Greyfurt Faydaları
Greyfurt Faydaları

Greyfurt Faydaları Nelerdir? Greyfurt Zayıflatır Mı? Greyfurtun Zararları Var Mıdır? Greyfurt ile ilgili merak ettiğiniz konuların cevapları burada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

 1. yüzyılda ortaya çıkan greyfurt, pomelo ve portakalın birleşiminden oluşmuş bir meyvedir. Tadı acı olan bu narenciye meyvesi birçok vitamin ve mineral içermektedir. Greyfurtun faydaları hem yiyerek hem de meyve suyu olarak edinilebilir.

Kalorisi çok düşük olan greyfurt, A ve C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu sebeple özellikle kış aylarında doğal bir koruyucu olarak tüketilmektedir. 

Tadı herkes tarafından portakal yada mandalina kadar sevilmese de greyfurtun faydaları bu meyvelerden daha fazladır.

 • Bağışıklık sistemimizi düzenler: Orta boy bir greyfurt 77 mg C vitamini içermektedir. Bu da portakalda bulunan C vitaminden daha fazla C vitamini kaynağı olduğunu göstermektedir. Ayrıca içerisinde A ve E vitaminleri de bolca bulunmaktadır. Bu vitaminler kuvvetli bir bağışıklık için son derece önemli vitaminlerdir.
 • Kilo kaybını hızlandırır: Greyfurt çok az kalorili olmasına rağmen çok fazla besin ve su sağlar. Bu sebeple tok hissettirir ve uzun süre açlık hissetmezsiniz. Diyetlerinize ekleyeceğiniz greyfurt acı tadıyla da yağ yakımında önemli bir rol oynamaktadır.
 • Kolesterolü dengeler: Düzenli kullanımlarda kolesterol seviyelerini %15 civarında düşürmek greyfurtun faydaları arasındadır.
 • Kalp Krizi ve Felç Riskini Azaltır: Kolesterolü yüksek olan kişilerin bu rahatsızlıklara yakalanma riski çok yüksektir. Greyfurt kalbinizin sağlığını korur. 
 • Tansiyonu düşürür: Kan basıncını düzenleyerek oluşacak yüksek tansiyon rahatsızlıklarını önlemektedir. Bunun sebebi içerisinde çok fazla miktarda bulunan potasyum maddesidir. Potasyum sodyumdan alınan olumsuz etkileri nötrler.

Greyfurt Zararları Nelerdir?

Greyfurt içeriği açısından kuvvetli bileşenler içerdiğinden bazı ilaçlar ile aynı zaman kullanılması önerilmemektedir. Çünkü ilaç ile kullanıldığında bu ilacın etkisini yükselterek zarar verebilme kapasiteleri yüksektir. Kullanım sonrası akut böbrek yetmezliği, iç kanama, solunum yetmezliği gelişebilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda greyfurt meyvesinin verebileceği zararlar yayınlanmıştır. Kanada tabipler Birliği’ne ait dergide yayınlanan bir çalışmada 2008 ve 2012 yılları arasında piyasada olan ilaçlarla greyfurtun etkileşime girdiği belirtilmiştir. Bu sonuçtan yola çıkarak greyfurt ile beraber tüketilmemesi gereken ilaç sayısını 17’den 43’e yükseltmişlerdir. Bahsedilen ilaçlar hastalıklar sonucu insanlara tedavi amaçlı verilen bu ilaçlar arasında ve kullanım açısından yüksek miktarlarda alınmaktadır. 

Tabii ki hastalanıp doktorlar tarafından verilen ilaçları kullanırken doktorumuza greyfurt yiyip yemediğimizi belirtmediğimizden bunda bir sakınca görmeyebiliriz ama ilaçların etkisini daha güçlü hissediyorsanız bunun sebebi greyfurt tüketiminiz olabilir. 

Tehlike içeren ilaçlar HIV, alerji, anksiyete, depresyon, kalp ve kolesterol ilaçlarıdır. Özellikle bu rahatsızlıklar için verilen ilaçları kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Greyfurtta fazla asidik etki vardır. Normalde birçok derde dermanı olan bu meyve yaralara sürüldüğünde ağrı seviyenizi yükseltebilir. Ayrıca dişlerinizde nevazil ya da rahatsızlık var ise yendiği zaman içinde bulunan bu yoğun asit dişlerinizi daha fazla ağrıtabilir. Normal zamanda yendiğinde bile diş minesini inceltme de çok etkili olduğu görülmüştür. Dişlerinizde probleminiz var ise meyveyi tükettikten sonra dişlerinizi temizlemeniz etkisinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Greyfurt Zayıflatır Mı?

Greyfurt % 92 sudan oluşur ve çoğu meyvede daha yüksek su barındırır. Suyun zayıflama da en büyük yardımcımız olduğunu düşünürsek yüksek sıvı oranı ile greyfurt zayıflama da yardımcı meyvelerden biridir. Günlük sıvı alımının yaklaşık % 20’si aslında yediğimiz gıdalardan gelir. Günlük su içme hedefinize yaklaşmak için besin tüketimlerinize greyfurt ekleyebilirsiniz.

Birçok çalışma sonucunda, her öğünden önce taze yarım greyfurt yiyen veya greyfurt suyu içen kişilerin, yemeyen insanlardan daha fazla kilo verdiğini göstermiştir.

Düşük kalorili olması ve acı bir tada sahip olması sebebiyle diyet sürecinde rahatlıkla tüketilebilir. Çünkü daha acı ya da ekşi tada sahip olan meyvelerin yağ yakımı esnasında büyük fayda gösterdikleri bilinmektedir. Greyfurt, 40 kalorinin altındaki 30 besinden birisi olması sebebiyle genelde diyet listelerinde çokça bulunur. 

Besleyiciliği yüksek olması da uzun süre kendimizi tok hissetmemize yardımcı olacaktır. 

Tadı sebebiyle greyfurt, portakal yada mandalina gibi aynı gruptan meyvelere göre daha az tercih edilmektedir. Buna rağmen greyfurtta bulunan vitamin değerleri bu meyvelerden daha yüksektir. Eğer meyve halinde tüketemiyorsanız suyunu sıkarak sıvı halde birkaç tatlandırıcı doğal besin ekleyerek tüketebilirsiniz. Açıkçası meyveyi bütün olarak yemek, suyunu içmekten daha fazla etki göstermektedir. Bu sebeple yenilmesi daha çok tavsiye edilmektedir.

Greyfurt tek başına kilo vermenizi sağlamasa da düzenli uygulanan bir diyet için olmazsa olmazlardandır. Yardımcı bir besin olarak tüketilmelidir.

Greyfurt ile Zayıflama

Greyfurt kilo kaybında dost bir meyvedir. Şekersiz yapısı ve düşük kalorisi ile kilo vermek isteyen kişiler tarafından bolca tüketilmektedir. 

Lifli yapısı sayesinde tok tutma özelliği taşır. Daha çok ara öğünlerde yenmesi öngörülen greyfurt, tüketildikten sonra enerjinizi yükseltir ve açlık hissetmenize engel olur. 

Greyfurtun %90’ından fazlası sudur ve kilo verme sürecinde su tüketimini arttırmak gerekmektedir. Burada kastedilen suyunu sıkarak içmek değildir. Genel olarak meyvenin içerisinde barındırdığı su miktarıdır. Tabii ki greyfurtu sıkılmış halde tüketmek isteyenler içinde sıvı takviyesi olarak içilebilmektedir. 

Greyfurt kan basıncını ve kandaki lipit (yağ) seviyelerini iyileştirerek kilo kaybı sağlar. Aynı zamanda obezitenin önlenmesi için uzun vadeli faydaları bulunmaktadır.

Greyfurt ile zayıflamak isteyenlerin greyfurtu başka besinlerle birleştirerek tüketmeleri de mümkündür:

Bal ile: Greyfurtun acı tadını alan bal ile tüketmek isteyenler dilimlenmiş greyfurtların üzerine biraz bal dökerek tüketebilirler. Aynı zamanda greyfurt suyuna da biraz bal dökerek içebilirler.

Krepler ile: Diyet sürecinde glütensiz bir krep yapabilirsiniz. Yapacağınız kreplere greyfurtun kabuğunu rendeleyerek pişirebilirsiniz. Kabuğundan hoşlanmıyorsanız yapacağınız kreplerin içerisinde greyfurt suyu ekleyebilirsiniz.

Salata şeklinde: Lahana, avokado ve greyfurtlar ile hazırlanan bu salata hem vitamin deposudur hem de uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Smoothie olarak: Yaz aylarının vazgeçilmezi olan smoothie karışımlarınıza greyfurt ekleyebilirsiniz.

Hazırlanması kolay ve rahatlıkla bulabileceğiniz bu meyveyi istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Kimler Greyfurt Yememelidir?

 • Kan basıncınızı dengeleyici bir ilaç kullanıyorsanız greyfurt tüketmemeniz gerekir. Bu ilaçlar greyfurt ile etkileşime girerek ilacın etkisini yükseltebilirler.
 • Alerji ilaçları yan etkileri olabilecek güçlü ilaçlardır. Bu sebeple alerji ilacı kullananların greyfurt tüketmemeleri gerekmektedir. Greyfurt, karaciğerinizin belirli ilaçları sindirimini etkileyen furanokomarin adı verilen doğal kimyasallar içerir. Tüketimi zehirlenmenize bile yol açabilir.
 • Tip 2 diyabet teşhisi konulanlar, greyfurt yedikten sonra kan şekerinizi testi yapmalıdırlar.
 • Greyfurt suyu, kan şekerinizi meyvenin kendisinden daha fazla yükseltme etkisine sahiptir. Herhangi bir meyve suyunu tercih edecekseniz günde 150 gramdan fazla tüketmemeniz gerekmektedir.
 • Özellikle ameliyat olmak üzere olan kişilerin tüketmeden önce muhakkak doktoruna danışmalıdır. 
 • Greyfurt ayrıca kan dolaşımınızda kolesterol düşürücü ilaçlarının birikmesine neden olur.
 • Greyfurt dişleriniz için en zararlı gıdalardan biridir ve diş minesini zamanla aşındırabilir. 
 • Greyfurt asidik yapısı sebebiyle açık yaraların ağrılarını şiddetlendirebilir ve daha fazla yayılmasına sebep olabilir.  Bu sebeple yarayı iyileştireceği düşüncesi ile greyfurt, limon, portakal gibi yakıcı meyvelerin sürülmemesi gerekmektedir.
 • Reflü hastalığı olan kişiler, asidik etkisinden dolayı greyfurt tüketirken mide ekşimesi yaşayabilirler.
 • Böbrek hastalarının greyfurt tüketmesi sakıncalı olabilir. Böbreklerin zarar görmesi sonucunda kanda fazla potasyum sentezlenir. Biriken potasyum hayati tehlike oluşturabilir.
 • Herkesin metabolizması ve vücudunun tepki verdiği durumlar farklıdır. Tüketimden sonra oluşacak ağrı, ciltte kabarma ya da mide ekşimesi gibi durumlarda doktora başvurmanız gerekmektedir.

Diğer sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by