Brokolinin Faydaları
Aşı ile Zayıflama

Brokolinin İçerisindeki Vitaminler Nelerdir? Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoliyi nasıl tüketmemiz gerekmektedir? gibi merak ettiğiniz soruların yanıtları yazının devamında…

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Brokolinin İçerdiği Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bir beslenmenin olmazsa olmazı yeşil sebzelerdir. Brokoli, besleyici, doyurucu ve lezzetli bir sebze olarak bilinir. Genellikle haşlanmış veya buharda pişirilmiş olarak tüketilir veya çiğ olarak da yenilebilir.

Brokoli, turpgiller olarak adlandırılan bir sebze ailesine aittir.  Yakın akrabaları arasında brüksel lahanası, karnabahar ve lahana bulunur. Brokoli, adını “lahana filizi” anlamına gelen İtalyanca “broccolo” kelimesinden alır. Brokoli, turpgillerde bulunan kükürt içerikli bir bileşik olan sülforopan içerir. Araştırmacılar sülforopanın anti-kanser özelliği üzerine çalışmaktadırlar.

Ayrıca, bir avuç pişmiş brokoli, bir tane portakaldaki kadar C vitamini sunar. İyi bir beta-karoten kaynağıdır. Brokoli de B1, B2, B3, B6 vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum ve çinko içerir. 

Brokoli, iyi bir folik asit kaynağı olan bir K ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca potasyum ve lifler bakımından zengindir;

  • K vitamini: Kan pıhtılaşmasında rol oynayan birçok proteinin çalışması için gereklidir.
  • C vitamini: Vücut dokusu ve kemiği oluşturan kolajen barındırır. Kesiklerin ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. C vitamini güçlü bir antioksidandır ve vücudu zararlı maddelerden korur.
  • Lif: Beslenmede alınacak yüksek lifli yiyecekler sindirim sistemini rahatlatır. Yüksek lif alımı aynı zamanda kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Potasyum: Sinirlerin ve kalbin düzgün çalışması için gerekli olan bir mineral ve elektrolittir.
  • Folik Asit: Vücutta yeni hücrelerin üretimi ve bakımı için gereklidir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli, minyatür ağaca benzeyen turpgiller familyasına ait bir yeşil sebze türüdür. Lahana, Brüksel lahanası ve karnabahar ile yakın akrabalarıdır. Brokolinin faydaları vitaminler, mineraller, lif ve antioksidan içerdiğinden çok fazladır.

Brokolinin Faydaları şöyledir:

  1. Kanserin önlenmesi: Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve lahana gibi diğer sebzelerim kanserle savaşma ve bağışıklık kazandırma gibi özellikleri vardır. Brokoli, genellikle vücutta kansere neden olan östrojen hormonunu düzenleyemeye yardımcı olur. Araştırmalar, brokolinin meme ve rahim ağzı kanserini önlemek için son derece yararlı olduğunu göstermektedir.
  2. Kolesterolün azaltılması: Pek çok gıda gibi brokoli de kandaki kolesterol seviyesini azaltan lifler ile doludur. Bunun nedeni, brokoli içinde bulunan liflerin sindirim sistemindeki safra asitleri ile bağlanmasına yardımcı olmasıdır. Bu özelliği sayesinde vücudumuzdaki kolesterolün azaltılmasını kolaylaştırır. 
  3. Alerjik reaksiyonu ve iltihabı azaltmak: Araştırmalar, turpgillerde bulunan kaempferolün alerjiyle ilgili maddelerin vücudumuz üzerindeki etkisini azalttığını göstermiştir. Brokoli, anti-enflamatuar olarak iyi bilinen önemli miktarlarda omega 3 yağ asitlerine bile sahiptir. Bununla birlikte, brokoli, eklem iltihaplanmasına neden olabilecek enzimleri bloke eden bir kimyasal olan sülforafan içerdiğinden, artritten muzdarip insanlara da yardımcı olabilir.
  4. Güçlü antioksidan: Antioksidanlar özelliği brokolinin faydaları arasındadır. Brokolinin içerdiği C vitamini, bağışıklık için mükemmeldir. Bunun dışında brokoli C vitamini verimli bir şekilde geri dönüştürmeye yardımcı olan flavonoidler içerir. Ayrıca brokolide, zeaksantin, beta-karoten ve diğer güçlü birçok antioksidan vardır.

Brokoli Nasıl Tüketilmelidir?

Brokoli, birçok farklı şekilde yenebilen besleyici ve lezzetli bir sebzedir. Sağlıklı ve lezzetli bir garnitür veya atıştırmalık için buharda pişirilebilir, tavada kızartabilir veya makarna, çorba gibi yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz. Gerçekten brokoli yemenin sıkıntı yaratacak tek bir yolu yoktur. Bu yüzden her türlü yemeğe, lezzet katmak için eklenebilir.

Öncelikle brokolinizi seçerken, parlak yeşil-mor ve sık dallara sahip olanları almaya dikkat ediniz. Eğer buharda pişirmeyi tercih edecekseniz 5 dakikadan fazla pişirmemeye özen gösteriniz. Çünkü her sebzede olduğu gibi fazla pişirmek, sebzelerin besin değerlerini kaybetmelerine sebep olur.  Brokolinin tüm faydalarından yararlanmak için çiğ tüketilmesi önerilir. Eğer pişirilmiş veya kızartılmış şekilde tüketmeyi tercih ediyorsanız yaptığınız yemeklerin pişmelerine çok az bir süre kaldığı zaman brokoli eklemeye özen gösterin.

Brokoliyi kullanabileceğiniz tarifler şöyledir:

Omlet: Omletler, günlük sebzelerinizi doyurucu bir kahvaltıya eklemenin kolay bir yoludur. Burada önemli olan, brokoliyi omletin içine koymadan önce ince ince doğramak ve biraz buharda pişirmektir.

Makarna: Tavuk ve haşlanmış brokoli ile makarnalarınızı daha besleyici hale getirebilirsiniz. 

Salata: Özellikle brokoliyi yapacağınız salatalara eklemek daha önce hiç yememiş insanların bu yararlı sebzeye olan önyargılarını yıkmanızı sağlayabilir. Ayrıca salatalarınızı C vitamini bakımından zenginleştirecektir.

Çeşitli Soslarla Birlikte: Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz soslarla çiğ veya buharda pişirilmiş şekilde sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Brokoliyi buharda haşladıktan sonra limon ve zeytinyağı ekleyerek tüketebilirsiniz.

Brokoli Suyu Zayıflatır Mı?

Brokoli, kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, bağışıklığı arttırmak ve kalp sağlığını teşvik etmek gibi sağlığınızı birçok açıdan düzenleyen ve destekleyen, besin açısından zengin bir sebzedir. Turpgiller genel olarak (brokoli, karnabahar, brüksel lahanası ve lahana içeren sebzeler ailesi) sağlıklı beslenmenin önemli bir bölümünü oluşturur ve düzenli olarak tüketmek, bazı kişilerde akciğer ve kalın bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Bu sebzelerin haftada en az beş defa tüketilmesi önerilir. Brokoli suyu, içerdiği yüksek miktarda vitamin ve liflerle diyet yapanlara mükemmel bir destek sağlar.

Brokoli suyu, şişkinlik ve hazımsızlık gibi birçok mide probleminin giderilmesinde yardımcı olur. Sindirim sisteminizi temizler ve atıkların daha hızlı ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğundan kilo verme sürecinize yardımcı olur. Birçok çalışma, artan lif alımının yağla mücadelede yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yüksek lifli sebzeler vücudumuzdaki suyu emer ve sindirimi rahatlatıcı bir etki yapar. Bu, süreci yavaşlatır ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur ve ekstra gereksiz gıdaları tüketmenizi önler. Brokoliyi bir elma ve limon gibi ekşi meyvelerle veya havuç ve pancar gibi tatlı sebzelerle karıştırarak lezzetli bir brokoli suyu hazırlayabilirsiniz. Brokoli suyunun kalorisi düşüktür ve kemiklerinizi güçlü tutmak için gerekli olan K vitamini gibi çok sayıda vitamin ve mineral içerir.

Ayrıca brokoli suyu, içinde birçok antioksidan barındırdığı için iyi bir detoks yapmanıza da yardımcı olur. Brokoli suyu karaciğerinizin ilaçlardan, yiyeceklerden, içeceklerden ve sigaradan (nikotin ve katran gibi) almış toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur.

Sağlığınıza dair diğer değerli billgiler için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by