Chia Tohumlu Puding

Tatlı krizleriniz tuttuğunda sizin için uzun süre tok tutacak ve tatlı ihtiyacınızı giderek harika tatlı Chia Tohumlu Puding ile tanışın.

Yapısında bolca protein ve lif bulunduran chia özellikle zayıflama sürecindeki bireyler için tercih edilen bir besin haline gelmiştir. Chia tohumunun tüketimi için farklı alternatifleri vardır. Süt, yoğurt gibi besinlerin içerisinde şişerek jelleşme özelliği bulunur. Salatalarınıza, tohumu toz hale getirip baharat olarak yiyeceklerinize çeşni kazandırmanızı sağlar. Chia tohumunu tatlı krizlerinde de çözüm olarak kullanabilirsiniz. Chia tohumlu bir puding hazırlayarak hem bu ihtiyacınızı giderir, hem de sağlıklı ve tok tutan bir ara öğün yapabilirsiniz.

Chia Tohumunun Özellikleri

Son yıllardaki beslenme alışkanlıklarının ve hareketsizliğin bir ürünü olarak herkes aşırı miktarda kilo almaya başladı. Alınan kilolar sağlığı olumsuz etkilemeye başladığında da herkes kilo verme telaşına düştü. Kilo vermek için geleneksel yöntemlerin zor ve yorucu olması insanları yeni bazı yöntemler aramaya itti. Bu arayışların sonucu olarak da chia tohumu ortaya çıktı. Çok uzun yıllardır dünyanın farklı bölgelerinde tüketilmekle birlikte ülkemizde yeni yeni meşhur olmaya başlamıştır. Kilo vermek amacıyla diyet yapan insanların başlıca besinlerinden birisi bir anda chia tohumu olmuştur.

Diyet yalnızca alınan kalorilerin hesaplanması ve düşük tutulması prensibine dayanan statik bir süreç değildir. Günlük olarak düzenlenmesi, ihtiyaca göre şekillendirilmesi ve şekillenmesi gerekmektedir. Chia tohumu çok zengin miktarda protein içerir. Ayrıca yağ ve lif içeriği de çok yüksektir. Tüketilen besinlerin sağlıklı bir şekilde kana aktarılabilmesi için bağırsakların liflere ihtiyacı vardır. Lifler olmadığında, tüketilen besinler oldukça zorlu ve yorucu bir sürecin ardından verimsiz olarak kana aktarılabilmektedir. Chia tohumu ise yoğun lif yapısı sayesinde bu süreci kolaylaştırarak vücudun kilo vermeye yardımcı olmayacak şekilde yorulmasının önüne geçmektedir.

Chia tohumunun en büyük özelliği doyurucu olması ve enerji vermesidir. Bu özelliklerine rağmen kalorisi oldukça düşüktür. Aminoasitler, yağlar, vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengindir. Tek kaynağı balık olduğu zannedilen OMEGA3 yağ asidinin bitkisel kaynaklarından bir tanesidir. İçerisinde tüm vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların engellenmesinde rol oynamaktadır. Ayrıca yine vitamin ve minerallere bağlı olarak metabolizma hızlı çalışmaya başlamakta; bu hızlı çalışmanın sonucu olarak da yüksek miktarda yağ yakmaktadır.

Chia tohumu tüketildikten sonra beraberinde veya öncesinde; bazen de sonrasında tüketilen karbonhidratların bağırsaklar tarafından parçalanma işlemini yavaşlatır. Bunu yaparken zengin lif yapısını kullanır. Karbonhidratların kana yavaş karışmasını sağlayarak kan şekerini kontrol altına alır ve geniş bir perspektifte tokluk hissini kontrol eder. Tüketildikten sonra gereksiz kalori alımını bu şekilde engeller ve kilo vermeye dolaylı yoldan katkı sağlar.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumunun vücuda sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kemik ve diş sağlığını korur. Özellikle kemik hasarlarında kaynama hızını artırır.
 • Yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır. Özellikle ciltteki sarkmaları engeller. Gözeneklerin daralmasını sağlar, gerginleşme etkisi yaratır. Akne oluşumunu azaltır hatta düzenli tüketimi halinde engeller.
 • İltihapların ve iltihaplı hastalıkların önüne geçer.
 • OMEGA3 açısından zengin bir besin olmasından dolayı kandaki yağ asitlerini düzenler. Başta kolesterol olmak üzere kalp ve damar sağlığını tehlikeye atan birçok olumsuz faktör düzene sokulur ya da ortadan kaldırılır. Damarlar içerisindeki yağ birikimlerini engeller. Ayrıca damarların esnekliğini artırır.
 • Tansiyon üzerinde etkilidir. Genel olarak tansiyon düşmesini sağlar.
 • Hafıza üzerinde etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki B grubu vitaminler sayesinde hafızaya dair her türlü fonksiyonun daha hızlı çalışmasını sağlar.

Bu faydalara onlarcasını daha eklemek mümkündür. Chia tohumunun zayıflaya olan etkisi geç keşfedilmiş olmakla beraber günümüzde neredeyse tüm diyet listelerinde tüketimi tavsiye edilmektedir. Tüketme tarzı noktasında çok fazla alternatife sahip olması da chia tohumunu özel bir konuma oturtmaktadır. Çiğ olarak; su, süt veya meyve suyu ile karıştırılarak; kurabiye ve keklere karıştırarak; öğütülüp çorba olarak tüketilmesi mümkündür.

Chia Tohumlu Pudingin Zayıflamadaki Yeri

Diyetlerde şeker tüketimi minimuma indirilmektedir. Bunun sebebi kan şekerine yapılacak müdahalenin şeker tüketimi halinde imkansız hale gelmesidir. Şeker tüketildiği anda tükürük bezlerinden dahi kana karışmaktadır. Özellikle rafine şeker, kan şekerini yükseltme konusunda oldukça başarılıdır. Kan şekerinin düzensiz olması ise birçok sorunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kısa vadede beslenme alışkanlıklarını bozarak alınması gerekenden daha fazla kalori alınmasını sağlamakta; durdurulmaz ise de insülin direnci veya diyabet gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kısacası, sağlıklı yaşamak isteyen insanların şeker tüketimini sıfırlaması gerekmektedir. Tüketilecek şekerin mutlaka ama mutlaka doğal kaynaklardan yani meyvelerden alınması gerekir.

Diyet ve sağlıklı beslenme döneminden önceki yoğun bir şeker tüketimi içeren beslenme alışkanlıklarımızın bir anda ortadan kaybolması mümkün değildir. Sağlıklı beslenmeye geçildiği anda şeker bırakılsa da ara ara yoksunluk krizlerine girilebilir. Kişinin canı şekerli herhangi bir şeyin tüketimini isteyebilir. Bu durumda ortaya konacak meyve alternatifleri kişinin şeker tüketme isteğini törpüleyecek cinsten değildir. İşte bu noktada farklı çözümler geliştirilmesi büyük bir zorunluluktur ki chia tohumu ile bu alternatif geliştirilmiştir.

Chia tohumu ile yapılan pudingler şeker içeriyor olmasına rağmen bu şekerin kana karışması yavaşlatılmaktadır. Chia tohumunun içerisindeki lifler şekeri bloke ederek uzun bir zaman diliminde sindirilmelerini sağlamaktadır. Yani şekerli bir besin tüketiliyor olsa dahi vücut sağlığı korunmaktadır. Bu mucizevi bir şeymiş gibi görünse de gereğinden fazla tüketim yapıldığı takdirde şeker galip gelerek chia tohumuna rağmen kan şekerini hızlıca yükseltmektedir.

Chia tohumlu puding sayesinde kişinin tatlı krizi bastırılabilir. Diyet öğünlerinde çeşitlilik sağlanarak gerçek bir tatlının tüketimi yapılabilir. Bu durum zararlı gibi görünse de gerçek etkileri chia tarafından baskılanan kontrollü bir süreçtir. Buradan sağlanan psikolojik rahatlama ile kişi diyetine daha motive bir şekilde devam etmekte; iki haftada bir chia tohumlu puding tüketimi yaparak zayıflama faaliyetlerine devam edebilmektedir.

Chia’nın Diğer Özellikleri

 • Chia lifli yapısından dolayı sindirimde kolaylık sağlar, kabızlık problemlerinde etkilidir.
 • Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.
 • A vitamini ve kalsiyum içeriği kemiklerin güçlenmesine destek olur.
 • Ayrıca zayıflamada basen bölgesi için yağ yakıcıdır.
 • Kalsiyum içeriğini süt sayesinde arttırarak etkisini daha hızlı gözlemleyebiliriz.
 • Toz tarçın ilavesi kan şekerini dengeler ve farklı bir aroma katar.
 • Şeker yerine bal kullanarak tatlandırmak ise daha az kalori almanızı sağlar.
 • Çeşitli meyvelerle de lif içeriğini yükseltebilir, yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Pişme gerektirmeden özellikle yaz aylarında serin bir seçenektir. Yapımı oldukça basit olmasının yanında besleyici ve tok tutucu özelliğiyle chia tohumunu tüketmek daha keyifli olacaktır.

Chia Tohumu Puding Diyetlerde Kullanılır Mı?

Chia tohumu, diyetisyenlerin de sıklıkla önerdiği bir besindir. Kullanım türü oldukça fazladır. Tercihe göre kahvaltıda, tatlıda veya çay olarak tüketilebilir. Birçok faydası bulunmakta ve tüketilmesinde hiçbir zarar bulunmamaktadır.

Diyet yapmak, kişinin kendini tüm besinlerden tamamen soyutlaması demek değildir. Kalori miktarı yapılarak hazırlanan diyet listeleri sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo verilir. Chia tohumu da, diyet listelerinde kilo vermek için tüketilmesi önerilen besinlerden birisidir. Diyet yapan insanların diyetlerini uzun vadede devam ettirememelerinin en önemli sebebi, tatlı ihtiyacına karşı koyamamaktır. İşte tam da bu yüzden diyetisyenler diyet listelerine masum tatlılar eklerler. Örneğin, chia tohumlu puding en çok önerilen ve tüketilen diyet tatlılarından birisidir diyebiliriz. Süt ve chia tohumunun kıvam alana kadar pişirilmesinin ardından bal, pekmez, meyve gibi besinler ile tatlandırarak hazırlanması ile oluşturulur. Yapay tatlandırıcı ve şekerden uzak durulur. Chia tohumlu pudingin diyette tüketilebilir olmasının sebebi de budur. Tatlı olup içinde şeker barındırmaması, ilk etapta beni tatmin etmez düşüncesinin oluşmasına neden olabilir. Fakat tadını denedikten sonra bu düşüncenizden eser kalmayacağına eminim. Denemekten zarar gelmez. Bu eşsiz lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Zayıflamak isteyenlerin tatlı dostu chia tohumlu puding, yerken vicdan azabı çekmeyeceğiniz nadide tatlılardan birisidir. Her türlü meyve ile zengince çeşitlendirerek tüketebilirsiniz. Böylece hem midenizi hem de gözünüzü doyurmuş olursunuz.

Chia Tohumu Puding Nasıl Masum Hale Getirilir?

Chia tohumu için her derde deva ürünler kategorisine girebilecek bir üründür bile diyebiliriz.Diyet yaparken yedikleriniz kadar önemli olan bir diğer unsur da, yediklerinizin porsiyonudur. Çok sağlıklı bir yiyeceği bile kontrolsüz ve porsiyonsuz yediğinizde size fayda sağlamaz. Bu yüzden porsiyon miktarı oldukça önemlidir. Chia tohumunun sıvı içerisinde şişmesi sebebiyle de kıvamı pudinge benzer. Chia tohumlu pudingi süt veya su ile yapmanız mümkün. Çok sağlıklı ve birçok faydası bulunan chia tohumundan puding yapıp içine şeker katarsanız, bu masum ve size yararı olan bir tatlı olmaktan çıkar. Chia tohumlu puding siz masum hazırlarsanız masumdur. Tatlandırıcı olarak bal, pekmez, kuru meyve, muz vs. kullanırsanız pudinginiz sağlıklı kalır. Ama şeker, vanilya, çikolata sosu gibi zararlı besinler size fayda sağlamak yerine zarar sağlar. Bu yüzden sınırı iyi bilmeli ve pudinginizi ona göre hazırlamalısınız.

Diyet yaparken her zaman aynı tatlıları tüketmek yerine farklı alternatifler oluşturabilirsiniz. Muzlu chia tohumlu puding ve çilekli chia tohumlu puding diyet yapanların en sevdiği tatlılardandır. Mevsime göre incir, elma, ananas vs. gibi meyveler de kullanılabilir. Tamamen damak tadınıza ve zevkinize göre şekillendirmek mümkündür.

Chia Tohumu Puding Tarifi

Tarçınlı Chia Tohumu Puding Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı light süt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı chia tohumu
 • 1 paket vanilya
 • Yarım tatlı kaşığı toz tarçın

Hazırlanışı
Öncelikle derinliği uygun bir kaba sütü koyuyoruz. Üzerine sırasıyla chia tohumu, vanilya, tarçın ve balı ilave ederek tüm malzemeleri kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımın kabını kapakla kapatıyoruz. Ortalama 2 saat kadar buzdolabında bekletiyoruz. Bu süreçte chia tohumlarının birbirine yapışmaması için 1-2 kez kapağı açıp karıştırabilirsiniz. İyice jelleşip yoğun bir kıvama gelen pudingi mevsimine uygun bir meyve veya yeşil çay gibi metabolizma hızlandırıcı çaylar ile de çeşitlendirebilirsiniz. Bu süreci meyve kullanarak devam edecekseniz; bir porsiyon meyveyi blenderdan geçirerek püre haline getiriyoruz. Yoğunlaşan pudingin içerisine meyve püresini de ilave ederek karıştırıyoruz. Yarım saat daha buzdolabına dinlenmeye bırakıyoruz. Servis için uygun kuplara bölüyoruz.

Farklı meyveler kullanarak puding için alternatif oluşturabilirsiniz.

Çilekli Chia Puding

Malzemeler

 • 10 adet çilek
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı chia tohumu

Hazırlanışı

 • Bir kap içerisinde chia tohumu, ba ve sütü karıştırın.
 • Çilekleri ince ince dilimleyin bu karışıma ekleyin.
 • Seçtiğiniz servis tabağı içerine bu karışımları döküp buzdolabında 8 saat bekletin.
 • Dilerseniz üzerine çilek dilimleri ekleyebilirsiniz.

Muzlu ve Kakaolu Chia Pudingi

Malzemeler

 • 250 ml süt
 • 3 yemek kaşığı chia tohumu
 • 2 yemek kaşığı kakao
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 adet muz

Hazırlanışı

 • 1 su bardağı light sütü, 2 yemek kaşığı kakaoyu ve 1 muzu blenderda karıştırın.
 • Üzerine 3 yemek kaşığı chia tohumu ekleyin.
 • Karışımızı kapaklı bir kaba alarak 4 saat buzdolabında bekletip servis tabağına alın.

Yeşil Çaylı Chia Pudingi

Malzemeler

 • 1 büyük su bardağı light süt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı toz yeşil çay,
 • 1 paket vanilya,
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 3 yemek kaşığı chia tohum

Hazırlanışı

 • Bir kap içerisine tüm malzemelerimizi koyarak karıştırıyoruz.
 • Karışımımızı puding kaplarına koyarak buzdolabında 4 saat bekletiyoruz.

Kırmızı Meyveli Chia Pudingi

Malzemeler

 • 1,5 su bardağı süt
 • 1 tatlı kaşığı pudra şekeri ya da bal
 • 1 paket ​vanilya
 • 3 yemek kaşığı chia tohumu
 • 2 su bardağı çilek
 • 2 su bardağı yaban mersini
 • 2 su bardağı ahududu

Hazırlanışı

 • Bir kap içerisinde Süt, vanilya ve şekeri iyice karıştırın.
 • Elinizdeki tüm malzemeleri bu karışıma ekleyip iyice karıştırın.
 • Puding kabına karışımızı ekleyerek buzdolabında 1 gece bekletin.

Chia Tohumlu Puding Nasıl Tüketilmelidir?

Chia tohumu, özellikle son yıllarda diyet yapan ve sağlıklı beslenen insanların sıklıkla tercih ettiği besinler arasındadır. Uygun fiyatlı olması sebebiyle de, kullanımı kısa sürede yaygınlaşmıştır.

Faydaları saymakla bitmeyen chia tohumu, omega-3 ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Düzenli tüketildiğinde mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırır. Kemik gelişimini artırır ve enerji verir. Yediğiniz andan itibaren midenizde şişerek doyumunuzu kolaylaştırır. Chia tohumu tüketen kişiler genel olarak yoğurdun içine, sütün veya suyun içine katarak tüketmeyi tercih ederler. Tatlı ihtiyacını gidermek söz konusu olduğunda ise, bir miktar sütle bir miktar chia tohumu kaynatılır. İsteğe göre meyve ve bal ile tatlandırılabilir. Bu şekilde bir puding kıvamı elde edilmiş olur. Bunun yanı sıra çay olarak da tüketilebilir. 1 tatlı kaşığı chia tohumu, 1 fincan sıcak suda 10 dakika kadar bekletildikten sonra sabah ve akşam içilebilir. Chia tohumlu omlet ise size uzun süre tok tutacak bir kahvaltı çeşididir. Maydanoz, dereotu ve baharatlar ile de tatlandırarak güzel bir lezzet ortaya çıkarmanız mümkündür.

Hiçbir besin tek başına sizi zayıflatmaya yetmez. Yalnızca sürecinizi destekler. Chia tohumu da kan şekerinizi düzene sokarak, tok kalmanıza yardımcı olur. Böyle olunca da zayıflamanız daha kolay bir hal almış olur. Unutmayın ki önemli olan, sizin azimli ve sabırlı davranışlarınızdır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın