Domatesin Faydaları
Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları Nelerdir? Domatesin Besin Değerleri Nelerdir? Domates Neye İyi Gelir? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Farklı türde meyve ve sebze tüketmenin sağlığımız açısından birçok faydası vardır. Beslenme alışkanlıklarımızdaki bitkisel gıdaların oranı arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gelişme riski azalır.

Farklı domates türleri ve boyutları vardır. Bu domatesler farklı şekillerde tüketilebilirler. Domates salatalarda, yemeklerde, salçalarda, çiğ olarak, meyve sularında ve püre olarak tüketilebilir.

Domatesin faydaları cinsleri arasında değişiklik göstermektedir. Örneğin, cherry domatesler normal domateslerden daha yüksek beta-karoten içeriğine sahiptir.

Domatesin Faydaları:

 1. Kan Basıncını Düzenler

Domateslerdeki likopenin kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Domatesler ayrıca kan basıncı seviyelerini düşürdüğü bilinen bir mineral olan potasyum açısından da zengindir. Bunun nedeni potasyumun, kandaki sodyum seviyesini azaltmasıdır. Potasyum vücutta bulunan fazla sodyumla etkileşime girerek idrar yoluyla atılmasını sağlar.

 1. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yapılan bir araştırmaya göre, domates suyu vücut ağırlığını, vücut yağını ve bel çevresinde biriken yağı önemli ölçüde azalmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca kilo vermeye katkıda bulunabilecek kolesterol seviyelerini düşürebilir. Büyük bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra, domatesler lif bakımından da zengindir ve kalorisi düşüktür. Böylece, tokluğu arttırır ve kalori alımını azaltır, böylece kilo kaybına yardımcı olurlar.

 1. Cilt ve Saç Sağlığını Geliştirir

Domatesin faydalarından biri de cilt sağlığını korumasıdır. Büyük gözenekleri iyileştirmeye, sivilceleri tedavi etmeye, güneş yanığı yatıştırmaya ve donuk cildi canlandırmaya yardımcı olurlar. Domatesteki antioksidanlar, özellikle likopen, hücresel hasar ve cilt iltihaplarını tedavi eder.

Domates Kan Yapar Mı?

Tek bir domates günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 40’ını karşılar ve kan sağlığını korumak için gerekli olan A vitamini, potasyum ve demir içerir. Kanama ve kan pıhtılaşmasını kontrol eden K vitamini içermesi sebebiyle de kan dolaşımına yardımcı olur. Domatesin en iyi özelliklerinden biri olan likopen, kan damarlarını genişletirken demir kırmızı kan hücrelerini arttırabilmektedir.

Domates veya domates suyu, vücudun genel sağlığını güçlendirmede faydalı olmasının yanında anemi tedavisinde kullanılabilecek en doğru besinlerden biridir. Domates yüksek oranda mineral, vitamin, antioksidan ve organik asit içerir. Bu içerikler kan hemoglobinini ve kan hücrelerinin üretimini arttırır. Anemi hastaları domates suyu yapmak için günlük iki taze domates ve tatlandırıcıyı karıştırıcıda biraz su ile karıştırarak içebilir. 

Domates, kandaki duvarları koruyan B6 vitamini içerdiği için inme ve ateroskleroz problemlerin riskini azaltır. Domates suyu, kanserli tümörlere karşı korur ve yayılır çünkü yüksek oranda antioksidan, likopen, komarik ve klorojenik asit içerir. Özellikle prostat, akciğer, rahim, meme, kolon, bağırsak ve mide kanserlerinde tüketimi faydalıdır.

Elma ve domates gibi yiyecekleri anemi tedavisi sırasında tüketmek çok faydalıdır. Bunun için %100 saf elma ve domates suyu içmek yeterlidir. Ayrıca, anemiyi etkili bir şekilde tedavi eden diğer meyveler erik, muz, limon, üzüm, portakal ve havuçtur. 

Kullanımı:

 • Hızlı demir emilim yapmak için her gün bir veya iki çiğ domates yenilebilir.
 • Anemi tedavisi için her gün bir bardak taze domates suyu içilebilir.
 • Yemek hazırlarken tariflere domates eklemek de anemi ile mücadelede yardımcı olacaktır.

Domatesin Zararları Nelerdir?

Kırmızı meyveler, kalp sağlığını iyileştirme, cilt gençleştirme ve metabolizmayı hızlandırma gibi çeşitli sağlık yararları sunarlar. Bununla birlikte, aşırı tüketildiğinde, domatesler vücudumuz için kötü olan bazı yan etkilere neden olur. 

 • Domates Yaprakları Zehirleyicidir

Domates yaprakları tüketilmemelidir. Bu yaprakların zehirlenmeye neden oldukları bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre, domates yaprağı zehirlenmesinin semptomları arasında boğaz ve ağızda ciddi tahriş, baş dönmesi, baş ağrısı vardır.

 • Mide Yanması

Domates doğal olarak asidiktir. Çok fazla tüketmek asit reflüsüne neden olabilir. Sürekli olarak birkaç hafta boyunca haftada iki kereden fazla olabilen mide ekşimesi yaşanması durumunda doktorunuza danışmalısınız.

 • Domates İntoleransı

Domateslere karşı hassasiyet mide ağrısına ve gaza neden olabilir. Bununla birlikte, semptomlar kişiden kişiye değişebilir.

 • 4- Kabızlık

Domateslerin yüksek bir fruktoz içeriği vardır ve bu da fruktoz malabsorbsiyonu (fruktoz emilim bozukluğu) olan kişilerde kabızlığa yol açabilir. Domatesler (özellikle çorba) ayrıca salisilatlar, glutamatlar ve aminler içerir. Bunların hepsi kabızlığı tetikleyebilecek doğal gıda kimyasallarıdır.

 • Eklem ağrısı

Şişme ve eklem ağrısı, aşırı domates tüketmenin yaygın yan etkilerindendir. Domates, dokularda kalsiyum oluşturan bir bileşik olan solanin açısından zengindir. Fazla tüketildiğinde eklemler ve dokularda oluşan kalsiyum birikmesi iltihaplanma ve vücut ağrılarına neden olur.

 • Cilt Rengini Değişimi

Likopen, domates, çilek ve diğer meyvelerde bulunan bir karotenoid pigmenttir. Likopen, kalp sağlığını iyileştirir ve kalp hastalıklara karşı korur. Çok fazla domates tüketildiğinde, vücuda büyük miktarda likopen girerek ciltte renk değişikliğine neden olabilir. Bu nedenle, bu rahatsızlığı önlemek için aşırı domates tüketmekten kaçınmak gerekir.

Domatesin Besin Değerleri

Domatesin faydaları arasında, sağlıklı bir cilt, dengeli kilo verme, kalp sağlığı gibi sağlık açısından son derece önemli yararlar vardır. Domates, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan en çok yönlü meyvelerden biridir. Bazen çiğ olarak tercih edilirken, bazen de sebzelerle birlikte pişirilip tüketilir. Ketçaplar, çorbalar, salatalar, omletler gibi birçok yemeğe domates ekleyebilirsiniz. 

Bir kase doğranmış veya dilimlenmiş çiğ domates:

 • 32 kalori (kcal)
 • 170g su
 • 1.58 g protein
 • 2.2 g lif
 • 5.8 g karbonhidrat
 • 0 g kolesterol

Domatesin içeriği ayrıca zengin bir vitamin ve mineral içeriğine sahiptir:

 • 18 mg kalsiyum
 • 427 mg potasyum
 • 43 mg fosfor
 • 24.7 mg C vitamini
 • 1499 IU A vitamini

Domates çok çeşitli yararlı besinler ve antioksidanlar içerir:

 • Alfa-lipoik asit
 • Likopenin
 • Kolin
 • Folik asit
 • Beta karoten
 • Lutein

Domateslerin faydalarından tam olarak yararlanmak için pişirilmesi, karotenoidler, likopen, lutein ve zeaksantin gibi önemli besinlerin kullanılabilirliğini artırmaktadır. Haşlanmış domates, güneşte kurutulmuş domateslerden ve cherry domateslerden daha fazla lutein ve zeaksantin sağlar.

C Vitamini:

Bu vitamin önemli bir besin ve antioksidandır. Bir orta boy domates, Referans Günlük Alımın (RDI) yaklaşık% 28’ini sağlayabilir.

Potasyum:

Temel bir mineral olan potasyum, kan basıncı kontrolü ve kalp hastalıklarının önlenmesi için faydalıdır.

K1 vitamini:

K1 vitamini domatesin faydalarından biri olan kan pıhtılaşmasını ve kemik sağlığını sağlar.

Folat (B9 vitamini):

B vitaminlerinden biri olan folat, normal doku büyümesi ve hücre fonksiyonu için gereklidir. Özellikle hamile kadınlar için önemlidir.

Domates Neye İyi Gelir?

 • Harika Bir Enerji Kaynağıdır

Birçok meyve gibi, domates de vücuda enerji vermek için gerekli olan doğal bir karbonhidrat kaynağıdır. Düşük karbonhidratlı bir beslenme şekline çok uygundur ve yağ oranı düşüktür. Bu domatesi birçok yemekte mükemmel bir bileşen yaparlar.

 • Yararlı Besin Maddeleri Bakımından Zengindir

Domates, vücudunuzun sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu şeyi elde etmesine yardımcı olan harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Domateslerde bulunan vitaminler ve besinler arasında kalsiyum, C vitamini, K vitamini, A vitamini üretimini sağlayan beta-karoten ve bazı B vitaminleri bulunur. İhtiyacımız olan vitaminleri doğal gıda kaynaklarından almak daha sağlıklıdır. Bu nedenle öğle yemeği salata veya sandviçinize biraz domates eklemek, alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

 • Kalp Sağlığını Düzenler

Dengeli bir şekilde beslenmek, kalp sağlığınız için önemlidir ve doğru yiyecekleri yemek ekstra koruma sağlayabilir. Domatesler kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilirken, yüksek potasyum içeriği de inme riskini azaltmada yardımcı olabilir. Düşük yağlı ve düşük kalorili bir bileşen olarak, kilonuzu düşük tutmanıza ve obezite ile ilişkili problemlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 • Göz Sağlığını Artırabilir

Özellikle yaşlandıkça göz sağlığınız önemlidir. Bazı meyve ve sebzeler, yaşa bağlı göz yıpranmalarına karşı korunduğu bilinen fitokimyasallar içerir ve domates bunlardan biridir. Karotenoidler (lutein, likopen ve beta-karoten) havuç, tatlı patates ve diğer canlı meyve ve sebzelerin yanı sıra göz sağlığınızı korumak için gereklidir.

 • Güneş Hasarını Önlemeye Yardımcı Olur

Cildimiz UV ışınlarına duyarlıdır ve güneşe aşırı maruz kalmak cilt kanserine ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Yapılan çalışmalar, artan karotenoid alımının güneşe karşı hassasiyeti azaltabildiğini göstermiştir.

Sağlık Rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by