Sağlık Rehberi

Havucun Faydaları ve Besin Değerleri

Havucun Faydaları Nelerdir? Havuç Tüketimi Nasıl Olmalıdır? Havucun Besin Değerleri Nelerdir? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Havucun faydaları saymakla bitmez. Havuç çok fazla tüketimi olan besinlerden biridir. Salata ve yemeklerde bolca kullanılır. Havuç, tüketilen besinler içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

 • Kalp hastalığı için çok faydalı bir besindir. Özellikle kalp rahatsızlığı olanlara yönelik tüketilmesi önerilir.
 • Havuç kanser gibi bir hastalıkla da mücadele eden bir besindir. Zengin miktarda beta karoten içerir. Bu yüzden hücre yenilenmesinde yardımcı olur.
 • Havucun en bilinen faydası ise gözlere iyi gelmesidir. Havuç A vitamini deposu olduğu için gözlere çok faydalı gelir.
 • Havucun faydaları arasında beyin sağlığına iyi gelme de yer alır. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etki yarattığı için beyne iyi gelir.
 • Bağırsaklara da iyi gelen bir besindir. Sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı önler.
 • Hücre yenilenmesinde ve onarılmasında katkı sağlar.
 • Cildinizin sağlıklı ve parlak olması görevini görür.
 • Havucun antiseptik bir gücü vardır. Birçok hastalığa şifa kaynağıdır.
 • Havuç vücutta yer alan kirli toksinleri temizler.
 • Havucun faydaları arasında diş ve diş etlerine iyi gelme de yer alır.

Havuç Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Havuç bu kadar önemli besin öğesi iken nasıl tüketilmesi gerektiği de önem taşır. Havuç hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketileceği gibi havucun suyu da tek başına tüketilebilir. Uzmanlara göre havucun tam bir şekilde herhangi bir işleme uğramadan tüketilmesi önerilir. Çünkü besin değeri böyle daha yüksek olur. Böylece havuca yönelik tüm besin değerini hiçbir kayba uğramadan alma işlemi gerçekleşebilir. Havuç yiyeceklerle beraber de tüketilebilir. Salata, çorba, kek ve garnitürlere eklenerek yenebilir. Bu sayede diğer besinler de havuçtan beslenip zenginleşebilir.

Havucun sadece suyu da tek başına tüketilebilir. Ancak havuç suyu başka meyvelerin suları ile de karıştırılıp tüketilebilir. Böylece daha zengin bir içecekten faydalanmış olunur. Havuç suyu bu kapsamda hem çiğ yenebilir hem yemeklerle tüketilebilir hem de suyundan faydalanılabilir.

Havuç Besin Değerleri Nedir?

Havuç kalori değeri oldukça yüksek olan bir üründür. Havucun her 100 gramında 41 kalori bulunur. Yani bir adetlik havuçta toplam 41 kalori bulunur. Havucun besin değerleri arasında şunlar yer alır; kalori, karbonhidrat, yağ, protein, lif, kolesterol, A vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum ve demir yer alır. Bu ürünlerin yüzdelik değerleri de oldukça yüksektir. İnsan sağlığının yerinde seyretmesi için tüketilmesi gereken önemli besinler arasında yer almaktadır.

Havuç, içinde yer alan kalorinin büyük bir kısmını karbonhidratlardan alınır. Havuç besin değeri oldukça yüksek olan ve zengin içeriğe sahip bir besin öğesidir.

Havucun Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Lif kaynağı açısından zengin bir besin öğesi olduğu için cilde iyi gelir.
 • Hücrelerin mutasyona uğraması ile cilde yönelik yeni hücreler üretiminde yardımcı olur.
 • Vitamin açısından zengin olduğu için yüzde meydana gelen yara ve benzeri durumları anında iyileştirebilir.
 • Düzenli tüketimi sağlanırsa eğer cildi temizler ve tıkanmış gözenekleri açar.
 • Güneşten ötürü meydana gelmiş olan yanık ve yaraların tedavisinde kullanılır. Güneşe maruz kalan yüzler için cilt onarıcı etki yaratır.
 • Havucun faydaları arasında ciltte yer alan sivilce ve siyah noktalara da iyi gelmesi yer alır. Sivilce ve siyah noktalar hepimizin sorunudur. Havuç bu sorunları en aza indirger.
 • Dengeli bir cilt parlaklığının yakalanmasında etkili olur. Doğal bir makyaj malzemesi de denebilir.
 • Ciltte yer alan yara izlerinin kalıcı olmasını engeller. Zamanla cilt üzerinden kaybolmasına yardımcı olur.

Havuç Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Havuç, vücudumuzun birçok yerine iyi gelen yararlı bir besindir. Havucun faydaları arasında özellikle hastalıklara iyi gelmesi yer alır. Bu hastalıklar ise şunlardır;

İnsan sağlığının herhangi bir soruna uğramadan devam etmesi için havuç tüketimi oldukça önemlidir. Birçok kanser çeşidine karşı önleyici etkisi bulunan havuç, düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın