Popüler Diyetler

Muz Diyeti

Muz Diyeti Nedir?

Muz diyeti kolay ve hızlı bir şekilde kilo verme yöntemleri arasında yerini almasıyla birlikte günümüzde sıkça uygulanmaya başlanmıştır. Doğru bir diyet listesi sayesinde günümüzde pek çok insan muz diyeti sayesinde sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verme fırsatını elde etmişlerdir.

Muz, içerisinde B vitamini, potasyum, magnezyum ve sıfır yağ gibi pek çok faydalı unsurları içermesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Peki, Muz diyeti nedir? Bundan bahsetmek isteriz.

2008 tarihinde Japonya’da bir eczacı tarafından geliştirilen diyet programına muz diyeti denilmektedir. Muz diyetini sosyal medya üzerinde pek çok ilgi görmesinin yanı sıra hızlı bir şekilde yayılmıştır. Ayrıca gelen haberler doğrultusunda muz diyeti yapmak isteyen Japonlar muz kıtlığına sebep olduğu açıklanmıştır.

Muz günümüzde bulunan diğer meyvelere göre çok daha doyurucu olmasının yanı sıra açlık hissini en aza indiren meyve olarak bulunmaktadır.

Muz içerisinde yüzde 74 oranında su içermesinden dolayı büyük avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca içerisinde içerdiği bol karbonhidrat sayesinde gün içerisinde enerjik kalmanız için fırsat tanımaktadır. Sindirim sisteminizi çalıştırarak hızlı bir şekilde kilo vermenize katkı sağlayacak olağanüstü bir meyvedir. Hem sindirim sisteminizi hem de metabolizmanızı hızlı çalıştırması ile birlikte kilo vermek için büyük avantaj sağlamaktadır. Böylelikle muz diyeti sayesinde çok kolay bir şekilde kilo verme olanağına sahip olabilir ve metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Muz Diyeti Nasıl Yapılır?

Muz diyeti yaparken yapılması gereken unsurlara dikkat etmek önemli olmaktadır. Aksi takdirde muz diyet listesine özen göstermezseniz doğru bir verim alamayabilirsiniz. Bundan dolayı dikkat etmeniz gereken en önemli unsur akşam saat 8’den önce muhakkak akşam yemeğini tüketmiş olmanız ve saat 8 den sonrasına bırakmamış olmanız gerekmektedir. Beslenme şeklinizi değiştirerek ve bol bol egzersiz ile destekleyerek kilo verme olanağına sahip olabilirsiniz. Ayrıca günlük 7-8 saat ideal uyku düzenine özen göstermeniz sizin için kilo verme konusunda önemli bir yere sahip olacaktır.

Muz Diyeti Listesi

Kahvaltı

2 adet orta boy muz,
Yarım yağlı bir bardak süt,

Ara Öğün

Bir bardak yeşil çay,
Yarım muz,

Öğle yemeği

Yarım orta boy muz,
Yağsız özel mevsim salatası ya da düşük kalorili 1 porsiyon yemek,

Ara Öğün

Bir bardak yeşil çay,
Yarım ortaya boy muz,

Akşam Yemeği

Yağsız özel mevsim salata ya da düşük kalorili 1 porsiyon yemek
Yarım muz,

Ara Öğün

 • 1 muz ve 1 bardak süt içerisinde zencefil ve karabiber eklenmesi gerekiyor.
 • Bu diyet listesi ile hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verme fırsatına sahip olabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki her öğünden önce ya da sonra bir iki barda su tüketimi sizin için avantaj sağlayacaktır.

Muz Diyetinin Kuralları Nelerdir?

Muz diyeti uygulanırken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki ne diyeti yapıyorsanız yapın belli başlı kurallar bulunmaktadır. Aksi takdirde istediğiniz sonuca ulaşma ve sağlığınızın da olumsuz etkilenmesine sebep olabilirsiniz. Diyet yapmak için öncelikle irade sahibi olmanız gerekmektedir. Muz diyeti için önemli kurallar şu şekildedir;

 • Muz diyet listesine ayak uydurmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde istenilen sonucu alamayabilirsiniz.
 • Akşam yemeklerini kesinlikle en geç 8’e kadar tamamlamanız gerekmektedir. Ancak daha sonrasında acıkırsanız yarım elma ya da 2 dilim karpuz yeme fırsatını bulabilirsiniz. Ancak ağır porsiyonlar yememeye özen göstermeniz gerekir.
 • Özellikle kahvaltı sırasında kafein içeceklerinden uzak durulması önemli unsurlar arasında bulunur.
 • Uyku düzenine özen gösterilmesi ve ortalama yaklaşık 7 ya da 8 saat uyumak yeterli olacaktır.
 • Hazır yiyecekler ya da işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durmalı ve abur cubur tüketilmemesi gerekir.
 • Yemeklerden önce ve sonrasında kesinlikle 1 ya da 2 bardak su içilmesi gerekir. Böylelikle sindirim sisteminizin hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bol bol egzersiz yapmanız gerekmektedir. En az yarım saat kadar yürüyüş ya da koşu yaparak muz diyetinizi desteklemeniz önerilmektedir.

Bunun gibi pek çok muz diyeti kurulanın bulunmasının yanı sıra bu kurallara uyum sağlayarak başarınızı çok kısa süre içerisinde yakalama fırsatını elde edebilirsiniz. Böylelikle muz diyetinin kuralları kilo vermeniz için önemli destek sağlayacaktır.

Kimler Muz Diyetini Uygulamamalıdır?

Muz diyeti kilo vermek isteyenlerin en büyük merakı, muzdaki enzimlerin sindirimi çok hızlı çalıştırmasıdır. İnsanlar kolay ve hızlı kilo verebilmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Bu da onlara verebileceğinden çok daha fazlasına sahip olabilen her şeyi deneme fırsatı veriyor. İnsanlar yüz yıllar boyunca hızlı ve kolay kilo verebilecek nesneleri, yiyecekleri ve yemeyecekleri şeyleri araştırdı. Ancak daha önce hiçbir insan muz diyeti kadar kolay kilo verdiren, onun kadar sağlıklı bir şekilde kilo kaybettiren bir yiyeceğe rastlamadı. Ama herkesin muz diyetini uygulaması sağlıklı bir yöntem değildir. Özellikle sağlık açısından ciddi sorunları olan kişilerin mutlaka muz diyetinden uzak durması gerekmektedir. Eğer kişiler yapmaması gereken muz diyetini uygularlarsa ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. İşte kimler muz diyetini uygulamamalıdır sorusunun cevabı:

 • Şeker hastalığı bulunanlar,
 • Böbrek hastalığı bulunanlar,
 • Hamile kadınlar ,
 • 6 aydan daha küçük bebeği bulunan kadınlar.

Bu kişilerin muz diyeti uygulamaması gerekmektedir.

Muz diyetinin Faydaları Nelerdir?

Muz içeriğinde içerdiği pek çok farklı etmen sayesinde sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Özellikle muz diyet listesini düzenli ve özenli bir şekilde gerçekleştirerek uygulanır ise önemli bir oranda sağlıklı bir şekilde kilo verme olanağına sahip olabilirsiniz. Günümüzde muz diyetinin faydaları sık sık araştırılan konular arasında bulunmaktadır. Muz diyetinin faydaları şu şekildedir;

 • Muz yüksek lif oranını sahip olmasından dolayı tokluk hissi verecek ve açlık krizlerinizi engellemeye yardımcı olacaktır.
 • Muz içerisinde yaklaşık yüzde 75 oranında su içermektedir.
 • Muz önemli derecede karbonhidrat içermesiyle birlikte gün içerisinde kendinizi enerjik hissetme fırsatını elde edebilirsiniz.
 • Metabolizmanızın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar ve sindirim sisteminizin güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Muz lifleri sayesinde bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına olanak sağlarsınız.
 • Ayrıca bağırsakta yer alan yararlı mikroorganizmaların çalışmasına fırsat verir.
 • Akşam saat 8’den önce akşam yemeğinizi yemeye alışkanlık haline getirerek kilo almanızı engelleyecektir.
 • Protein, Sodyum, magnezyum ve potasyum içermesinin yanı sıra A, E, K ve C vitaminleri ile insan sağlığı için önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Kısa süre içerisinde kilo vermek isteyen bireyler bu gibi unsurlara dikkat ederek muz diyeti ile kilo verme olanağına sahip olabilmektedir. Böylelikle muz diyetinin insan sağlığı için büyük önem kazanmış olduğunu görmüş olduk.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın