Karpuz Diyeti

Yaz aylarında sık tercih edilen diyetler arasında yer alan Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır? Kimler Uygulamamalıdır? Herhangi bir riski var mıdır?

Karpuz Diyeti Nedir?

Yaz aylarının en sevilen meyvesi karpuzdur. Karpuz kurak toprakta çok fazla sulanmadan yetişmesine rağmen neredeyse tamamı sudan oluşmaktadır. Son zamanlarda bu sevilen meyve ile karpuz diyeti yapılması gündeme gelmiştir. Kışın soğuklarda dışarıda vakit geçiremeyen insanlar yaz aylarının gelmesi ile birlikte kış aylarında aldıkların kiloları atmaya uğraşmaktadır. Bu arayışlar insanları yeni diyet programları uygulamaya itmektedir. İçinde bulunduğumuz bugünlerde en popüler olan diyet karpuz diyetidir.

Bu diyet hem hafif hem lezzetli hem de çok az kalori barındıran karpuz ile peynir tüketerek kilo vermeyi esas alır. Peynir karpuzun içerisinde bulunan doğal şekeri dengeleyerek vücutta daha rahat çözülmesini sağlar. Uygulanması çok kolay ve maliyeti düşük olan bu diyet son günlerin en revaçta diyetidir. Karpuz içerisinde çok fazla miktarda barındığı su ile yaz aylarında egzersiz yapan kişiler için çok önemlidir. 150-200 gramında yaklaşık 45 kalori bulunur. Öyle bir meyvedir ki insanları tok tutarken vücudumun su ihtiyacını giderir.

Karpuz bağırsakların faaliyetlerini düzenler. Dolayısıyla karpuz diyeti yapan kişiler sindirim sorunu varsa bu diyette birlikten bu sorunlarından da kurtulacaktır. Karpuz diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus diyet programına bağlı kalmaktadır. Karpuz diyet süresince ekmekle tüketilmemelidir. Diyet yapıldığı süre içerisinde vücuttaki şeker oranını dengelemek için peynirde tüketilmelidir. Eğer dikkat edilmesi gereken kurallara uyulursa karpuz diyeti ile çok kısa sürelerde kilo kontrolü mümkündür.

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet de tüm diyetlerde olduğu gibi belli bir diyet programı ile yapılır. Her şeyden önce uzman bir diyetisyene danışılarak vücut kitle endeksi ölçülmelidir. Karpuz diyetinin vücuda faydalı olup olmayacağı veya herhangi bir zararının olmayacağı konusunda emin olunmalıdır. Bu diyette belirli bir süre sınırı yoktur. Diyet yapan kişiler ideal kilolarına ulaşana kadar diyeti sürdürebilirler. Sabah kahvaltısında bir bardak süt ile bir orta dilim yaklaşık 150-200 gram karpuz yenilmelidir. Karpuzla birlikte asla ekmek tüketilmemelidir.

Diyet süresince karbonhidrattan uzak durulmalıdır. Kahvaltı ile öğle arasındaki ara öğünde yine meyve tüketilmelidir. 1 adet şeftali ilk ara öğün için idealdir. Karpuz diyeti öğle yemeği menüsü kahvaltıya nazaran daha zengindir. Bir dilim beyaz peynir ince bir dilim tam buğday ekmeği ve yine bir orta dilim karpuz menüyü oluşturmaktadır. Öğle ile akşam arasındaki ara öğünde bir kutu meyveli yoğurt ile ceviz içi, badem içi veya fındık içi tüketilmelidir.

Karpuz diyeti akşam yemeği menüsü daha özgür bir menüdür. Yaklaşık 100 gram et tavuk veya balık ızgara tüketilebilir. Bu öğünde zeytinyağlı sebze yemeği de yenilebilir. Bir dilim buğday ekmeği ve bol salata bu öğünün tamamlayıcısıdır. Akşamdan sonraki ara öğünde bir dilim peynir ve 1 dilim karpuz tüketilmelidir. Diyet boyunca bol su içilmelidir. Mümkün olduğu takdirde egzersiz yapılmalıdır.

Karpuz Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Bu soruya genel anlamda bir cevap vermek imkansızdır. Karpuz diyeti yapan kişinin vücut metabolizma hızı ne kadar kilo vereceğini belirler. Ortalamalara göre ilk 1 haftada 3 ila 6 kilo arasında kilo verilmektedir. İlk hafta 1 bedene kadar incelme görülmektedir. Ne kadar kilo verip vermeyeceğini belirleyen bir diğer unsur diyet yapan kişinin aynı zamanda egzersiz yapmasıdır. Diyetine Sadık kalarak egzersiz yapan kişiler daha kısa sürede kilolarından kurtulmaktadır. Her diyette olduğu gibi karpuz diyetinde de ilk 1 hafta çok hızlı bir şekilde kilo verilir. Bunun sebebi diyete başlanması ile birlikte vücuttaki ödeme toksinlerin hızlı bir şekilde vücuttan çıkarılmasıdır.

Ödem ve toksinlerinden kurtulan kişilerde kilo verme hızı yavașlamaktadır. Yine de düzenli bir şekilde devam edildiği takdirde bu niyet ile bir ayda 12 kilo veren kişiler kayıtlara geçmiştir. Zaten bir nevi karpuz detoksu olan diyet öncelikle vücutta yerleşmiş olan ödem ve toksinlerden kurtulmaya amaçlamaktadır. Vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan atarken mideyi dengeye sokar karaciğerde oluşan yapay tatlandırıcıların yerini karpuzdaki doğal şeker alır. Bol su tüketmeme ve günlük disiplinli egzersiz ile birlikte karpuz diyeti uygulandığı zaman gerçek anlamda kilolardan kurtulma başlar. Bu diyet uzman bir diyetisyen gözetiminde devam ederse verilen kilolar bir daha alınmaz. Bu yönüyle karpuz diyeti yapay bir diyet değil gerçek anlamda vücudu kilolardan kurtaran bir diyettir. Bu tarz etkili diyetler yapılırken vücut kitle indeksinin bilinmesi önemlidir.

Kısa sürede etkili kilo vermeyi esas aldığı için vücut dengesinin bozulmasına yol açabilir. Hedeflenen kilonun verilebilmesi için en önemli unsurlardan bir tanesi de kızartma türü yiyeceklerden uzak durmaktır. Gerçek anlamda diyet programını uygulayan kişiler kısa zamanda hedefledikleri kilolara ulaşabilmektedir.

Karpuz Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken birçok farklı husus vardır. Diyetler birkaç farklı aşamadan oluşmaktadır. Her aşama bir diğer aşamanın ilk basamağıdır. Karpuz diyeti yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bu hususlar şunlardır.

  • Bu diyete başlamadan önce mutlaka uzman bir diyetisyenden olur alınmalıdır. Karpuz çok şeker içeren bir gıda ürünüdür. Vücudun belirli bir süre karpuz ağırlıklı besleneceği düşünüldüğünde kandaki şeker miktarının bu diyete uyumlu olup olmadığının bilinmesi gerekir.
  • Diyete başlanırken psikolojik olarak güçlü olunmalıdır. Diyet süreçlere bölünmeli ve bu süre sınırları içerisinde hedefe ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmelidir. Konulan hedeflere günübirlik şekillerde ulaşıldığı takdirde diğer sonucu başarılı olacaktır.
  • Şeker hastaları için karpuz diyeti önerilmez. Karpuzda yüksek miktarda şeker bulunmaktadır. Karpuz diyeti vücuttan șeker dengesizliğine yol açabilir.
  • Diyet esnasında diyete sadık kalmak gerekir. Her ne şartta olursa olsun diyetin dışına çıkılmamalıdır. Diyet yaparken lükslerden ödün verilmelidir. Çikolata şeker gibi lükslerden uzak durulmalıdır.
  • Karpuz diyeti yaparken beyaz undan üretilen hiçbir gıda maddesi tüketilmemelidir. Börek, çörek, ekmek, kurabiye gibi unlu mamüllere el sürülmemelidir.
  • Yaşlı ve çocuklar mutlaka birisinin nezaretinde diyet yapabilir. Uzman bir terapistten olur alınması esastır.
  • Karpuzda potasyum seviyesi yüksek olduğundan dolayı böbrek rahatsızlığı olanlar bu diyeti uygulamak yerine daha başka bir diyet uygulayabilir.
  • Ana öğünlerde karpuzla birlikte peynir tüketmekte şarttır. Atlanmaması gerekir. Bu kurala dikkat edilmediği takdirde şeker hastalığına davetiye çıkartılacaktır.

Kimler Karpuz Diyeti Uygulamalıdır?

Diyetler kişilerin yapmaya tek başına karar veremeyecekleri kadar özel bir süreçtir. Bu süreç hem fizyolojik hem biyolojik hem de psikolojik evrelerin birleşmesiyle oluşmaktadır. İnsanlar diyet yaparken mutlaka bir uzmandan profesyonel yardım almalıdır. Vücudunun direnç eşiğini kitle indeksini kandaki şeker oranını uzman bir diyetisyen ile etüt edip onun önerisi doğrultusunda diyete başlamalıdır. Böyle bir imkan olmayan kişiler ise yapacakları diyet konusunda yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Karpuz diyeti esas olarak genel kitleye zararlı bir diyet değildir. Bu diyet yapabilmek için şeker hastası olmamak gerekir.

Şeker hastaları bu diyeti yaptıkları takdirde karaciğerdeki şeker dengesini bozabilir. Karpuz zaten yeterince şeker barındırmaktadır. Disiplinsiz bir şekilde yapılan karpuz diyeti vücuda faydadan çok zarar verebilmektedir. Buradan anlaşıldığı gibi diyet yapacak kişilerin psikolojik olarak güçlü fiziksel anlamda sağlıklı olmaları gerekir. Bu diyetin önerilmediği bir diğer kesim böbrek rahatsızlığı yüzünden diyalize giren kişilerdir. Karpuzun içerisindeki mineraller böbrekler tarafından süzülmekte tembel davranılırsa böbrekler kötü bir şekilde hasar görebilir.

Karpuz diyetini uygulamaması gereken bir diğer kesim ideal kilosunda olanlardır. Bu kesim bu diyeti sadece karpuz detoksu olarak uygulamalıdır. 1 haftalık zaman zarfında vücudundan zararlı ödem ve toksinleri atınca diyeti terk etmelidir. Bakıma muhtaç yaşlılar ve çocuklar mümkünse bir uzman denetiminde diyet uygulamalıdır. Bunların dışında kalan kesimler için diyetin herhangi bir sıkıntısı bulunmamakla birlikte herkes tarafından uygulanabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın