Acı Biberin Faydaları

Acı Biberin Faydaları - Zararları

Acı Biberin Faydaları

Acı Biberin Faydaları Nelerdir? Acı Biberin Zararları Nelerdir? Acı Biber Nasıl Tüketilmelidir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

  • Bünyesinde yüksek oranda antioksidan maddelerini barındıran acı biberlerin tüm çeşitleri, insan vücuduna yerleşmiş istenmeyen toksinlerin arındırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede kişilere daha güçlü bir bağışıklık sistemi sunmaktadır. C vitamini bakımından en zengin meyveler olan turunçgillerden bile tek seferde çok daha fazla vitamin sağlayabilmektedir.
  • İnsan vücudunun en önemli parçalarından biri olan kan dolaşımının düzgün çalışmasına ve içerisinde bulunan aksaklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede kişilerin başına gelebilecek kalp krizi, damar tıkanması ve şeker hastalığı gibi ciddi komplikasyonların önüne geçebilmektedir.
  • Enfeksiyon bakterilerinin gelişmesinin en kolay olduğu sinüs yolları, kulak, burun ve boğaz sorunlarının oluşabilmesi için ideal ortamlardan biridir. Bu yollarda birikebilecek kötü bakterilerin uzak tutulmasında uzun yıllardan beri acı biberler kullanılmaktadır. 
  • Acı biberlerin her türü, insan vücudunda önemli bir rol oynayan sindirim sisteminin düzende tutulması için etkin rol oynayan yiyeceklerden biridir. Kişilerde oluşabilecek kabızlık hastalıklarına karşı doğal bir müshil olabilmesiyle ün yapmışlardır. Bağırsakların içerisinde sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan probiyotiklerin gelişmesini sağlayarak metabolizmayı da güçlendirdikleri bilinmektedir.
  • Acı biberler, vücutta doğal olarak bulunan asit dengesinin korunmasını sağlar. Düzenli olarak tüketildiklerinde doğal dengesi bozulan asit miktarının tekrar eskisi gibi olmasına yardımcı olmaktadırlar. Genellikle asit dengesizliğinden oluşan ürik asit sorunlarını ortadan kaldırır ve yaşlılık hastalıkları olarak bilinen romatizma ve eklem ağrılarına karşı doğal bir şifa kaynağı olarak tüketilirler.

Acı Biberin Zararları Nelerdir?

İnsanlığı varoluşundan beri ekilip biçilen biberler, özellikle tıp biliminin gelişmediği zamanlarda şifa kaynağı olarak doktorlar ve hastalar tarafından kullanılmaktaydı. Günümüzde bile hala acı biberlerin birçok hastalığın tedavisi konusunda iyi geldiğine ve güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketilmesi gerektiğine dikkat çekilmektedir. Fakat acı biberlere her zaman mesafeli olan kişilerin aklında faydalarından çok zararlı yer almaktadır. Öyle ki acı biberlerin her türlerinin içerisinde çok yüksek miktarlarda çözücü madde yer almaktadır. Bu maddeler de insan vücudunda yankı bir etki gösterebilmektedir. Bu durum, vücut sistemindeki tüm organların zarar görmesine ve hasar almasına zemin hazırlayabilmektedir. Öyle ki organlarda oluşturduğu tahribat, kanser oluşumlarının görülmesine bile neden olabilmektedir.

 Acı Biberi Aşırı Kullanımı

 Her yiyeceğin aşırı kullanımın zararı olduğu gibi acı biberlerinde fazlaca kullanıldığı zaman insan vücudunda komplikasyonlara neden olabileceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Öyle ki acı biberler aşırı tüketildiğinde insan vücudundaki bütün organizmayı etkilemekte ve organların hasar almasına neden olabilmektedir. Organlarda oluşan bu komplikasyonda kanser hücrelerinin oluşmasına veya var olan hücrelerin daha da artış göstermesine neden olmaktadır. Fakat kararında tüketildiğinde kanseri karşı koruyu etkisi klinik ortamlar tarafından da kanıtlanmış bir özelliktir. Uzmanlara göre acı biberler acılık oranlarına göre gün içerisinde 3,5 veya 8 tane tüketilebilir. Bu sayılardan fazla tüketilmesinin ise mide duvarının aşınmasına yol açtığını da belirtmekte fayda var.

Acı Biberin Besin Değerleri Nelerdir?

Acı biber çeşitleri, uzun yıllardır insanlar için oldukça güçlü bir şifa kaynağı olarak kullanılmıştır. Öyle ki tıp biliminin gelişmediği zamanlarda bile kurusu, meyvesi ve kendisinin kullanımı, insanlar tarafından yaygın olarak kullanılan gelenekler arasındadır. Fakat tıp biliminin geliştiği günümüzde, her ürünün besin değerleri insan vücuduna sağladığı katkılar bakımından oldukça önem arz etmektedir. Bizde bu yazımızda, sizler için acı biberlerin besin değerlerini inceledik. Öyle ki her bir acı biberin yüz gramının içerisinde 9.5 oranında karbonhidrat, 1.5 oranında lif ve 2.0 oranında protein bulunmaktadır. Sağlıklı beslenen insanların tükettikleri ürünlerin içerisinde pek olmasını istemediği besin kaynağı olan yağ ise 100 gramlık acı biberin içerisinde 0.2 oranında bulunmaktadır. Vitaminler bazında düşünüldüğünde ise A vitamini olarak 1179.0 IU ve C vitamini olarak 242.5 mg oranında vitamin yer almaktadır. Mineral tarafına geldiğimizde ise potasyum bakımından 340.0 mg barındırıyorken kalsiyum açısından 18.0 mg’lık bir ölçümle karşımıza çıkmaktadır. Son olarak insan vücudu için oldukça önemli olan değerlerden biri olan demir ise acı biberlerin içerisinde 1.2 mg oranında bulunuyor.

Acı Biberin Kalori Değeri Nedir?

 Fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok insanın diyet menüsünde acı biberlerin yer aldığı bilinmektedir. Çünkü azami derece günlük olarak tüketilen acı biber çeşitlerinin vücut metabolizmasının çalışmasına ve ödem oluşumlarının atılmasına katkı sağladığı klinik olarak kanıtlanmış durumlardır. Bu yüzden acı biber tüketen insanlar her zaman içerisinde ne kadar kalori değeri olduğunu da merak etmiştir. Yapılan son araştırmalara göre acı biber ürünlerinin 100 gramında toplam 40 kcal’lık bir kalori değeri bulunmaktadır. Ayrıca orta boy olarak isimlendirilen 150 gram oranında bir acı biberde ise ortalama 60 kalori değeri olduğu bilinmektedir.

Acı Biber Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Acı biber ürünlerinin, yıllardır hastalara şifa verdiği ve sofralara lezzet kattığı tüm insanlar tarafından bilinmektedir. Özellikle tıp ilminin henüz tam olarak gelişmediği dönemlerde toz ve tohum haliyle oldukça fazla tüketilen bir yiyecek türüydü. Günümüzde hala alternatif tıp olarak hastalıklarla boğuşan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Fakat acı biberlerin faydalarını bu kadar iyi biliyorken nasıl tüketilmesi konusunda neler biliyoruz? Bir acı biber tiryakisi olsanız dahi yemeklerinizde tükettiğiniz esnada acılık oranına göre az veya çok tüketmeniz gerekmektedir. Örneğin oldukça acı olduğunu bildiğiniz biberlerden günlük sadece 3 tane yemeniz önerilmektedir. Orta acılı biberlerin 5, hafif acılı biberlerinse 8 tane tüketilmesi uygun görülmektedir. Bu oranlara titizlikle uyulması gerekmektedir aksi halde acı biberler, vücudunuzda oluşabilecek komplikasyonlara zemin hazırlayabilmektedir.

Acı Biberin Tohumuyla Tüketilmesi

 Günlük düzenli olarak belirli ölçülerde tüketilen acı biberin, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu potasyum, mineral ve kalsiyum değerlerini sağladığı neredeyse tüm doktorlar tarafından hastalara bildirilmektedir. Bu bağlamda acı biberin en verimli şekilde tüketilmesi için toz olarak ve yemek kaşığından biraz daha az bir oranda kullanılması önerilmektedir. Fakat ham haliyle tüketen bireylerin acı biberlerde bulunan tohumları da beraberinde yemeleri gerekmektedir. Çünkü acı biberlerin içeriğinde yer ala antioksidan maddeler ve C vitamini, tohum bölgesinde bulunmaktadır. Bu yüzden her zaman acı biber çeşitlerinin tohumlarının atılmaması ve tüketilmesi önerilmektedir.

Sağlık Rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by