Biberiyenin Faydaları – Tüketimi

Biberiye Nasıl Tüketilmelidir? Biberiyenin Faydaları Nelerdir? Biberiyeyi Kimler Kullanmamalıdır? Bu konular hakkında merak ettiklerinizi Biberiyenin Faydaları yazımızda derledik.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiye, Akdeniz bölgesine özgü kokulu bir bitkidir. Acı bir tada sahiptir ve birçok yiyeceğe hoş bir lezzet ve aroma sağlar. Bitkinin yapraklarından ve dallarından, biberiye çayı, yağı veya suyu yapılarak birçok çeşitte tüketilebilir. Biberiye sadece tadı ve kokusu ile bilinmez; aynı zamanda sahip olduğu birçok sağlık yararıyla da ünlüdür. Demir, kalsiyum, A, C ve B-6 vitaminleri için iyi bir kaynak olan biberiye, tıbbi amaçlar için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Biberiyenin sahip olduğu sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

 • Biberiye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan zengin bir antioksidan ve antienflamatuar bileşik kaynağıdır.
 • Biberiye bilişsel bir uyarıcı olarak kabul edilir ve hafıza performansını ve gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca farkındalığı, zekayı ve odaklanmayı arttırdığı da bilinmektedir.
 • Biberiye aroması, ruhsal durumu iyileştirmek, zihni temizlemek ve kronik anksiyete veya stres hormonu dengesizlikleri olanlarda stresi azaltmaya yardımcı olur.
 • Biberiye yağının saç büyümesini desteklediği, kellik, yaşa bağlı grileşmeyi önlediği, kepek ve kuruyan kafa derisini tedavi ettiği bilinmektedir.
 • Biberiye genellikle mide ekşimesi, bağırsak gazı, karaciğer, safra kesesi şikayetleri ve iştahsızlık gibi sindirim problemlerinde kullanılır.
 • Biberiye bakteriyel enfeksiyonlara karşı özellikle güçlüdür. Özellikle deri enfeksiyonlarının önlenmesi ile bilinir.
 • Biberiye içindeki besinler cilt hücrelerini genellikle güneş ve serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olur.

Biberiyenin Yan Etkileri Nelerdir?

Latince adı Rosmarinus officinalis olan Biberiye, özellikle sıcak, güneşli iklimlerde yetişmektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaygın olarak yetişen, Akdeniz’e özgü uzun yıllar yaşayabilen, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Biberiyenin üstünde yeşil, altında gümüş ve uzun yaprakları vardır. Yapraklarının ucunda küçük, mavi çiçeklere sahiptir. Taze olarak tüketilebilir olmasının yanı sıra, biberiye kurutulmuş veya yağı yapılarak da kullanılır.

Her yiyecekte olduğu gibi Biberiyenin de aşırı tüketilmesinin çeşitli yan etkileri vardır. Biberiye, düşük dozlarda alındığında güvenlidir. Ancak çok büyük dozlarda tüketilirse, kusma, spazmlar ve hatta ödem gibi ciddi yan etkilere yol açabilir.

 • Aşırı dozlarda kullanılan biberiye, düşüklere neden olabileceğinden, hamile ve emziren kadınlar tarafından takviye olarak alınmamalıdır. Ancak yiyeceklerde baharat olarak yemek güvenlidir.
 • Yüksek tansiyon, ülser, bağırsak hastalığı veya ülseratif kolit hastalığından muzdarip olan kişiler biberiye tüketmemelidirler.
 • Biberiye yağı, yutulması halinde toksik olabilir ve asla ağızdan alınarak doğrudan tüketilmemelidir.
 • Günlük 4-6 g biberiye kuru yaprak / dal veya günde 2-4 ml’den fazla biberiye tüketilmemesi önerilir.
 • Biberiye, kanın pıhtılaşma özelliğini etkileyebilir ve aldığınız kan inceltici ilaçlar varsa onlarla etkileşime girebilir. Plavix, Coumadin, Aspirin veya başka bir tür kan inceltici kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmamanız önerilir.
 • Biberiye, ACE inhibitörlerinin etkisini azaltabilir. Eğer yüksek tansiyon için çeşitli ilaçlar kullanıyorsanız, biberiye bu tür ilaçların etkilerini düşürebilir.
 • Biberiye kan şekeri seviyelerini değiştirebilir ve diyabeti kontrol altına almak için alınan herhangi bir ilacın etkisini azaltabilir.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenmelidir?

Biberiye, geleneksel bitkisel tıp uygulamalarında kullanılmasına ek olarak, uzun mutfak ve aromatik kullanım öyküsüne sahiptir.

Biberiye (Rosmarinus officinalis) Güney Amerika ve Akdeniz bölgesine özgüdür. Nane, kekik, melisa ve fesleğen ile birlikte Lamiaceae bitki ailesinin bir parçasıdır. Birçok insan lezzet, aroma ve sağlık yararları için biberiye çayı tüketir.

Biberiye, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç potansiyel sağlık yararına sahiptir:

 • Alzheimer ile olduğu kadar kanserle de savaşabilir.
 • A, B, C ve E vitaminleri içerir.
 • Özellikle folat ve riboflavin gibi B-kompleks vitaminleri bakımından zengindir.
 • Demir, kalsiyum, bakır ve magnezyum gibi besinleri vardır.

Biberiyede doğal olarak bulunan biyoaktif bir bileşik olan karnosol, akut karaciğer hasarının önlenmesine yardımcı olur ve detoks sürecini destekler. Bu bitki ayrıca insülin tepkisini artırabilecek ve gün boyunca kan şekeri seviyenizi sabit tutabilecek güçlü antioksidanlara sahiptir.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

 • Bir fincan su kaynatın.
 • Sıcak suya 1 çay kaşığı biberiye yaprağı ekleyin. Alternatif olarak, yaprakları bir çay demlik içine yerleştirin ve çayı demleme zevkinize bağlı olarak 5-10 dakika demleyin.
 • Biberiye yapraklarını küçük delikli bir ağ süzgeci kullanarak sıcak sudan süzün veya çay demlikten çıkarın.
 • Kullanılmış biberiye yapraklarını atabilirsiniz.
 • Biberiye çayı bir bardağa dökün ve tadını çıkarın. İsterseniz şeker, bal gibi bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Biberiye Çayı Zayıflatır Mı?

Biberiye, anti-enflamatuar özelliklere sahip antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar zararlı madde hasarını önler ve kan şekeri seviyenizi düşürür. Tüm bu özellikler birleştirildiğinde, biberiye kilo vermeye yardımcı olmak için mükemmel bir bitki haline gelir. Ayrıca sizi çeşitli metabolik bozukluklara karşı korumaya yardımcı olabilir. Biberiye içindeki karnosik asitin anti-obezite potansiyeline sahip olduğu bulunmuştur.

Biberiye çayının fitokimyasal bileşenleri, lipit üretmek için yağları parçalayan bir enzim olan lipazın aktif olmasını sağlar. Lipaz’ın inaktif durumda olması durumunda yağların parçalanması söz konusu değildir.

Ana yemeklerden önce tüketilen Biberiye çayı size doygunluk hissi verir ve vücuttaki yağların hızla emilmesini önler. Mevcut yağ katmanları yakmanıza yardımcı olacak ve yeni katmanların oluşmasını önleyecektir.

Biberiye çayı özellikle sindirim ve karaciğer sağlığı için faydalıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde, vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur ve iltihapla savaşır.

Biberiye çayı ayrıca mükemmel bir A vitamini, C vitamini, karotenoidler, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Vücudunuzun en iyi şekilde ve düzenli çalışması için bu besinlere ihtiyacı vardır. Biberiye içindeki mineraller elektrolit dengenizi geri kazanmanıza ve korumanıza yardımcı olarak kas spazmlarını hafifletebilir. Bu bitkinin tek bir porsiyonu, önerilen günlük kalsiyum alımının yüzde 4’ünden fazlasını sağlar.

Biberiye çayını uygun ve yeterli miktarda tüketmek yaşanabilecek yan etkilerin önüne geçmek için önemlidir. Bu yüzden günde bir veya iki bardaktan fazla içilmemesi gerekmektedir.

Biberiye Nasıl Tüketilmelidir?

Akdeniz Bölgesine özgü olan Biberiye, yemeklerde kullanımına ek olarak, sindirim sorunları, aşırı kilo ve saç dökülmesi gibi birçok sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu özellikler çok önemli olmasına rağmen, biberiye tüketiminin olumsuz etkilerini de bilmeliyiz. Bu problemlerden kaçınmak ve faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için nasıl düzgün bir şekilde tüketileceği çok önemlidir.

Biberiye, sindirim sisteminde biriken gazın çıkarılmasını kolaylaştıran karminatif özelliklere sahiptir. Bu yüzden bu bitkinin çayını içmek, şişkinlik gibi durumları tedavi etmek için çok iyidir. Biberiye çayı sindirimi iyileştirmek veya sindirim sistemindeki gazları ortadan kaldırmak için kullanılacaksa, yemeklerden sonra içilmelidir.

Biberiyenin Tüketim Şekilleri:

Çay ve Yemeklerde Kullanımı

 • Sindirimi iyileştirir, lipitleri düzenler, kan dolaşımını iyileştirir; safra, antispazmodik atılmasını kolaylaştırır.
 • Diüretik: böbrek taşı veya gut riskini azaltır ve romatizmayı önler. Stres ve yorgunluk ile savaşır: uykusuzluğu önler ve bitkinliğe karşı savaşmaya yardımcı olur.
 • Antioksidan etkisi: hücre yaşlanmasıyla mücadele eder.

Biberiye yağının kullanımı

Cilt koşullarına karşı: enfeksiyonlar, yaralar, cildin ve genital bölgelerin temizlenmesinde kullanılır.

 • Saç büyümesini hızlandırır.
 • Bazı patojenlere karşı savaşmaya izin verir: antimikrobiyal ve antibakteriyel.
 • Romatizmayı hafifletir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın