Akupunktur ile Zayıflama

Kilo insanlar için her dönem dert olarak görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Şekilciliğe verilen önemin artmasıyla birlikte insanlar kilo vermek için her yolu dener hale gelmiştir. Sayısız diyetler, spor salonları, kürler, detokslar derken sonuç hep verilen kiloların geri alınması olmuştur. Ya da diyet ve spor programlarına başlayıp gerekli istikrarı sağlamayarak pes etme ile sonuçlanmıştır. Bu durum olmasın diyenler, iştahını baskılayamayanlar, yeme atakları, yeme krizleri yaşayanlar, tatlılardan vazgeçemeyenler, diyet yaparken mutsuz olanlar, diyette halsizlik yasayanlar için ise kullanılan ve kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntem akupunktur ile zayıflama tedavisidir.

Akupunktur Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

 • Bel ağrılarına iyi gelir.
 • Boyun ağrılarına iyi gelir.
 • Eklem noktalarında ve kemiklerde ortaya çıkan kireçlenmeleri azaltır. Kireçlenmeye bağlı ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırır.
 • Başta diz olmak üzere eklem noktalarındaki iltihaplanmaları engeller. Ağrıları ortadan kaldırır.
 • Migren tedavisinde uygulanan en gelişmiş yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca münferit baş ağrılarında da akupunktur uygulanabilmektedir.
 • Aşırı kiloların verilmesinde yardımcı tedavi olarak kullanılabilir.

Akupunktur ile Zayıflama Nasıl Gerçekleşir?

Alternatif tıp yöntemlerinden biri olan akupunktur Çin’de ortaya çıkmış daha sonra ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmasının yanı sıra kilo verme alanında da kullanılarak zayıflama yöntemleri arasına girmiştir.

Kullanım alanları oldukça yaygın olmakla birlikte kişiler tarafından da çok fazla talep görmüştür. Akupunktur ile zayıflama süreci iğneler ile kulak ve karın bölgesine yapılan seanslarla gerçekleşir. İştahı baskılayan, mide yanmalarının önüne geçen, atıştırma isteğinin önüne geçen bu yöntem mutluluk veren hormonların olduğu noktalara küçük iğneler batırarak bu bölgelerin uyarılması sağlanmaktadır.

Yine karın bölgesinde de aynı işlem uygulanmaktadır. Karın bölgesine yapılan işlem yaklaşık 1 saat sürmekle birlikte iğneler seans sonunda vücuttan çıkarılır. Kulağa uygulanan minik iğneler ise 7 ila 15 gün arasında değiştirilmektedir. İğneden korkanlar ve iğne fobisi olanlar için ise lazer ile akupunktur ve elektriksel akım ile akupunktur yöntemleri uygulanmakta ve aynı sonucu vermektedir. Bu uygulamaların yanı sıra kısıtlayıcı bir diyet uygulanması istenir. Az az ve sık sık beslenme burada da önemini korumaktadır. İdeal kiloya gelme sürecinde düzenli olarak spor yapılması kişiden istenir.

Akupunktur ile Zayıflama Ne Sağlar?

 • Kulaktaki iğneler sayesinde kişi eskisine göre daha az açlık , daha az yorgunluk hissedecek, mide yanmaları ve kazınmaları olmayacak,
 • Sürekli atıştırma krizleri yaşamayacak, stressiz ve mutlu bir şekilde kilo verecektir,
 • Yine bu iğneler metabolizmanın hızlanmasına, kan şekerinin ve tansiyonun dengede olmasına destek olacaktır.
 • Her yöntemde olduğu gibi verilen kiloların korunması gerektiği de oldukça önemlidir. Korunmayan kilolar fazlasıyla geri alınmaya mahkumdur. Bu yüzden bu süreçte edindiğiniz yeni yeme alışkanlıklarınızı yaşam tarzı haline dönüştürmeye çalışınız.

Akupunktur Nasıl Yapılır ?

Akupunktur uzmanlarının yararlandığı şemalara göre insan vücudunun on dört bölgesinde sinir ağları ve enerji ağları birleşmektedir. Bu noktalara müdahale edilmesi halinde vücutta mevcut olan sorunun ortadan kaldırılacağına inanmaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre uygulanan iğneli tedavi gerçekten de işe yaramaktadır. Akupunktur tedavisi sonrasında vücudun elektriksel faaliyetleri artmaktadır.

Akupunktur tedavisine başlamadan önce kişinin sorununun anlaşılması gerekmektedir. Her sorun farklı metotlarla tedavi edilmektedir. Baş ağrısı için bir bölgeye, boyun ağrısı için farklı bir bölgeye, kilo vermek için ise bambaşka bölge ve bölgelere müdahale edilmektedir. Ayrıca vücuttaki sorunun şekli ve boyutu kaç seans uygulama yapılacağını belirlemektedir. Tüm bunların netleşmesinden sonra ise akupunktur tedavisine geçilmektedir.

Kişi, iğnelerin saplanacağı yerler açıkta kalacak şekilde yatırılmaktadır. İğnelerin batırılacağı bölgelere özel kremler sürülerek uyuşturma işlemi gerçekleştirilir ancak bu zorunluluk değildir. Acı eşiği düşük olanlara böyle bir yol uygulanır. Soruna göre spesifik bazı bölgelere iğneler saplanır ve yaklaşık otuz dakika boyunca alınmaz. Genelde ağrı ya da acı hissedilmez. İşlem bittikten sonra iğne batırılan yerlerde ufak kanamalar olur ancak bunlar dakikalarla sınırlıdır. Ağrı gibi sorunlar anında ortadan kaybolurken kilo verilmesi gibi komplike sorunlar süreç içerisinde ortadan kaldırılır.

Destekleyici Bir Tedavi: Akupunktur Tedavisi

Vücudumuzun hareket etmesini, fonksiyonlarını gerçekleştirmesini sağlayan sinirler belirli bölgelerde toplanarak beyne doğru hareket eder. Doğrudan sinirler olmasa da çeşitli kas dokuları da sinir sistemi üzerinde rahatlama sağlayabilir. Bu bölgelere yapılacak müdahaleler ile birçok etkinin sağlanması mümkündür. Söz konusu sinirler olduğunda oldukça hassas olunması gerekmektedir. Sinirlere verilecek ufak bir hasar dahi felç gibi ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Akupunktur tedavisinde özel uçlu bazı iğneler yardımıyla sinir dokularına müdahale edilir. İğnelerin vücudun spesifik bazı bölgelerine batırılması sonucunda arzu edilen bazı faydalar elde edilir. İğnelerin saplandığı yerler ile ortaya çıkan faydalar arasında bağlantı bulunmaktadır. Başta ağrıların ortadan kaldırılması olmak üzere halsizlik tedavisinde ve zayıflama tedavisinde de akupunkturdan yararlanılmaktadır.

Başta ayaklar olmak üzere omurga üzerinde birleşen sinir kanalları, enerji iletim hatları vücudun dengesinin sağlanmasında ve sistemlerin etkin biçimde çalışmasında oldukça önemlidir. Hareketsiz kalmak, hastalıklar, psikolojik bunalım hali gibi durumlar vücudun enerji dengesini bozar. Enerji dengesinin bozulması da kolayca fark edilebilir bir şey olmadığından dolayı uzun süreli bazı sonuçlar ile karşılaşılır. Bu sonuçların başında da kilo alımı gelmektedir. Ortaya çıkan sorunların giderilmesi için spesifik bazı noktalara özel iğneler batırılır ve belirli bir süre boyunca orada tutulur. İğneler mikroplara karşı özel olarak geliştirilmiştir. Yapılan spesifik müdahale ile enerji dengesi sağlanır ve enerji dengesine bağlı olarak ortaya çıkan sonuçlar ortadan kaldırılır. Genelde birden fazla seans şeklinde uygulanan akupunktur tedavisi birçok ana tedaviyi destekleyici bir nitelik taşımaktadır. Genelde zayıflama tedavileri, kilo almaya sebep olan hastalıkların tedavileri ve sinirsel bazı hastalıklarda ana tedaviye ek olarak akupunktur tedavisine de başvurulmaktadır.

Akupunktur tedavisini uygulayan binlerce kişi olsa da bunların çok azı bu işte uzmandır. Akupunktur tedavisinin yaptırılacağı kişinin özenle seçilmesi gerekmektedir. Uzak Asya’da binlerce yıldır uygulanan bir tedavi olsa da ülkemizdeki bilgili insan sayısı oldukça sınırlıdır. Genelde fizyoterapistler ek bir uzmanlık olarak akupunktur yapmaktadırlar. Tedaviye başlamadan önce sertifikaların kontrol edilmesinde fayda vardır.

Akupunktur ile Zayıflamada Kaç Kilo Verilir ?

Akupunktur, vücudun sinir ve enerji ağlarına müdahale edilmesi şeklinde uygulanan, uzmanlık gerektiren gelişmiş bir tedavi yöntemidir. Tek başına ağrılara ve halsizliğe iyi gelse de kilo verme sürecini başlatamaz. Spor egzersizlerine ve diyetlere yardımcı olarak görev alır. Kişinin kilo verme sürecini kolaylaştıran akupunktur tedavisi birçok değişkene bağlı olarak kişinin ne kadar kilo vereceğini belirler.

Gerçek bir akupunktur uzmanının yaptığı uygulama sonrasında kişinin aylık dört ile altı kilo arasında vermesi mümkündür. Bu, iyi bir diyet uygulandığı sürece geçerli olan değerlerdir. Akupunktur yaptırıldıktan sonra diyet yapılmazsa akupunkturun tek başına kilo verdirme imkanı bulunmamaktadır. Akupunktur ile zayıflama için beraber uygulanacak diyetlerde şunlara dikkat edilmelidir:

 • Diyet listesiniz tamamen size özel hazırlanmış olmalıdır.
 • Öğünlerinizi uzun tutun; öğün aralarınızı ise kısa.
 • Sebze ve meyve tüketimini artırın. Bol bol su tüketin.
 • Kısa sürede fazla kilo vermeyi değil de uzun sürede dengeli kilo vermeyi amaçlayın. Ayda üç – dört kiloyu geçmemeye özen gösterin.
 • Akupunktur yardımı ile kilo verildikten sonra verilen kiloların tekrar alınmaması gerekmektedir. Kilolu olunan dönemlerdeki yoğunlukta olmasa da ara sıra kiloları korumak amacıyla akupunktur tedavisi yaptırılabilir. Kilolu olunan dönemlerde ayda iki defa yapılan seanslar koruma döneminde iki ayda bire kadar düşebilir. Ayrıca akupunktur tedavisinin kesilmesinden sonra kilo almamak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarının devam ettirilmesi gerekir. Akupunktur tedavisi kilo verme sürecine yardımcı olsa da kilo alma sürecine dahil değildir. Yani kilo alırken etkisiz elemandır.
 • Vücudun enerji dengesini bozan durumların başında beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Enerji dengesini bozmamak için tüketilen kalori miktarına dikkat edilmeli; sağlıksız ve ağır besinlerin tüketimi kesilmelidir. Başta kafein ve asitli içecekler olmak üzere yağda kızartılan yemekler de tüketilmemelidir.

Sadece Akupunktur ile Kilo Verilir Mi ?

Sadece diyet ile ya da sadece spor egzersizleri ile kilo verilemeyeceği gibi sadece akupunktur ile de kilo verilemez. Kilo vermek oldukça komplike bir süreçtir ve en büyük isteği disiplindir.

Akupunktur tedavisine başlanmasıyla beraber sağlıklı bir diyete de başlanması gerekmektedir. Ayrıca spor egzersizleri ile de tüm sürecin desteklenmesi kilo verme hızının artmasını sağlayacaktır. Tüm süreçte akupunkturun yeri psikolojik rahatlamanın sağlanması; bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesidir. Akupunkturun zayıflama dönemindeki hafif etkileri şunlardır:

 • Akupunktur uygulandıktan sonra kişi sinirsel olarak rahatlar. Uyguladığı diyeti daha motive bir şekilde uygulamaya başlar. Akupunktur tedavisinin diyet yapmayı kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.
 • Hormon dengesi sağlanır. Başta mutluluk hormonu olmak üzere kişinin motive olmasını sağlayacak hormonların salgılanması artar.
 • Diyet yapan kişiler halsizlikten, yorgunluktan ve ağrılardan şikayetçidir. Akupunktur tedavisi sayesinde bunların tamamı ortadan kaldırılabilir. Bu sayede kişi şikayet etmeden diyetini icra eder.
 • Yağ yakım sürecini tetikleyecek şekilde metabolizma hızını artırır. Kalori alımına da dikkat edilirse süreç kilo vermeye doğru evrilir.
 • Mide ve bağırsak fonksiyonlarını da düzenler. Asit seviyesini düşürür, bağırsakların parçalama hızını kontrol altına alır. Kan şekerini düzenleyerek tokluk hissini destekler. Kişinin uzun süre acıkmamasını sağlar.
 • Bu fiziksel etkilerin tamamı hafif etkilere sahiptir. Diyetin ve sporun vücut üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması ise akupunktur tedavisinin temelini oluşturmaktadır. Bu tedavi sayesinde halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları ve benzeri belirtiler ortadan kaldırılmakta; kişi güne dinç başlatılmaktadır. Bu durum da kişinin daha motive bir şekilde diyetini uygulayarak kaçamaklar yapmasını engellemektedir. Bu sayede kişi uzun vadede az ama öz kilo vermektedir.

Akupunktur ile Diyet Uygulanmalı Mıdır?

Diyet ve egzersiz olmadan tek başına akupunktur ile kilo vermek mümkün değildir. Bu nedenle akupunktur spor ve diyetle birlikte kullanılır. Akupunktur diyete uyum sağlama konusunda hastaya büyük kolaylıklar sağlar.

Metabolizmayı hızlandırdığı için normalden daha fazla kalori yakılır ve böylece daha fazla kilo verilebilir. Kilo verme bölgesel zayıflama gibi konularda ancak iyi bir egzersiz planı ve sağlıklı bir diyet programı ile birlikte akupunktur tedavisi uygulanırsa daha hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edileceği unutulmamalıdır. Yani akupunktur tek başına kilo vermemizi sağlamaz fakat kilo vermemizde yardımcı olabilir.

Akupunkturun Yan Etkisi Var Mıdır?

Akupunktur; Çin tıbbında vücudun bazı noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi şeklidir. Akupunktur insan vücudunda düzenleyici bir tedavi olduğu için herhangi bir yan etkisi yoktur. Akupunktur ile zayıflama, yan etkisiz tamamen doğal bir şekilde vücudumuzu dengeleme yöntemidir. Bilinçli bir şekilde yapıldığında hiçbir yan etkisi olmayan akupunktur güvenilir bir tedavi şeklidir. Tedavisine güvenilen ve devam edilen akupunkturun 5000 yıldan beri hiçbir yan etkisi görülmemiştir.

Çok nadiren bazı hastalarda iğnelenme yerlerinde, iğne ağrısı hissi oluşmaktadır. Akupunktur tedavisinde iğnelerinin steril olmasına dikkat edilmelidir. Akupunktur tedavisi alacağımız merkeze karar verirken, tek kullanımlık iğneler kullanan merkezleri tercih etmeliyiz. Diğer önemli bir husus ise; kan tahlillerinde beyaz kan hücrelerinin ( akyuvar) sayısına bakılarak hastanın bağışıklık durumu değerlendirilmelidir. Baş ağrısından psikiyatrik rahatsızlıklara, sigarayı bırakma ve zayıfla gibi birçok alan için tamamlayıcı bir tedavi olan akupunkturun bilinçli bir şekilde yapıldığı takdirde hiçbir yan etkisi yoktur. Çok nadir de olsa akupunkturun olası yan etkileri ise şunlar olabilir;

 • Sersemlik
 • Baş dönmesi
 • Kanama ve iğne yerinde morarma
 • Uyuklama
 • İşlem sırasında ağrı
 • Enfeksiyon ( özellikle Hepatit B enfeksiyonu)
 • Sinir hasarı

Kimler Akupunktur Tedavisini Seçmelidir ?

Vücuda saplanan ve acı hissettirmeyen iğneler sayesinde vücudun enerji dengesi sağlanır. Enerji dengesinin sağlanması sayesinde ise birçok fayda elde edilir. Bu faydalardan yararlanmak isteyenlerin mutlaka akupunktur tedavisine başvurması gerekmektedir. Tedavinin faydaları oldukça fazla olmasına rağmen tedavi sırasında sinir ağlarına temas ediliyor olmasından dolayı ciddi tehlikeler de ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi tehlikelerden uzak durmak için uzmanlardan yardım almak; sertifikaları kontrol etmek gerekmektedir.

Akupunktur tedavisini bir seferlik veya sürekli olarak seçmesi gereken kişiler şunlardır:

 • Fıtık veya başka bir sebebe bağlı olarak bel bölgesinde sürekli ve şiddetli ağrı duyanlar.
 • Özellikle ani hareketler sonrası ortaya çıkan boyun ağrıları olanlar. Boyun fıtıklarının varlığı durumunda da akupunktur tedavisi seçilebilir.
 • Vücudunda kireçlenme olanlar.
 • Romatizma hastaları.
 • Şiddetli migren ağrıları olanlar.
 • Kilo vermek isteyenler.

Günümüzde en çok kilo vermek isteyenler tercih etmektedir. Akupunktur sayesinde sağlanan psikolojik rahatlama ve fiziksel etkiler sağlıklı şekilde kilo verilmesini sağlamaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın