Propolis Faydaları

Propolis Faydaları saymakla bitmez. Propolisi nasıl tüketeceğinizi ve propolisin vücudunuzda yaratacağı etkileri öğrenmek için tıklayın!

Reçine tarzı bir ürün olan propolis, arıların ağaçlardan topladığı maddeleri, salgı bezlerinden salınan enzimlerle işleyerek üretilmektedir. İnsan sağlığı açısından birçok olumlu etkileri kanıtlanmış olup, çoğu tedavi de şifa niyetine kullanılmaktadır. Başta kanser hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığın giderilmesinde rol oynayan propolis, antioksidan gibi çok fazla özelliğe sahiptir.

Peki, propolis faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis faydaları çok olup, toplanıldığı zamana, kaynağa ve yaş gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. İçerisinde birçok anti özellik barındıran propolis, soğuk algınlığından kansere kadar çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan bir üründür. İşte propolisin bazı faydaları…

 • Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, propolisin zararlı bakteriler karşı koruma sağladığını, tam bir anti bakteriyel özellik gösterdiğini öne sürmüştür. Bu sayede eğer propolis düzenli tüketilirse, bakterilerin oluşturabileceği hastalıklara karşı insan vücudunu korumaktadır.
 • Antiviral özelliğe sahip olması dolayısıyla virüsleri öldürerek, insan sağlığını korumaktadır.
 • En önemli özelliklerinden bir diğeri olan anti tümör özelliği, sağlık alanın çok önemli noktalardan biridir. Propolis tümör hücreleri üzerine baskı kurarak gelişmesini önlemekte ve kanser gibi oluşumlara girmesine izin vermemektedir. Ayrıca propolis, kemoterapi gibi kanser tedavisinde insan sağlığına zarar verebilecek unsurları en aza indirmektedir. Beyin kanseri, pankreas kanseri, cilt kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, kolon kanseri, karaciğer kanseri ve kan kanseri gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerin oluşmasını destekleyen serbest radikalleri önleyen bir üründür. Bu sayede kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyerek, kanser hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektedir.
 • Cilt sağlığı bakımından da son derece önemli olan propolis, cilt problemlerini iyi gelir ve düzenli kullanımda yaşlanmayı geciktirmektedir. Ayrıca vücutta oluşan yaraların veya yaralanmaların da tedavisinde etkilidir.
 • Propolis de çoğu besin gibi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı arttırmakta olup, insan bünyesini güçlü tutan gıdalardan biridir. Grip ve nezle gibi kış aylarında sık görülen rahatsızlıklara yakalanma olasılığınızı en aza indirmektedir.
 • Ağız bakım ürünlerinde de kullanılan propolis, diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelmekte ve ağızdaki bakteri oluşumunu önlemektedir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Arılar propolisi, bal yaptıkları kovanlarını etraflarındaki zarar verici etkenlerden korumak amaçlı üretmektedirler. Fakat bu ürünü direk arı kovanlarından alıp tüketmemiz doğru ve uygun değildir. Bunun sebebi ise içerisinde bal mumu ve bala ulaşmak için çabalayan bazı parazitlerin bulunma olasılığının olmasıdır. Bu gibi sebeplerden dolayı propolisin işlemden geçmeden tüketilmesi sakıncalıdır. Bu işlemin adı özütleme işlemidir. Özütleme işlemi yapıldıktan sonra tüketilebilecek olan propolis çoğu eczanede bulunmaktadır. Acı bir tada sahip olan propolisi doğrudan tüketmek bazen zor olabilmektedir. Fakat bal ve meyve gibi eklentiler ile beraber rahatça tüketebilirsiniz.

Propolis Hangi Durumlarda Tüketilmelidir?

 • Propolisin onarıcı ve yenileyici özellikleri bulunmasından dolayı cilt üzerinde uygulanabilmektedir. Yanık ve tahriş gibi cilt problemlerine iyi gelen propolis, diş ve diş eti rahatsızlıklarında da kullanılabilmektedir.
 • Ayrıca insanlığın son zamanlarda sürekli mücadele içerisinde olduğu kanser hastalıklarının ilerlemesinde de engelleyici olarak görev yapabilmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen propolis, kanser riskini düşürmede etkili olan meyvelerden biridir. Bu yüzden kanser tedavilerinde ve kanser riski taşıyan kişilerde şifa niyetine kullanılabilmektedir.
 • Kalp ve damar hastalıkları gibi insan sağlığı için son derece tehlikeli hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde ve tedavilerinin ilerlemesinde büyük rol oynamaktadır.

Kimlerin Propolis Tüketmesi Uygun Değildir?

 • Kanama riskine sahip olan bireylerde ve yakın zamanda cerrahi işleme girecek olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir.
 • Ayrıca arı ürünlerine alerjik reaksiyon gösteren kişilerin de kullanmaması gerekmektedir.
 • Alkol normalde de tavsiye edilmeyen içeceklerden olup, alkol alan birinin propolis tüketmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum bulantı ve kusma gibi mide rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.
 • Ayrıca özütleme işlemi dolayısıyla kullanılması gereken bazı çözücüler sebebiyle, çocukların propolisi tüketmesi sakıncalı olarak bilinmektedir.

Bunun dışında fazla miktarda tüketimi her ürün gibi bazı yan etkilere sebebiyet verebilmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın