Defne Yaprağının Faydaları

Defne Yaprağını Kimler Tüketmelidir? Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Ne İşe Yarar? Merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda topladık.

Defne yaprağı, bilimsel adı Laurus Nobilis olan, kokusu ve lezzeti ile bilinen bir bitkidir. Bu aromatik yapraklar besin açısından zengindir. Genellikle mutfaklarda yemeklere güzel bir tat vermek için kullanılırlar.

Defne yaprakları Akdeniz bölgesine özgüdür. Bu yapraklarda Antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip bileşikler vardır. Bazı araştırmalarda defne yapraklarının diyabetin kontrol altında tutulabilmesine, iltihap ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmasına ve kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemi sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur

Defne yaprakları gastrointestinal sistem üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir. İdrar söktürücü olarak etkilidir. Bu da vücudun toksitesini azaltır ve aynı zamanda toksik bir şey tüketildiğinde kusmayı (emetik olarak) uyarır. Ayrıca, defne yapraklarında bulunan organik bileşikler, mide rahatsızlıklarını gidermek, huzursuz bağırsak sendromunu yatıştırmak ve hatta Çölyak hastalığının semptomlarını azaltmak için çok etkilidir.

Kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur

Kafeik asit ve rutin, defne yapraklarında bulunan ve kalp sağlığını artıran önemli organik bileşiklerdir. Rutin kalpteki ve vücutta bulunan kılcal damarların duvarlarını güçlendirirken, kafeik asit kardiyovasküler sistemden “kötü” kolesterolü vücuttan atmaya yardımcı olmak defne yaprağının faydaları arasındadır.

Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur

Defne yaprağının faydaları arasında gelişmiş insülin reseptör fonksiyonunun çalışması ve kan şekeri seviyeleri düzenlenmesi vardır. Diyabet geliştirme riski olan hastalar veya bu durumdan muzdarip olanlar için, defne yapraklarının düzenli tüketimi diyabetik atakların oluşma şansını önemli ölçüde düşürebilir.

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar?

Eski zamanlardan beri insanlar faydaları için defne yaprağı yakmaktadırlar. Eski Yunan ve Romalılarda, bu uygulama tıbbi ve değerli faydaları için uygulanmıştır. Günümüzde bitki esas olarak yemek pişirirken bir baharat olarak kullanılmaktadır. Ancak eski zamanlarda olduğu gibi hala farklı amaçlar için kullanılabilir. Defne yapraklarının yakılarak kullanımının da bazı faydaları vardır:

Anksiyeteyi Azaltır
Defne yaprağı yakmak, yüzyıllardır stresi hafifletmek için kullanılmıştır. Yapraklardaki kimyasalların (özellikle linalool) yanması sonucu çıkan duman solunduğunda vücudu ve zihni sakinleştiren bir etki yaratır.

Vücutta Oluşan Şişlikleri Azaltır
Defne yapraklarının tıbbi özelliklerinden bazıları vücutta, özellikle eklemlerinizdeki iltihaplanmayı azaltır. Bu iyileştirici etki, defne yapraklarında bulunan ve tamamen doğal bir antienflamatuar olan ojenol’den gelir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Defne yaprağında bulunan Eugenol antioksidan özelliklere sahiptir. Defne yapraklarının kendisi, yüksek işleyen bir vücut için gerekli olan diğer vitamin ve minerallerle doludur. Bu nedenle, defne yapraklarını yakmak ve tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecek kapasiteye sahiptir.

Zinde Kalmanızı Sağlar
Daha önce de belirttiğimiz gibi, defne yaprağı dumanı sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir, ancak aynı zamanda zindeliği artırır. Aslında, yanan defne yaprakları genellikle kronik yorgunlukla mücadele için kullanılır. Pinen, sineol ve elemisin gibi defne yapraklarında bulunan kimyasallar, yorgunluk duygularıyla savaşır ve dumanı teneffüs edenlere hoş bir enerji artışı sağlar.

Solunum Sistemini Düzenler
Defne yaprakları tıkalı ve düzensiz solunum yollarını tedavi etmeye yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. Tüm sorunlara neden olan kötü mukus ve balgamın parçalanmasına ve çıkarılmasına yardımcı olur. Yaprakları yakarak kullanmanın yanı sıra, taze olanları temiz suya koyarak kaynatabilir ve daha sonra beş dakika boyunca bu buharı soluyarak nefesinizi açabilirsiniz.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

 • Defne yapraklarının lezzeti ve aroması, taze ve kurutulmuş formlar arasında değişir. Taze defne yaprakları oldukça acı bir tada ve keskin aromaya sahipken, kurutulmuş defne yaprakları kekiği anımsatan daha fazla bitkisel nota barındırır.
 • Defne yaprağı, pişirme işlemi sırasında güveçlere, çorbalara, soslara eklenerek kullanılır. Ayrıca defne yaprakları da et ve balıkları marine yaygın olarak kullanılır.
 • Yengeç ve karides gibi deniz ürünlerini pişirmek için kaynar suya eklenerek kullanılabilir. Ayrıca tuzlu yemeklerde kullanımına ek olarak, bazen sütlaç gibi sütlü tatlı karışımlarına defne yaprakları da eklenebilir.
 • Defne yaprakları, uzun süre pişirildiğinde lezzeti kaybolan bitkilerden biri değildir. Bunun yerine, tadı yemeğe tat vermeye devam edecek ve acılaştıracaktır. Bunu önlemek için, yemeğinizi yaparken sık sık tadına bakmalı ve defne yapraklarını istediğiniz aromayı elde ettikten sonra çıkarmalısınız.
 • Defne yaprakları bir yemeğe eklenirken ezilmemeli veya doğranmamalıdır. Ezmek ya da doğramak verecekleri aroma oranını değiştirmez. Aksine yemekle beraber pişerken defne yaprakları balık kılçığı gibi sert bir form alacaklarından boğulmaya sebep olabilirler.

Defne Yaprağının Yan Etkileri

 • Defne yaprağı bütün olarak tüketilmemelidir. Yaprak bozulmadan kalır ve sindirilemez. Boğazda sıkışabilir veya bağırsak sistemine zarar verebilir.
 • Defne yaprağı, yiyeceklere aroma vermek için yaygın olarak kullanıldığından, bütün defne yaprağı ile yemek pişirirken dikkatli olmanız gerekir. Oluşabilecek boğulma risklerini önlemek için yemekler piştikten sonra soslardan ve güveçlerden çıkarmayı hatırlamak önemlidir.
 • Öğütülmüş defne yaprağı, genellikle yiyeceklerle birlikte uygun miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Kısa süreli olarak tıbbi olarak alındığında da güvenlidir. Bununla birlikte, daha yüksek dozlar tüketilirse veya uzun süreli kullanılırsa defne yaprakları sağlık açısından olumsuz sonuçlar oluşturabilir.
 • Defne yaprağı kan şekeri kontrolüne müdahale edebilir. Bu nedenle kullanan kişi, diyabet hastasıysa ve defne yaprağını ilaç olarak kullanıyorsa kan şekerini yakından izlemesi gerekir.
 • Defne yaprağı merkezi sinir sistemini (CNS) yavaşlatabilir. Anestezi ve ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan diğer ilaçlarla kombine edildiğinde CNS’yi çok yavaşlatma ihtimali vardır. Defne yaprağının ilaç olarak kullanımı, planlanmış bir ameliyattan en az 2 hafta önce durdurulmalıdır.
 • Uygun defne yaprağı kullanım oranı, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı durumlar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda, defne yaprağı için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmayabileceğini ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Eğer devam eden sağlık problemleriniz varsa her yiyecek ve içecekte olduğu gibi kullanmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık kurumlarına danışın.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın