Balık Yağının Faydaları
Balık Yağının Faydaları

Balık Yağının Faydaları saymakla bitmez. Balık yağının hem çocukların gelişiminde, hemde yetişkinlerde metabolizma üzerinde bir çok farklı etkisi bulunmaktadır.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı en çok tüketilen besin takviyelerinden biridir. Sağlığınız için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Çok fazla yağlı balık yemiyorsanız, balık yağı takviyesi almak omega-3 yağ asitleri almanıza yardımcı olabilir.

Balık yağının faydaları şöyledir: 

 1. Kalp Hastalığı Riskini Önlemeye Yardımcı Olur

Balık yağının dikkat çekici faydalarından biri, kalp sağlığını geliştirme ve kalp hastalıklarından koruma yeteneğidir. Omega-3, Omega-6 yağ asidinin olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olur. Omega-6, yumurta, kümes hayvanları ve tahıllar gibi gıda ürünlerinde bulunur. Vücuttaki fazla Omega-6, kanı olması gerekenden daha kalın hale getirebilir bu da kalp hastalıklarına bağlı pıhtı oluşumunu teşvik eder.

 1. Astım

Astım, solunum yollarınızın daraldığı ve iltihaplandığı bir durumdur. Nefes almayı zorlaştırır, öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığını tetikler. Omega-3 solunum yollarının iltihaplanmamasına yardımcı olduğundan, uzmanlar bu esansiyel asit açısından zengin diyetin astım hastaları için yararlı olabileceğini söylemektedirler.

 1. DEHB(Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu)

DEHB’den muzdarip çocukların konsantrasyon güçlüğü vardır ve daha kısa dikkat süreleri olduğu bilinmektedir. Omega-3’ler DEHB için bir tedavi sağlamasa da beyin fonksiyonu ve gelişimi için kesinlikle önemlidir.

 1. Görüşü Geliştirir

Balık yağı görme yeteneğini arttırdığı bilinir. Ayrıca yaşa bağlı kas dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, gözlerin küçük kan damarlarını daha güçlü ve sağlıklı hale getirir. Balık yağı tüketmenin kuru gözlerden muzdarip olanlara yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Balık Yağının Besin Değerleri

Balık yağı, balık dokusundan çıkarılan katı veya sıvı yağdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada 1-2 porsiyon balık yemeyi önerir. Bunun nedeni, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin, çeşitli hastalıklara karşı koruma da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlamasıdır.

Balık yağı, balık yiyerek veya takviyeleri alarak elde edilebilir. Omega-3 yağ asitleri olarak bilinen faydalı yağlar açısından özellikle zengin olan balıklar arasında uskumru, ringa balığı, ton balığı, somon, morina karaciğerinde bulunur. Balık yağında bulunan en önemli omega-3 yağ asitlerinden ikisi eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asittir (DHA).

Balık yağı, yağ asitleri açısından mükemmel bir kaynaktır.

Yağlı balıkları düzenli olarak yemiyorsanız, yeterli EPA ve DHA almak çok zor olabilir. Çünkü diğer omega-3 gıda kaynaklarının çoğu alfa-linolenik asit (ALA) formundadır. Bundan dolayı emilimi zordur.

Balık tüketmek ile sadece balık yağı tüketmeyi karşılaştırdığımızda:

Balık: Sadece EPA ve DHA’yı değil, aynı zamanda D vitamini, selenyum, protein, yardımcı faktörler ve balık yağından daha fazla bir yağ asidi profili içerir. Özellikle selenyum, civa toksisitesine karşı koruduğundan önemlidir. D vitamini, bugün bizi rahatsız eden hemen hemen her modern hastalığa karşı koruma sağlar. 

Balık yağı: Çoğu yağ sadece EPA ve DHA içerir. Somon ve morina karaciğeri yağı da orta miktarda D vitamini içerir. Balık yağı, tüm balıklardan daha sınırlı bir yağ asidi profiline sahiptir ve selenyum içermez.

Balık Yağı Çocuklar için Faydalı Mı?

Omega-3 yağ asitleri sağlıklı bir beslenmenin çok önemli bir bileşendir. Bu esansiyel yağlar, büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynadıkları ve çok sayıda sağlık yararı ile ilişkili oldukları için çocuklar için özellikle önemlidir. Bununla birlikte birçok ebeveyn, çocukları için omega-3 takviyelerinin gerekli, hatta güvenli olup olmadığından emin değildir.

Omega-3’ler, beyin fonksiyonu, kalp sağlığı ve bağışıklık da dahil olmak üzere sağlığın birçok yönüne entegre olan yağ asitleridir.

Esansiyel yağ asitleri olarak kabul edilirler, çünkü vücudunuz bunları tek başına üretemez ve onları yiyeceklerden alması gerekir.

Üç ana tip alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asittir (DHA) içerirler.

ALA, bitkisel yağlar, kabuklu yemişler, tohumlar ve bazı sebzeler dahil olmak üzere çeşitli bitkisel gıdalarda bulunur. Ancak, vücudunuzda aktif değildir ve vücudunuz onu sadece DHA ve EPA gibi aktif asitler kullanarak faydalı hale getirir.

Ayrıca EPA ve DHA, somon, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklarda doğal olarak bulunur.

Balık Yağının Çocuklar İçin Faydaları:

-Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dürtüsellik ve odaklanma zorluğu gibi semptomlarla mücadelede yardımcı olur.

-Astım, göğüs ağrısı, nefes alma güçlüğü, öksürme ve hırıltı gibi semptomlara neden olan çocukları ve yetişkinleri etkileyen kronik bir durumdur.

Omega-3 yağ asidi açısından zengin balık yağı bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Balık Yağı Hapı Kullanılmalı Mı?

Balık yağları birçok faydası olan sağlıklı yağlardır. Omega-3 yağları kalp hastalığı ve bazı kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Omega-3 yağlarının demans, Alzheimer hastalığı, depresyon, astım ve romatoid artritin önlenmesinde rol oynayıp oynamadığını görmek için araştırmalar yapılmaktadır. Omega-3 yağlarının en iyi kaynaklarından biri somon, alabalık ve ton balığı gibi yağlı balıklardır. Ancak bazı insanlar balık yemekten hoşlanmazlar. Bu sebeple balık yağı takviyesinden yararlanabilirler.

Balık yağı takviyeleri, somon, ton balığı, hamsi ve sardalya gibi balıklardan alınan omega-3 yağlarından yapılır. Haplar veya sıvı takviyeler şeklinde üretilirler. Bunlara “omega-3 takviyeleri” veya “balık yağı takviyeleri” denir. 250 mg ila 2000 mg arasında değişen farklı dozlarda bulunurlar.

Aşağıdaki durumlarda balık yağı takviyesi almak isteyebilirsiniz:

 • Balık yemeyi sevmiyorsanız
 • Vegansanız
 • Kalp hastalığı riski varsa
 • Kalp hastalığınız varsa
 • Konjestif kalp yetmezliği varsa
 • Trigliserit seviyelerini düşürme ihtiyacınız varsa

İlaç kullanıyorsanız ve balık yağı takviyesi kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Balık yağı takviyeleri günde 3000 mg’a kadar yetişkinler için güvenlidir.

Balık Yağı, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü de içeren tam bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Diyetinizi, ilaçlarınızı ve egzersiz rutinlerinizi çok yakından takip etmeniz gerekir.

Balık Yağı ile etkileşime girebilecek başka ilaçlar da olabilir. Kullandığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin. Buna reçeteli, reçetesiz satılan, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza söylemeden yeni bir ilaca başlamayın.

Balık Yağının Zararları

Balık yağı kalp sağlığınızı iyileştirmenin kolay bir yolu gibi görünse de, kullanımıyla ilişkili yan etkiler vardır. Bunlar kullanım dozuna bağlıdır, yani aldığınız doz ne kadar yüksek olursa, yan etkiler yaşama olasılığınız o kadar yüksektir.

Balık yağı takviyeleri de dahil olmak üzere yüksek dozlarda omega-3 yağları almak, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu özellikle diyabetiniz varsa ve antikoagülan (“kan sulandırıcı") alıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir durumdur.

Ek olarak, balık yağında bulunan yüksek dozlarda omega-3 kan şekeri seviyenizi hafifçe yükseltebilir. Çoğu durumda, diyabet ilaçlarıyla etkileşime girmez veya diyabet riskinizi arttırmaz. Yine de, kan şekerinizi yönetmek için mücadele ediyorsanız, balık yağı sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Ayrıca yüksek omega-3 yağ asitleri alımının kan pıhtılaşmasını hemorajik inme riskini artıracak kadar yavaşlatabilir. İnme riski olan kişiler balık yağını sadece bir kardiyolog gözetiminde kullanmalıdır.

Omega-3 yağ asitleri de kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bunu yapmak, Coumadin (warfarin) veya Plavix (klopidogrel) gibi antikoagülanların etkilerini artırarak kolay kanama veya morarma riskini artırabilir.

İnsanlar balık yağı’na karşı bazı alerjik reaksiyonlar gösterebilir; nefes almada zorluk, yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi. Bu tür alerjik reaksiyonlarınız varsa balık yağı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza başvurun.

 • Ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri;
 • Göğüs ağrısı
 • Düzensiz kalp atışları
 • Balık Yağı’nın diğer yan etkileri şunlar olabilir:
 • Sırt ağrısı
 • Ağzınızda olağandışı veya hoş olmayan tat
 • Mide rahatsızlığı, geğirme
 • Hafif cilt döküntüsü.

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık yağı, en iyi omega-3 kaynaklarından birdir. Bu beslenme takviyesinin kolesterol seviyeleri ve diğer kan lipitleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Her yaştan insana yarar sağlar. Daha iyi bir kardiyovasküler sağlık ve harika bir hafıza sağlar. Yüksek yağ içeriğine rağmen, balık yağı kilo almaya neden olmaz. Bu nedenle herhangi bir diyete uyar.

Balık yağları da tüm yağlar gibi kalorisiz değildir. Tüm yağlar gram başına yaklaşık 9 kalori içerir ve balık yağı da farklı değildir. Tek bir çay kaşığı Omega 3 balık yağı yaklaşık 45 kalori içerir.

Balık yağı takviyesi almanın, bir yemek yedikten sonra normalden daha dolgun hissetmenize neden olabileceği gösterilmiştir.

Balık yağının bunu yapmasının yollarından biri leptin hormonunun üretimini arttırmaktır. Vücudun yağ hücreleri tarafından üretilen bu hormon, iştahı düzenlemeye yardımcı olur.

Beyninizin bir parçası olan hipotalamusu tetikleyerek açlığı azaltmak için çalışır. Bunun nasıl çalıştığı, leptinin açlığı baskılayan bir hormon olan a-MSH sentezini uyarmasıdır. Leptin ayrıca beyindeki açlığı teşvik eden nöronların aktivitesini azaltır.

Balık yağındaki omega-3’ler, obeziteye önemli bir katkıda bulunan enflamasyonu azaltır. Balık yağı hem kronik hem de akut inflamasyonu baskılar, yağ kaybına, daha iyi kardiyovasküler sağlığa ve gelişmiş insülin duyarlılığına yol açar. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, herhangi bir yaşam tarzı değişikliği yapmadan balık yağı tüketen aşırı kilolu ve obez kişilerde bel çevresi ve bel-kalça oranı önemli ölçüde zayıflama görülmüştür.

Diğer zayıflama yöntemlerini incelemek için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by