğimiz soğan bu şekilde vücudun rahatlamasında önemli bir rol oynamaktadır. 

Bilindiği gibi soğan güçlü bir yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Özellikle çiğ yenen soğanda fazlaca yağ yakılabilir. Soğan suyu olarak kullanılması da aynı etkiyi gösterecektir. 

Ödem atma ve yağ yakımını hızlandıran bileşenleri sayesinde soğan suyu tüketerek zayıflamak mümkündür.

Kısa sürede kilo vermek isteyen kişiler için uygulanan diyet listelerinde soğan suyuna muhakkak rastlanmaktadır. Düşük kalorili olması ve hızlı etki etmesi açısından soğan suyu uzmanlar tarafından önerilmektedir. Soğanı içerek kullanabilmek için soğan çorbası da yapabilirsiniz.

Soğan çorbası yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Büyük 4-5 adet soğan, 2-3 adet yeşil biber, 5 adet orta büyüklükte domates ve yine orta boy lahana kullanmalısınız.
 • Bütün malzemeleri küçük küçük doğrayın.
 • Doğradığınız malzemeleri bir tencereye alarak kaynatın.
 • Tat vermesi açısından biraz tuz ekleyin. 
 • Kıvam aldıktan sonra tencereyi ocaktan alın.

Düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde çorba sizi hem tok tutacak hem de faydalı besinlerden faydalanabileceksiniz. Çorbanın içerisinde kalori anlamında herhangi bir besin bulunmasa bile sizi uzun süre tok hissettirecektir. Çorba sayesinde hızlı bir şekilde yağ yakabilirsiniz. Diyet listesinde olsa bile tek öğünde kullanmanız gerekir. Her öğün kullanmanız faydanıza değil zararınıza olabilir.

Soğan Suyunun Zararları Nelerdir?

Soğan her açıdan bir sağlık deposudur. Faydası olmayan bir rahatsızlık neredeyse yoktur. Peki bu kadar yararlı olan bu besinin zararları da olabilir mi?

Her besin yanlış ve fazla tüketildiği zaman zararlı hale gelebilir. En faydalı olanlarda bile aynı zarar görülebilir. Soğanın dış kabuğu ancak tüketileceği zaman soyulmalıdır çünkü önceden soyulduğunda besin değerini kaybeder. Havayla temas ettiği zaman içeriğinde bulunan besin değerleri kaybolmaya başlar. 

Mide için çok faydalı olsa çiğ tüketileceği zaman doğrandıktan 30 dakika içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Kesilmiş halde uzun süre bekletilen soğan suyunu bırakır. Bu su ise gaz yapabilir ya da mide ekşimesine sebep olabilir. Aynı zamanda daha hassas bünyelerde karın ağrısı yapabilir.

Soğan suyu kürünü hipoglisemi sorunu olan kişiler uygulamamalıdırlar. 

Soğan suyu ya da çorbası daha etkili olacağı düşüncesiyle sarımsakla birlikte tüketilmemelidir.

Yapılan soğan suyu zayıflatmaya ve ödem atmaya yardımcı olduğu için kadınlar tarafından daha fazla tüketilme eğilimi olabilir. Dozunda tüketilmeyen soğan suyu vücutta normal seyrinde çalışan dengeyi bozabilir. Fazla tüketimi sonrası tansiyon düşüklüğü, şiddetli karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Size önerilen dozlarda ve öğünlerde kullanmanız önemlidir.

Soğan suyu hazırlanırken soğanın rengine dikkat edilmelidir çünkü soğanın da çeşitleri vardır ve hepsinin etkisi de farklı olmaktadır. Kahverengi soğan dışında soğan suyu yapılmamalıdır.

Aç karnına tüketilen soğan suyu midede faydalı olan bakterileri de öldürebilir. Bu sebeple ara öğün olarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Soğan suyu ile zayıflama için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by