Sarımsak Yutmanın Faydaları

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sarımsağın Besin Değerleri Nelerdir? Sarımsak Tozu Ne İşe Yarar? Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu sayfada!

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

 • Sarımsağın faydaları arasında güçlü bir antiseptik özelliği taşıması yer alır. Vücut içinde böylece tüm toksinleri temizler.
 • Son zamanlarda artan virüslere karşı koruyucu önlem görür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede virüsler etkisiz hale getirilir.
 • Sarımsak ayrıca kanser riskini de en aza indirir.
 • Sarımsak C ve E vitamini açısından da oldukça zengindir.
 • Kan şekerini dengelemede önemli bir etkiye sahiptir. Bu da diyabet hastalığının önlemesinde etkili olmaktadır.
 • Kan seviyesini düzenler ve kan akışını da dengeler. Damar duvarını da güçlendiren bir etkiye sahiptir. Damarda meydana gelecek daralmayı önler. Kalp ve damar hastalıklarını bu sayede önlemiş olur.

 • Sarımsağın faydaları arasında yüksek enerjiye sahip olması da yer alır. Kronik olarak oluşan yorgunluğa iyi gelir. Özellikle günümüzde artan hava kirliliği ve iş temposu yüzünden aşırı yorgunluk hissetmekteyiz. Sarımsak tam da bu günlerde yorgunluğu önleyici bir etki gösterir.
 • Sarımsak büyük bir E vitamini deposudur. Bu da saç ve cildinizde oluşacak sorunların önlenmesinde yardımcı olur. Saç dökülmesi ve cilt yıpranmaları gibi sorunlara karşı birebir etki eder.
 • Sarımsak kan akışının hızlanmasına ve çeşitli sebeplerden ötürü tansiyonun yükselmesine karşı da etkili bir besindir.
 • Çok güçlü bir iltihap sökücü görevini görür.
 • Bağışıklık direncini arttırır.

Sarımsağın faydaları arasında metabolizmayı güçlendirmesi de yer alır. Bu sayede metabolizmadan kaynaklı sorunlarla da karşılaşmış olmayacaksınız.

Sarımsak Tozu Ne İşe Yarar?

Sarımsak öğütülüp kurutularak toz haline gelir. Sarımsağın en az kendisi kadar tozu da çok faydalıdır.

Sarımsağın faydaları arasında zihin sağlığı yer alır. Sarımsak tozu hem beden sağlığı hem de zihin sağlığı açısından önem taşır. Sarımsak tozu zihni destekleme açısından da önemlidir. Uzmanlar tarafından da sindirim için tüketilmesi sık sık önerilir. Ayrıca sarımsak tozunu evde kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. Bir tülbente sarımsağı sarıp güneşte bekletin. İyice kurusun daha sonra ise bunu alıp iyice öğütün ve toz haline getirin.

Sarımsağı toz haline getirip kullandığınız zaman kemik sağlığınıza da çok iyi gelecek. Özellikle yaşlılar için kemik sağlığında önem taşıyan bir besindir. Ayrıca kemik bozulmalarının da önüne geçer.

Sarımsağın faydaları arasında kan şekerini düşürme de yer alır. Diyabet hastaları için önerilen bir besindir. Kon şekeri sarımsak tozu ile hemen kontrol altına alınır. Bağışıklığı güçlendirmede de oldukça etkilidir. C vitamini açısından çok zengin olan sarımsak tozu bağışıklık sistemini en kısa sürede güçlendirmektedir.

Sarımsak tozu sindirimi çalıştırır. Çünkü lif açısından çok zengin bir besindir. Kabızlık gibi sorunların hemen önüne geçer. Kan basıncını azaltır. Kan akışını ise hızlandırır. Damar hastalıklarının oluşma riskini ortadan kaldırır. Özellikle kolesterolü dengelemede çok etkilidir. Sarımsağın faydaları arasında yer alan tüm bunlar sadece sarımsak tozu ile elde edilmektedir.

Sarımsak Yutmak Zayıflatır Mı?

Özellikle kilo vermek isteyenler bu sorunun cevabını merak etmekteler. Evet sarımsak yutmak kilo vermede etkili olan bir besindir. Sarımsağın faydaları arasında yer alan kilo vermek birçok kişi açısından da önem taşıyan bir konudur. Sarımsağı çiğnemeden yutarak metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. Sarımsağı çiğnemek istemeyenler genelde ağızda koku yapmasını kaynak gösterirler. Evet sarımsak çiğnendiği zaman ağızda keskin bir kokuya dönüşür. Ancak yutularak daha kolay bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Üstelik koku yapma gibi bir durum da söz konusu olmuyor. Sarımsak bu sayede sizi zayıflatırken öte yandan gerekli olan mineral ve vitaminlerin de karşılanmasında etkili olmaktadır.

Sarımsak hazmı kolaylaştırdığı ve metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermenizde etki eder. Sarımsağın faydaları arasında yer alan kilo verme durumu sadece bir sarımsak ile mümkün. Sarımsak bağırsaktaki hareketliliği arttırır. Sindirim sistemini düzene sokar. Böylece kilo vermeye de yardımcı olur. Diyetsiz ve sporsuz bir şekilde bu süreçten kolayca yararlanabilirsiniz. Bunun için günde 3 defa sarımsağın yutulması önerilir.

Göbek sorunundan şikayet edenler sarımsak yuttuktan sonra bu şikayetlerinden kurtulacaklar. Göbekleri incelenecektir. Bunun nedeni ise sarımsağın direkt olarak göbek yağlarına etki etmesidir. Ancak şu tavsiyeye uymanız gerekir. 40 gün boyunca sarımsak tüketmeli ve sonrasında 1 hafta boyunca da ara vermelisiniz. Sarımsağın faydaları arasında yer alan kilo verme konusunda da böylece olumlu sonuca ulaşabileceksiniz.

Sarımsağın Besin Değerleri Nelerdir?

Sarımsağın kalori değeri oldukça fazladır. Sarımsak kalori açısından zengindir. Bu besinin sadece 100 gramında 149 kcal kalori yer alır. Ayrıca besini bir porsiyon şeklinde ele alırsak yani bu ortalama 10 grama denk geliyor.

Sarımsağın besin değerleri içerisinde kalsiyum, potasyum, C vitamini, A vitamini, kolesterol, yağ, protein, lif, karbonhidrat, kalori ve demir yer alır. Sarımsak oldukça zengin bir besin içeriğine sahiptir.Bir sarımsaktan günlük kalori ihtiyacınıza kadar her şeyi temin etmeniz mümkün. Sadece bir diş sarımsak birçok besin öğesi konusunda oldukça zengin bir içerik sunar. Sarımsak genelde yemeklere aroma katmak amacı ile kullanılır. Sarımsak özellikle mide ve prostat kanserine karşı birebir koruyucu önlem görür. Vücut açısından bir antioksidan deposudur.

Sarımsak besini veri tabanında bulunan besinler ise genellikle şöyledir. % 59’dan daha az kalori içerir. Protein oranı % 14 daha azdır. % 50’den daha fazla karbonhidrata sahiptir. % 100 daha az yağa sahiptir.Sarımsak kalorinin oldukça büyük bir kısmını karbonhidrattan almaktadır. Bu yaklaşık olarak % 81’lik bir oranı oluşturur. Kilonuza uygun olarak sarımsak tüketerek tüm bu besin öğelerinden aynı anda faydalanmanız mümkün. Üstelik vücut açısından alınması gereken tüm bu besin öğelerine bir sarımsak ile ulaşacaksınız. Vücut açısından da sarımsak tüketimi önem taşıyan bir konudur.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın