Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları nelerdir, biliyor musunuz ? Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? Daha rahat uyumak için ıhlamur çayı nasıl tüketilmelidir?

Ihlamur genellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın ılık bölgelerinde yetişen Tiliaceae familyasına ait bir bitkidir. Ihlamur ağaçları yaklaşık 1000 yıla kadar yaşayabilirler. Açık sarı renkte çiçeklere sahip olan bu bitkinin 80 farklı türü bulunmaktadır. Bahar ayında ağacın çiçeklenmesinden sonra toplanıp, kurutularak bildiğimiz Ihlamur formunu alır.

Michigan Üniversitesi’nde yapılmış bir araştırmanın raporuna göre, ıhlamurdaki aktif bileşenler flavonoidler, glikozitler (suda çözünen basit bir şekerden oluşan bir bileşik) ve uçucu bir yağdır. Uçucu yağ olarak adlandırılan bu yağlar buharlaşabilir olduklarından dolayı bu ismi almışlardır. Yapılan deneylerde bu bileşenlerin kaygıyı azalttığı gözlemlenmiştir. Bazı klinik çalışmalarda, mide rahatsızlığını hafifletebileceği, spazmı önleyici ıhlamurun faydaları sağlayabileceği ve gaz ağrılarına iyi geldiği bulunmuştur.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun faydaları kişiden kişiye değişse de enfeksiyonla mücadele ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde çok belirgin bir rol oynamaktadır.

Ihlamur Neye İyi Gelir?

Ihlamurun kış aylarında hepimizin derdine deva olduğu bilinen bir gerçek ama bunun yanında birçok başka faydası da bulunuyor:

 • Sakinleşmenize yardımcı olur: Tüm bitki çayları başlı başına rahatlatıcı bir etkiye sahip olsa da ıhlamur çayının sakinleştirici etkisi sayesinde hem günün yorgunluğunu atabilir hem de zihinsel huzurunuzu sağlayabilirsiniz. Kaygı giderici etkisi sayesinde uyku problemini de çözer.
 • Araştırmacılar ıhlamurun içindeki özün insan sinir sistemindeki uyarılabilirliği engelleyen bir beyin kimyasalı aktivitesi ile aynı şekilde çalıştığını ortaya koymuştur. Gevşemeye yardımcı olmasının yanı sıra heyecan giderici özelliği de bulunmaktadır.
 • İltihapların düzelmesinde yardımcı olur: Kronik iltihaplar başta kanser olmak üzere tip 2 diyabetinde vücutta gelişimine sebep olabilir. Ihlamur içeriğinde bulunan antioksidanlar oluşan iltihaplarla savaşmak için çok iyi bir yoldur. Vücudumuzda bulunan zararlı maddelerin ve iltihapların yok edilmesinde doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.
 • Hafif Derecedeki Ağrıları azaltır: Yaşam tarzlarımızdan kaynaklı olarak herkesin belli bölgelerinde ağrılar oluşmaktadır. Hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenme sonucunda vücuttaki bu ağrılar artar. Hafif derecedeki yani günlük sıkıntılardan oluşan ağrıların giderilmesi için ıhlamurdan yararlanılabilir. Ihlamur tüketiminden sonra antioksidan etkisi ile bu ağrılarda hafiflemeye sebep olur.
 • İyi bir idrar söktürücüdür: Ihlamur ağacının iç kabuğu idrar söktürücü ve terletici etkiye sahiptir. Vücutta biriken fazla sıvının dışarı atılması için kullanılabilir. Özellikle soğuk algınlıklarında çok kullanılan ıhlamur, öksürüğü yumuşatmak ve ter atmak için iyi bir çözümdür.

Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir?

Ihlamur çiçeğinden yapılan bu çay daha çok kış aylarında kullanılmaya uygun bir çay gibi düşünülse de aslında her dönem iyi gelebilecek özelliklere sahiptir. Özellikle hasta olduğumuzda ya da hasta olmaya yakın dönemlerimiz de bol bol ıhlamur çayı içmeye başlarız çünkü asırlardır bilinen olumlu yan etkileri bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklarda antioksidan etkisi ile iyileştirici bir etki sunduğundan bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına ıhlamur içerek doğru bir adım atmış oluruz.

Hazırlanmış sıcacık bir ıhlamur çayının bize olan faydaları şöyledir:

 • Kan basıncı seviyesini kontrol altında tutar. Böylece hipertansiyon tedavisi gören kişiler için tüketilmesi çok uygundur.
 • Kaslarda oluşan kronik ağrıların baskılanmasında ve eklem ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır.
 • Midede oluşan spazmlarını ortadan kaldırır. Bağırsaklarda oluşan asidik etkilerden kurtulmanızı sağlar.
 • Hepimizin bildiği şekilde muhteşem bir kış doktorudur. Grip, soğuk algınlığı, öksürük ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavisinde ıhlamur çayı içilir. Ayrıca astım ve bronşit gibi enfeksiyonel hastalıklarda rahatlama sağlar. Balgam atıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Günün stresini giderip iyi bir uyku uyumak için ıhlamur muhteşem bir çözümdür. Ihlamur çayını her akşam tüketebilirseniz bir zaman sonra daha rahat uykuya daldığınızı ve daha verimli uyuduğunuzu fark edebilirsiniz.

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Ihlamur çay poşetleri veya yapraklarını online olarak ya da aktarlardan satın alabilirsiniz. Ihlamur çayını taze ıhlamur çiçekleri, kabuğu veya yaprakları ile de yapabilirsiniz.

Evde ıhlamur çayı yapmak için kolay bir tarif:

Malzemeler:

 • 1 veya 2 çay kaşığı taze ıhlamur çiçeği veya 1 çay kaşığı kuru ıhlamur çiçeği
 • 1 su bardağı su
 • Bal (tat vermek için)

Yapılışı:

 • Suyu bir cezvede kaynatın. Ardından taze veya kurutulmuş ıhlamur çiçeklerinizi ekleyin.
 • Bir dakika kaynatmaya devam edin ve ocaktan alın. En az 10 dakika demleyin.
 • Bu karışımı süzün ve tatlandırmak isterseniz bal ekleyin.
 • Ihlamur çayınızı öğün fark etmeksizin istediğiniz saatlerde tüketebilirsiniz.
 • Ihlamurun Zararları Nelerdir?

  • Çoğu bitkisel ilaç gibi, ıhlamur çayı potansiyel yan etkiler taşıyabilir. Genellikle güvenli olmasına rağmen, hipotansif etkileri nedeniyle düşük tansiyonu olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.
  • Ihlamur çayı idrar söktürücü etkilere sahip olabilir. Bu durumdan muzdarip olan insanlara fayda sağlayabilir. Dezavantajı, idrar söktürücü ilaçlarla etkileşime girebilmesi ve fazla sıvı kaybına neden olabilmesidir.
  • Ihlamur çayı hamilelik sırasında doktora danışılmadan içilmemesi gereken bir çaydır. Ağrılı adet görme, düşük veya erken doğum riskini artırabilir. Benzer şekilde emziren anneler için, bebeğin ihtiyaç duymayacağı bazı güçlü kimyasalları almasına neden olacaktır.
  • Ihlamur uyuşukluğa neden olabilir. Bu yüzden tüketildikten sonra araba veya ağır makine kullanmaktan kaçınılmalıdır. Potansiyel olarak tehlikeli etkileşimlerden kaçınmak için, sedatif ilaçlar, otlar veya kan basıncını düşürebilecek veya kan basıncını artıran ilaçlar ile birlikte tüketilmemelidir.
  • Her şeyde olduğu gibi, ıhlamur tüketmenin alerjik reaksiyon riski vardır. Hamileyseniz veya emziriyorsanız veya kalp hastalığı teşhisi konmuşsa ıhlamur çayı içmekten de kaçınmalısınız. Aynı şekilde, herhangi bir ilaç alıyorsanız, ıhlamur bazı ilaçları etkileyebileceğinden, çayı veya yapraklarını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

  Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın