Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları Nelerdir? Domatesin Besin Değerleri Nelerdir? Domates Neye İyi Gelir? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Farklı domates türleri ve boyutları vardır. Bu domatesler farklı şekillerde tüketilebilirler. Domates salatalarda, yemeklerde, salçalarda, çiğ olarak, meyve sularında ve püre olarak tüketilebilir.

Domatesin faydaları cinsleri arasında değişiklik göstermektedir. Örneğin, cherry domatesler normal domateslerden daha yüksek beta-karoten içeriğine sahiptir.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Kan Basıncını Düzenler
Domateslerdeki likopenin kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Domatesler ayrıca kan basıncı seviyelerini düşürdüğü bilinen bir mineral olan potasyum açısından da zengindir. Bunun nedeni potasyumun, kandaki sodyum seviyesini azaltmasıdır. Potasyum vücutta bulunan fazla sodyumla etkileşime girerek idrar yoluyla atılmasını sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Yapılan bir araştırmaya göre, domates suyu vücut ağırlığını, vücut yağını ve bel çevresinde biriken yağı önemli ölçüde azalmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca kilo vermeye katkıda bulunabilecek kolesterol seviyelerini düşürebilir. Büyük bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra, domatesler lif bakımından da zengindir ve kalorisi düşüktür. Böylece, tokluğu arttırır ve kalori alımını azaltır, böylece kilo kaybına yardımcı olurlar.

Cilt ve Saç Sağlığını Geliştirir
Domatesin faydaları arasından biri de cilt sağlığını korumasıdır. Büyük gözenekleri iyileştirmeye, sivilceleri tedavi etmeye, güneş yanığı yatıştırmaya ve donuk cildi canlandırmaya yardımcı olurlar. Domatesteki antioksidanlar, özellikle likopen, hücresel hasar ve cilt iltihaplarını tedavi eder.

Domates Kan Yapar Mı?

Tek bir domates günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 40’ını karşılar ve kan sağlığını korumak için gerekli olan A vitamini, potasyum ve demir içerir. Kanama ve kan pıhtılaşmasını kontrol eden K vitamini içermesi sebebiyle de kan dolaşımına yardımcı olur. Domatesin en iyi özelliklerinden biri olan likopen, kan damarlarını genişletirken demir kırmızı kan hücrelerini arttırabilmektedir.

Domates veya domates suyu, vücudun genel sağlığını güçlendirmede faydalı olmasının yanında anemi tedavisinde kullanılabilecek en doğru besinlerden biridir. Domates yüksek oranda mineral, vitamin, antioksidan ve organik asit içerir. Bu içerikler kan hemoglobinini ve kan hücrelerinin üretimini arttırır. Anemi hastaları domates suyu yapmak için günlük iki taze domates ve tatlandırıcıyı karıştırıcıda biraz su ile karıştırarak içebilir.

Domates, kandaki duvarları koruyan B6 vitamini içerdiği için inme ve ateroskleroz problemlerin riskini azaltır. Domates suyu, kanserli tümörlere karşı korur ve yayılır çünkü yüksek oranda antioksidan, likopen, komarik ve klorojenik asit içerir. Özellikle prostat, akciğer, rahim, meme, kolon, bağırsak ve mide kanserlerinde tüketimi faydalıdır.

Domatesin Zararları Nelerdir?

Kırmızı meyveler, kalp sağlığını iyileştirme, cilt gençleştirme ve metabolizmayı hızlandırma gibi çeşitli sağlık yararları sunarlar. Bununla birlikte, aşırı tüketildiğinde, domatesler vücudumuz için kötü olan bazı yan etkilere neden olur.

Domates Yaprakları Zehirleyicidir
Domates yaprakları tüketilmemelidir. Bu yaprakların zehirlenmeye neden oldukları bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre, domates yaprağı zehirlenmesinin semptomları arasında boğaz ve ağızda ciddi tahriş, baş dönmesi, baş ağrısı vardır.

Mide Yanması
Domates doğal olarak asidiktir. Çok fazla tüketmek asit reflüsüne neden olabilir. Sürekli olarak birkaç hafta boyunca haftada iki kereden fazla olabilen mide ekşimesi yaşanması durumunda doktorunuza danışmalısınız.

Domates İntoleransı
Domateslere karşı hassasiyet mide ağrısına ve gaza neden olabilir. Bununla birlikte, semptomlar kişiden kişiye değişebilir.

Kabızlık
Domateslerin yüksek bir fruktoz içeriği vardır ve bu da fruktoz malabsorbsiyonu (fruktoz emilim bozukluğu) olan kişilerde kabızlığa yol açabilir. Domatesler (özellikle çorba) ayrıca salisilatlar, glutamatlar ve aminler içerir. Bunların hepsi kabızlığı tetikleyebilecek doğal gıda kimyasallarıdır.

Eklem ağrısı
Şişme ve eklem ağrısı, aşırı domates tüketmenin yaygın yan etkilerindendir. Domates, dokularda kalsiyum oluşturan bir bileşik olan solanin açısından zengindir. Fazla tüketildiğinde eklemler ve dokularda oluşan kalsiyum birikmesi iltihaplanma ve vücut ağrılarına neden olur.

Cilt Rengini Değişimi
Likopen, domates, çilek ve diğer meyvelerde bulunan bir karotenoid pigmenttir. Likopen, kalp sağlığını iyileştirir ve kalp hastalıklara karşı korur. Çok fazla domates tüketildiğinde, vücuda büyük miktarda likopen girerek ciltte renk değişikliğine neden olabilir. Bu nedenle, bu rahatsızlığı önlemek için aşırı domates tüketmekten kaçınmak gerekir.

Domatesin Besin Değerleri

Bir kase doğranmış veya dilimlenmiş çiğ domates:

 • 32 kalori (kcal)
 • 170g su
 • 1.58 g protein
 • 2.2 g lif
 • 5.8 g karbonhidrat
 • 0 g kolesterol

Domatesin içeriği ayrıca zengin bir vitamin ve mineral içeriğine sahiptir:

 • 18 mg kalsiyum
 • 427 mg potasyum
 • 43 mg fosfor
 • 24.7 mg C vitamini
 • 1499 IU A vitamini

Domates çok çeşitli yararlı besinler ve antioksidanlar içerir:

 • Alfa-lipoik asit
 • Likopenin
 • Kolin
 • Folik asit
 • Beta karoten
 • Lutein

Domates Neye İyi Gelir?

Harika Bir Enerji Kaynağıdır
Birçok meyve gibi, domates de vücuda enerji vermek için gerekli olan doğal bir karbonhidrat kaynağıdır. Düşük karbonhidratlı bir beslenme şekline çok uygundur ve yağ oranı düşüktür. Bu domatesi birçok yemekte mükemmel bir bileşen yaparlar.

Yararlı Besin Maddeleri Bakımından Zengindir
Domates, vücudunuzun sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu şeyi elde etmesine yardımcı olan harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Domateslerde bulunan vitaminler ve besinler arasında kalsiyum, C vitamini, K vitamini, A vitamini üretimini sağlayan beta-karoten ve bazı B vitaminleri bulunur.

İhtiyacımız olan vitaminleri doğal gıda kaynaklarından almak daha sağlıklıdır. Bu nedenle öğle yemeği salata veya sandviçinize biraz domates eklemek, alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını Düzenler
Dengeli bir şekilde beslenmek, kalp sağlığınız için önemlidir ve doğru yiyecekleri yemek ekstra koruma sağlayabilir. Domatesler kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilirken, yüksek potasyum içeriği de inme riskini azaltmada yardımcı olabilir. Düşük yağlı ve düşük kalorili bir bileşen olarak, kilonuzu düşük tutmanıza ve obezite ile ilişkili problemlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Göz Sağlığını Artırabilir
Özellikle yaşlandıkça göz sağlığınız önemlidir. Bazı meyve ve sebzeler, yaşa bağlı göz yıpranmalarına karşı korunduğu bilinen fitokimyasallar içerir ve domates bunlardan biridir. Karotenoidler (lutein, likopen ve beta-karoten) havuç, tatlı patates ve diğer canlı meyve ve sebzelerin yanı sıra göz sağlığınızı korumak için gereklidir.

Güneş Hasarını Önlemeye Yardımcı Olur
Cildimiz UV ışınlarına duyarlıdır ve güneşe aşırı maruz kalmak cilt kanserine ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Yapılan çalışmalar, artan karotenoid alımının güneşe karşı hassasiyeti azaltabildiğini göstermiştir.

Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın