Enginarın Faydaları – Zararları

Enginar Nasıl Tüketilmelidir? Enginarın Faydaları Nelerdir? Enginar Karaciğeri Gerçekten Temizler Mi? Merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu sayfada!

Enginar, sevenlerin sürekli tükettiği, sevmeyenlerin ise ağzına dahi sürmediği bir sebzedir. Aslında sebze olarak bilinmesine rağmen sebze değil bir devedikeni türüdür. Yine de sebze gibi tüketildiği ve pişirildiği için sebze olarak adlandırabiliriz.

Enginar Akdeniz kökenli yani sıcak bölge bitkisidir ve yıllardır tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Enginarın faydaları içeriğinde bulunan C ve A vitaminleri sayesinde oldukça fazladır.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

 • Kolesterolü dengeler: Enginar yüksek kolesterole sahipseniz düşürür, düşük kolesterole sahipseniz yükselterek dengeler. Enginar, kolesterol oluşumunu önleyen bir antioksidan olan luteolin maddesi içerir. Yüksek kolesterollü 143 kişi üzerinde yapılan bir deneyde altı hafta boyunca enginar tüketen kişilerde %18 ila %23 aralığında düşüş gözlemlenmiştir.
 • Kan Basıncını Düzenler: Enginar kan basıncını azalttığı için yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler kullanabilirler. Düzenli enginar tüketiminde kan damarları genişler.
 • Karaciğeri Temizler: Karaciğerinizde biriken zehirli toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Sindirim Sistemini düzenler: Enginar prebiyotik görevi gören bir lif türü içerdiği için ishali hafifletir, bağırsaklarınızı temizler ve sindirim sisteminizi güçlendirir.
 • Mide problemlerinde etkilidir: Enginarın faydaları arasında şişkinlik gidermek, mide bulantısını geçirmek, hazımsızlık sorunlarını çözmek ve mide ekşimesini almak gibi faydaları da bulunmaktadır.
 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur: Enginarın içerisinde nişastayı glikoza çeviren ve potansiyel olarak kan şekerini etkileyen bir enzim olan alfa-glukozidazın barındırmaktadır.

Enginarın Zararları Nelerdir?

Her açıdan sağlıklı sebze olan Enginar da düzensiz kullanımlar sonucunda zararlı hale gelebilir. Her şeyden önce keyfi, sürekli tüketimlerden kaçınılmalıdır. İçerisinde oldukça etken maddeler barındırdığı için daha önce geçirmiş olduğunuz ya da hali hazırda geçirdiğiniz bir rahatsızlığınız varsa tüketmeden önce uzman bir kişiye sakıncası olup olmadığını sormanız gerekmektedir. Tükettikten sonra rahatsızlık hissetiyseniz, alerjik reaksiyon gösterdiyseniz bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

 • Enginar idrar söktürücü özelliğe sahip olduğundan, bu konuda düzenli ilaç kullanan kişilerde zararlı bir etkiye sahip olabilir. İlaç ile birlikte kullanımı doğru değildir.
  Enginar tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Ancak yardımcı tedavilerde kullanılabilir. Sizi rahatsız eden ve günlük yaşantınızı rahatsız eden bir hastalığınız var ise önce ilgili doktora danışmanız gerekmektedir.
 • Karaciğer ve safra kesesi problemi olan kişilerin diyetinde uzun süre enginar kullanmaması gerekmektedir. Verilen ilaçlar ile enginarın içeriğinde bulunan etken maddelerin sentezinde problem olabilir. Sizin için faydalı olanı seçmek için önce uzman kişilerden yardım almalısınız.
 • Enginar başlı başına bir sebze değil aslında bir diken türü olduğundan bitki alerjisi olan kişilerin tüketmeden önce bu bitkiye alerjisi olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Sürekli enginar tüketimlerinde vücut fonksiyonlarında değişimler gözlemlenebilir. Israrla tüketmeye devam etmek yarardan çok zarar verebilir. Bu sebeple kan değerleriniz ve kronik rahatsızlıklarınızdan emin değilseniz diyet listenize enginarı eklemeden önce oluşabilecek zararlardan da haberdar olmanız gerekmektedir.
 • Herhangi bir hastalık için bile düzenli ilaç kullanıyorsanız tüketirken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Enginar Nasıl Tüketilmelidir?

Enginarı satın alırken temizlenmiş olarak da satın alabilirsiniz. Temizlenmemiş hali göz korkutabilir ama pişirme teknikleri çok basittir. Pişirme yöntemleri 2 tanedir. Buharda ya da kaynatarak tüketilebilir. Bu teknikler sayesinde enginarın koruyucu dış yaprakları ve enginarın etki kısmı yumuşar. Hem meze hem de ana öğün yemeği olarak tüketilebilmektedir.

Temizlemek için: Temizlenmeden alınmış bir enginarın önce dış yaprakları kesilir. Enginar kısmını açığa çıkarmak için üst kısmından birkaç sıra kesebilirsiniz. Dikenler yaprakların uçlarında olduğu için bu kısımları temizlemek için makas kullanabilirsiniz. Enginarın etli kısmı bu yaprakların altında bulunur.

Enginarı Kaynatarak Pişirmek için:

Temizlediğiniz enginarı bir tencereye yerleştirin. Su ve tuz koyarak kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başlamadan ısısını azaltın. Kaynadıktan sonra ocaktan alarak üstünü örtün. Bir süre durduktan sonra bir tabağa alarak yapraklarının kolayca çıkıp çıkmadığına bakın. Eğer yapraklar hala sert ise tekrar su ekleyerek kaynatabilirsiniz. Pişirme süresi yaklaşık 25-35 dakika arasındadır.

Enginarı Buharda Pişirme Tekniği:

Su dolu bir tencerenin üzerinde buharda pişmesi için bir sepet koyun. Temizlediğiniz enginarı bu sepetin üzerine yerleştirin. Tencerenin ağzını kapatıp suyun kaynayarak üst kısımda bulunan enginarı yumuşatmasını bekleyin. Buhar tüm tencereye yayıldığında yapraklar yavaş yavaş etli kısımda ayrılacaktır. İşlem bittikten sonra tencerenin altını kapatın. Bu işlem yaklaşık 30-35 dakika sürmektedir.

Enginar Karaciğeri Temizler Mi?

Araştırmacılar, enginarların karaciğer temizleme görevi görmesinin sebebini iki mineral ile ilişkilendirmişlerdir: Sinarin ve Silimarin. Sinarin, karaciğerin safra üretiminde yardımcı olan bir antioksidan bileşiktir. Silimarin, karaciğer hücrelerinin ve hücre zarlarının korunmasına yardımcı olan bir flavonoiddir. Bu bileşiklerin her ikisi de karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde yardımcı olurlar.

Sinarin ve silimarinin yanı sıra, enginarlarda bulunan diğer antioksidanlar arasında beta karoten, quercetin, lutein, rutin ve gallik asit bulunur. Bu maddeler oluşan iltihaplarla savaşma ve çok çeşitli kronik hastalıklara karşı korumada yardımcı olur. Safra, yağların sindirimini hızlandırması ve toksinlerin vücuttan atılması için oldukça önemlidir.

Enginar ayrıca karaciğere hepatotoksisite (karaciğerde kimyasal madde birikmesinden dolayı oluşan bir tür zehir), alkol, işlenmiş gıdalar ve diğer kirleticilerin zararlı etkilerine karşı koruma görevi görürler. Enginar ile temizlenmesi durumu size istediğiniz zararlı ve yağlı yiyecekleri yemekte veya aşırı alkol içmekte özgürlük sağladığı anlamına gelmez. Zamanla yorulan karaciğerinizi temizlemek ve daha sağlıklı bir yaşama geçiş yapmak istiyorsanız enginar, yapacağınız karaciğer detoks planınızın ayrılmaz bir parçası olabilir.

Enginar ile Karaciğer Detoksu Nasıl Hazırlanır?

Enginar içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde hem karaciğeri hem de safra kesesini temizleme de mucizevi etkiler göstermektedir. Enginarın etli kısmı kadar yaprakları da karaciğerin temizlenmesinde rol oynamaktadır. Yani karaciğer detoksu için enginarı tüm haliyle kullanabilirsiniz.

Gereken Malzemeler:

 • 5 adet Enginar yaprağı (Çanak Kısmından)
 • 2 adet Enginarın sapından yaprak
 • 4 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • 3 tane kereviz yaprağı
 • 1 yemek kaşığı hindiba

Hazırlanışı:

Malzemelerdeki yaprakları dikkatlice yıkayın. Yıkadığınız yaprakları bir tencereye alıp, üstüne 2-3 bardak su ekleyin. Bu yapraklar yumuşayıncaya kadar ateşte tutun. Yumuşayan yaprakları 10-15 dakika bekletin. Daha sonra sudan çıkararak bu yaprakları bir kavanoz ya da sürahiye sıkın. Suyunu çıkarttığınız yaprakların bulunduğu kaba sıkılmış limonları, hindiba, zerdeçal ve balı ekleyin. İyice karıştırın. Yapılan bu detoks suyunu sabah-akşam birer bardak içerek tüketebilirsiniz.

Karaciğer detoksu ile temizlemenin yanı sıra, mesane ve safra kesesi detokslarında da etkili olabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın