Limonun Faydaları
Limonun Faydaları

Aşırı limon tüketiminin zararı var mı ? Neden diyetlerde limon önerilir? Limonun Faydaları nelerdir?Limon tüketimi ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruları yanıtlandırdık.

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Limon, insanların yiyeceklere lezzet katmak için küçük miktarlarda kullandıkları popüler bir meyvedir. Bununla birlikte, yoğun, ekşi tatları nedeniyle nadiren yalnız tüketirler. Limon, pişmiş ürünler, soslar, salata sosları, içecekler ve tatlılara lezzet verir ve aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır.

C vitamini sağlık için gereklidir ve eksikliği sağlık sorunlarına yol açabilir. Eski çağlarda denizciler ve kaşifler için yaygın olan ve yaşamı tehdit eden bir durum olan iskorbüt hastalığını önlemek veya tedavi etmek için uzun yolculuklarda limon bulundurulurdu.

Limonun faydaları şöyledir;

 1. Kalp Sağlığını Destekler

Limonlar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bir limon, günlük referans alımının (RDI)% 51’i olan yaklaşık 31 mg C vitamini sağlar. Araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve ve sebze yemenin kalp hastalığı ve felç riskini azalttığını göstermektedir.

 1. Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Limonun içindeki çözünür pektin lifinin midede genişlemesi ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Limonun faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması da bulunmaktadır.

 1. Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olur

Böbrek taşları, atık ürünler böbreklerinizde kristalleştiğinde ve biriktiğinde oluşan küçük topaklardır. Sitrik asit, idrar hacmini ve idrar pH’ını artırarak böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur. Böylece böbrek taşı oluşumu için daha az elverişli bir ortam sağlar.

 1. Sindirim Sağlığını İyileştirir

Limonlar, çoğunlukla çözünür lif ve basit şekerler şeklinde yaklaşık% 10 karbonhidrattan oluşur. Limonlardaki ana lif, sağlığa faydalı çözünür bir lif türü olan pektindir. Çözünür lif, bağırsak sağlığını iyileştirir. Şeker ve nişastanın sindirimini yavaşlatır bu da kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Limonun faydaları sayesinde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir.

Limonun Besin Değerleri Nedir?

Limonlar, vücut sağlığına son derece fayda sağlayan yüksek miktarda C vitamini, çözünür lif bileşenleri içeren besinlerdir. Limon kilo vermeye yardımcı olabilir, kalp hastalığı, anemi, böbrek taşları, sindirim sorunları ve kanser riskinizi azaltabilir.

Limon çok az yağ ve protein içerir. Esas olarak karbonhidrat (% 10) ve sudan (% 88-89) oluşur. Orta boy bir limon sadece yaklaşık 20 kalori sağlar.

100 gr Limonda:

 • Kalori: 29 cal
 • Su: % 89
 • Protein: 1.1 gram
 • Karbonhidrat: 9.3 gram
 • Şeker: 2.5 gram
 • Lif: 2.8 gram
 • Yağ: 0.3 gram

Karbonhidrat: Limonlardaki karbonhidratlar liflerden, glikoz, fruktoz ve sakkaroz gibi basit şekerlerden oluşur.

Lif: Limondaki ana lif pektindir. Pektin gibi çözünür lifler, şeker ve nişastanın sindirimini yavaşlatarak kan şekeri düzeylerini düşürebilir.

Vitaminler ve mineraller: Limon birkaç vitamin ve mineral sağlar.

C Vitamini- Temel bir vitamin ve antioksidan olan C vitamini, bağışıklık fonksiyonu ve cilt sağlığı için önemlidir.

Potasyum- Potasyum açısından yüksek bir diyet, kan basıncı seviyelerini düşürebilir ve kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Sitrik asit- Limonlarda en bol bulunan organik asit olan sitrik asit, böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Hesperidin- Bu antioksidan kan damarlarınızı güçlendirebilir ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olur. (ateroskleroz: atardamarlarınızda yağ (plak) birikmesi).

Diosmin- Dolaşım sistemini etkileyen bazı ilaçlarda da kullanılan bir antioksidan olan diosmin kas dokusunu iyileştirir ve kan damarlarınızdaki kronik iltihabı azaltır.

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limon, güçlü bir antioksidan olan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Aslında, sıkılmış bir limon, bir kişinin günlük alması gereken C vitamini değerlerinin yaklaşık % 21’ini sağlar. Portakal ve greyfurt dahil olmak üzere diğer narenciye gibi limon da flavonoid bakımından zengindir. Bunlar sağlıklı olmayı ve hastalıkla savaşmaya yardımcı olan bileşiklerdir.

Yüksek C vitamini seviyeleri, flavonoid içeriği ve asitliği nedeniyle, limon suyu içmenin çeşitli faydaları vardır.

Limon, güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. Antioksidan ve antienflamatuar etkileri olan flavonoid adı verilen bitki bileşiklerinin bir kaynağıdır. Antioksidanlar, vücut hücrelerini hasardan korumaya yardımcı olan bileşiklerdir. Limonda bulunan bu bileşikler, kardiyovasküler hastalık, diyabet, obezite ve kanser gibi birçok olumsuz sağlık durumu riskini azaltır.

Antioksidanlar bunu, vücutta oksidatif stres sonucunda oluşan zararlı, hastalığa neden olan serbest radikallerle savaşarak yaparlar.

Limon Suyunun Diğer Faydaları:

 • Her sabah ılık su ile yapılmış limon suyu karışımı içmek vücudun pH dengesini korumaya yardımcı olur.
 • Güçlü antibakteriyel özellikleri ile limon suyu enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur
 • Sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olur
 • Limon suyu ayrıca akne, döküntü ve kırışıklıklardan koyu lekelere kadar birçok cilt problemi için popüler bir ilaçtır.
 • Ilık suyla limon suyu, sindirimi teşvik ettiği ve metabolik hızı artırdığı için hızlı kilo kaybına yardımcı olur.
 • Limon suyu, karaciğerin toksinleri temizlemesini teşvik ettiği için karaciğeri temizlemede de çok etkilidir.
 • Limonun antienflamatuar özellikleri solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı ile mücadelede yardımcı olur.
 • Ilık suyla limon suyu vücuda elektrolit sağladığı için vücudun nemli kalmasına yardımcı olur.
 • Ilık suyla limon suyu içmek de eklem ve kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
 • Ilık suyla limon suyu, diş ağrısına yardımcı olduğu ve diş eti iltihabını önlediği için diş sağlığınız için de iyidir.

Limonun Zararları Nelerdir?

Limon, en popüler narenciye meyvelerinden biridir. Limon, çay, soda ve meyve suları gibi birçok içecekte yaygın olarak kullanılmaktadır. Aroma olarak kullanımının yanında, uzun süre tıbbi değeri için de kullanılmıştır. Zengin bir C vitamini kaynağı olan limon, antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden bağışıklık arttırıcı yeteneklerine kadar muazzam faydalara sahiptir. Limonu yemenin ya da içmenin hiçbir zararı yoktur.

Fakat her meyve ve sebzede olduğu gibi aşırı tüketmek istenmeyen bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. 

 • Turunçgillerde bulunan ve spesifik bir madde olan tiramin, turunçgillere alerjisi olanlarda migren atağı tetikleyebilir.
 • Fazla limon tüketimi sonucunda mide asiditesi artacağı için mide yanmasına sebep olabilir.
 • Doktorunuza danışmadan limon ve diğer narenciyeleri cilt tedavisi olarak kullanmamak gerekir. 

Ciltte kullanıldığı zaman oluşabilecek olumsuzluklar:

 • Cilt tahrişi, meyve asitlerinin kullanılmasının en yaygın yan etkisidir. Limon, cildinizi tahriş edebilecek derecede asidiktir.
 • Limonu cildinize sürerseniz; aşırı kuruluk, kızarıklık ve soyulma yaşayabilirsiniz. Hassas cildiniz varsa bu etkiler daha kötü olabilir. Genel bir kural olarak, hassas cildi olan insanlar limon uygulamalarından uzak durmalıdır.
 • Vitiligo olarak da bilinen lökoderma, cildiniz doğal ten renginizi oluşturmaktan sorumlu olan melanin kaybı nedeniyle açıldığında ortaya çıkar. Bazı insanlar koyu lekeleri hafifletmek için ciltlerinde limon kullanır. Bu yanlış kullanım sonucu daha yaygın beyaz lökoderma lekeleri gelişebilir.
 • Cilde limon sürüldükten sonra güneş ışığına çıkılması durumunda güneş yanığına sebep olabilir.

Limon Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Şişmiş Ayak Bilekleri: Limon, damar duvarlarını güçlendiren flavonoid bileşeni içerir, bu nedenle damarlarından genişlemesinin ve yorgunluğun neden olduğu ayak bileği şişmesini azaltabilir. 

Ciltteki Çürükler: Deride renk değişikliği, küçük kan damarlarından sızan kandan kaynaklanır. Limonun içinde bulunan flavonoidler damar duvarlarını güçlendirdiği için morarmayı ve yayılmasını azaltabilir. 

Nasır: Uygun olmayan ayakkabılar nasırların ana nedenlerinden biridir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir tarifle limonun suyunu bir kase ılık suya ekleyerek, günde 10 dakika boyunca ayaklarınızı bu suyla ovarsanız kolayca nasırları yumuşatabilirsiniz.

Kas sertliği: Limon yağında bulunan nobiletin, yapılan spor aktiviteleirnden sonra oluşan acı veren kas sertliğine iyi gelir.

Hazımsızlık: Limon, sindirim sisteminizdeki toksinleri yok ederek sağlıklı bir sindirim siteminiz olmasına yardımcı olur. Mide ekşimesi, yanma, geğirme ve şişkinlik gibi hazımsızlık semptomlarını hafifletir.

Ağız Kokusu: Diş ağrılarını ve diş eti iltihabını hafifletmeye yardımcı olur. Ancak sitrik asit diş minesini aşındırabilir. Limon tüketmeden veya tükettikten sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Cilt Lekeleri: Limonda bulun anantioksidanlar, sadece lekeleri değil aynı zamanda kırışıklıkları da azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca görünümlerini azaltmak için yara izlerine ve yaşlılık lekelerine de uygulanabilir. Kanınızı toksinlerden arındırdığı için cildinizin parlaklık kazandıracaktır

Viral Enfeksiyonlar: Sıcak ve limon suyu ile yapılmış bir karışım, viral enfeksiyonları ve boğaz ağrılarını azaltmanın en etkili yoludur.

Ayrıca limon, bağışıklık sisteminizi de güçlendirerek, enfeksiyonlara karşı direnciniz arttıracaktır.

Diğer faydaları sağlık bilgileri için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by