Kuru Üzümün Faydaları
Kuru Üzümün Faydaları

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir? Kuru Üzüm Nasıl Tüketilmelidir? Siyah Kuru Üzümün Farkı Nedir? Merak ettiğiniz soruların cevapları bu sayfada!

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Kuru üzüm, üzümün güneşte on beş gün kadar bekletilmesiyle üretiliyor. Güneşten aldığı enerji sayesinde faydaları ikiye katlanıyor. Bu kadar uzun süre güneş ışığında kalmasıyla birlikte güneşten bolca enerji alıyor.

Gelelim kuru üzümün faydalarına:

 • Karaciğer ve bağırsaklarınızın toksinlerden daha kolay kurtulmasını sağlar: Kuru üzümün detoks özellikleri vardır. Antioksidanlar açısından çokça lif içerir ve antioksidanlar karaciğerimizin düzgün çalışmasına ve vücuttan toksinleri atmasına yardımcı olur. 
 • Enerjinizi ikiye katlar.
 • Kan basıncını dengeler:  Kuru üzüm lif, potasyum ve diğer besinler ve antioksidanlar açısından oldukça zengin olduğundan düzenli kuru üzüm yemenin kan basıncını dengelediği görülmüştür. 
 • Kötü kolesterolü düşürür: Kuru üzüm suyu içmek kötü kolesterol seviyenizi düşürür. Bu da kalp hastalıkları riskinizi azaltır.
 • İçerdiği B vitaminleri vücudun enerji oranını yükselterek yorgunluk ve depresyon gibi ruhsal problemlerin yaşanma ihtimalini aza indirir. 
 • Kuru üzümün içindeki çekirdeklerin, diş yüzeyindeki plakların oluşumunu engellemesi ve dişlerin daha sağlıklı hale getirmesi de kuru üzümün faydalarındandır.
 • Sinir hücrelerini güçlendirerek beynin fonksiyonlarını arttırır ve ileri yaşlarda görülmesi mümkün olan unutkanlık gibi hastalıkları önler.
 • Gün içinde tüketilen bir avuç kuru üzüm uzun süre tokluk hissi verdiği için kilo vermenize yardımcı olur.

Ancak tüketirken aşırıya kaçmamakta yarar vardır. Kuru üzümün faydaları ortada ancak aşırı tüketirseniz ishal olabilirsiniz. Ayrıca doğru şekilde tüketilmezse kilo aldırabilir. Yani aşırıya kaçmamalısınız.

Siyah Çekirdekli Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Çekirdekli siyah kuru üzümün faydalarının bilinen ve bilinmeyen yönlerini inceleyeceğiz. Kuru üzümle çekirdekli siyah kuru üzümün faydaları da değişiklik gösteriyor.

Çekirdekli siyah kuru üzüm tüketilirken, çekirdeklerinin ezilip beraberinde yenmesinin daha faydalı oluğu uzmanlar tarafından da açıklanmıştır. Çekirdekli siyah kuru üzüm tüketirken çekirdeklerini de ezip tüketmenizde yarar var.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzümün Faydaları:

 • Gün içerisinde çok çay tüketen insanların el ve ayak bölgelerinde kaşıntı olabilir. Bu kaşıntının doğal tedavisini içerir.
 • Sedefe bağlı kaşıntılara iyi gelir.
 • Ayrıca alerjik kaşıntıları da gidermeyi sağlar.
 • Alerjiye yakalanmamanız için gereken dirayeti sağlar.
 • Damar sertliğini önleyerek kalp krizi riskini azaltması da çekirdekli siyah kuru üzümün faydalarından biridir.
 • Gözler için de oldukça yararlı bir doğal tüketim maddesidir. Göz sağlığına dikkat etmek isteyen bireylerin tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • İçerisinde bulundurduğu A vitamini ile kemik, diş ve diş eti gelişimine yardımcı olur.
 • Ayrıca gebelik döneminde içerdiği A vitamini sayesinde bebeğin embriyonik gelişimi, bağışıklık sisteminin iyi çalışabilmesi ve sağlıklı gelişimi için önemli bir yer tutuyor. Bunun dışında bebeğin hücre yapılanması, görme fonksiyonları, cilt, iç zarlar, kalp ve kulak gelişimi açısından da önemli bir yer tutuyor.
 • İçinde bulundurduğu C vitamini, yaraların iyileşmesi ile kıkırdak, kemik ve dişlerin onarımını sağlar.

Kuru Üzüm Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen kuru üzümün, dikkat edilmediğinde hiç de hafife alınamayacak zararları da olabilir. Özellikle kuru üzümün dış görünüşünü değiştirmeye ve daha albenili, daha güzel gözükmesini amaçlayan yöntemlerle sağlığa zararlı sayısız ürünle kuru üzüme muamelelerde bulunmakta. 

Örneğin mazot kullanılarak kuru üzüm piyasada daha çok kar elde etmek için kullanılıyor. Mazota bulanan üzüm normal halinden çok daha parlak ve lezzetli bir görünüme kavuşuyor. Aynı zamanda karınca, böcek ve kuşların tüketmesinin önüne geçilmiş olunuyor.

Ayrıca son zamanlarda ortaya çıkan sözde “üzüm yağı” adındaki bir ürünle, üzümün yine hem daha çekici gözükmesi hem de tüketebilecek haşerattan uzak tutulması sağlanabiliyor. Bir nevi böcek ilacı ve palmiye yağı karışımı olan bu ürün, insan sağlığını son derece tehdit eden etmenlerden bir diğeri.

Eskilerde kullanılan küle batırma tekniğinin yanında bu ve bunun gibi yöntemler sağlığımızı ciddi derecede tehdit eder vaziyette. Küle batırılan üzümler yıllarca bozulmadan çürümeden haşerattan da uzak bir şekilde kalırken insan sağlığına da herhangi bir zararı dokunmazken, günümüzde kullanılan bu ve bunun gibi yöntemler vücudumuza sayısız kimyasalın girmesine yol açıyor. Tabii ki bunu denetlemek ve önlem almak da mümkün. Devlet denetimlerinin dışında, bizler de kuru üzümü güvendiğimiz yerlerden alarak hem kendi sağlığımızı hem de sevdiklerimizin sağlığın mümkün olduğunca koruyabiliriz.

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır?

Sayısız faydası bulunan kuru üzümü, sıvı olarak tüketerek farklı lezzette aynı faydaları elde etmek kesinlikle mümkün. Özellikle sindirime yardımcı olması konusunda üzüm suyu daha etken. Evde kolaylıkla, kısa sürede ve kendi kendinize hazırlayabileceğiniz tarifiyle vazgeçilmeziniz olabilir. 

Şimdi kuru üzüm suyu nasıl hazırlanır ona bakalım. Her 100 gr. Kuru üzüm için 1,5 su bardağı suya ihtiyacınız olacak. Kuru üzümleri de olabildiğince doğal seçerseniz kuru üzüm suyunuz daha fazla fayda teşkil edecektir. Bunun için parlak ve açık renkli kuru üzümler yerine, mat ve koyu renkli kuru üzümleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca öncelikle kuru üzümlerinizi yıkamanız da gerekmekte. Doğal ve temizlenmiş kuru üzümleriniz hazırlandıktan sonra, ölçüye göre aldığınız suyu ayrı bir tencerede önceden kaynatın. Sonra seçtiğiniz kuru üzümleri içerisine ekleyin ve 20 ila 30 dakika kısık ateşte kaynamasını sağlayın. Ardından kaynatılmış suyu içerisinde üzümlerle beraber bir gece kadar dinlenmeye bırakın. Bu süre sonunda ister üzümleri suyun içerisinden süzüp içerek, ister de süzmeden yemeklerin yanında hoşaf olarak kullanarak afiyetle tüketebilirsiniz. 

Aç karna içildiğinde sindirime yardımcı olması konusunda daha aktif olan kuru üzüm suyunuzu, kahvaltılarınızdan yarım saat ila bir saat önce tüketebilirsiniz. En azından ayda birkaç günlüğüne bu rutini uygularsanız başta karaciğeriniz olmak üzere daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz.

Sağlık Rehberi için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by