Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Diyet ve Beslenme Programı
Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir?

Safra kesesi ameliyatı sonrası diyet ve beslenme programı ile ilgili bilgi vermeden, gelin ameliyat detaylarını beraber inceleyelim.
Safra kesesi vücudumuzda karın bölgesinin üst tarafında karaciğerimizin altında yer alan armut şeklinde keseyi andıran bir iç organımızdır. Karaciğer tarafından salgılanan safra; su, safra tuzu, safra mineralleri, kolestrol, safra pigmenti, organik tuz, yağ asitleri ve lesitinden oluşmakta ve safra kesesinde depolanmaktadır. Yağların sindirilmesi, yağların vücutta emilmesi ve kandaki bazı atıkların vücuttan atılmasında safra görevlidir. Safra kesesi ise    sarı-yeşil renginde bulunan safrayı depolar ve konsantre eder. Safra kesesi gerektiği zaman sindirim kanalına bu sıvının boşaltılmasını sağlar. Açlık durumlarında safra kesesi safrayı biriktirir. Yemek yenildiğinde sindirimi kolaylaştırmak için ise kesenin kasılması sonucunda ise safrayı bağırsaklara boşaltır. 

Safrayı oluşturan maddeler belirli bir oranda kesenin içerisinde bulunmaktadır. Safranın içerisinde dengede bulunan bu maddeler sayesinde safra içerisinde erimiş halde bulunurlar. Safra kesesinin konsantre aşamasında bu denge bozulursa safra kesesinin içerisinde çökelekler oluşturur. Bu çökeleklerin safra kesesinde birikmesi sonucunda safra taşları oluşmaktadır. Günümüzde obezite, genetik faktörler, yaş faktörü ve sık doğum yapma nedeniyle safra taşının görülme riski artmış durumdadır. Özellikle 20-60 yaşları arasındaki bayanlarda safra kesesinin görülme riski üç kat artmış durumdadır. 

Safra kesesi genellikle kesede taş oluşması, safra kesesinin iltihaplanması ve safra kesesi kanseri gibi durumlarda tedavi amacıyla alınabilmektedir. Safra kesesinin alınması operasyonları ise kolesistektomi olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda kolesistektomi ameliyatı hızla yayılmış ve kişilerde etkili bir tedavi yöntemi olmuştur. Bu operasyon açık ve laparoskopik yöntemle olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Laparoskopik yöntem ile yapılan safra kesesi operasyonları sonrasında hastalar sürecin ağrısız ve daha konforlu geçtiklerini belirttikleri için bu yöntem çok daha fazla tercih edilmektedir.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme Düzeninde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Safra kesesi ameliyatı sonrasındaki süreçte kişilerde bulantı ve kusma gibi şikayetler oluşabilmektedir. Kişilerde vitamin ve mineral kaybının oluşmaması adına oral veya entereal yolla beslenme gerçekleştirilmelidir. Bu ameliyat sonrasında safra kesesinde taş oluşumunun tekrarlanmaması ve herhangi bir komplikasyonun gelişmemesi için bu operasyona özel diyet programı mutlaka uygulanmalıdır. Ameliyat sonrasındaki süreçte herhangi bir besin yetersizliğine bağlı sağlık problemi ile karşılaşmamak adına mutlaka bir diyetisyen desteği alınmalıdır. Ameliyat sonrasında hastada gaz çıkışı olduktan sonra beslenmeye başlatılmaktadır. Hastanın genel sağlık durumuna göre ağızdan veya enteral beslenme tedavisi uygulanmaktadır. 

Safra kesesi alınan kişilerin yasak olan besinleri tüketmemesi ve yağlı besinlerden kaçınması gerekmektedir. Beslenme modeli kademeli olarak geliştirilmelidir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrasında Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Safra kesesi ameliyatı sonrasında aşağıda belirtilen besinlerin tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.

– Yağlı peynir, yağda kızartılmış yumurta tüketilmemelidir.

-Yumurta ve yumurta ile yapılmış besinler tercih edilmemelidir.

– Fındık, ceviz, badem, fıstık gibi yağlı kuruyemişlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

– Et, tavuk, balık gibi sindirimi zor besinler nadiren tercih edilmelidir.

– Hazır çorbalar, tavuk suyu, et suyu ilave edilmiş çorbalar tüketilmemeye çalışılmalıdır.

– Salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünleri ve karaciğer, beyin, böbrek gibi sakatatlar tüketilmemelidir.

– Kaymak, tahin, helva, krema gibi yağlı besinler tüketilmemelidir.

– Çikolata, cips, bisküvi gibi abur-cubur tüketiminden kaçınılmalıdır.

– Tüketildiğinde gaz yapan karnabahar, brokoli, kereviz, lahana, turp gibi sebzeler ve mercimek, kuru fasülye, nohut gibi kurubaklagiller tercih edilmemelidir.

– Pul biber, kimyon, karabiber gibi baharatlar yemeklere ilave edilmemelidir.

– Turşu, sirke, salamura besinler, sarımsak, limon tuzu, çemen gibi besinler tercih edilmemelidir.

– Meyve suyu, demli çay, nescafe, kahve, kakaolu süt, alkollü içecekler, maden suyu, gazoz gibi içecekler safra kesesi ameliyatı olan kişilerin dikkat etmesi gereken besin gruplarıdır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Tüketilebilecek Besinler

Safra kesesi ameliyatı sonrası diyet ve beslenme programı aşağıdaki gibi tüketebilirsiniz.

– Yağsız süt, yağsız beyaz peynir, yağsız yoğurt tüketebilirsiniz.

– Süzgeçten geçirilmiş sebze çorbaları, şehriye veya pirinç ilaveli çorbalar, yayla çorbası, acısız ve baharatsız tarhana çorbası öğünlerinizde tercih edebilirsiniz. Kurubaklagil içeren çorbaların tüketiminden kaçınmalısınız.

– Meyve çeşitlerinden çiğ ve kabuksuz muz, kayısı, çekirdeksiz üzüm, kiraz, elma gibi meyveleri ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

– Tarçın, nane, kekik gibi baharat çeşitlerini yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

– Beyaz ekmek, makarna, şehriye, kuskus, erişte, pirinç, irmik, sade kraker gibi sizi rahatsız etmeyecek olan alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

– Kahvaltılarınızda pekmez, bal, reçel; tatlı ihtiyacı duyduğunuzda ise tavuk göğsü, muhallebi, sütlaç tüketebilirsiniz.

– İçecek olarak ise açık çay, ıhlamur, ada çayı, salep, ayran tercih edebilirsiniz.

Ameliyattan sonraki süreçte günlük beslenme programınızda bu besinleri tercih etmeniz hayat kalitenizin yükselmesini sağlayacaktır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Safra Diyeti Nasıl Uygulanır?

Safra kesesi ameliyatı sonrasında hastaya ve hasta yakınına tüketilebilecek olan besinler konusunda detaylı eğitim verilmelidir. Tüketilmemesi gereken besinler iyi bilinmeli ve yemeklerin pişirilme tekniklerine dikkat edilmelidir.

Ameliyat sonrasında uygulanması gereken diyet programı kişinin yaş, boy, cinsiyet, metabolik rahatsızlıkları, besin tüketim durumuna göre farklılık gösterecektir. Bu yüzden beslenme konusunda diyetisyen desteği alınmalıdır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Beslenme Önerileri

– Gün içerisinde 3 ana öğün yapılmalıdır. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ise iki veya üç ara öğün yapmaya özen gösterilmelidir.

– Ameliyat sonrasında tüketilmemesi gereken besinlerden kaçınılmalıdır. Tüketilmesi serbest olan besinlerin aşırı tüketiminden kaçınılmalı ve porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir.

– Mideye rahatsızlık verebilecek asitli içeceklerin tüketiminden kaçınılmalı ve açık çay, ıhlamur, ada çayı gibi içecekler tercih edilmelidir.

– Midenizde şişkinlik, hazımsızlık ve gaz problemine neden olabilecek sebze ve kurubaklagillerin tüketiminden kaçınılmalıdır. 

– İşlenmiş, katkı maddesi içeren paketlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.

– Safra kesesi ameliyatı sonrasında tüketirken en çok dikkat edilmesi gereken besinlerden bir tanesi yumurtadır. Çünkü yumurta yenildikten sonraki tolerasyon düzeyi kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Ameliyattan sonraki süreçte yumurtayı daha kolay sindirebilen kişiler ameliyattan 3 ay sonra yumurtayı beslenme düzenine ilave edebilirler. Ancak yumurtanın beslenme programında tamamen yer alması için ortalama 2 seneye yakın beklemeleri önerilmektedir. 

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Uygulanabilecek Örnek Beslenme Programı

Kahvaltı:

 • 1 dilim yağsız peynir
 • 1 su bardağı yağız süt
 • 1 tatlı kaşığı reçel
 • 1 ince dilim esmer ekmek

Öğle Yemeği:

 • 1 porsiyon sebze yemeği
 • 3-4 yemek kaşığı makarna veya kuskus 
 • 4 yemek kaşığı yağsız yoğurt
 • 1 ince dilim esmer ekmek

Ara Öğün:

 • 1 porsiyon meyve
 • 1 su bardağı laktozsuz light kefir

Akşam Yemeği:

 • 1 kase çorba 
 • Mevsim salata
 • 1 ince dilim esmer ekmek

Ara Öğün (Açlık hissi oluşursa):

 • 4 yemek kaşığı yağsız yoğurt+ 1 çay kaşığı toz tarçın

Bu liste, safra kesesi ameliyatı sonrası uygulanabilecek örnek bir beslenme programıdır. Uygulamadan önce mutlaka diyetisyeninize danışmalısınız.

Diğer hastalık süreçlerinde, beslenme yöntemleriyle ilgili yazdığım yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by