Defne Yaprağının Faydaları
Defne Yaprağının Faydaları

Defne Yaprağını Kimler Tüketmelidir? Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Ne İşe Yarar? Merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda topladık.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Defne yaprağı, bilimsel adı Laurus Nobilis olan, kokusu ve lezzeti ile bilinen bir bitkidir. Bu aromatik yapraklar besin açısından zengindir. Genellikle mutfaklarda yemeklere güzel bir tat vermek için kullanılırlar.

Defne yaprakları Akdeniz bölgesine özgüdür. Bu yapraklarda Antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip bileşikler vardır. Bazı araştırmalarda defne yapraklarının diyabetin kontrol altında tutulabilmesine, iltihap ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmasına ve kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Defne yaprağının faydaları:

-Sindirim sistemi sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur

Defne yaprakları gastrointestinal sistem üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir.  İdrar söktürücü olarak etkilidir. Bu da vücudun toksitesini azaltır ve aynı zamanda toksik bir şey tüketildiğinde kusmayı (emetik olarak) uyarır. Ayrıca, defne yapraklarında bulunan organik bileşikler, mide rahatsızlıklarını gidermek, huzursuz bağırsak sendromunu yatıştırmak ve hatta Çölyak hastalığının semptomlarını azaltmak için çok etkilidir. 

-Kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur

Kafeik asit ve rutin, defne yapraklarında bulunan ve kalp sağlığını artıran önemli organik bileşiklerdir. Rutin kalpteki ve vücutta bulunan kılcal damarların duvarlarını güçlendirirken, kafeik asit kardiyovasküler sistemden “kötü” kolesterolü vücuttan atmaya yardımcı olmak defne yaprağının faydaları arasındadır.

-Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur

Defne yaprağının faydaları arasında gelişmiş insülin reseptör fonksiyonunun çalışması ve kan şekeri seviyeleri düzenlenmesi vardır. Diyabet geliştirme riski olan hastalar veya bu durumdan muzdarip olanlar için, defne yapraklarının düzenli tüketimi diyabetik atakların oluşma şansını önemli ölçüde düşürebilir.

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar?

Defne yaprağı, yemeklere güzel bir aroma katmak için olduğu kadar tıbbi amaçlar için de yüzyıllardır kullanılmaktadır. Etler, çorbalar ve güveçler için farklı, lezzetli bir lezzet veya koku pişirmek için kullanılır. Ayrıca kozmetikte, sabunlarda ve deterjanlarda da güzel koku verir ve karışımlarında faydalarından yararlanmak için defne yaprağı kullanılır.

Bir çorba kaşığı (iki gram) ufalanmış defne yaprağında:

 • 5.5 kalori
 • 1.3 gr karbonhidrat
 • 0.1 gr protein
 • 0.1 gr yağ
 • 0,5 gr lif
 • 0.8 miligram manganez (Günlük ihtiyacın% 7’si)
 • 0.8 miligram demir (Günlük ihtiyacın% 4’ü)
 • 108 IU A vitamini (Günlük ihtiyacın% 2’si) bulunur.

Taze defne yaprakları altta soluk yeşil, üstte parlak yeşildir. Yapraklar kurudukça, lezzeti yoğunlaşır. Taze defne yaprakları genellikle çok daha pahalıdır. Ayrıca kurutulmuş defne yapraklarının raf ömrü çok uzun değildir.

Defne yapraklarının suda kaynatılarak tüketildiğinde öksürük, soğuk algınlığı, bronşit ve göğüs enfeksiyonlarından kurtulmayı sağlar.

Defne yaprağı yağı, vücutta burkulan bölgelere ve baş ağrılarını gidermek için masaj yapılarak kullanılabilir. Yağ ayrıca şişlik, romatizmal ve enfeksiyonel ağrıların hafiflemesini sağlar.

Defne yaprağı ile yapılan içecekler, terleme, ateş ve grip semptomlarını azalmasına yardım eder.

Defne yaprakları sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Şişkinliği azaltırlar.

Defne yaprakları laurik asit içerdiğinden önemli bir böcek kovucu maddedir. Ezilmiş defne yapraklardan ve az miktarda yağdan yapılan bir macun, sürülerek uygulandığında böcek sokmaları ve ısırıklarının acılarını hafifletir.

Defne Yaprağı Yakmak Ne İşe Yarar?

Eski zamanlardan beri insanlar faydaları için defne yaprağı yakmaktadırlar. Eski Yunan ve Romalılarda, bu uygulama tıbbi ve değerli faydaları için uygulanmıştır. Günümüzde bitki esas olarak yemek pişirirken bir baharat olarak kullanılmaktadır. Ancak eski zamanlarda olduğu gibi hala farklı amaçlar için kullanılabilir. Defne yapraklarının yakılarak kullanımının da bazı faydaları vardır:

 1. Anksiyeteyi Azaltır

Defne yaprağı yakmak, yüzyıllardır stresi hafifletmek için kullanılmıştır. Yapraklardaki kimyasalların (özellikle linalool) yanması sonucu çıkan duman solunduğunda vücudu ve zihni sakinleştiren bir etki yaratır.

 1. Vücutta Oluşan Şişlikleri Azaltır

Defne yapraklarının tıbbi özelliklerinden bazıları vücutta, özellikle eklemlerinizdeki iltihaplanmayı azaltır. Bu iyileştirici etki, defne yapraklarında bulunan ve tamamen doğal bir antienflamatuar olan ojenol’den gelir.

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Defne yaprağında bulunan Eugenol antioksidan özelliklere sahiptir. Defne yapraklarının kendisi, yüksek işleyen bir vücut için gerekli olan diğer vitamin ve minerallerle doludur. Bu nedenle, defne yapraklarını yakmak ve tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecek kapasiteye sahiptir.

 1. Zinde Kalmanızı Sağlar

Daha önce de belirttiğimiz gibi, defne yaprağı dumanı sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir, ancak aynı zamanda zindeliği artırır. Aslında, yanan defne yaprakları genellikle kronik yorgunlukla mücadele için kullanılır. Pinen, sineol ve elemisin gibi defne yapraklarında bulunan kimyasallar, yorgunluk duygularıyla savaşır ve dumanı teneffüs edenlere hoş bir enerji artışı sağlar.

 1. Solunum Sistemini Düzenler

Defne yaprakları tıkalı ve düzensiz solunum yollarını tedavi etmeye yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. Tüm sorunlara neden olan kötü mukus ve balgamın parçalanmasına ve çıkarılmasına yardımcı olur. Yaprakları yakarak kullanmanın yanı sıra, taze olanları temiz suya koyarak kaynatabilir ve daha sonra beş dakika boyunca bu buharı soluyarak nefesinizi açabilirsiniz.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Akdeniz’e özgü olan defne yaprağı, yemekleri tatlandırmak için mutfaklarda her zaman bulunur. Defne ağacından gelen bu yapraklı bitki, antik Roma ve Yunan toplumlarında, savaşlardan sonra savaşçılara başarılarının bir sembolü olarak taçlarında kullanılmıştır.

Günümüzde defne yaprağı, şampiyonların başlarını süslemek yerine, zengin soslu yemeklerde daha yaygın olarak kullanılır. Doğada bulunan bitkisel kuzenlerinin aksine, defne yaprakları nadiren doğrudan tüketilir, genellikle yemek pişirme işlemi sırasında bir aroma vermesi için eklenir ve tüketimden önce çıkarılır.

Defne yapraklarının lezzeti ve aroması, taze ve kurutulmuş formlar arasında değişir. Taze defne yaprakları oldukça acı bir tada ve keskin aromaya sahipken, kurutulmuş defne yaprakları kekiği anımsatan daha fazla bitkisel nota barındırır.

Defne yaprağı, pişirme işlemi sırasında güveçlere, çorbalara, soslara eklenerek kullanılır. Ayrıca defne yaprakları da et ve balıkları marine yaygın olarak kullanılır. 

Yengeç ve karides gibi deniz ürünlerini pişirmek için kaynar suya eklenerek kullanılabilir. Ayrıca tuzlu yemeklerde kullanımına ek olarak, bazen sütlaç gibi sütlü tatlı karışımlarına defne yaprakları da eklenebilir.

Defne yaprakları, uzun süre pişirildiğinde lezzeti kaybolan bitkilerden biri değildir. Bunun yerine, tadı yemeğe tat vermeye devam edecek ve acılaştıracaktır. Bunu önlemek için, yemeğinizi yaparken sık sık tadına bakmalı ve defne yapraklarını istediğiniz aromayı elde ettikten sonra çıkarmalısınız.

Defne yaprakları bir yemeğe eklenirken ezilmemeli veya doğranmamalıdır. Ezmek ya da doğramak verecekleri aroma oranını değiştirmez. Aksine yemekle beraber pişerken defne yaprakları balık kılçığı gibi sert bir form alacaklarından boğulmaya sebep olabilirler.

Defne Yaprağının Yan Etkileri

Defne yaprağı bütün olarak tüketilmemelidir. Yaprak bozulmadan kalır ve sindirilemez. Boğazda sıkışabilir veya bağırsak sistemine zarar verebilir.

Defne yaprağı, yiyeceklere aroma vermek için yaygın olarak kullanıldığından, bütün defne yaprağı ile yemek pişirirken dikkatli olmanız gerekir. Oluşabilecek boğulma risklerini önlemek için yemekler piştikten sonra soslardan ve güveçlerden çıkarmayı hatırlamak önemlidir.

Öğütülmüş defne yaprağı, genellikle yiyeceklerle birlikte uygun miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Kısa süreli olarak tıbbi olarak alındığında da güvenlidir. Bununla birlikte, daha yüksek dozlar tüketilirse veya uzun süreli kullanılırsa defne yaprakları sağlık açısından olumsuz sonuçlar oluşturabilir.

Defne yaprağı kan şekeri kontrolüne müdahale edebilir. Bu nedenle kullanan kişi, diyabet hastasıysa ve defne yaprağını ilaç olarak kullanıyorsa kan şekerini yakından izlemesi gerekir.

Defne yaprağı merkezi sinir sistemini (CNS) yavaşlatabilir. Anestezi ve ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan diğer ilaçlarla kombine edildiğinde CNS’yi çok yavaşlatma ihtimali vardır. Defne yaprağının ilaç olarak kullanımı, planlanmış bir ameliyattan en az 2 hafta önce durdurulmalıdır.

Uygun defne yaprağı kullanım oranı, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı durumlar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda, defne yaprağı için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmayabileceğini ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Eğer devam eden sağlık problemleriniz varsa her yiyecek ve içecekte olduğu gibi kullanmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık kurumlarına danışın.

Diğer sağlıklı yaşam bilgileri için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by