Aşı ile Zayıflama

Aşı ile zayıflama mümkün müdür? Hangi aşılar ile zayıflayabilirim? Aşı kullanımı yaygın mıdır? Herhangi bir problem ile karşılaşır mıyım?

Zayıflama Aşısı Nedir?

Kadınların vücutları hamilelik döneminde büyük değişimler gösterir. Hormon dengesi tamamen değişirken iştah da artar. Bebeğin fiziki olarak annenin karnında bulunması hem şişmanlamayı beraberinde getirir hem de iştahı daha fazla artırır. Doğumun gerçekleşmesinden sonra, gebelik döneminde alınan kilolar sorun haline gelebilir. Bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için de diyet ve spor egzersizlerine ek olarak zayıflama aşısı kullanılır. Zayıflama aşısı aynı zamanda zayıflama iğnesi olarak da bilinmektedir. İğne esasen bir hormon aşısıdır. Gebelik döneminde plasenta üzerinden yayılan bu hormon, gebelikten sonra vücuda enjekte edildiğinde zayıflamayı sağlamaktadır.

Zayıflama aşısının mantığı hormon dengesini değiştirmek ve iştahı düzenlemektir. Vücuda verildikten sonra tiroit hormonlarını düzenleyerek metabolizmayı hızlandırmaya başlar. Ayrıca iştahı azaltarak vücuda daha az kalori alınmasını sağlar.

Doğru diyetlerle ve spor egzersizleri ile desteklenirse kısa sürede, sağlıklı şekilde ciddi miktarda kilonun verilmesini sağlar. Genelde gebelikten sonra kilo problemi yaşayan, aldığı kiloları veremeyen kadınlarda kullanılır.

Zayıflama aşısının yardımıyla verilen kilolar oldukça sağlıklıdır. Aşının işe yarayabilmesi için ciddi bir diyetin uygulanması gerekmektedir. Zayıflama aşısı uygulaması yaklaşık iki – üç ay arasında sürer. Kişinin durumuna göre değişen seanslarda uygulansa da yardımcı olması amacıyla verilen diyetler yağdan yoksundur. Bunun sebebi, zayıflama aşısının yağ yaktırıyor oluşudur. Vücuda yağ alınmayarak vücutta depolanan yağların yakılması sağlanır. Vücuda yağ alınmıyor olmasına rağmen doğal bir tedavi olmasından dolayı verilen kilolar sağlıksız şekilde değil, sağlıklı şekilde verilir.

Zayıflama aşasının uygulaması sonlandıktan sonra beslenme alışkanlıklarının korunması, spor egzersizlerinin de aksatılmaması gerekmektedir. Eğer sağlıksız bir beslenme düzeni kurulur ve spor yapılmazsa verilen kilolar kısa sürede tekrar alınabilir.

Aşı ile Zayıflamanın Sağladıkları Nelerdir?

Diyetle ve sporla kilo vermeyi başaramayanların tercih ettiği cerrahi olmayan bir yöntemdir. Gebelikte bebeğin gelişimi için salgılanan beta HCG hormonunun vücuda enjekte edilmesiyle gerçekleşir. Amerika’da ortaya çıkan yöntem ülkemizde de çığ gibi büyüyerek uygulanmaya başlamıştır.

Yöntem 40 gün içerisinde bütün kiloların verilebileceğini vadetmektedir.

 • Acıkmayı önlüyor,
 • iştahı baskılıyor.
 • Vücutta mevcut bulunan yağları parçalayarak atılmasını sağlıyor.
 • Kas kütlesini koruyarak yağdan kayıp olmasını sağlıyor.

Zayıflama Aşısı Kilo Vermenizi Sağlar Mı?

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın kilo vermenin altında yatan temel mantık kalori hesabından geçer. Vücuda ihtiyacından daha az kalori almak, vücudu da olması gerekenden fazla yormak gerekmektedir. İşte bu basit matematiği oldukça sağlıklı şekilde destekleyen yöntemlerin başında da zayıflama aşısı gelir. Zayıflama aşısı tek başına, desteksiz olarak uygulandığında herhangi bir işe yaramaz. Aşının seanslar halinde uygulandığı süreden bir ay önce başlayıp, seansların tamamlanmasından sonra da devam eden bir diyet programı uygulanır. Ayrıca sürecin tamamında da spor egzersizleri uygulanmaktadır. Yani zayıflama aşısı kompleks bir zayıflama yönteminin yalnızca bir bileşenidir.

Aşının temel amacı metabolizmayı hızlandırmak ve iştahı kısmaktır. Metabolizmanın hızlandırılması yağ yakım sürecini hızlandırırken iştahın kesilmesi fazladan kalori alımının önüne geçmektedir. Spor ve diyetle birlikte alınan – yakılan kalori arasındaki makas açılmakta; iki – üç ay gibi kısa bir sürede ciddi miktarda kilo olabildiğince sağlıklı biçimde verilmektedir.

Aşının en büyük etkisi acıkma hissinin büyük oranda ortadan kalkmasıdır. Kişi yemek yerken kendini zorlamakta; zamansız şekilde besin tüketmemektedir. Bu sebepten ötürü de vücuda alınan kalori miktarı sürekli olarak (aşının uygulandığı altmış – doksan günlük süre boyunca) kontrol altında tutulabilmektedir. Kişinin beslenme alışkanlığını kazanabilmesi için bu süre oldukça yeterlidir. Aşının en güzel etkisi ise bölgesel yağlanmaları da ortadan kaldırıyor oluşu. Metabolizma tamamen yağ yakmaya başladığı için bölgesel olarak yağ deposu olan bel ve basen bölgeleri tamamen erimekte; diğer bölgeler de fit bir görünüme kavuşmaktadır.

Zayıflama Aşısı Nasıl Uygulanmalıdır?

Zayıflama aşısı belli bir süre içinde günlük olarak alınır ve bir diyet programıyla birlikte uygulanır. Aslında bu bir aşı değil HCG hormonu takviyesidir. HCG hormonu gebeliğin ilk üç ayında kadınlarda yüksek miktarda üretilen hormondur ve diğer gebelik hormonlarını destekler. HCG takviyesi yani zayıflama aşısı olarak bilinen hormonun iştahı azaltması amaçlanır ve çok düşük kalorili bir diyet ile birlikte uygulanır.

Türkiye’de genellikle enjeksiyon yöntemiyle HCG uygulansa da kapsül ve ağız spreyi gibi yöntemleri de vardır. Küçük iğneler şeklinde olan enjeksiyon iğnelerini hastanın kendisi veya bir sağlıkçı her sabah uygular. Bu sabah takviyeleri 21 ya da 45 gün süreyle her gün uygulanır. Bu süre boyunca hastanın bir diyete başlaması gerekir. Bahsedilen diyet çoğu zaman aşağıdaki gibidir:

 • HCG almaya başlanan günden itibaren 2 gün boyunca bol yağlı ve kalorili besinler tüketilir.
 • Ardından 3-6 hafta boyunca günlük 500 kalorilik bir diyete başlanır. Sadece 2 öğün yemek yenir.
 • HCG almayı bırakınca günlük alınan kalori yavaş yavaş artırılır.

Bu döngünün sonunda ciddi miktarda kilo kaybı hedeflenir. HCG yani zayıflama aşısının bu çok düşük kalorili diyete yardımcı olmak için iştahı azalttığı söylenir. Fakat bu etkisi kesin değildir ve plasebo etkisi olduğuna dair araştırmalar vardır. Ayrıca takviyenin metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmayı artırdığı söylenir. Fakat HCG hormonun böyle bir etkisi olduğu kanıtlanmamıştır. Daha çok yanında uygulanan kısıtlayıcı diyet kilo kaybını teşvik eder. Bunun yerine kilo verirken kas kaybetmenin ve metabolizmayı hızlandırmanın en güvenilir yolu daha çok protein ve sebze tüketmektir.

Zayıflama İğnesi İsimleri Nelerdir?

Zayıflama aşısını alt türlere ayırmak mümkün değil. Tek bir hormondan üretilen bu aşının kaynağı plasenta. Gebeliğin başlamasıyla beraber plasentanın salgılamaya başladığı HCG hormonu, zayıflama aşısının bazıdır. Bu bazın üzerine eklenen diğer bazı faktörlerle beraber zayıflama etkisini maksimum seviyede ortaya çıkaracak bir karışım hazırlanır. Karışımın içerisine katılan diğer malzemeler de doğaldır.

Günümüzde hiçbir sağlık kuruluşu zayıflama iğnesine dair tür ayrımı yapmaz. İsmen HCG aşısı olarak bilinir. Günümüzde uygulama alanı yalnızca profesyonel kliniklerdir. Aşıya dair tartışmaların ve sonuçların hala tartışılıyor olması kitlesel bir kullanımın önüne geçmektedir. Avrupa’da ve diğer bazı gelişmiş ülkelerde depresyon tedavisinde de kullanılmaktadır. Ülkemizdeki yegane kullanım amacı ise zayıflamadır. Özellikle gebelikten çıkan kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Zayıflama Aşısının İçindeki Etken Maddeler Nelerdir?

Zayıflama aşısı etken madde olarak sadece HCG hormonu içerir. HCG’nin açılımı Human Chorionic Gonadotropin’dir (İnsan Koryonik Gonadotropin). HCG normalde gebeliğin ilk zamanlarında kadınlarda üretilen protein temelli bir hormondur.

Vücudu gebeliğe hazırlar ve embriyonun gelişmesi için gereken progesteron ve östrojen hormonlarının üretilmesine yardım eder. Yani diğer gebelik hormonlarının tetikleyen bir işlevi vardır. HCG hormonu hamileliğin ilk üç ayında yoğun olarak üretilir ve sonra seviyesi düşer. 1945’te Albert Simeons bu hormonu kilo kaybetmek için kullanmayı denedi ve çok hızlı kilo kaybettiren bir tür diyet oluşturdu. Fakat bu yöntem birçok ülkenin sağlık kuruluşları tarafından desteklenmez (örneğin FDA).

Sözü edilen zayıflama aşısı temelde açlık hissetmenizi engeller. Söylenen diğer etkileri hızlı yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırma gibidir fakat HCG hormonunun doğrudan bunları yaptığı kanıtlanmamıştır. Bunun yerine yeme isteğinizi, iştahınızı azalttığı için daha kolay diyet yapabilir hale gelirsiniz ve yaptığınız diyet ve egzersizler sonucu yağ yakarsınız. Bu nedenle HCG hormonu bir diyet ve egzersiz programıyla birlikte uygulanır. Zayıflama aşısı; yani HCG hormonun takviye edilmesi ve çok düşük kalorili beslenmeye geçilmesiyle birlikte hızlı kilo kaybetmek hedeflenir.

Aşı ile Zayıflamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • HCG enjektesinin yanı sıra 500 kalorilik bir diyet yapılması isteniyor. Karbonhidrat ve yağ oranı düşük bir diyettir.
 • Doktor ve diyetisyen kontrolü altında yapılması önerilmesine rağmen daha çok estetik merkezleri ve spor salonları tarafından uygulanan bir yöntemdir.
 • Öncelikle vücut analizi yapılır daha sonra HCG enjektesi karından başlar ve 500 kalorilik diyete uyulması istenir.
 • Bunun yanı sıra her gün 30dk yürüyüş yapılması istenir.
 • Dört öğün olarak beslenilmesi istenir.
 • Rafine gıdalardan uzak durulma şartı vardır.

Kimler Zayıflama Aşısını Tercih Etmelidir?

Aşı ile Zayıflama yöntemi tokluk hissi vererek sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmanızı sağlar. Aşı küçük iğneler şeklindedir kendi başınıza uygulama kolaylığı sağlar. Aşı erkek kadın herkes için uygundur ve hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır . Aşı düzenli uygulandığı takdirde 30-45 günde kilo kaybı gerçekleşir.

Aşı, kişinin tüm kilo kaybını sağlayacak etkenleri vücuda enjekte eder. Aşı için uygulanacak kür sayısı hastanın kilosuna ve vücut kitle endeksine göre belirlenir. Aşıyı verilen gün sayısında her gün aynı saatte uygulamanız daha etkili bir sonuç almanıza yardımcı olur. Zayıflama aşısı sonucunda birey duygusal olarak kendini daha mutlu ve dinç hisseder. Aşı bireyde yorgunluğu halsizliği azaltarak bireyin daha enerjik hissetmesini sağlar. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen, düzenli diyet ve egzersize uyabilecek herkes zayıflama aşısını tercih edebilir.

Zayıflama Aşısı ile Kaç Kilo Verilir?

Aşının tek başına %100 sonuç vermesi mümkün değildir. Düzenli düşük kalorili diyet ve egzersizle birlikte aşı istenilen sonucu verir. Aşı ile Zayıflama kürü düzenli uygulandığı takdirde günlük 1000-2000 kalori yakımı görülür. Kilo vermekte zorluk yaşayan bireyler için kullanılan Aşı ile Zayıflama yöntemi 30-45 günde gözle görülür kilo kaybına sebep olur. Vücut ağırlığını yaklaşık %8-10 miktarında kilo kaybı gerçekleşmektedir. Zayıflama Aşısı yağ yakımını oldukça hızlandırır vücuda enjekte ettiği doğal hormon sayesinde aldığınız besinleri %50 oranla daha hızlı yakar . Aşı düzenli uygulandığı takdirde 3000 /5000 arası enerji açığa çıkmakta ve düşük kalori almanıza rağmen sizin tok hissetmenizi sağlamaktadır. Aşı kürünüzü düzenli kullandığınız takdirde kür bitse de metabolizma aşıya alıştığı için yağ yakmaya devam etmektedir.

Zayıflama Aşısının mantığı hormon seviyenizi dengelemek ve metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanızı sağlamaktır. Aşı ile birlikte düzenli egzersiz ve diyet yaptığınız takdirde kilo kaybınız daha hızlı olacaktır. Aşı bırakılıp diyet ve egzersize uyulmadığı takdirde kilo almaya başlamanız mümkün. Aşı ile birlikte tüm istenilenler yapılırsa 40 günde 9-10kilo verebilirsiniz. Günlük 500 kalorilik diyet ve 30 dakikalık yürüyüş ile Aşı ile Zayıflama yöntemi 40 gün içerisinde bütün kilolarınızdan kurtulabileceğinizi vaat ediyor.

Zayıflama İğneleri Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Zayıflama aşısı (HCG takviyesi) enjeksiyon yöntemi ile yapıldığı zaman hastaya küçük iğneler verilir. Bunları hasta kendi kendine uygulayabilir. HCG hormonu takviyesinin (enjeksiyon yönteminde) kullanım sıklığı günlük bir iğne şeklindedir. Bu iğneler her sabah uygulanır. Fakat kullanım süresi çok uzun olmamalıdır.

Orta seviye kilo kaybı için 21, yüksek seviye kilo kaybı için 45 gün boyunca her gün iğnelerin kullanılması gerekir. Sonrasında kullanım bırakılmalıdır.

HCG takviyesi ve beraberinde uygulanan diyetin (500 kalorilik) bazı yan etkileri bildirilmiştir. Açlık sınırındaki 500 kalorilik diyet yorgunluk, huzursuzluk, depresyon gibi yan etkilere neden olabilir. HCG’nin bunları önlemede bir etkisinin olduğu kanıtlanmamıştır. Bunun yanında 500 kalori diyeti ve HCG takviyesinin orta düzey yan etkileri ödem ve erkeklerde meme büyümesidir (jinekomasti). Nadir görülen ciddi yan etkisi ise pıhtı oluşmasıdır (trombo-embolizm).

Diyetisyenlerin Aşı ile Zayıflamaya Bakışı

Diyetisyen olarak aşı ile zayıflama yöntemine baktığımızda sağlıklı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hiçbir hormonun endokrinoloji uzmanları önerisi dışında dışarıdan enjekte edilmemesi gerekir.

Direkt olarak zayıflatmaya etkisi yoktur. Bu yöntemde sizi zayıflatan ise yapılan 500 kalorilik diyettir. Bu diyette de su ve kas kaybı yağ kaybından daha fazla olmaktadır. Sağlıklı bir zayıflama yöntemi değildir. Kişilerin metabolizması ve detaylı vücut analizleri yapıldıktan sonra kişiye özel diyet programları hazırlanmalı ve günlük kalori ihtiyacına göre diyet programları hazırlanmalıdır. Aşı ile zayıflama yöntemi uygulandıktan kısa süre sonra fazlası ile kilo alımı başlamaktadır. Bunun sebebi ise, 500 kalorilik diyet sonrasında tekrar günlük beslenme düzenine geçilmesidir. Kesinlikle kalıcı bir yöntem değildir. Bunun yanı sıra sağlık sorunlarına da yol açabildiği görülmektedir.

Aşı ile Zayıflamanın Zararları

 • Sinir siteminde bozukluklara
 • Emboli atması risklerine ve kanamalara kadar bir çok sağlık sorununa sebep olabilir.
 • İşlem uygulandıktan kısa süre sonra kişiler tekrar kilo almaya başladıkları için huzursuz olmaktalar ve zayıflamaya olan inançlarını yitirmektedirler.
 • Psikolojik açıdan kilo veremeyeceklerini düşünerek, vücutlarını stres etkisi altına almaktadırlar. Bu da istemsiz olarak kilo vermenizi yavaşlatacak unsurlardan bir tanesidir.

Diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir diyet ve egzersiz programıyla kalıcı olarak kilo vermenizi öneririz. Ancak doktor önerisinde aşı kullanımı tavsiye edilirse böyle bir durumda düşünmek gerekmektedir. Sağlıklı Beslenmenin altın kurallarını uygulayarak uzun süreli, kalıcı ve sağlıklı kilo verme yöntemlerini denemeniz gerekmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın