Sağlık Rehberi

Ananasın Faydaları – Besin Değerleri

Günümüzde adından çokça söz ettiren tropikal meyvelerden olan Ananasın Faydaları hakkında bilgilenin ve daha sağlıklı zayıflamaya sizde adım atın!

Ananas Hakkında

Ananas günlük beslenme alışkanlığımıza dahil etmemiz ve sık sık tüketmemiz gereken çok faydalı bir tropik meyvedir. Yüksek miktarda C vitamini ve lif içermesi sebebiyle tatlı-ekşi arasında bir lezeete sahip ananas, özellikle kabızlık sorunu çeken insanların tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Ananas tüketimi vücuda su ve lif sağladığı ve tatlı yeme isteğini bastırdığı için özellikle kilo vermek isteyenler tarafından da günlük olarak belli periyodlarda tüketilmesi gereken meyve olarak değerlendirilmekte ve diyet programlarına eklenmektedir.

Ananas tropik lezzetler arasında yer alan ve birçok kişi tarafından beğenilerek tüketilen bir besindir. İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen ananas tatlı krizlerini bastırması sebebiyle son yıllarda diyet kahvaltılarına eşlik etmeye başlamıştır. Ananas, Bromelain adı verilen madde bakımından oldukça zengindir. Bromelain proteinin sağladığı yararlardan faydalanmaya yardımcı olan bir enzimdir. Her ne kadar Fluoroürasil-S kanserle savaşmakta oldukça faydalı bir mineral olsa da Bromelain’in bu noktada insan vücudunun kanserden korunması açısından daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Tüm bunların yanı sıra ananas, antioksidan bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde kanser ve kalp hastalıklarına neden olan bazı hastalıklara karşı koruyucu özellik taşımaktadır. Bileşiminde bulunan C vitamini ve Bromelain ilaç yapımında da kullanılmasına sebep olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra ananasın düzenli olarak kullanılması vücudun gerekli olan manganez ihtiyacını da büyük ölçüde karşılamaktadır.

Ananasın Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

Ananasın 100 gramında bulunan kalori miktarı 50 kcaldır. Buna göre besinin 90 gramlık standart bir diliminde bulunan kalori miktarı 45 kcal civarında olmaktadır.

Aşağıda verilen tablodaki değerler, günlük 2000 kalori alımına göre düzenlenmiş bir diyet programına göre hesaplanmıştır. Bu değerler kişinin günlük kalori ihtiyacına göre farklılık gösterebilecek, daha ya da daha çok olabilecektir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 50 kcal % 2.5
Karbonhidrat 13.1 g % 4.4
Lif 1.4 g % 5.6
Protein 0.5 g % 1.1
Yağ 0.1 g % 0.2
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 58.0 IU % 1.2
C Vitamini 47.8 mg % 79.7
Potasyum 109.0 mg % 3.1
Kalsiyum 13.0 mg % 1.3
Demir 0.3 mg % 1.6

Ananas bol miktarda mineral, lif ve vitamin içermesi bakımından oldukça zengin ve faydalı bir besindir. İçeriğinde bulunan Bromelain enzimi proteinlerin kolay bir şekilde parçalanmasına yardımcı olmaktadır. Bu açıdan ananas sindirimi kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. Ayrıca yağ depolanmasına karşı da etkili bir rol oynayarak kişide selülit oluşumunu engellemektedir.

Her ne kadar ananas diğer besinlere göre daha düşük bir kaloriye, yağ ve karbonhidrat oranına sahip olsa da protein açısından insan vücuduna katkı sağlama noktasında yetersizdir.

Ananas içinde bulunan kalorinin büyük bir bölümünü (yaklaşık %94 civarında) karbonhidrattan almaktadır. Ananasın tatlı krizini bastırma özelliğine sahip bir besin olması onun diyet sofralarında yer edinmesine sebep olmuştur. Ayrıca C vitamini bakımından da zengin bir besin olması vücudun direncini arttırması bakımından oldukça önemlidir.

 • Süzülmüş ananas konservesi 22 kalori,
 • Bir tatlı kaşığı ananas reçeli yaklaşık 14 kalori,
 • 1 su bardağı ananas nektarı 140 kalori,
 • 1 su bardağı ananas suyu 118 kalori civarındadır.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas comosus olarak da adlandırılan Ananas oldukça lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı bir tropikal meyvedir. İnsanların ananası günlük beslenme alışkanlıklarına eklemesi, besinin faydalarından fazlasıyla yararlanmalarının yanı sıra iltihaplanma, antioksidan ve çeşitli hastalıklarla mücadele bakımından da oldukça önem taşımaktadır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  Ananas, C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra C vitamini eklem ağrılarına ve kalp rahatsızlıklarına karşı da oldukça etkilidir.
 • Kemikleri güçlendirir.
  Ananas bileşeninde mangan adı verilen bir madde içermektedir. Bu madde kemikleri güçlendiren ve dokuları birbirine bağlayan özelliklere sahiptir.
 • Stresi azaltır.
  Ananası içeriğinde yer alan B vitamini stresi azaltmada ve beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olmakta oldukça etkilidir.
 • Gözlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
  Yüksek C vitamini ve antioksidan seviyeleri sebebiyle ananas makula dejenerasyon adı verilen göz hastalığı riskini oldukça azaltmaktadır. Ayrıca düzenli olarak tüketilmesi sağlıklı görüş açısından fayda sağlamaktadır.
 • Kanseri önlemeye yardımcı olur.
  Ananasın yük seviyelerde antioksidan içermesi hücre hasar sürecinin yavaşlamasını sağlamaktadır. Bu nedenle ananasın düzenli tüketimi bazı kanser türlerinin gelişimini engellemektedir.
 • Bağırsak sağlığını iyileştirir.
  Ananasın ishali önlemek ve bağırsak iltihabına iyi gelmek gibi bazı özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca protein yönünden zengin yiyeceklerin sindirilmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Bunun yanı sıra ananasın diş etlerini güçlendirmek, bulantıyı azaltmak, doğurganlığı arttırmak, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelmek gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Ananas Kilo Verdirir Mi?

Ananas lezzetli bir meyve olması ve bol lif içermesi nedeniyle birçok diyet listesine girmeyi başarmıştır. Düşük kaloriye (100 gramda 50 kacl) sahip olmasının yanı sıra, tatlı krizlerini bastırması, ananası kilo vermeye çalışan insanların vaz geçilmezi haline getirmiştir.

Ananasın faydaları arasında yer alan içeriğinde bulunan bol miktardaki lif sayesinde açlık krizlerine karşı vücudun dirençli kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, aç hissedildiği zaman ara öğün olarak bir dilim ananas tüketilmesi vücudun daha uzun süre tok kalmasına yardımcı olmaktadır.

Bunun yanı sıra ananas bileşeninde yüksek oranda Bromelain enzimi içermektedir. Bu enzim vücutta iltihap oluşumuna engel olmasının yanı sıra sindirimede yardımcı olmaktadır. Ancak ananasın bu özelliğinden faydalanabilmek için onun tek başına tüketilmesi gerekmektedir. Başka besinlerle karıştırılarak yenmesi Bromelain enziminin etkisini azaltmaktadır.

Bol lif içermekle birlikte ananasın bol sulu bir yapıya sahip olması da kilo vermeye yardımcı olan etkenlerden biridir. Bu sulu yapısı sayesinde ananas vücudun tokluk süresini uzatmaktadır. Yani ananasın içerisindeki yüksek lif miktarı vücudun tok kalmasına yardımcı olurken, meyvenin bol sulu yapısı ise tokluk hissini arttırıyor.

Ananasın bu faydalarından yararlanabilmek için öncelikle aldığınız ananasın ne kadar taze olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü uzun süre rafta bekleyen meyve birçok özelliğini kaybediyor ve tüketildiğinde vücuda etkisi çok sınırlı oranda oluyor. Ayrıca konserve ananas alımında da mutlaka su ya da ananas suyu ile konserve edilmiş olan konservelerin tercih edilmesi yine meyvenin yaralarından faya sağlayabilmek açısından oldukça önemlidir.

Ananasın Zararları Nelerdir?

 • Henüz olgunlaşmamış olan ananas tüketimi kusmaya ve ishale neden olabilmektedir.
 • Meyvenin aşırı tüketimi vücutta kusma, döküntü, diş etleri ve dilde hassasiyet gibi çeşitli etkiler yaratmaktadır.
 • Midede ekşimeye ve Reflü artışına neden olabilmektedir.
 • Alerjik nedenlere bağlı olarak sağlık sorunları ortaya çıkarabilmektedir.
 • Hamile ve emziren kadınların ananas tüketmeleri, kedilerinde ve bebekte çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır.
 • Ananasın bebekler tarafından tüketilmesi tavsiye edilmezken, çocuklar için ise az oranda tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 • Ananasın kan sulandırıcı ilaçlar, antibiyotik ve antidepresan gibi çeşitli ilaçlarla birlikte tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Ananas temel olarak insan vücuduna çok fazla yarar sağlayan bir besin olarak dikkat çekmektedir. Ancak yukarıda da belirtilen bazı durumlarda ananasın vücuda yararından çok zararı dokunabilmektedir. Bu nedenle ananas tüketirken bazı şeylere dikkat etmek gerekecektir. Bunların başında anansın henüz olgunlaşmamış veya fazla olgunlaşmış olan türlerinden ve ayrıca aşırı tüketiminden kaçınmak gelmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın