Mide Botoksu ile Zayıflama

Diyet motivasyonunu sağlayan en etkili uygulamalardan biri Mide Botoksu. Mide Botoksu ile Zayıflama mümkün mü? Sizin için derledim.

Zayıflama günümüzde bir çok kişinin derdi haline gelmiş olup, gün geçtikçe de kilo şikayetleri daha çok artmaktadır.

Sadece diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen kişiler ise ameliyatsız tedavi yöntemleri denemek istemektedirler. Bu kişilerin hem diyete motivasyonunu sağlamak hemde besinlerin midede daha uzun süre kalmasını sağlayacak bir uygulama olan mide botoksu ile zayıflama hakkında tüm detayları ile beraber inceleyelim.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu, Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen botulinum toxin’in kişinin midesine enjekte edilerek endoskopi ünitesinde gerçekleştirilen bir kilo verdirme yöntemidir. Mide botoksu yöntemi aynı mide balonu gibi sedasyon yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Mide Botoksu yöntemi ile midenin sıkılaştırılması sağlanarak, kişinin daha küçük mide hacmi ile daha az beslenerek kilo vermesi beklenir. Mide Botoksu yönteminin tercih edilmesinin sebebi kilo vermeye yardımcı ameliyatsız kolay tedavi yöntemlerinden biri olmasıdır.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

  • Mide botoksu endoskopik yollar ile gerçekleştirilen bir işlemdir.
  • Hasta endoskopi odasında uyutulduktan sonra endoskopik kamera yöntemi ile yemek borusundan mideye kadar izlenerek inilmektedir.
  • Ardından mide botoksu işlemi sırasında midenin gerekli bölgelerine bu botoks maddesi enjekte edilmektedir.
  • Hafif bir sedasyon altında yapılan mide botoksu ağrısız bir işlemdir.
  • Bu işlem sayesinde besinlerin midede daha uzun kalması amaçlanmaktadır.
  • Mide botoksu işleminden sonra kişiler hastanede iki saatte yakın dinlendirilmektedir.
  • Hafif sedasyon altında yapılan işlem sonrası kişi kendisini iyi hissettikten sonra taburcu olarak normal hayatına geri dönebilmektedir.

Mide Botoksunu Hangi Doktor Yapar?

Mide botoks işlemi bu konuda deneyimli genel cerrahi yada gastroenteroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Ancak bu işlem sırasında anestezinin uygulanabilmesi amacıyla anestezi doktorununda bulunması gerekmektedir.

Mide Botoksu Kimlere Yapılır?

Kilo fazlası olanlar ve diyet programlarına uymakta zorluk çeken kişiler mide botoks işlemini yaptırabilirler. Beden Kitle İndeksi (BMI) 25 ve üzerinde olan kişiler bu işlemi yaptırabilir. Ortalama olarak maksimum 10-15 kiloya kadar fazlası olan kişilere önerilmektedir.

Mide Botoksu İle Kaç Kilo Verilir ?

Mide botoksu işleminden sonra kişiler kilo miktarlarına bağlı olarak ortalama 10-15 kilo arasında kilo verebilmektedir. Mide botoksu sonrasında beslenme ve diyet uzmanı tarafından sizin için hazırlanan sağlıklı beslenme programı ve egzersiz programı eksiksiz bir şekilde uygulandığında kısa sürede çok daha hızlı sonuçlar alınabilmektedir.

Mide botoksu kişinin sağlıklı beslenme programının yanında hem motive edici hemde mide hacminin küçülmesi nedeniyle daha az ve sık besleneceği bir modele geçiren ameliyatsız tedavi yöntemidir. Mide botoksu ile zayıflama mümkündür ve etkisini kişi 3.gün itibari ile direkt olarak hissedebilir.

Mide Botoksu Ne Kadar Süre Etkili?

Mide botoksu işleminin ardından 3 gün içerisinde iştahta azalma ve uzun süreli tokluk hissi oluşmaya başlamaktadır. Bu hızlı etki sayesinde mide botoksu ile beraber diyet uygulayacak kişilerin motivasyon seviyesini üst düzeyde tutmaktadır. Mide botoksu tedavisinin etkisi ise 6 aya kadar hissedilebilmektedir. Mide botoksu ile zayıflama işlemine karar vermiş olan kişiler mide botoksu ile beraber mutlaka sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite düzeyini artırıcı etkinliklerde bulunması gerekmektedir.

Mide Botoksunun Vücuda Etkisi

Mide botoksu gıdaların midede daha uzun süre kalmasını sağlayarak kişinin tokluk süresini uzatır. Midenin daha geç boşalmasını hedef alan bu işlem sayesinde kişilerin gün içerisinde gereksiz kalori alımından kaçınmasına yardımcı olacaktır. Uzun süreli tokluk hissi kişinin sık atıştırma ihtiyacı duymasını engelleyecektir. Aynı zamanda mide botoksu yaptıran kişilerin süreçleri kendilerine özel hazırlanmış özel diyet programları ile desteklendiğinde hızlı ve sağlıklı bir şekilde ideal forma kavuşulacaktır.

Mide botoks işleminin kişiler üzerinde fizyolojik etkilerinin yanı sıra psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Kilo verme sürecinde yeni bir başlangıç yapmak isteyen kişiler bu işlemi yaptırdıktan sonra daha hızlı sonuç alabilmek adına diyet ve spor programına daha çok dikkat etme zorunluluğu hissedecektir. Fiziksel etkisinin yanında psikolojik olarak da kişiyi kilo vermeye hazırlayan bu süreç sonrasında kişi ideal formuna kolaylıkla kavuşacaktır.

Mide Botoksu Sonrası Beslenme

Mide botoksu yaptıran kişiler işlemden hemen sonra belli bir süre birşey yiyip içmemeye çalışmalıdır. Mide botoksu yapıldıktan 2 saat sonra hastalar taburcu edilmekte, doktorunun vermiş olduğu ilaçları kullanmaya başlamaktadır.

Bu süreden sonra midenin rahatsız olmaması adına ilk 5 gün sıvı beslenme yapılmasını önermekteyiz. 5. günden sonra 5 gün püre kıvamında beslenme önerilmekte olup, 10.gün itibari ile mide botoksu yaptıranlar normal beslenme düzenine geçebilmektedirler.

Mide Botoksu Fiyatı Nedir?

Mide Botoks fiyatları işlemin yapılacağı hastane ve işlemi yapacak olan uzmanın deneyim durumuna ve sonrasındaki takip sürecine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Mide botoksu tedavisini uygulayacak kişiler için önerimiz hekim ve hastane seçerken sadece fiyat odaklı davranmaması olacaktır. Mutlaka hekimini, daha önceden mide botoksu yaptıranların yorumlarını incelemesi ve tavsiye üzerine doktor seçimine dikkat etmelidir.

Mide Botoksu ile Beraber Diyet Yapılmalı Mıdır?

Mide Botoksu bir çeşit alternatif zayıflama yöntemidir. Son zamanların en çok tercih edilen zayıflama yöntemlerinden biri olan Mide Botoksu ile Zayıflama aşırı kilolu olmayan 15-20 kilo fazlalığı olan bireyler için uygun bir yöntemdir. Bir-çok insan zayıflamak için farklı yöntemler, diyetler, ameliyatlar geçirir fakat sonuç alamaz bu birey için hem manevi hem maddi zarardır. Mide Botoksu çok basit bir işlemdir operasyon 20 dakika kadar sürer. Hastalarımız uyandığında yaklaşık 15 – 20 dakika içerisinde taburcu edilir.

Mide Botoksu ile Zayıflama ABD, Norveç gibi ülkelerden ülkemize gelmiştir .Bu operasyon sonucunda midenizdeki kaslar uyuşturuluyor ve hasta da iştah kaybı meydana geliyor.Tamamen ağızdan girilerek yapılan bir yöntemdir. Hasta da dikiş, kesik herhangi bir hasar asla bırakmaz. Operasyon maksimum 6 ay etkilidir. Ancak bu ameliyat sonucunda hastalarımız motive oldukları için operasyonun etkisi geçse de zayıflamaya devam eder. Hiçbir yan etkisi olmayan güvenli bir uygulamadır. Operasyonun yapılabilmesi için tek şart vücut kitle indeksinizin 40’ın üzerinde olmasıdır. Uygulama sonrasında sanki hiçbir operasyon geçirmemiş gibi günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. İşlem sonrasında mide besinleri daha uzun süreli muhafaza edebiliyor. Normal bir midenin sindirim süresi 4 5 saat iken operasyon sonrasında 12 saate kadar uzayabiliyor. Yalnız operasyondan sonra hem uzman bir diyetisyenden hem de bir psikologdan yardım almanızı öneririz düzenli bir diyet ile işlemin sonucunu daha hızlı görebilirsiniz Bir psikolog yardımıyla da kendinizi daha istikrarlı ve motive olmuş hissedebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın