Karnabahar Faydaları

Karnabahar Faydaları Nelerdir? Karnabahar Ne Kadar Tüketilmelidir? Karnabahar Kilo Verdirir Mi? Merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu sayfada!

Karnabahar bir sebze ürünü olduğu için faydaları da oldukça yüksektir. Karnabahar faydaları arasında aşağıdakiler yer alır.

 • Çok iyi ve yüksek bir lif kaynağı olduğu için midede daha çabuk bir doygunluk hissi yaratır. Bu sayede fazla yemek yemenin de önüne geçilebilir.
 • Kilo almanın da önüne geçmektedir. Obeziteye karşı savaş açar. Ancak karnabaharın haşlanmış olarak tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • Karnabahar çok iyi bir yağ yakıcı besindir. Folik asit ve C vitamini açısından çok zengindir. Bu yüzden kolay bir şekilde yağ yakar.
 • Karnabaharın içinde fosfat ve potasyum bulunur. Bu yüzden mide, meme ve kalın bağırsak kanserine karşı etkili olması da karnabaharın faydaları arasında yer alır.
 • Demir açısından çok zengin olduğu için kansızlık, halsizlik ve yorgunluğa da iyi gelir.
 • İçinde yer alan yüksek potasyum ve sülfürlü maddeler sayesinde tansiyonu hemen dengeler.
 • Yüksek kalsiyum oranına sahip olduğu için kemik ve diş sağlığı açısından yararlı bir besindir.
 • Karnabaharın faydaları arasında hücrelerin temizlenmesi de yer alır.

Karnabahar, kış aylarında tüketilen ve sağlığa büyük katkısı olan bir besindir. Demir açısından zengin olması sebebiyle kansızlık çeken kişilere önerilir. Birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Aynı zamanda kış aylarında ortaya çıkan ve sıkça rastlanan grip durumları, bu besin sayesinde çözülebilir. İnsan sağlığında büyük bir etkiye sahip olmakla beraber herhangi bir sorun ortaya çıkarmaz.

Karnabahar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Karnabaharın faydaları oldukça geniştir. Özellikle bazı hastalıklara iyi gelmesi ile çokça tercih edilir. Bu hastalıklar şöyle sıralanabilir;

Boğaz ağrısı, öksürük ve iltihaplanma durumlarında tüketilmesi önerilir. Besin değerleri bakımından üst düzey imkanlar ortaya çıkarmakla beraber tüketilmesi de bir o kadar faydalı olacaktır. Doyurucu etkisi olması ve kalori bakımından düşük seviyelerde yer alması sebebiyle diyetlerde önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında çocuk gelişimi açısından önemli bir konumda yer almaktadır.

Karnabahar Besin Değerleri Nelerdir?

Karnabaharın besin değeri oldukça geniştir. Karnabaharın 100 gramında yaklaşık 25 kalori yer alır. Ayrıca karnabahar porsiyon olarak tüketildiği zaman 38 kaloriye denk gelmektedir. Karnabaharın besin değerleri arasında şu öğeler yer alır; karbonhidrat, kalori, yağ, protein, lif, A vitamini, C vitamini, kolesterol, demir, kalsiyum, potasyum yer alır. Karnabahar, besin değerleri bakımından incelendiğinde önemli bir kaynaktır. Son derece besleyici ve aynı zamanda sağlık açısından önemlidir. İçerisinde bulunan tüm vitamin ve minareler, insanların enerji almasına ve güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmalarına olanak sağlar.

Karnabaharın Zararları Nelerdir?

Karnabahar faydalı bir ürün olduğu kadar belli başlı zararlı yönleri de mevcuttur. Karnabahar özellikle zararlı yönleri bilinmeden tüketildiği zaman insan sağlığı için olumsuz etki yaratabilir. Karnabaharın zararlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Düşük şeker problemi yaşayan hastalara yönelik tüketimi önerilmez.
 • Karnabaharın fazla tüketilmesi de sağlığa zararlıdır. Fazla tüketildiğinde vücutta şişkinliğe, gaz sancısına ve krampa neden olabilir.
 • Karnabaharın nerede pişirildiği de önem taşıt. Karnabahar alüminyum ve demir kaplarda pişirildiği zaman besin değerini kaybeder. Bu tür kaplarda pişirilmemesine dikkat edilmelidir.
 • Karnabahar gut hastalığına da neden olabilir. Karnabaharda yer alan pürün maddesinin vücut tarafından ürik asit oluşturmak için parçalanması ile gut hastalığı meydana gelir.
 • Eklemlerde biriken parçalar ile gut hastalığı baş göstermeye başlar. Bu da ömür boyu sürecek bir hastalık yaşamanıza neden olur.
 • Karnabahar bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar sonucu vücutta kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi belirtiler görülür.

Bu yüzden karnabahar tüketirken yukarıdaki zararları da göz önüne alınarak tüketilmesi sağlanmalıdır. İnsan sağlığına oldukça yüksek etkisi bulunan karnabahar, bazı durumlarda yan etki yapabilir. Bu gibi hususların oluşmaması için herhangi bir hastalığın olmaması gerekmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın