Kolay Kilo Verme Yöntemleri

Kolay Kilo Verme Yöntemleri

Diyetisyen eşliğinde ve kontrolünde verilmesi gereken kadar fazla kilolarınız yoksa eğer evinizde uygulayabileceğiniz kolay kilo verme yöntemleri bu yazımızda detaylıca paylaşılıyor. Hangi kilo ve vücut tarzının diyetisyen yardımına ihtiyaç duyduğu ise ancak kilonun sebeplerinin incelenmesi sonucunda belli olur. Bilindiği üzere kilo alımının birçok sebebi mevcuttur. Bu sebepler hayat tarzı değişiklikleriyle kolayca aşılabilecek çevresel faktörler olabileceği gibi sadece hormon tedavileriyle ortadan kaldırılabilecek genetik faktörler de olabilir. Her ne sebeple olursa olsun ekstrem bir durum olmadığı sürece hayat tarzı değişikliği ve gerekli medikal takviyelerle verilemeyecek kilo yoktur.

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Kilo almanın matematiksel fonksiyonu kalorilerle alakalıdır. Kişinin günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarından fazla kaloriyi düzenli olarak alması, alınan fazla kalorilerin yağa dönüştürülerek vücutta depolanmasıyla sonuçlanmaktadır. Günlük bazda dahi bu süreç gerçekleşse de alınan kilonun miktarı oldukça düşük olduğundan dolayı kişiler tarafından fark edilmesi oldukça güçleşiyor. Bu günlük ufak miktarlarda kilo alımları üst üste bindiğinde ise aylık ve yıllık bazda aşırı kilo alımı ortaya çıkıyor.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere kişinin kilo vermek için yapması gereken şeylerin başında, vücuduna aldığı kalorileri kontrol etmesi geliyor. Bu kontrol mekanizmasını kurmanın birçok bileşkesi mevcuttur. Önemli olan ise kilo vermek isteyen kişinin ne kadar sürede kaç kilo vermeyi amaçladığıdır. Bu kritik girdi tüm diyet, egzersiz programlarını değiştirmektedir. Ayrıca yöntem belirlenmesinde de kişinin amaçları önemli bir hal alıyor. Bu makalede anlatacağım teknikler kişlere, az veya fazla miktarda olan kilosunu yavaş yavaş vermeyi düşünenler için kolay ve pratik alternatifler sunuyor..

Bu makalede anlatılan yöntemlerin bir diğer olumlu etkisi ise aşırı hızlı kilo alımı ve aşırı hızlı kilo verimi sonrasında ortaya çıkan problemlerin büyük oranda engellenebiliyor oluşudur. Aşırı kilo alımı durumunda vücut derisi gerginleşiyor, bölgesel yağ toplanmaları vücudun estetik olmayan bir görünüm kazanmasına sebep oluyor. Ayrıca kişi, aşırı kiloları sebebiyle psikolojik açıdan olumsuz etkilenirken sosyal yaşamında da büyük kayıplara uğruyor. Sosyal yaşamları ile sağlıklarında ortaya çıkan problemlerden dolayı bu kişiler kısa sürede büyük kilolar verme eğiliminde olduklarından dolayı, bu amaçlarını başardıklarında da çeşitli problemler ortaya çıkıyor. Aşırı kilo alırken gerginleşen ve büyüyen deri, altını dolduran yağ tabakalarının ortadan kalkmasıyla birlikte sarkıyor. En az bölgesel yağ toplanmaları kadar kötü bir görüntü oluşturan bu durum ancak estetik operasyonlar ile düzeltilebiliyor. Ayrıca ağır diyet şartlarından dolayı çoğu zaman vücudun temel besinlere erişimi kısıtlandığından dolayı bilişsel faaliyetlerde azalmalar gözlenir. Burada anlatacağımız ve ana temasını hayat tarzı değişikliğinin oluşturduğu kolay ve basit formüllere sahip yöntemler sayesinde vücuda aşırı kilo kaybı gibi bir şok yaşatmak yerine uzun süreye yayılmış kilo kaybı sayesinde deri kendi kendine toplanarak estetik bir görüntüye sahip oluyor. Ayrıca ağır diyet programları uygulanmadığı için de vücudun temel yapıtaşlarına erişimi kısıtlanmıyor. Doğal olarak bilişsel faaliyetlerde de herhangi bir kısıtlanma gözlenmiyor. Tüm bu sürecin bilimsel verilerle açıklanması önemli bir etmendir. Vücutta bulunan bir kilo yağı yakmak için yakılması gereken kalori miktarı yedi bindir. Bu yedi bin kalorinin yakılabilmesi için yapılması gereken iki şey vardır. Kişi gün içerisinde ya az kalori almalıdır ya da fiziksel aktivite ile çok kalori yakmalıdır. Bunu sağlamanın da çeşitli yöntemleri mevcuttur. Diyet, spor egzersizleri, medikal yöntemler, cerrahi yöntemler ve doğal kürler kilo verme sürecinize eşlik edebilecek faydalı etmenlerdir. Tüm bu yöntemler sağlıklı ve düşük kalorili besinler almak ve fiziksel aktivite ile olabildiğince yüksek kalori yakmak üzerine kuruludur.

Kolay Kilo Verme Taktikleri

Kilo verme sürecinin kolay ve kalıcı olması beslenme ile ilgili yapılan değişikliklerin hayat tarzı haline dönüştürülmesiyle mümkündür. Kişiler eski yemek alışkanlıklarına devam ederek kalıcı kilo vermenin mümkün olduğunu düşünse de ne yazık ki bu doğru değil. Ancak kişiye özel hazırlanan diyet, spor programlarının uygulanması ve programların günlük hayata uyarlanabilmesiyle kalıcı kilo verimi gerçekleştirebiliyor. Hayat tarzı değişikliğinin içeriğini ise uyku saatlerinde düzen, beslenmede düzen, günlük faaliyetlerde düzen, sindirim ve boşaltım sisteminde düzen, ulaşım alışkanlıklarında düzen gibi birçok madde oluşturmaktadır. Kolay kilo verme yöntemleri de bu hayat tarzı değişikliğinin sağlanmasıyla ortaya çıkmaktadır.

 • Kilo vermeye başlamadan bu konuda başarılı olmak adına neler yapmanız gerektiğiyle ilgili düşünmelisiniz. Diyet listenizi, yapacağınız egzersizleri en ince ayrıntısına kadar düşünün ve bu süreçte size destek olması açısından bir diyet uzmanından profesyonel bir yardım alın. Bu süreçte en önemlisi de muallak ifadeler yerine net ifadeler kullanmalısınız. Net ve gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Ayrıca hedeflerinizi kısa, orta ve uzun vadeli olarak kategorize edebilirsiniz. Hedeflerin bu şekilde parçalanması hem ulaşılmasını kolaylaştıracak hem de ulaşıldığında büyük bir motivasyon sağlayacaktır.
 • Genel olarak gözlemlendiği kadarıyla kilo problemi olan hastaların su içmekle ilgili sıkıntılarının olduğu gözlemlenmiştir. Eğer kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bol bol su içilmelidir. Tüketilmesi gereken su kişiden kişiye değişmekle birlikte kilo başına otuzüç mililitre olduğunu söylemek gerekir. Bireyler kilo verme süreçlerinde günde ortalama 1.5-2 ltre mutlaka su tüketmelidirler. Su doygunluk hissinin oluşması ve metabolizmanın hızlı çalışması için önemli bir araçtır. Yeterli su tüketimi fazla yemek tüketiminin önüne geçerken tükettiklerinizin de hızlı yakılmasını yardımcı olacaktır.
 • Bu süreçte protein içeriği yüksek yiyecekleri öğünlerinizde tercih etmelisiniz. Özellikle sabah kahvaltısında uzun süre tok tutucu özelliğinden dolayı haşlanmış yumurta tercih etmeye çalışmalısınız. Haşlanmış yumurta protein açısından zengin, kalori açısından ideal besinlerden bir tanesidir. Gün boyu sizi tok tutabilir.
 • Uzun mesafelere dahi araçla gitmekten kaçının. Eğer imkânınız var ise mutlaka yürüyün. Yürünemeyecek mesafelere ise bisikletle ulaşmaya çalışın. Örneğin ilk dört kat için asansör kullanmayın. Metroya, trene binerken; alışveriş merkezlerinde kat çıkarken asansörü kullanmayın. Bu sayede gün içerisindeki fiziksel aktivite düzeyinizi arttırmış olacaksınızdır.
 • Metabolizma hızını arttıran, yağ yakımına yardımcı ve sindirim sisteminin düzenlemesini sağlayan bitki çaylarından gün içerisinde üç fincana kadar tüketebilirsiniz. Çay sevmeyen kişiler için ise metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan kahve tüketimi de oldukça iyi bir alternatif olacaktır.
 • Şeker kullanımını sıfırlamaya çalışmalısınız. Şeker kullanımının sıfırlanmasının tek yolunun çaya şeker atmamak olduğunu düşünmeyin. Hazır olarak aldığınız ve tükettiğiniz birçok gıdada gizli şeker olduğunu unutmayın. Almadan ve tüketmeden önce mutlaka besinlerin etiket içeriğini okuyarak şeker değerlerini inceleyin. Almanız gereken şekeri meyvelerden almaya çalışın ve yapay yöntemlerden olabildiğince uzaklaşın.
 • Büyük tabaklar yerine küçük tabaklar tercih etmeye başlayın. Bu doygunluk hissinizin oluşmasını daha kolay sağlarken aynı zamanda göz doygunluğu içinde yeterli etkiyi oluşturacaktır.
 • Kan şekerinin anlık olarak fırlamasına sebep olan basit karbonhidratlardan olabildiğince uzak durun. Karbonhidrat ihtiyacınızı sindirilmesi daha zor olan kompleks karbonhidratlardan sağlayın. Tam tahıllı gıdalar, bakliyatlar gibi kompleks karbonhidrat içeriğine sahip besinlere günlük beslenmenizde yer vermeye çalışın.
 • Hayatınızdan tuzu çıkaramasanız da olabildiğince azaltın. Tuzun su tutma etkisi kilolu görünmenize sebep olacaktır. Bitki çayları ve yeterince su tüketimi ile fazla suyu vücudunuzdan atabilirsiniz.
 • Sindirim sisteminizi düzenlemek için elinizden geleni yapmaya çalışın. Öğünlerinizi düzenli tüketmeye özen gösterin. Bağırsak sağlığınız için probiyotik içeriği zengin olan besinleri tüketmeye çalışın.

Kolay Kilo Vermek İçin Spor Egzersizleri

Düzenli egzersizler kilo verme sürecini olumlu yönde etkileyen en büyük yardımcılarımızdandır. Günlük hayatta malesef herkesin spora ayıracak vakti olmuyor. Eğer kısa sürede çok kilo vermek gibi bir planınız yoksa evinizde yapacağınız egzersizler ile oldukça sağlıklı ve yavaş kilo verebilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta ise yaptığınız egzersizlerden etkili sonuçlar alabilmek için iyi bir diyet programıyla birlikte desteklenmesi şarttır. Ayrıca uzun süreye yayılmış şekilde kilo vermek isteyenlerin hayat tarzlarında da değişikliklere gitmesi gerekir. Kısa sürede sağlıklı ve hızlı kilo vermek isteyenlerin ise profesyonel anlamda daha fazla spora zaman ayırması gerekmektedir. Spor egzersizleri yaparken yağ toplanan bölgelere yönelik hareketlere ağırlık verilmelidir. Bu sayede istenilen vücut formuna çok daha kısa sürede ulaşılabilir. Ayrıca vücudunuzun genel kondisyonuna katkıda bulunabilecek tempolu yürüyüşlerin de kilo verme sürecine olumlu katkısı olacaktır. Basit spor egzersizlerinin olmazsa olmazlarından biri de pilates ve pilates topudur. Göründüğünün aksine evde spor yapanlar için oldukça zorlayıcı hareketlerin yapılmasını sağlayan bu egzersiz yöntemi sayesinde hem kilolarınızdan hem de ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kolay Kilo Vermek İçin Diyet

Kilo almak kolaydır fakat alınan kilonun verilmesi oldukça zordur. Kilo verme konusu hakkında bütün yolları deneyen vatandaşlar daha kolay bir şekilde nasıl kilo vereceklerinin yolunu aramaktadır. Alınan fazla kilolar hem fiziksel görünüm hem de sağlık açısında bazı sorunlara neden olmaktadır. Daha kolay bir şekilde kilo vermek için bazı beslenme alışkanlıklarını düzeltmek gerekiyor. Özelliklede; Un, şeker ve tuz üçlüsünü azaltmaktan başlamanız gerekecektir. Ayrıca bol bol spor egzersizleri yaparak da istediğiniz vücuda kısa sürede sahip olabilirsiniz. 

Kolay kilo verme yöntemleri

Kilo vermek isteyen kişiler tarafından daha rahat bir şekilde nasıl kilo verebileceklerini ve yöntemlerini bilmek istiyorlar. Kolay kilo verme yöntemleri şunlardır; 

 • Bol su içmeyi ihmal etmeyiniz. Özellikle de yemeklerden önce su içiniz. Yemeklerden önce su içmek yağ yakımına yardımcı olur.
 • Kahvaltıda mutlaka yumurta bulundurunuz. Bol miktarda protein almak sizi sağlıklı tutacak ve gün boyu tok kalmanızı sağlar. 
 • Kahve tüketimi kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yeşil çay tüketimi hem sağlığınıza hem de kilo vermenizi sağlayan besinler arasındadır.
 • Rafine karbonhidrat bulunan besinleri daha az tüketmeye özen gösterin.
 • Baharatlı yiyecekler tüketin özelliklede pul biber gibi baharatlar tüketmeye özen gösterin. Pul biberi metabolizmayı hızlandırmaya ve böylelikle de yağ yakmanızı sağlamaktadır. 
 • Hem fiziksel görüntünüz için hem de zihinsel olarak rahatlamanız için aerobik egzersizler yapabilirsiniz.

Kolay Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biri de kolay kilo verme yöntemleri olmaktadır. Kolay bir şekilde kilo vermek için neler yapacağız diye endişelenmenize gerek yok. Alınan fazla kilolardan bıkan ve tez zamanda istediğiniz kiloyu elde etmek bazı yöntemler ile kolay olmaktadır.  Aşağıdaki kolay kilo verme yöntemleri sayesinde hem sağlıklı bir şekilde zayıflarsınız hem de istediğiniz ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. 

Kolay kilo verme

  • Yemeklerden önce bol bol su için: Yemek yemeden önce bol bol sıvı tüketmek hem sağlığa faydası bulunmaktadır hem de su içmek kolay bir şekil yağ yakmanıza yardımcı olur. Günlük 2,5 litre su tüketmek en kısa zamanda istediğiniz kiloya kavuşmanıza yardımcı olacaktır. 
  • Her kahvaltıda yumurta yiyin: Her kahvaltıya başlarken günlük 1 yumurta yemek hem vücudunuz için gerekli olan proteini sağlamaya hem de kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacaktır. 
 • Kahve tüketin: Bir sohbette, arkadaşlar ile buluşmada, keyfi olarak tüketmede kahvenin büyük rolü var. Ayrıca kahve lezzeti kadar faydası da bulunmaktadırKahvenin içeriğinde bulunan kafeinin metabolizmayı hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Bu sayede kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • Yeşil çay ve bitki çayları için:  
 • Intermittent Fasting yöntemini deneyin: 
 • Glucomannan Takviyesi Alın: Araştırmalar sonucunda glucomannan tavsiyesinin kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. 
 • Karnitin Takviyesi Kullanın: Vücutta bulunan yağ asitlerinden enerji üretmeyi sağlayan bir bileşendir. Bu şekilde metabolizmanızı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur. 

Şeker ilaveli gıdalardan uzak durun: Kilo vermek için özelliklede içeriğinde şeker bulunan besinleri tüketmemeye özen gösterin.

Kolay kilo verme yöntemlerini merak ettiğine göre, zayıflama ipuçlarını da okumanı tavsiye ederim. Buraya tıklayarak yazıma ulaşabilirsin.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by