Kusarak Zayıflama

Kesinlikle kusarak zayıflama bir kilo verme yöntemi olmamakla beraber, psikiyatrinin ilgi alanına giren psikolojik bir rahatsızlıktır.

Bir zayıflama yöntemi olmamasına rağmen son zamanlarda sıklıkla ve üzülerek karşılaştığımız daha çok gençler arasında yaygın olan bir yöntemdir. Sınırsızca her şeyi yedikten sonra midede sindirilmeden kendi yöntemleriyle (kusmayla) yenilen gıdaların geri çıkarılmasıdır.

Tıp dilinde kusarak zayıflama bulimia nevroza olarak adlandırılır ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Yeme ataklarının kontrol edilemediği zamanlarda alınan kalorilerden üzüntü duyularak kusmaya yönelten ve bu şekilde baş gösteren bu hastalık daha sonraları alışkanlık haline gelir. Kişi her yemekten sonra gereksiz kalori aldığı düşüncesine kapılıp yediği gıdaları kusmaya çalışır. Psikolojik olarak yenilen gıdaların verdiği pişmanlık duygusuyla kusma isteği ortaya çıkar. Aslında bu kişinin yediklerine karşı verdiği cezadır.

Kusma alışkanlığı kazanıldığında ise kişi istediği her şeyi tek öğünde yer ve sonrasında kusarak veya laksatif kullanarak yediklerinden kurtulur. Besinlerin sindirilmediği takdirde yağ olarak depo edilemeyeceği düşüncesi ile bu durum gerçekleşir. Gençler arasında ve mankenlerde oldukça yaygın bir yöntemdir. Hasta çoğu zaman bu şekilde ideal kilosuna gelip kusmalarının önüne geçemediği için zayıflama durumunu kontrol edemez hale gelir ve aşırı zayıflık durumları ortaya çıkar. Kişi zaman içerisinde çok hızlı kilo vermeye başlar.

Yemekten Sonra Kusmak Bir Hastalık Mıdır ?

Her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da çağımızın görüntü çağı olduğu bilinmektedir. Estetik kaygılar her şeyin önüne geçmektedir ki bunların uç noktasında da yaşamın ta kendisi gelmektedir. Çevresel faktörlere, medyanın etkisine, çeşitli ideallere ve örnek alınan insanlara göre yeme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Yemekten sonra kusma da tam olarak bu yeme bozukluklarına bağlı olarak gelişen bir süreçtir.

Vücut kalorisin ağız yoluyla aldığı besinlerden sağlar. Vücudun tüm fonksiyonlarına etki eden vitamin ve mineraller de yine bu yol ile alınır. Kişinin aşırı kilolu olacağına dair korkusu, aşırı kilolu olması veya kilolarını veremeyeceğinden korkması durumunda kusarak zayıfla yolu seçilebilir. Bu esasen bir seçim gibi görünse de çoğu zaman kontrolsüz şekilde gelişen psikolojik bir süreçtir. Bu sebepten ötürü de hastalık olarak değerlendirilmektedir.

Kişi tükettiği besinlerden sonra aşırı şekilde kilo alacağını düşünmeye başlar ve bunu durdurmanın yolu olarak da kusmayı görür. Besinler bağırsağına ulaşıp sindirilmeye başlamadan önce kendini kusturur. Parmağını boğazına götürerek yaptığı bu faaliyet bir süre sonra gerçekliğine dönüşür. Her yemek yemesinden sonra hızla tuvalete giderek kendini kusturur ve kalori alımını keser. Bu çok tehlikeli bir süreçtir. Kontrol altına alınıp ortadan kaldırılmazsa kişinin hayatına dahi mâl olabilir.

Genelde genç kadınlarda ve erkeklerde görülmektedir. Zayıf insanlara olan özenti ve zayıflıkla güzelliğin bağdaştırılmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Tek çözümü psikolojik tedavidir.

Kusarak Zayıflamanın Zararları Nelerdir?

 • Bulimia nervosa, aneroksiya ve ölüme yol açabilir.
 • Kusmalar sonrasında mide besinleri artık kabul etmez ve sindiremez hale gelir. Uzun vadede mide-barsak problemlerine yol açar.
 • Kusmalar sırasında midenin kasılıp gevşemesi ile mide büyümesi veya daralması meydana gelir.
 • Besinler sindirilemediği için gerekli vitamin ve mineraller vücuda alınamaz , bağışıklık sistemi düşer. Kişi hastalıklara daha çabuk yakalanır ve iyileşme süreci uzar.
 • Halsizlik, baş dönmesi, uykusuzluğa neden olur.
 • Zamanla zayıflama kişide takıntı haline gelebileceği için çok zayıf olsa dahi kendini çok kilolu hisseder. Kişide psikolojik problemlere neden olur.
 • Kemik ve kas erimesine neden olur vücut zamanla küçülür. Kişi sağlıksız bir görüntüye kavuşur.

Psikolojik bir hastalık olan bu durum denenmemelidir. Sonrasında kontrol altına alınamayan ve tedavisi çok zor olan bir durum haline gelmesi kaçınılmazdır. Kilo sorunu, yeme atakları ve duygusal açlık sorunları için bir psikiyatri servisinden yardım alınmalı ve daha sonra bir diyetisyen ile görüşülmelidir.

Kusmayı Engelleyici Öneriler Nelerdir?

Kusarak zayıflamayı amaçlayan insanların çeşitli öneriler ile kusmayı kesmeleri gibi bir durum söz konusu değildir. Bu şekilde zayıflamaya çalışan insanlar ciddi bir psikolojik hastalığın pençesindedir. Ciddi bir psikolojik tedavi sürecine ek olarak çevresi tarafından da desteklenmek suretiyle bu hastalığı atlatabilirler. Bazı insanlarda ise kusma ile zayıflama trend olarak gelişebilmektedir. Kişi belirli bir kiloya gelene kadar ya psikolojik bazı sebeplerden ya da kendi isteği ile kusmaktadır. Böyle durumlarda kusmayı engelleyici bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

Eğer psikolojik bir sorundan ya da çevresel bir faktörden ötürü kusma gerçekleşiyorsa:

 • Stres oluşturan her türlü unsurdan uzak durulmalıdır.
 • Bol oksijenli ortamlarda vakti geçirilmesinde fayda vardır.
 • Arkadaş ortamında bulunmak, sosyalleşmek kusmayı engelleyebilir.
 • Tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Mide mukozasını etkisi altına alarak tahrip eden ağır yiyecekler uzak durulmalıdır.
 • Organik besinlerin tüketimi yapılmalıdır. Hazır, koruyucu ve tatlandırıcı içeren her türlü besinden kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Uyku düzene sokulmalıdır.
 • Öğünler düzene sokulmalıdır.
 • Spor yapılarak metabolizma düzenlenmelidir.
 • Bazı hastalıklara karşı muayene olunmalıdır.
 • Gerektiği durumlarda ise takviyelerle vücut desteklenmelidir.

Bazen de kişi kendi isteği ile kusmaktadır. Genelde ergenlik dönemlerinde karşılaşılan bu durumlar ile ailelerin mücadele etmesi gerekir. Aileler müdahale ederken şu hususlara dikkat etmelidirler:

 • Kusmayı engellemek fiziki zorlama ile çözülemez.
 • Telkin ve psikolojik destek sağlanmalıdır.
 • Kusmanın altında yatan sebeplerin ortadan kaldırılması için diyet gibi profesyonel süreçler geliştirilmelidir.
 • Motive edici olunmalıdır.
 • Kusarak zayıflamaya çalışmanın zararları anlatılmalıdır.

Genel olarak kusmayı engelleyici öneriler bunlardır. Kişinin isteği dışında gerçekleşen kusmalar genelde sindirim sistemi hastalıklarına bağlı gelişmektedir. Nadiren de kansere bağlı olarak gelişen kusmalar ile karşılaşılabilir. Bu gibi hastalıklara karşı mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kusarak Zayıflamak Mümkün Müdür ?

Kilo vermek oldukça kolaydır ancak sağlıklı şekilde kilo vermek zordur. Her şekilde de kilo vermeyi mümkün kılan yöntemler bulunmaktadır. Kusarak kilo vermek yani kusarak zayıflamak ise tüm yöntemler arasında belki de en sağlıksız olanıdır. Esasen, kusarak zayıflama hastalık olarak değerlendirilmektedir ve ciddi bir psikolojik tedavi süreci gerektirmektedir. Yine de kusarak zayıflamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Vücudumuzun kalori alması için ağız yoluyla besinleri alması gerekir. Ağızda bir miktar parçalanan besinler yemek borusunu takip ederek mideye gelir. Mide duvarlarını dolduran besinler tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Oluşan his sinyaller ile beyne iletilir ve kişi besin alımını durdurur. Kusarak zayıflayanlar ise bu sürecin açığından faydalanmaktadır. Altında her ne kadar psikolojik sebepler yatsa da bu yöntemi kullanarak zayıflayanlar bulunmaktadır.

Bu şekilde zayıflama amacı güden kişilerin hayati riskleri bulunmaktadır. Başta sindirim sistemleri olmak üzere boşaltım sistemlerinde de ciddi sorunlar ikinci haftadan itibaren ortaya çıkmaktadır. Kişinin kilo verme süreci bir yerden sonra durdurulamaz bir hale gelerek kişiyi ölüme sürüklemektedir.

Kusarak Zayıflayanlar Psikolojik Destek Almalı Mıdır?

Bu yöntemi uygulayanlar kendini genelde gizlerler. Kustuklarının fark edilmesi durumunda müdahale edileceğini düşünürler. Yani yeme bozukluğuna ek olarak gizleme gibi bir süreç de gelişmektedir. Kusarak kilo vermeye çalışan insanların fark edildikleri anda tedaviye zorlanmaları gerekmektedir. Diğer hastalıklar gibi yıllarca süren bir süreç sonunda değil; üç – altı ay arasındaki yoğun uygulama sonucunda kişinin hayatına mâl olabilir.

Bulimia nervoza olarak adlandırılan bu hastalığın tek tedavisi zorla beslemek ve psikolojik destektir. Zorla besleme durumu ancak çok kısa süreler için çözümdür. Hastaya, hasta olduğunun kabul ettirilmesi ancak psikolojik tedavi ile mümkündür. Bu hastalığa sahip olanlar yemek yememek için direnmezler. Yemek yerler ancak bunu direkt olarak kusarlar. Kustuklarını gizleme ihtiyacı hissederler ve hasta olduklarını kesinlikle kabul etmezler.

Psikolojik açıdan eğitimsiz birinin uğraşabileceği seviyede bir hastalık değildir. Fark edildiği anda psikolojik yardım alınmalı ve kişi motive edilmelidir. Güzel olduğuna, sağlıklı göründüğüne dair telkinler oldukça faydalı olacaktır.

Yorumları Görüntüle

 • Kimden nasıl destek almalıyım bulunduğum şehirde Psikolog yok ve bu Blumia ile 6 yıldan beri mücadele ediyorum Hala başaramadım

  • Merhaba Esra Hanım,

   Hem psikolojik destek hemde sağlıklı beslenme adına diyetisyen desteği almanız gerekmektedir. İkisini beraber almalısınız. Bulunduğunuz şehirde psikolog bulunmuyorsa online destek almayı da deneyebilirsiniz.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın