Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları saymakla bitmez. Balık yağının hem çocukların gelişiminde, hemde yetişkinlerde metabolizma üzerinde bir çok farklı etkisi bulunmaktadır.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı en çok tüketilen besin takviyelerinden biridir. Sağlığınız için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Çok fazla yağlı balık yemiyorsanız, balık yağı takviyesi almak omega-3 yağ asitleri almanıza yardımcı olabilir.

Kalp Hastalığı Riskini Önlemeye Yardımcı Olur
Balık yağının dikkat çekici faydalarından biri, kalp sağlığını geliştirme ve kalp hastalıklarından koruma yeteneğidir. Omega-3, Omega-6 yağ asidinin olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olur. Omega-6, yumurta, kümes hayvanları ve tahıllar gibi gıda ürünlerinde bulunur. Vücuttaki fazla Omega-6, kanı olması gerekenden daha kalın hale getirebilir bu da kalp hastalıklarına bağlı pıhtı oluşumunu teşvik eder.

Astım
Astım, solunum yollarınızın daraldığı ve iltihaplandığı bir durumdur. Nefes almayı zorlaştırır, öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığını tetikler. Omega-3 solunum yollarının iltihaplanmamasına yardımcı olduğundan, uzmanlar bu esansiyel asit açısından zengin diyetin astım hastaları için yararlı olabileceğini söylemektedirler.

DEHB(Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu)
DEHB’den muzdarip çocukların konsantrasyon güçlüğü vardır ve daha kısa dikkat süreleri olduğu bilinmektedir. Omega-3’ler DEHB için bir tedavi sağlamasa da beyin fonksiyonu ve gelişimi için kesinlikle önemlidir.

Görüşü Geliştirir
Balık yağı görme yeteneğini arttırdığı bilinir. Ayrıca yaşa bağlı kas dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, gözlerin küçük kan damarlarını daha güçlü ve sağlıklı hale getirir. Balık yağı tüketmenin kuru gözlerden muzdarip olanlara yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Balık Yağının Besin Değerleri

Balık yağı, balık dokusundan çıkarılan katı veya sıvı yağdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada 1-2 porsiyon balık yemeyi önerir. Bunun nedeni, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin, çeşitli hastalıklara karşı koruma da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlamasıdır.

Balık yağı, balık yiyerek veya takviyeleri alarak elde edilebilir. Omega-3 yağ asitleri olarak bilinen faydalı yağlar açısından özellikle zengin olan balıklar arasında uskumru, ringa balığı, ton balığı, somon, morina karaciğerinde bulunur. Balık yağında bulunan en önemli omega-3 yağ asitlerinden ikisi eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asittir (DHA).

Balık yağı, yağ asitleri açısından mükemmel bir kaynaktır.

Yağlı balıkları düzenli olarak yemiyorsanız, yeterli EPA ve DHA almak çok zor olabilir. Çünkü diğer omega-3 gıda kaynaklarının çoğu alfa-linolenik asit (ALA) formundadır. Bundan dolayı emilimi zordur.

Balık Yağı Çocuklar için Faydalı Mı?

Omega-3 yağ asitleri sağlıklı bir beslenmenin çok önemli bir bileşendir. Bu esansiyel yağlar, büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynadıkları ve çok sayıda sağlık yararı ile ilişkili oldukları için çocuklar için özellikle önemlidir. Bununla birlikte birçok ebeveyn, çocukları için omega-3 takviyelerinin gerekli, hatta güvenli olup olmadığından emin değildir.

 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dürtüsellik ve odaklanma zorluğu gibi semptomlarla mücadelede yardımcı olur.
 • Astım, göğüs ağrısı, nefes alma güçlüğü, öksürme ve hırıltı gibi semptomlara neden olan çocukları ve yetişkinleri etkileyen kronik bir durumdur.
 • Omega-3 yağ asidi açısından zengin balık yağı bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Balık Yağı Hapı Kullanılmalı Mı?

Balık yağları birçok faydası olan sağlıklı yağlardır. Omega-3 yağları kalp hastalığı ve bazı kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Balık yağı takviyeleri, somon, ton balığı, hamsi ve sardalya gibi balıklardan alınan omega-3 yağlarından yapılır. Haplar veya sıvı takviyeler şeklinde üretilirler. Bunlara “omega-3 takviyeleri” veya “balık yağı takviyeleri” denir. 250 mg ila 2000 mg arasında değişen farklı dozlarda bulunurlar.

Aşağıdaki durumlarda balık yağı takviyesi almak isteyebilirsiniz:

 • Balık yemeyi sevmiyorsanız,
 • Vegansanız,
 • Kalp hastalığı riski varsa,
 • Kalp hastalığınız varsa,
 • Konjestif kalp yetmezliği varsa,
 • Trigliserit seviyelerini düşürme ihtiyacınız varsa

İlaç kullanıyorsanız ve balık yağı takviyesi kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Balık yağı takviyeleri günde 3000 mg’a kadar yetişkinler için güvenlidir.

Balık Yağının Zararları

Ayrıca yüksek omega-3 yağ asitleri alımının kan pıhtılaşmasını hemorajik inme riskini artıracak kadar yavaşlatabilir. İnme riski olan kişiler balık yağını sadece bir kardiyolog gözetiminde kullanmalıdır. Omega-3 yağ asitleri de kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bunu yapmak, Coumadin (warfarin) veya Plavix (klopidogrel) gibi antikoagülanların etkilerini artırarak kolay kanama veya morarma riskini artırabilir.

İnsanlar balık yağı’na karşı bazı alerjik reaksiyonlar gösterebilir; nefes almada zorluk, yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi. Bu tür alerjik reaksiyonlarınız varsa balık yağı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza başvurun.

 • Ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri;
 • Göğüs ağrısı,
 • Düzensiz kalp atışları,
 • Sırt ağrısı,
 • Ağzınızda olağandışı veya hoş olmayan tat,
 • Mide rahatsızlığı, geğirme,
 • Hafif cilt döküntüsü.

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

 • Balık yağı, en iyi omega-3 kaynaklarından birdir. Bu beslenme takviyesinin kolesterol seviyeleri ve diğer kan lipitleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Her yaştan insana yarar sağlar. Daha iyi bir kardiyovasküler sağlık ve harika bir hafıza sağlar. Yüksek yağ içeriğine rağmen, balık yağı kilo almaya neden olmaz. Bu nedenle herhangi bir diyete uyar.
 • Balık yağları da tüm yağlar gibi kalorisiz değildir. Tüm yağlar gram başına yaklaşık 9 kalori içerir ve balık yağı da farklı değildir. Tek bir çay kaşığı Omega 3 balık yağı yaklaşık 45 kalori içerir.
 • Balık yağının bunu yapmasının yollarından biri leptin hormonunun üretimini arttırmaktır. Vücudun yağ hücreleri tarafından üretilen bu hormon, iştahı düzenlemeye yardımcı olur.
 • Balık yağındaki omega-3’ler, obeziteye önemli bir katkıda bulunan enflamasyonu azaltır. Balık yağı hem kronik hem de akut inflamasyonu baskılar, yağ kaybına, daha iyi kardiyovasküler sağlığa ve gelişmiş insülin duyarlılığına yol açar. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, herhangi bir yaşam tarzı değişikliği yapmadan balık yağı tüketen aşırı kilolu ve obez kişilerde bel çevresi ve bel-kalça oranı önemli ölçüde zayıflama görülmüştür.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın