Leblebinin Faydaları

Leblebinin Faydaları - Ne İşe Yarar?

Leblebinin Faydaları

Leblebinin Faydaları Nelerdir? Leblebi Sağlıklı Mıdır? Leblebi Kabızlık Yapar Mı? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Leblebi Sağlıklı Mıdır?

Leblebi sağlık açısından önemli birçok yararlı başını içerisinde barındırmaktadır. Baklagillerden nohut kökenli bir yiyecek olduğundan dolayı çok faydalı vitamin ve mineralleri içinde bulundurur. A,C ve E vitamini  içeren leblebi bunun yanında kalsiyum, potasyum, bakır, demir ve yüksek oranda sodyum içeriyor. Sağlık açısında önemli olan leblebi diyet programlarında bile karşılaşabiliriz açığımızı bastırır bu nedenle uzun süre tok kalmamızı sağlar Bir avuç leblebi yenildiğinde ortalama olarak 50 gram civarında leblebi yemiş oluruz 50 gram leblebi ise 90 kaloriye tekabül eder. Çokça tercih edilen de bir üründür. Bağışıklığı güçlendirip sinir sistemini korur. Ayrıca kendimize gelmemiz için maske uyguladığımız günlerde lapa şeklinde hazırladığımız bir leblebi maskesi cildi besleyip kırışıklıkları geçirir yara izlerinin geçmesinde önemli bir rol oynar. Kolesterol seviyesini düşürür, kan şekeri seviyesi düşerek diyabet riski azalır. Yetişkin bir bireyin günlük alması gereken lif miktarının önemli bir kısmını karşılayabilir. Bu sebeple bağırsak hareketleri düzenler şişkinliği giderir. Midemizi korur. Tepeden tırnağa neredeyse tüm vücudumuzu koruduğunu söyleyebiliriz. Leblebinin tek olumsuz yanı ise kavrulduğu sırada bazı özelliklerini kaybetmesidir ama buna rağmen bile leblebi sağlığımız açısından bizlere  bir çok faydayı sağlamaktadır. Saç sağlığı, cilt sağlığı gibi yerler de fayda sağlayıp içerdiği zengin besinler uyku problemlerinin de çözülmesinde yardımcı olur. Günde bir avuç tüketilen leblebi bize ne kadar fayda sağladığını da öğrenmiş  olduk. 

Leblebinin Faydaları Nelerdir ?

Nohutun kavrulmasıyla elde edilen leblebinin faydaları o kadar çoktur ki fakat bir çok insan bilmez ve sadece çerez niyetine tüketir. Leblebi kalsiyum, magnezyum, fosfat ve çinko bakımından zengindir ve bu besinlerin insan vücuduna bolca faydası vardır. Şimdi de faydalarını öğrenelim.

 • İçerisinde k vitamini ve demir bulundurduğu için kemik yapısını güçlendirir ve kemiklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Mide rahatsızlıkları bir çok insanın mustarip olduğu bir konudur. Ülser ve reflü gibi hastalıklar da çok tavsiye edilir bunun sebebi ise leblebinin mide öz suyunun emilmesinde yardımcı olmasıdır.
 • Leblebinin faydaları çok fazla demiştik peki kalp sağlığını da koruduğunu biliyor muydunuz ? İçerisinde bulundurduğu lif ve potasyum sayesinde kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 • Selenyum kansere karşı koruma sağlayan bir besindir ve nohutun içerisinde bolca barınır. Leblebi de nohuttan yapıldığına göre kanseri önler ve iltihaplanmayı önler. Tümörün büyümesini de engellediği bilinen bir gerçektir.
 • Leblebi tokluk hissine sebep olduğu için ve kalori oranı düşük olduğu için zayıflamaya yardımcı olduğu leblebinin faydaları arasındadır.
 • Düzenli olarak leblebi tüketiminde vücutta insülin oranı düşer ve kan şekeri seviyenizi düşürür . Bu şekilde Diyabet riskini de azaltmaya oldukça katkısı olduğu herkesçe kabul görülmüş bir gerçektir.

Leblebi Kabızlık Yapar Mı?

Akdeniz bölgesindeki ülkelerde, Ortadoğu, Afrika ülkeleri tarafından tüketilen bir besindir. Nohuttan elde edilen bir besindir . Her  şeyin fazlası nasıl zararsa tabi ki de  Leblebinin de fazla tüketimi bize bazı zararlar verecektir. Aşırı tüketildiği takdirde  hazımsızlık, şişkinlik ve kabız olmaya sebebiyet verebilir. Basit ve kısa süreli ishallere karşı tüketilebilir. Lif oranının yüksek oranda olması sebebiyle fazla tüketilmesi durumunda kabızlığa yol açacaktır ölçülü bir şekilde tüketildiği takdirde  leblebi sizlere bir çok fayda sağlayacaktır. Leblebi uygun miktarda tüketmeniz mide suyunu alarak yanma, gaz gibi reflü, gastrit kaynaklı mide sorunlarını hafifletip tokluk hissi verir yani leblebinin dozunu kaçırmadan aşırıya kaçmadığı müddetçe Kabızlık etkisini tersine çevirebilirsiniz. Fazla tüketim halinde  gaz sorunu yaşayabilir, kabızlık çekmeye başlayabilirsiniz. Onun dışında ölçülü tüketimde Sindirim sistemini kolaylaştıracaktır. Hatta diyet listelerinde bile  yerini almış durumda tokluk hissi vermesi sebebiyle diyet sırasında da tüketilecek bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Yani leblebi kabızlık yapar mı sorusunun cevabı sizin tüketimine bağlı olarak gelişir. Ölçülü miktarda aşırıya kaçmadan tüketelim ki vücudumuz bu  besinlerin faydasından nasibini alsın. Tedavi sürecinin bile aşırı olması halinde vücudumuz  yan etki gösterecektir.  Leblebi hazımsızlığı giderici özelliği sağlar, enerji verir sinir sistemini olumlu etkiler. DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan folat içerir. Kan basıncını düşürür. İyi bir protein kaynağıdır da.

Kavrulmuş Leblebi Ne İşe Yarar?

 • Kavrulmuş olan leblebi kemik gelişimini önemli oranda etkilemektedir. Leblebinin faydaları saymakla bitmez bir besindir. Bir çok hastalık riskini azaltır . Çorum da sıklıkla yapılan kavrulmuş Leblebinin çeşitleri bulunmaktadır. Kavrulduğu sırada bazı özelliklerini kaybetse bile kalsiyum lif  gibi özellikleri oldukça artar. Ülkemiz dışında Asya ülkelerinde de kavrulmuş leblebi tüketilen bir besindir. Çayın yanında tüketebileceğimiz bir besin olarak  keyif saatlerinde tükettiğimiz bir kuruyemiştir. Hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Nohutun kaynatılıp da sonra kavrulmuş haline denilen leblebi gelin bakalım Vücudumuzda ne işe yaratmaktadır. 
  • Uzun süre tok kalmayı sağlar
  • Kilo vermede etkisi oldukça fazladır diyet listelerinde yer aldığını görebilirsiniz.
  • Vücut enerjisini yüksek tutar. 
  • Kavrulmuş Leblebinin faydaları lif bakımından zengin olduğundan mide ve bağırsak hareketlerini düzenler. 
  • Kötü kolesterol seviyesini azaltmada yardımcı olur. 
  • Felç , kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların yaşanması riskini azaltır. 
  • Sinir hücrelerinin hareketliliğini artırması sebebiyle depresyon stres gibi hastalıkların azalmasına yardımcı olur. 
  • Uyku düzeni bozukluğuna da iyi gelir 
  • Yorgunluk gibi bizi kötü hissettirme rahatsızlıkların önüne geçer. 
  • Kolon kanseri hastalarımızın tedavisinde birebir fayda sağladığı görülmüştür. 
  • Kavrulmuş Leblebinin faydalar  böbrek taşlarının düşürülmesi için uzmanlar tarafından önerilmektedir. 
  • İçerdiği amino asitler sayesinde böbreklerde taş oluşumunu önlemektir. 
  • Böbreklerde olan taşları kuma dönüştürüp vücuttan atılmasını sağlar. 
  • Beynin daha kapsamlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Sağlık Rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by