Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir? Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilmelidir? Zararı Var Mıdır? Merak ettiğiniz soruların yanıtı burada!

Bıldırcın yumurtaları yüzyıllardır Çin ve Japonya’da alternatif tedavilerinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde popüler olarak kullanılmaktadır. Dünyanın bazı yerlerinde bu yararlı yumurtaların faydaları gün geçtikçe önem kazanmaya başlamıştır. Bu küçük ve besleyici yumurtalar, Avrupa ve Asya’da büyüyen orta boy kuşlar olan bıldırcınlardan gelir.

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bıldırcın yumurtasını, yüksek besin içeriği nedeniyle az gelişmiş ülkelerde alternatif ve sürdürülebilir gıda kaynağı olarak tanımlamıştır. Ayrıca bu yumurtalar vücut geliştiriciler tarafından önemli bir diyet takviyesi olarak kullanılır.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandırır
B vitamini vücuttaki metabolik aktiviteyi arttırmaya yardımcı olur ve bıldırcın yumurtasında bulunur. Aynı zamanda hormonal ve enzimatik işlevi de arttırır. Bıldırcın yumurtası vücuttaki yenileme süreçlerine ve organ işlevlerinin sürdürülmesine yardımcı olur.

Kolestrolü Dengeler
Bıldırcın yumurtasının faydaları yağ asitleri barındırmasından dolayı yüksektir. HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein), vücudumuzun LDL’nin (düşük yoğunluklu lipoprotein) olumsuz etkilerini dengelemek için ihtiyaç duyduğu “iyi” kolesterol şeklidir. HDL bıldırcın yumurtasındaki yağın % 60’ından fazlasını oluşturur.

Vücut Gelişimini Destekler
Bıldırcın yumurtası, normal tavuk yumurtası gibi bir protein kaynağıdır ve vücut tarafından çeşitli işlevler için gereklidir. Protein, hücre, doku, kas, kemik ve kan damarlarını yeniden oluşturmak için kullanılır.

Göz Sağlığını Geliştirir
Bıldırcın yumurtası yüksek düzeyde A vitamini içerir. Bu, görme gelişimine yardımcı olabileceği anlamına gelir. A vitamini, sarı nokta hastalığını azaltmaya ve daha iyi görmenize yardımcı olur. Ayrıca katarakt gelişimini önlemek için iyi bir antioksidan görevi görmesi de bıldırcın yumurtasının faydaları arasındadır.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilir?

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre küçük ve sevimli bir alternatif olmasıyla yemeklerde kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Tavuk yumurtası gibi dikkat çekici bir tada sahiptirler ancak daha küçüktürler. Tipik olarak standart bir tavuk yumurtasının üçte biri büyüklüğündedir. Boyutları küçük olsa da tavuk yumurtasından daha fazla besin kaynağı içerirler.

Bıldırcın yumurtası, genellikle haşlama, omlet veya çeşitli yemeklere eklenerek tüketilebilir. Eğer tavuk yumurtasına alerjiniz varsa bu yumurtayı tüketebilirsiniz. Özellikle vücut geliştiren insanlar bu yumurtayı normal tavuk yumurtasından 6 kat daha besleyici olduğu için tercih ederler.

Bıldırcın yumurtasını, tavuk yumurtasına benzer şekilde kullanabilirsiniz. Ancak, küçük boyutları nedeniyle çok daha kısa pişirme süreleri vardır.

Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri

Bir bıldırcın yumurtası (9 gram):

Bu kadar küçük olmalarına karşın bu yumurtalar içerdiği besinler açısından şaşırtıcı derecede zengindir. Bıldırcın yumurtası bağışıklığı ve kemik sağlığını geliştirdiği, diyabeti yönettiği, sağlıklı cildi desteklediği ve saç dökülmesini önlediği için tercih edilmektedir. Ayrıca depresyonun yönetilmesine yardımcı olur. Cinsel sağlığı ve görme yeteneğini geliştirir.

Bıldırcın Yumurtasının Zararları Nelerdir?

Bıldırcın yumurtası vücut için iyi olsa da, aşırı tüketim bazı ciddi yan etkilere yol açabileceğinden, dengeli bir şekilde tüketilmeleri tavsiye edilir.

  • Çok fazla antioksidan dahi vücut için iyi değildir. Antioksidanlar bizim için iyi olmasına ve birçok fayda sağlamasına rağmen, sistemimizde çok fazla antioksidanın yarardan daha fazla zarar verebileceği için bıldırcın yumurtasını dengeli bir şekilde yemek daha mantıklı olacaktır. Aşırı miktarda antioksidan, kanser gelişme riskini artırabilir. Aşırı antioksidan seviyesinin kanser riskini artırmasının nedeni, antioksidanların etraflarındaki sağlıklı hücreleri de hedeflemeye başlaması ve böylece kanser riskini arttırmasıdır.
  • Bıldırcın yumurtası alerjileri yatıştırır. Ancak, bu fayda herkes için geçerli olmayabilir. Bıldırcın yumurtası alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve durumu kötüleştirebilir. Bazı insanlar yumurtalara alerjik tepki verebilir ve bıldırcın yumurtası da bu durumda bir istisna değildir.
  • Bıldırcın yumurtası hamile kadınlar için uygun olmayabilir. Hamilelik, bir kadının hayatında karmaşık bir aşamadır. Tükettiği şey, sağlığına ve rahimindeki fetüse katkıda bulunur. Bu aşamada, tüketilen gıda maddesinin bir uzmanın tavsiyesi üzerine alınması gerekir.
  • Çok fazla bıldırcın yumurtası yemek midemiz için kötü sonuçlar doğurur. Bağırsak gazı, bağırsak tıkanıklığı, şişkinlik gibi olumsuz durumları artırabilir.
  • Bıldırcın yumurtası diyabetin kontrolünde faydalıdır. Bununla birlikte, çok fazla bıldırcın yumurtası yemek kan şekerinizi anormal derecede düşük bir seviyeye düşürebilir ve hipoglisemi riskini artırabilir.
  • Bıldırcın yumurtası yüksek tansiyon için iyidir. Aşırı tüketim vücudunuzda çok fazla potasyum birikmesine yol açacaktır. Bu da kan basıncınızı anormal derecede düşük bir seviyeye düşürebilir ve hipotansiyon riskini (düşük tansiyon) artırabilir.

Bıldırcın Yumurtası Kilo Aldırır Mı?

Bıldırcın yumurtasının içerdiği en güçlü özelliklerden biri, kilo vermemize yardımcı olmaktır. Bıldırcın yumurtası yağ ve protein bakımından zengindir ve karbonhidrat bakımından düşüktür.

Tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında, bıldırcın yumurtasının aynı kısmı tavuk yumurtasına kıyasla daha yüksek yağ-protein oranına sahiptir. Bu da tüketildiğinde sizi daha fazla tok tutmaya yardımcı olacaktır.

Bıldırcın yumurtası ayrıca Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Çinko, Bakır, Selenyum, Manganez gibi mineraller açısından da zengindir. Bunlar gibi mikro besinler, uygun metabolik hızı korumanıza ve vücudunuzun fazladan yağ depolamasına izin vermemenize böylece formunuzu korumanıza yardımcı olmak için çok önemlidir.

Selenyum gibi antioksidanlar, vücudumuzdan ağır metaller gibi zehirli maddeleri atmasına yardımcı olmak için önemlidir. Bıldırcın yumurtası ayrıca vücudumuzda uygun biyolojik düzenlemeyi sürdürmek için gerekli olan proteinler ve yağlar açısından zengin bir besindir. Bıldırcın yumurtasının sağlık yararlarından faydalanmak için düzenli tüketmek önemlidir.

Bıldırcın Yumurtasının Cilde Faydaları

Bıldırcın yumurtasının içerdiği son derece besleyici bileşikleri sayesinde cildinizin sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

  • Bıldırcın yumurtasındaki besinler ve vitaminler sayesinde, cildin nemli ve sağlıklı tutulması daha kolaydır. Yumurtalardaki antioksidanlar zarar görmüş cildi besler ve iyileştirir. Bu antioksidanlar cildi güneş hasarından korumaya ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Bıldırcın yumurtası bir amino asit olan lizini içerir. Lizin kolajen üretimine yardımcı olur. Kolajen, esneklikten sorumlu olduğu için cilt sağlığı için gereklidir. Böylece bıldırcın yumurtası akne kontrolünde ve cildi iyileştirmede büyük katkılar sağlayabilir.
  • Bıldırcın yumurtasını düzenli ve yeterli bir şekilde yemenin, cildiniz için çok faydası vardır. Yumurtanın içerdiği yüksek besleyici bileşikler, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, koyu lekeler gibi erken yaşlanma belirtilerini önlemede önemli bir rol oynarlar.
  • Akne, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen önemli bir cilt problemidir. Aknenin birçok nedeni vardır ancak aknenin en yaygın nedeni, cilt gözeneklerimizin kir ve tozlarla tıkanmasıdır. Aşırı vücut yağının salgılanması durumu daha da kötüleştirir.

Akneleri tedavi etmenin birçok doğal yolu vardır ve bıldırcın yumurtası kullanmak bunlardan sadece biridir. Bıldırcın yumurtalarının cilt gözeneklerimizdeki toksinleri ve diğer pürüzleri gidermek için çok faydalı olduğu ve bu nedenle aknenin kontrolüne yardımcı olduğu bulunmuştur. Bıldırcın yumurtasında bulunan antioksidanlar vücudumuzdaki zararlı maddeler ile savaşır, onları stabilize eder ve böylece cilt hücrelerimize oksidatif hasara neden olmalarını önler.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın