Zayıflama

Kolay Kilo Verme Yöntemleri

Diyetisyen eşliğinde ve kontrolünde verilmesi gereken kadar fazla kilolarınız yoksa eğer evinizde uygulayabileceğiniz kolay kilo verme yöntemleri bu yazımızda detaylıca paylaşılıyor.

Hangi kilo ve vücut tarzının diyetisyen yardımına ihtiyaç duyduğu ise ancak kilonun sebeplerinin incelenmesi sonucunda belli olur. Bilindiği üzere kilo alımının birçok sebebi mevcuttur. Bu sebepler hayat tarzı değişiklikleriyle kolayca aşılabilecek çevresel faktörler olabileceği gibi sadece hormon tedavileriyle ortadan kaldırılabilecek genetik faktörler de olabilir. Her ne sebeple olursa olsun ekstrem bir durum olmadığı sürece hayat tarzı değişikliği ve gerekli medikal takviyelerle verilemeyecek kilo yoktur.

Kolay Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Kilo verme sürecinin kolay ve kalıcı olması beslenme ile ilgili yapılan değişikliklerin hayat tarzı haline dönüştürülmesiyle mümkündür. Kişiler eski yemek alışkanlıklarına devam ederek kalıcı kilo vermenin mümkün olduğunu düşünse de ne yazık ki bu doğru değil.

 • Diyet listenizi, yapacağınız egzersizleri en ince ayrıntısına kadar düşünün ve bu süreçte size destek olması açısından bir diyet uzmanından profesyonel bir yardım alın.
 • Tüketilmesi gereken su kişiden kişiye değişmekle birlikte kilo başına otuzüç mililitre olduğunu söylemek gerekir. Bireyler kilo verme süreçlerinde günde ortalama 1.5-2 litre mutlaka su tüketmelidirler.
 • Bu süreçte protein içeriği yüksek yiyecekleri öğünlerinizde tercih etmelisiniz. Özellikle sabah kahvaltısında uzun süre tok tutucu özelliğinden dolayı haşlanmış yumurta tercih etmeye çalışmalısınız.
 • Eğer imkânınız var ise mutlaka yürüyün. Yürünemeyecek mesafelere ise bisikletle ulaşmaya çalışın. Örneğin ilk dört kat için asansör kullanmayın. Metroya, trene binerken; alışveriş merkezlerinde kat çıkarken asansörü kullanmayın. Bu sayede gün içerisindeki fiziksel aktivite düzeyinizi arttırmış olacaksınızdır.
 • Metabolizma hızını arttıran, yağ yakımına yardımcı ve sindirim sisteminin düzenlemesini sağlayan bitki çaylarından gün içerisinde üç fincana kadar tüketebilirsiniz. Çay sevmeyen kişiler için ise metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan kahve tüketimi de oldukça iyi bir alternatif olacaktır.
 • Şeker kullanımını sıfırlamaya çalışmalısınız. Şeker kullanımının sıfırlanmasının tek yolunun çaya şeker atmamak olduğunu düşünmeyin. Hazır olarak aldığınız ve tükettiğiniz birçok gıdada gizli şeker olduğunu unutmayın. Almadan ve tüketmeden önce mutlaka besinlerin etiket içeriğini okuyarak şeker değerlerini inceleyin. Almanız gereken şekeri meyvelerden almaya çalışın ve yapay yöntemlerden olabildiğince uzaklaşın.
 • Büyük tabaklar yerine küçük tabaklar tercih etmeye başlayın. Bu doygunluk hissinizin oluşmasını daha kolay sağlarken aynı zamanda göz doygunluğu içinde yeterli etkiyi oluşturacaktır.
 • Kan şekerinin anlık olarak fırlamasına sebep olan basit karbonhidratlardan olabildiğince uzak durun. Karbonhidrat ihtiyacınızı sindirilmesi daha zor olan kompleks karbonhidratlardan sağlayın. Tam tahıllı gıdalar, bakliyatlar gibi kompleks karbonhidrat içeriğine sahip besinlere günlük beslenmenizde yer vermeye çalışın.
 • Hayatınızdan tuzu çıkaramasanız da olabildiğince azaltın. Tuzun su tutma etkisi kilolu görünmenize sebep olacaktır. Bitki çayları ve yeterince su tüketimi ile fazla suyu vücudunuzdan atabilirsiniz.
 • Sindirim sisteminizi düzenlemek için elinizden geleni yapmaya çalışın. Öğünlerinizi düzenli tüketmeye özen gösterin. Bağırsak sağlığınız için probiyotik içeriği zengin olan besinleri tüketmeye çalışın.

Kolay Kilo Vermek İçin Spor Egzersizleri Nelerdir?

Düzenli egzersizler kilo verme sürecini olumlu yönde etkileyen en büyük yardımcılarımızdandır. Günlük hayatta malesef herkesin spora ayıracak vakti olmuyor.

Eğer kısa sürede çok kilo vermek gibi bir planınız yoksa evinizde yapacağınız egzersizler ile oldukça sağlıklı ve yavaş kilo verebilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta ise yaptığınız egzersizlerden etkili sonuçlar alabilmek için iyi bir diyet programıyla birlikte desteklenmesi şarttır.

Ayrıca uzun süreye yayılmış şekilde kilo vermek isteyenlerin hayat tarzlarında da değişikliklere gitmesi gerekir. Kısa sürede sağlıklı ve hızlı kilo vermek isteyenlerin ise profesyonel anlamda daha fazla spora zaman ayırması gerekmektedir. Spor egzersizleri yaparken yağ toplanan bölgelere yönelik hareketlere ağırlık verilmelidir. Bu sayede istenilen vücut formuna çok daha kısa sürede ulaşılabilir. Ayrıca vücudunuzun genel kondisyonuna katkıda bulunabilecek tempolu yürüyüşlerin de kilo verme sürecine olumlu katkısı olacaktır. Basit spor egzersizlerinin olmazsa olmazlarından biri de pilates ve pilates topudur. Göründüğünün aksine evde spor yapanlar için oldukça zorlayıcı hareketlerin yapılmasını sağlayan bu egzersiz yöntemi sayesinde hem kilolarınızdan hem de ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kolay Kilo Vermek İçin Diyet

Kilo almak kolaydır fakat alınan kilonun verilmesi oldukça zordur. Kilo verme konusu hakkında bütün yolları deneyen vatandaşlar daha kolay bir şekilde nasıl kilo vereceklerinin yolunu aramaktadır. Alınan fazla kilolar hem fiziksel görünüm hem de sağlık açısında bazı sorunlara neden olmaktadır. Daha kolay bir şekilde kilo vermek için bazı beslenme alışkanlıklarını düzeltmek gerekiyor.

Kilo vermek isteyen kişiler tarafından daha rahat bir şekilde nasıl kilo verebileceklerini ve yöntemlerini bilmek istiyorlar. Kolay kilo vermek için beslenme düzeninizde yapmanız gereken değişikler:

 • Un, şeker ve tuz üçlüsünü azaltmaktan başlamanız gerekecektir.
 • Bol su içmeyi ihmal etmeyiniz. Özellikle de yemeklerden önce su içiniz. Yemeklerden önce su içmek yağ yakımına yardımcı olur.
 • Kahvaltıda mutlaka yumurta bulundurunuz. Bol miktarda protein almak sizi sağlıklı tutacak ve gün boyu tok kalmanızı sağlar.
 • Kahve tüketimi kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yeşil çay tüketimi hem sağlığınıza hem de kilo vermenizi sağlayan besinler arasındadır.
 • Rafine karbonhidrat bulunan besinleri daha az tüketmeye özen gösterin.
 • Baharatlı yiyecekler tüketin özelliklede pul biber gibi baharatlar tüketmeye özen gösterin. Pul biberi metabolizmayı hızlandırmaya ve böylelikle de yağ yakmanızı sağlamaktadır.
 • Hem fiziksel görüntünüz için hem de zihinsel olarak rahatlamanız için aerobik egzersizler yapabilirsiniz.

Kolay Kilo Vermek İçin Ek Olarak Ne Yapmalıyız?

 • Intermittent Fasting yöntemini deneyin.
 • Glucomannan Takviyesi Alın: Araştırmalar sonucunda glucomannan tavsiyesinin kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Karnitin Takviyesi Kullanın: Vücutta bulunan yağ asitlerinden enerji üretmeyi sağlayan bir bileşendir. Bu şekilde metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur.
 • Şeker ilaveli gıdalardan uzak durun: Kilo vermek için özelliklede içeriğinde şeker bulunan besinleri tüketmemeye özen gösterin.

Kolay Kilo Verme Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

1 ayda 15 veya 20 kilo verebilirsiniz, ancak bu yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Güvenli ve sürdürülebilir kilo kaybı sizin için çok daha sağlıklı bir seçenektir. Kısıtlayıcı diyetler hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak kas ve su ağırlığını kaybediyor olabilirsiniz. Bu ideal değil ve sonuçta metabolizmanızı mahvedebilir. Bu yüzden kilo verirken ağırlık antrenmanı yapmanız çok önemlidir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Benimle Zayıflayanları Görmek İçin

  Tıklayın