Zayıflama

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında önemli detaylar bulunmaktadır. Kilo vermek kadar bu kiloyu sağlıklı vermek de önemli.

Günümüzde oluşturulan diyet listelerinin birçoğu içerdikleri besinler bakımından minimum değerlere sahip olmakla övünüyor. Sanıldığının aksine dolu dolu görünmesine rağmen oldukça düşük kalorilere sahip diyet listeleri sağlıklı değil.

Diyet listeleri oluştururken dikkat edilmesi gerekenlerin başında kişinin boy, kilo, yaş ve cinsiyet gibi özelliklerine önem verilmesi geliyor. Bu sabit değerler, diyet listelerinde yer alan toplam kalori miktarlarıyla birlikte, diyet listesinde bulunan besinlerin türlerini de değiştirebiliyor.

Sağlıklı Kilo Vermek Ne Demektir?

Sağlıklı şekilde kilo vermek komplike bir süreci ifade eder. Sadece tek bir yönteme odaklanarak sağlıklı şekilde kilo vermek mümkün değildir. Özellikle verilmesi gereken kilo artar, bu kiloların verilmesi gereken süre azalırsa diyet listelerinin ve diyet yaşam tarzının daha da sağlıksız olduğunu söylemek mümkün hale gelir. Yani sağlıklı şekilde kilo vermenin temel kurallarından bir tanesi verilecek kiloların oldukça uzun zaman aralıklarına yayılmış olması gerekliliğidir.

Öncelikle iyi bir diyet listesi oluşturmamız gerek. Bu konuda profesyonellerden yardım almak oldukça büyük aşamalar kaydetmenizi kolaylaştıracaktır. Diyet listesine ek olarak spor egzersizlerini de içeren geniş bir programı günlük, haftalık ve aylık şekilde planlamalı; planlanan bu programa harfiyen uymalıyız. Yeme – içme, uyuma – uyanma gibi biyolojik saatimizi etkileyen faktörlere azami özen göstermeli; vücudun hangi saatte nasıl bir etkiye maruz kalacağını ona öğretmeliyiz. Genel bir hayat tarzı değişikliği sağlıklı şekilde kilo vermek için anahtar cümledir.

Tüm bu değişikliklerin omurgasını da basit bir matematik hesabı oluşturur. İhtiyacın olandan daha az kalori aldığında vücuttaki yağ yakılır. Bu basit kural sağlıklı ya da sağlıksız tüm kilo verme yöntemlerinin formülüdür. Bilindiği üzere gereğinden fazla alınan kalori yağa dönüştürülerek vücudun belli bölgelerinde saklanır. Bu saklama durumu ise dışarıdan bölgesel yağlanmalar olarak hissedilir. Amaç bu bölgelerdeki yağı vücudun yakmasını sağlamaktır. Bunun içinde çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse:

 • Bir diyetisyenden yardım alarak ihtiyacınız olan kalori miktarını hesaplayın. Kalori en temel fonksiyonlarımızın çalışması için gereken enerjiyi ifade eden bir terim olduğundan dolayı düzenli olarak alınması oldukça önemlidir. Bu fonksiyonları ise beyin ve motor fonksiyonlar olarak ikiye ayırabiliriz. En temelde nefes almamız dahi kalori yaktığı için kalori hesabı yaparken oldukça dikkatli olmalıyız. Kişiden kişiye göre değişebilse de bir insanın ortalama kalori ihtiyacının 1500 olduğunu söylemek mümkündür.
 • Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Az gıdayla çok tokluk hissi olarak formülü açıklanabilir. Uyandıktan hemen sonra kahvaltının yapılması gerekir. Kahvaltının gecikmesi daha fazla yeme isteğini arttıracağından dolayı kişinin arzu ettiğinden daha fazla kalori almasına sebep olabilir.
 • Metabolizmanın hızlı çalışması için ona meşgale vermeniz gerek. Gün içinde üç – dört saatten fazla aç kalmak metabolizmayı hemen yavaşlatacaktır. Ana öğünler arasına ufak ara öğünler ekleyerek metabolizmanın hızlı kalmasını sağlayın.
 • Çiğ sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Şeker ihtiyacınızı yapay gıdalardan değil de doğrudan meyvelerden sağlayın.
 • Yemeklerinizi pişirirken sağlıksız yöntemlerden kaçının. Yağ gibi ek malzemeler aşırı kalori alımına sebep olacağından ötürü oldukça sağlıksız ve diyet için negatif gıdalar sınıfına girer.
 • Öğünlerinizi çeşitlendirin. Kompleks karbonhidrat tüketimine özen gösterin. Bu noktada bir diyetisyenden yardım almak en sağlıklısı olacaktır.
 • Mutlaka günde bir – iki saat spor yapın. Sporu ister spor salonlarında ister parklarda yapın ama mutlaka yapın. İçeriğini bölgesel yağ toplanmalarınıza göre oluşturmanızda fayda var. Yani popo bölgesindeki yağ toplanması için omuz çalışmak faydalı olmayacaktır. Bunun için profesyonellerden yardım alabilirsiniz.
 • Ufak hedefler belirleyin ve elinizden geldiğince uyun. Hedeflerinizin içeriğini kilolar yerine egzersizler ve besinler oluştursun. Çeşitli sebeplerle egzersizlere ve diyetlere uysanız dahi kilo vermeniz yavaş olabilir. Bu yavaşlığı gömek motivasyonunuzu düşürebilir ama asla vazgeçmeyin.

Sağlıklı Kilo Vermenin Kuralları Nedir ?

Sağlık faktörü göz ardı edildiğinde kilo vermenin oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde planlanan tüm diyetler sağlıklı kilo verdirmeyi amaçlamaktadır ve bu yüzden oldukça zorludurlar. Sağlıksız şekilde kilo verdiren diyetlerin sonucu olarak ciddi sorunların ortaya çıkma ihtimali bulunur.

Organlarda fonksiyon kayıpları, bağışıklık sistemi sorunları, hastalıklar ve çeşitli sendromlar bu sorunlara örnek olarak verilebilir. Sağlıklı kilo vermek diyet listesine bağlı gibi görünse de esasen bağımsızdır. Vücudun doğal yapısı düşünülerek oluşturulmuş bazı kurallar bulunur. Bu kurallara azami özen gösterildiği ve uygun olunmamasına rağmen ekstrem diyetler uygulanmadığı sürece sağlıklı şekilde kilo verilebilir.

Diyetler uygulanırken uzun sürede belirli bir miktar kilo verdirmesi amaçlanmalıdır. Kısa sürede yüksek miktarda kilo verdiren diyetler genel olarak sağlıksızdır. Bu tür diyetlerin uygulanabilmesi için sağlık yönünden herhangi bir sıkıntı olmaması ya da özel bir durum olması gerekmektedir. Bir diyetin sağlıklı olup olmadığının değerlendirilmesinde bu ölçüt rahatlıkla kullanılabilir. Sağlıklı bir diyetin ayda verdireceği kilo miktarı maksimum üç – dört olmalıdır. Bu değerin aşılması ciddi bazı riskleri beraberinde getirebilir. Sağlıklı kilo vermenin kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İnsanların kalori ihtiyacını karşılamak günden güne zorlaşmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için rafine şeker, koruyucu ve tatlandırıcı içeren besinler üretilmektedir. Bu tür besinlerin tüketimi uzun vadede vücuda ciddi zararlar vermektedir. Sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlerin organik gıdaları tüketmesi zorunluluktur. Bu organik olma durumu etiket değil, gerçek olmalıdır. Örneğin köy yumurtasının kaynağına kadar takip edilebiliyor olması gerekmektedir.
 • Tükettiğiniz besinlerin bağırsaklar tarafından parçalanma hızına dikkat edin. Özellikle karbonhidratların tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken hususların başında bu gelmektedir. Diyet dönemlerinde tüketilen karbonhidratlar da dahil olmak üzere hepsinin bağırsaklar tarafından yavaş parçalanması tercih sebebidir. Bu şekilde kan şekeri kolayca kontrol altına alınabilir.
 • Diyet demek vücuttaki fazla suyun ve yağların atılması demektir. Fazla suyun atılması oldukça kolay olsa da yağların atılması kolay değildir. Diyet dönemlerinde fazla yağ tüketimi tavsiye edilmez. Yağ tüketiminin zorunlu olduğu durumlarda da doğal yağların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Zeytinyağı, tereyağı ve kuyruk yağı bu sağlıklı yağlara verilebilecek örneklerdir.
 • Diyet dönemlerinde tüketilen besinler kadar bu besinlerin ne zaman tüketildiği de önemlidir. Diyetlerin temel mantığı öğün sayısını artırarak toplam kaloriyi bu öğünler arasında dağıtmaktır. Üç ana öğünün arasına sıkıştırılan iki ara öğün ile diyetler planlanır ve tüm öğünlerin mutlaka yapılması gerekmektedir. Başta kahvaltı olmak üzere hiçbir öğün kesinlikle atlanmamalıdır. Bu sayede kan şekerinin kontrol altında tutulması sağlanır. Ayrıca ilk yemek saati ile son yemek saatine de dikkat edilmelidir. Akşam yediden ya da sekizden sonra besin tüketilmesi yasaktır. Gündüz ise en geç dokuzda kahvaltı yapılmalıdır. Ana öğünlerin arasının beş – altı saat arasında tutulması faydalı olacaktır.
 • İyi bir diyet sadece beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi üzerine oluşturulmaz. İyi bir diyet hayat tarzı değişikliklerini de içerir ki bu değişikliklerin başında da spor egzersizleri gelir. Diyet yapanların sağlıklı şekilde kilo vermek için uyması gereken kuralların başında spor yapılması gelmektedir. Genelde günlük yarım saat ile bir saat arasında değişen sürelerde orta tempolu sporlar yapmak sağlıklı kilo verilmesini sağlayacaktır.
 • Sağlıklı şekilde kilo vermek için diyete ve spor egzersizlerine sağlıklı bir uyku düzeni de eklenmelidir. Vücudun dengesini sağladığı, hücrelerini tamir ettiği ve yağlarını yaktığı dönem uyku dönemidir. Zihinsel fonksiyonların düzene girebilmesi için de iyi bir uyku şarttır. Başta diyet dönemleri olmak üzere hayatın tamamında gece vakitlerinde en az yedi saat deliksiz şekilde uyumak oldukça önemlidir.
 • Kilo vermek demek aç kalmak demek değildir. Kilo verirken aç kalmamaya özen gösterin ancak aldığınız kalorileri de sürekli olarak kontrol altında tutun. İdeal olan almanız gereken toplam kalorinin yaklaşık yüzde yirmi eksiğini almaktır. Bu yüzdenin ne altına inin ne de üstüne çıkın. Dengede kalın, vücut dengeyi sever.
 • Bol oksijenli alanlarda vakit geçirin. Günlük en az iki litre olacak şekilde su tüketimi yapın. Asitli, kafeinli ve şekerli her türlü içecekten uzak durun. İçtiğiniz suyun pH değerinin yüksek olmasına dikkat edin.
 • Yemeklerinizi olabildiğince sade tutun. Makarna yiyorsanız yalnızca makarna yiyin. Onlarca sos ekleyerek kalori kontrolünü kaybetmeyin.
 • Bol bol lifli gıda tüketin. Yeşillik tüketimine ve sebze tüketimine ağırlık verin. Bu demek değildir ki yalnızca sebze tüketin. Hayvansal proteinleri almak için mutlaka hayvansal ürünleri de dengeli biçimde tüketin.
 • Yemekten sonra bastıran uykulara yenik düşmeyin. Ayaklanın, hareket edin, açık havaya çıkın.

Sağlıklı Örnek Diyet Listesi

Diyet listelerinin oluşturulması aslında tüm süreç içerisinde en komplike işlemlerden bir tanesidir. Vücudun eksiklik ve fazlalıklarına göre tüketilmei gereken besinler de farklılık gösterdiğinden dolayı ideal diyet listesinin hazırlanmasında mutlaka uzman bir diyetisyene başvurulması gerekir. Ancak ortalama bireyler için ortalama bazı diyet listeleri paylaşmakta da herhangi bir sorun yoktur.

Sağlıklı Kilo Verme Diyeti 1.Gün

 • Kahvaltı: Bir adet haşlanmış yumurta, bir kepekli ekmek, bir dilim yarım yağlı peynir, şekersiz içecek. Ara öğün için de bir adet orta boy elma.
 • Öğle: Bir porsiyon mevsim sebzeleriyle hazırlanmış salata, bir dilim kepekli ekmek, bir dilim süzme peynir. Ara öğün için bir avuç kuru üzüm.
 • Akşam: Bir porsiyon haşlanmış tavuk göğsü, yarım porsiyon pirinç pilavı, bir porsiyon haşlanmış sebze.

Sağlıklı Kilo Verme Diyeti 2.Gün

 • Kahvaltı: Bir porsiyon mısır gevreği, bir bardak az yağlı süt, meyve. Ara öğün için orta boy elma ya da portakal.
 • Öğle: Hindi veya tavuk eti ile yeşillikler içeren sandviç ile bir adet armut. Ara öğün olarak bir porsiyon yoğurt ve meyve tüketilebilir.
 • Akşam: 100 Gram bonfile ızgara, bir porsiyon haşlanmış fasulye, yarım kırmızı biber, yarım yeşil biber, yarım soğan.

Sağlıklı Kilo Verme Diyeti 3.Gün

 • Kahvaltı: Orta boy meyve, bir bardak az yağlı süt, az yağlı süzme peynir. Ara öğün olarak meyve veya az yağlı peynir tüketilebilir.
 • Öğle: Bir porsiyon sebze çorbası, bir dilim kepekli ekmek, bir adet orta boy meyve. Ara öğün olarak bir avuç kuru üzüm tüketilebilir.
 • Akşam: Orta boy ızgara balık, bir adet orta boy haşlanmış patates, bir porsiyon haşlanmış sebze.

Sağlıklı Kilo Verme Diyeti 4.Gün

 • Kahvaltı: Bir bardak süt, bir adet haşlanmış yumurta, iki adet kepekli ekmek. Ara öğün için bir avuç kuruyemiş tüketilebilir.
 • Öğle: Ton balıklı sandviç, doyuracak kadar çiğ sebze. Ara öğün olarak haşlanmış mısır tüketilebilir.
 • Akşam: 100 Gram ızgara bonfile, yarım soğan, haşlanmış karnabahar, yeşilliklerle yapılmış salata.

Sağlıklı Kilo Verme Diyeti 5.Gün

 • Kahvaltı: Yarım kâse yulaf, bir bardak yağsız süt, kuru üzüm veya orta boy elma. Ara öğün olarak orta boy bir meyve tüketilebilir.
 • Öğle: Çoban salata, bir adet haşlanmış yumurta, 100 gram ızgara tavuk. Ara öğün olarak orta boy meyve tüketilebilir.
 • Akşam: Izgara bonfile, brokoli haşlaması, bir dilim az yağlı peynir.

Sağlıklı Kilo Verme Diyeti 6.Gün

 • Kahvaltı: Bir porsiyon omlet, bir dilim kepekli ekmek. Ara öğün olarak kuru üzüm tüketilebilir.
 • Öğle: 100 Gram haşlanmış tavuk, iki dilim kepekli ekmek, yeşillik. Ara öğün olarak orta boy meyve tüketilebilir.
 • Akşam: Bir porsiyon soslu tavuk.

Sağlıklı Kilo Verme Diyeti 7.Gün

 • Kahvaltı: Yarım portakal, iki adet kepekli ekmek ile hazırlanmış beyaz peynirli tost, bir bardak az yağlı süt. Ara öğün olarak orta boy meyve tüketilebilir.
 • Öğle: Bir dilim sebzeli pizza, bir porsiyon yeşillik salatası. Ara öğün olarak orta boy meyve tüketilebilir.
 • Akşam: Bir tabak makarna.

Sık Sorulan Sorular

Vücut Kilo Vermeye Ne Zaman Başlar?

Vücut kompozisyonuna yönelik iki yönlü yaklaşımı düşünün ve yağ kaybı ve kas kazanımına odaklanın. Sağlıklı bir kalori aralığında veya sağlıklı bir açıkta sağlıklı bir diyet seçin ve yağsız kasları artırmak için kuvvet antrenmanı kullanın. Düşük kalorili ve az yağlı yiyecekler yemek ideal görünebilir, ancak makro besinlere odaklanmayı unutmayın.

1 Ayda Kaç Kilo Vermek Sağlıklı?

Bir ayda güvenle kaybedebileceğiniz kilo miktarı size özeldir. Kilo verme söz konusu olduğunda çoğu şey gibi, buradaki cevap da bağlamsaldır ve kişiye bağlıdır. Ancak, çoğu zaman bir diyet değişikliği yaparken, ilk birkaç hafta daha hızlı bir şekilde kilo verirsiniz ve 3 ila 7 kilo arasında bir kilo kaybı yaşayabilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

 • Merhaba. Kızım 14.5 yaşında ve hipoglasemisi var. Çok çabuk acıkıyor ve açlık durumunda kontrolünü kaybediyor, çok sinirli bambaşka biri oluyor. Yemek yediğinde normale dönüyor. Pandemi döneminde 83 kg oldu. Boyu 172 cm. Diyet yapmak istiyoruz. Pandemiden dolayı diyetisyene başvurmaktan çekiniyorum. Hipoglesimisi yani aç kalmaması dikkate alındığında nasıl bir yöntem uygulamalıyız? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhabalar Serap Hanım,

   Bu süreçte online diyet hizmeti almanızı öneririm. Size mailinizden yanıt verdim. Sağlıklı günler dilerim.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Benimle Zayıflayanları Görmek İçin

  Tıklayın