Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Ağız kokusu problemi mi çekiyorsunuz? Nasıl önüne geçebileceğinizi bilmiyor musunuz? Bu yazımız size göre! Merak ettiklerinizi öğrenin!

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu birçok nedenle ortaya çıkabilen bir sorundur. Sosyal yaşamda iletişim kurmanızı zorlaştırabilir. Bu kokuyu bastırmak için tasarlanan sakız, şeker gibi ürünler sorunun nedenini ortadan kaldırmaz, sadece geçici bir çözüm sunar.

Bazı besinler, tıbbi durumlar ve alışkanlıklar ağız kokusunun yaygın nedenleridir. Çoğu zaman düzenli ve doğru diş fırçalamak, ağız temizliğine özen göstermek ağız kokusunu gidermek için yeterlidir. Basit kişisel bakım teknikleri sorunu çözmezse, daha ciddi bir durumun ağız kokusuna neden olup olmadığını öğrenmek için diş hekimine ya da bir doktora görünebilirsiniz.

Ağız kokusunu kendi kendinize anlamak zor olabilir. Gerçekten bir koku problemi olup olmadığını öğrenmek için arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan fikir alabilirsiniz. Günde iki kez dişlerinizi ve dilinizi fırçalıyorsanız, diş ipi kullanıyorsanız ve bol su içiyorsanız genellikle ağız kokusu problemlerini çözersiniz. Bunlarla çözülmeyen sorunlar için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusu problemlerinin çoğunun kaynağı ağız problemleridir. Fakat farklı tıbbi durumlar da buna neden olabilir. Eğer ağız temizliğine dikkat ettiğiniz halde ağız kokusu yaşıyorsanız doktora görünmeyi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki etkenler ağız kokusuna neden olabilir:

 • Yiyecekler: Dişlerinizin çevresinde yiyecek kalıntılarının parçalanması buralardaki bakterileri artırır. Bu nedenle ağız kokusu olur. Ayrıca soğan, sarımsak ve bazı baharatlar ağızda kokuya neden olabilir.
 • Tütün ürünleri: Sigara ve diğer tütün ürünleri ağız kokusunun yaygın nedenlerinden biridir. Ayrıca tütün ürünleri kullanan kişilerde diş eti rahatsızlıkları daha sık görülür ve bunlar da ağız kokusuna neden olabilir.
 • Ağız temizliğine dikkat etmemek: Dişlerinizi günlük olarak fırçalamadığınızda ve diş ipi kullanmadığınızda ağız kokusu sorunları artar. İlerleyen süreçte bir tür bakteri tabakası olan plaklar oluşur. Bunlar giderilmezse diş etlerinizi tahriş eder ve enfeksiyon riskini artırır.
 • Ağız kuruluğu: Tükürük ağzınızdaki floral dengeyi sağlar. Eğer herhangi bir nedenle az tükürük üretiyorsanız ağız kokusu yaşamanız muhtemeldir. Bu başka sorunlara da yol açabileceği için ağız kuruluğu şikayetiniz varsa doktora görünmeniz önerilir.
 • Bazı ilaçlar: İlaçların bazıları yan etki olarak ağız kokusuna neden olabilir.
 • Ağızdaki enfeksiyonlar: Diş çürüğü, diş eti enfeksiyonu ve ağız yaraları gibi birçok problem kötü kokuları artırır.
 • Ağız, burun ve boğaz hastalıkları: Bademciklerde bakteri birikmesi, geniz akıntısı, sinüs problemleri ve boğaz enfeksiyonları ağız kokusuna neden olabilir.
 • Diğer nedenler: Reflü, bazı metabolik sorunlar ve bazı kanser türleri buna neden olabilir. Ayrıca küçük çocuklarda burun deliğinde kalan yiyecek veya yabancı cisimler ağız kokusuna neden olabilir.

Ağız Kokusunu Nasıl Geçer?

Çoğu ağız kokusu problemi günlük hijyene dikkat ederek giderilebilir. Fakat altta yatan başka bir durum varsa doktora veya diş hekimine görünmek gerekebilir. Ağız hijyenini iyileştirmek için aşağıdaki basit uygulamaları deneyebilirsiniz:

 • Yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Yanınızda her zaman bir diş fırçası bulundurmak alışkanlığı geliştirebilir. Günde iki kez diş fırçalamak birçok koku sorununu çözer.
 • Diş ipi kullanmak, dişlerinizin aralarında biriken yemek artıklarını temizlemenizi sağlar. Böylece diş aralarında bakteriler çoğalmaz ve kokuya neden olmaz.
 • Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de nazikçe fırçalamayı deneyebilirsiniz. Dil de fazladan bakterinin üreyebileceği ve plakla kaplanabilecek bir alandır. Özellikle ağız kuruluğu yaşıyor ya da sigara kullanıyorsanız bir dil kazıyıcı kullanabilirsiniz.
 • Takma diş veya başka bir diş aleti kullanıyorsanız bunları sık sık temizlemeye özen göstermeniz gerekir. Diş hekiminizin söylediği şekilde bu aletleri temizlediğinizde ağız kokusu azalacaktır.
 • Ağız kuruluğunu azaltmak için önlemler alabilirsiniz. Bol su içmek, tütün ürünleri, kahve ve alkolü azaltmak ağız kuruluğunu giderebilir. Ayrıca daha fazla tükürük üretmek için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz.
 • Çok şekerli, soğanlı ya da sarımsaklı yiyecekleri kokudan rahatsız olduğunuz zamanlarda tüketmemeyi tercih edebilirsiniz.
 • Yılda 1-2 kez diş hekimine görünmek gerekir. Bu kontroller diş plaklarının temizlenmesi, varsa çürük veya diğer sorunların tedavisini sağlar.

Hangi Gıdalar Ağız Kokusu Yapar?

Kokusu ağır olan bazı gıdalar ağız kokusu yapabilir. Bunlardan en bilineni soğandır. Ağız kokusundan rahatsız olduğunuz zamanlarda bu yiyecekleri tüketmemeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca bazı yiyeceklerin bıraktığı koku diş fırçaladığınızda da geçmeyebilir. Aşağıda ağız kokusu yapan gıdaları bulabilirsiniz:

 • Soğan ve sarımsak: Vücudunuz bu yiyecekleri sindirdikten sonra kan dolaşımına karışırlar ve böyle ciğerlerinize taşınırlar. Soğan ve sarımsak yedikten sonra nefesinizin kokmasının nedeni budur.
 • Bazı baharatlar: Güçlü kokuya sahip baharatlar (çemen gibi) hem ağız hem nefes kokusuna neden olabilir.
 • Reflüyü artıran yiyecekler: Reflünüz varsa bunu tetikleyen besinler ağız kokusunu artırabilir.
 • Kahve ve alkol: Kahve ve alkol ağız kuruluğunu artırarak kokuya neden olabilir. Ağzınız kuru olduğunda gereğinden fazla bakteri üremesine neden olan bir ortam oluşur.

Ağız Kokusunu Gidermek için Nasıl Beslenmek Gerekir?

Ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız öncelikle ağzınızı düzenli olarak temizlemek, çürük ve enfeksiyon varsa tedavi olmak ve geçmiyorsa tıbbi destek almak önerilir. Genellikle iyi seviyede ağız hijyeni kötü kokuları gidermede yeterli olur. Koku sorununu azaltmak için bazı beslenme önlemleri de alabilirsiniz:

 • Soğan, sarımsak gibi yiyecekleri kokudan rahatsız olacağınız zamanlarda yememeye çalışabilirsiniz. Yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalasanız bile nefesiniz kokmaya devam edecektir.
 • Bol bol su içmek ağız kuruluğunu gidermeye yardımcı olur ve kokunun oluşmaması için faydalıdır.
 • Ağır kokuya sahip baharatları, kokudan rahatsız olmayacağınız zamanlarda tüketebilirsiniz. Örneğin çemen ağır ve uzun süre kalıcı bir kokuya sahiptir.
 • Sucuk, pastırma gibi ağır baharatlı ve koku bırakan yiyecekleri başka bir zamana erteleyebilirsiniz.
 • Kafein, tütün ürünleri ve alkol ağız kuruluğuna yol açarak kokuyu artırabilir. Bunları azaltabilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın