Diyet Tatlı Tarifleri

Diyet Puding

Tatlı tüketmek istiyorsunuz ama diyet programınızı bozmak istemiyorsunuz. Size özel hazırladığımız diyet puding tarifi tam da size göre!

Sağlıklı bir diyet yapabilmenin veya düzenli olarak sağlıklı beslenmenin belki de en önemli unsurlarından biri de hayatımızdan şekeri çıkarabilmektir. Ancak bazen şekersiz beslenme durumu bir hayli zor olabiliyor. Bunun için de alternatif tatlılar ile tatlı krizlerinin geçiştirilmesini sağlamak gerek. Diyet pudingler de bu konuda yardımcı olabilecek güzel seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hafif ve katkısız bir şekilde hazırlanan diyet pudingler; diyet yapanların tatlı ihtiyacını gidermekte yardımcı olurken, çocuklar için de çok uygun bir atıştırmalık olabiliyor. Bu diyet pudinglerin çok fazla çeşidi de mevcut.

Diyet Pudingin Özellikleri Nelerdir?

 • İçerisinde herhangi bir katkı maddesi olmaz. Bu nedenle çocuklar için de çok uygundur.
 • Hafif ve sağlıklı bir tatlı olması en önemli özelliklerinden biridir.
 • Kişinin tatlı ihtiyacını büyük ölçüde karşılamasına yardımcı olur.
 • İsteğe göre birçok çeşidi bulunmakla birlikte bazı tariflerin içerisindeki malzemeler de isteğe göre çeşitlendirilebilir ya da değiştirilebilir.
 • Kalori bakımından oldukça düşük bir orana sahip bir tatlı olacak karşımıza çıkar.
 • Yapımları genellikle pratik ve hızlıdır.
 • Ayrıca adına bakılarak oluşan beklentiye göre daha lezzetli bir atıştırmalıktır.

Diyet Puding Kaç Kaloridir?

Diyet puding besininin yaklaşık 100 gramında 45 kcal kalori yer alır. Ortalama bir porsiyonu hesaba katarsak yaklaşık 47 kaloriye denk gelir. Bir pudingin veri tabanına bakılacak olunursa % 88 oranında daha az bir kalori yer alır. % 71 de daha az bir protein barındırır. Karbonhidrat ise % 73 daha az yer alır. Yağ oranı % 89 daha az olacak şekilde yer alır. Bir diyet puding içinde yer alan kalori, karbonhidrat, lif, A vitamini, C vitamini, demir, kalsiyum ve potasyum açısından oldukça zengindir. Böylece bu tatlı çeşidini tüketmeye başlayarak tatlı ihtiyacınızı bu alanda rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Puding bir insanı mutlu etmek için ideal bir tatlıdır. Endokrin hormonu sağlayarak sizi anında mutlu edebilir. Diyet puding ile günlük tatlı ihtiyacınızı sağlayabilirsiniz. Üstelik kalori oranı da oldukça azdır. Puding zengin bir kalsiyum kaynağı da olduğu için öte yandan vücudunuza da iyi gelir. Günün her öğününde rahatlıkla tüketilebilir. Belli bir öğün aralığı yoktur. Tatlı ihtiyacınızı diğer tatlı türlerinde karşılamak yerine bu puding tatlısı ile rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Özellikle çok hafif bir yapısı olduğu için tüketim esnasında size büyük kolaylık sunar. Sadece tatlı ihtiyacı için değil strese girildiği zaman bile tatlıyı yaparak ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilirsiniz. Hem hafif hem de kalori oranı düşük olan bu tatlı türünü denemelisiniz.

Diyet Puding Kilo Aldırır Mı?

Diyet puding içinde yer alan hafif besinler sayesinde kilo aldırmaz. Çok az kalori sunar. Eğer diyette iseniz bu tatlıyı yaparak bu alanda ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilirsiniz. Diyet zorlu geçen bir süreçtir. Bu süreçte birçok besin insana yasaklanır. Bunların başında ise tatlılar gelir. Ancak aşırı şekilde tatlı ihtiyacınız olduğu zaman diyet puding yaparak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu sayede tatlı ihtiyacınız da karşılanmış olur. Oldukça hafif bir yapıya sahip olan bu tatlı çeşidi ile enfes bir şekilde tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Sindirimi kolay olan bu tatlı ile günün her saatinde yeme özgürlüğüne de sahipsiniz. Herhangi bir zaman kısıtlama yoktur.

Diyet puding kilo verme aşamasında zorluk çeken kişiler için tasarlanan bir tatlı çeşididir. Hiçbir şekilde diyetinizi bozmaya gerek bile kalmadan bu tatlı çeşidini evde kendiniz yaparak ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Porsiyon açısından fazla tüketmenizde de bir sakınca yoktur. Böylece rahat bir kilo verme süreci geçirirsiniz. Hayatı zorlaştırmak yerine bu güzel tatlarla daha da kolaylaştırabilirsiniz. Ağzınızda güzel bir tat bırakacak olan bu tatlıyı her gün tüketseniz bile kilo açısından size bir zararı dokunmaz. Aşırı kilosu olanlar için diyet puding uzmanlarca da önerilir. Böylece diyetinizi zorluk çekmeden en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz. Bunun için güzel bir diyet puding yaparak diyete anında başlayabilirsiniz.

Malzeme Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diyet pudingleri hazırlarken genellikle tariflere sadık kalınması daha doğru olacaktır. Ancak bazen hazırlayan kişinin damak tadına uymayan malzemeler ile karşılaştığı durumlar olur. Böyle durumlarda da malzemelerde değişiklik yapılabilir. Ancak bu noktada dikkatli olmak gerekiyor. Katkı maddesi içeren ya da sağlıklı olmayan malzemelerin ilavesinden kaçınmak gerekmekte. Örneğin; tarifte esmer şeker yazıyorsa onu beyaz şeker ile değiştirmek doğru olmaz. Bu nedenle malzemelerimizi seçerken sağlıklı olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Diyetlerde Nasıl Kullanılmalıdır?

Eğer herhangi bir diyetisyen gözetiminde bir diyet sürecindeyseniz bu tarifi diyetinizde nasıl kullanmanız gerektiği konusunda diyetisyeninize danışmanız gerekir. Ancak kendi imkanlarınız ile sürdürmekte olduğunuz bir diyet söz konusu ise bu durum sizin tercihinize bağlı olacaktır. Çok sık tüketilmemesi daha iyidir. Yaklaşık olarak 150 kalorilik bir tatlı olan diyet puding tarifini diyetinizde en iki haftada bir şeklinde uygulamanız en doğrusu. Her ne kadar diğer tatlılara göre kalori oranı düşük olsa da günlük ya da haftalık tüketilmesi diyet yapmakta olan biri için yanlış olur.

Diyet Puding Tarifi

Malzemeler

Diyet puding tariflerinde genel anlamda sıklıkla kullanılan bazı malzemeler vardır. Bunlara örnek vermemiz gerekirse; yağlı sütler yerine diyet süt, beyaz toz şeker yerine esmer şeker ya da diyet tatlandırıcılar, meyveler, nişasta ve az miktarda un şeklinde sıralayabiliriz. Genellikle bu malzemeler kullanılarak hazırlanan diyet puding tarifleri kişilerin tercihine göre, sağlıklı ve katkısız olmak kaydı ile uygun başka malzemeler ile değiştirilebilir. Örnek olarak bir tarif verirsek kakaolu diyet puding tarifini yazabiliriz. Malzemeler sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • 3 Su Bardağı Süt (Yağsız, Diyet Süt)
 • 3 Yemek Kaşığı Kadar Un
 • 3 Yemek Kaşığı Kadar Nişasta (Mısır)
 • 2 Yemek Kaşığı Kakao
 • Diyet tatlandırıcı (Sıvı)

Yapılışı

Öncelikle ufak bir tencereye sütü, unu, nişastayı ve kakaoyu ekleyerek karışım pürüzsüz hale gelinceye dek karıştırıyoruz. Bu işlemden sonra tenceremizi kısık ateşe alıp kaynayıncaya dek hazırladığımız karışımı karıştırmaya devam ediyoruz. Ardından malzeme kaynayacak ve pişmeye başlayacak. Bunun üzerine diyet tatlandırıcımızdan isteğimiz doğrultusunda bir miktarı (çok fazla olmamasına dikkat ederek) karışıma ekliyoruz. Puding bu aşamadan sonra hazır. Hazırladığımız pudingi kaselere böldükten sonra ister buzdolabında ister mutfağımızın bir köşesinde soğumaya bırakıyoruz. Pudingler soğuduktan sonra yenmeye hazır olacaktır.

Örnek Diyet Puding Tarifleri

Katkısız Diyet Puding

Hazırlanışı çok pratik ve aynı zamanda da sağlıklı bir puding tarifi olan katkısız diyet pudingin malzemeleri ve hazırlanışı aşağıdaki gibidir.

Katkısız Diyet Puding Malzemeleri

 • 5 Su Bardağı Diyet Süt
 • 3 Kaşık Nişasta (Mısır)
 • 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ
 • Yarım Su Bardağı Kadar Esmer Şeker
 • Bir adet muz (Tercihe göre kakao da kullanılabilir.)

Katkısız Diyet Puding Hazırlanışı

Öncelikle henüz soğuk iken süt ile hazırlamış olduğumuz mısır nişastasını karıştırıyoruz. Ardından da içerisine yarım su bardağı esmer şekerimizi ekliyoruz. Burada şeker yerine sıvı diyet tatlandırıcılar da kullanılabilir. Bu karışımı kısık ateşe koyup kaynayana kadar karıştırmaya başlıyoruz. Burada önemli olan puding ateşte iken sürekli karıştırmak. Ardından puding pişip kıvamı istediğimiz hale gelince ateşten alıp kaselere dağıtarak soğumaya bırakıyoruz. Üzerine de tercihe göre muz parçaları, kakao ya da tarçın koymak mümkün.

Chia Puding

Chia puding de yine içerisinde bolca sağlıklı malzeme bulunan diyet sürecindeki tatlı ihtiyacınızı karşılayabilecek güzel bir tarif. Malzemelerden ve hazırlanışından aşağıda bahsedilmiştir.

Chia Puding Malzemeleri

 • 2-3 Tatlı Kaşığı Chia Tohumu
 • 1 Su Bardağı Diyet Süt (Ilık Olmalı)
 • 1 Adet Muz
 • 3-4 Adet Çilek
 • 1 Adet Kivi
 • Dilerseniz içerisine hurma da ekleyebilirsiniz

Chia Puding Hazırlanışı

Derin bir kâsenin içerisinde önceden hazırlamış olduğumuz ılık süt ile chia tohumlarını karıştırıyoruz. Ardından soymuş olduğumuz bir muzu ve doğramış olduğumuz çilek ile kiviyi de karışıma ekleyerek bunları bir blender yardımı ile meyveler iyice parçalanıp puding kıvamını alana kadar karıştırıyoruz. Dilersek bu tarifin içerisine diğer meyvelerin yanında hurma da ekleyebiliriz. Ardından pudingimiz servise hazır hale gelmiş olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın