Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Biberiye Yağı ile Zayıflama

Biberiye yağı ile zayıflama mümkün! Biberiye yağının zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinden yararlanın aynı zamanda sindirim sisteminizi düzenleyin!

Biberiye yağı, sağlık için birçok farklı alanda kullanılan uçucu bir yağdır. Saç uzamasını hızlandırma, zihinsel açıklığı artırma, solunum problemlerini hafifletme ve ağrıyı azaltma gibi özellikleri sayesinde giderek daha önemli ve popüler hale geldi.

Biberiye Esans Yağı Nedir?

Biberiye esans yağı, biberiye bitkisinden elde edilir. Yemeklerde baharat olarak, bitkisel tedavi ve kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Biberiye Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Üzerindeki Faydaları

Biberiye yağı hazımsızlığı ve mide kramplarını gidermek, kabızlık ve şişkinlikten kurtulmak için kullanılır. Ayrıca araştırma, biberiye esans yağının sindirim sürecinin önemli bir parçası olan safra oluşumunu ve salgılanmasını düzenlemeye yardımcı olduğunu gösterdi. Aynı zamanda kan akışını uyarır ve dolaşımı geliştirir, bu da gıdalardaki besin maddelerinin emilmesine yardımcı olur. Böylelikle besinlerin emilim probleminden kaynaklanan hazımsızlık, şişkinlik ortadan kalkar.

Ağız Sağlığı Üzerindeki Faydaları

Biberiye özü, bir dezenfektandır ve ağız sağlığı için gargara olarak kullanılır. Ayrıca ağızdaki istenmeyen kokunun giderilmesine de yardımcı olur. Biberiye esans yağı, oral bakterileri yok ederek, diş eti iltihabı, plak birikimi ve diğer diş ve ağız problemlerini engelleyebilir.

Saç Bakımında Kullanımı

Biberiye yağı ve biberiye çayları şampuanlarda ve saç bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Biberiye yağı düzenli olarak tüketildiğinde saçları daha uzun ve daha güçlü hale getirir. Biberiye yağının, erken saç dökülmesini yavaşlattığı da düşünülmektedir. Kel erkeklerde veya erkek tipi kellik oluşmaya başlayan kadınlarda tonik olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.Biberiye esans yağı, kuru saç derisi için de faydalıdır. Biberiye yağı ile saç diplerine düzenli masaj, kafa derisini besler ve kepeğin önlenmesini sağlar.

Cilt Bakımında Kullanımı

Biberiye esans yağı, saç bakımında tercih edildiği kadar cilt bakımında tercih edilmemektedir. Ancak egzama, dermatit, yağlı ve akneli cildin tedavisinde kullanılabilir. Antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Biberiye uçucu yağı, topikal bir yağ ile karıştırılarak uygulandığında kuruluğun giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli olarak uygulandığında veya nemlendiricilerin içine ilave edildiğinde cilde parlaklık kazandırır.

Kognitif Fonksiyon için Faydaları

Biberiye esans yağı sınav dönemlerinde sıklıkla öğrenciler tarafından kullanılır çünkü konsantrasyonu arttırır ve verimli çalışmaya yardımcı olur. Zihinsel aktiviteyi canlandırır ve depresyon, zihinsel yorgunluk ve unutkanlık için iyi bir çözümdür.2003 yılında yapılan bir araştırmada, bir sınav sırasında biberiye yağını teneffüs eden 144 katılımcının, bilişsel işlevlerini önemli ölçüde daha iyi gösterebildiklerini tespit ettiler. Sinirsel aktiviteyi arttırdığı için, Alzheimer hastalığını yavaşlatmak için alternatif bir tedavi olarak biberiye yağı kullanılabilir.

Stres Yönetimi için Faydaları

Biberiye esans yağının solunumu ile beyni rahatlatması dışında tükürükteki kortizol seviyesini de azalttığı kanıtlanmıştır. Kortizol, strese karşı vücudun “kaç veya savaş” yanıtı sırasında salınan ana stres hormonlarından biridir. Kanda bulunan aşırı kortizol, kronik stresi meydana getirir. Hormonal dengenin bozulmasıyla vücuda zarar verir. 2007’de yayınlanan bir araştırmada, biberiye yağı ve lavanta yağı beş dakika boyunca teneffüs edildiğinde, salgılanan kortizol seviyelerinde azalma gözlemlenmiştir. Bu sebeple kronik stresle mücadelede biberiye yağı kullanılabilir.

Ağrıyı Hafifletme Özelliği

Biberiye esans yağı baş ağrısı, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağ ile ağrının olduğu bölgeye masaj kişiyi hızlıca rahatlatır. Biberiye yağı ile buhar banyosu yapılması, romatizma tedavisinde etkilidir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Antioksidanlar, vücuttaki enfeksiyon ve hastalıklarla mücadelede kullanılan savunma mekanizmalarıdır. Bu nedenle antioksidanların aktivitesini arttıran yiyecekler veya esans yağlar genel olarak sağlığa büyük fayda sağlamaktadır. Biberiye esans yağının, kortizol düzeylerini azalttığını tespit eden aynı çalışmada, deneklerin vücutlarındaki atıl serbest radikal aktivitesinin de önemli ölçüde arttığı tespit edildi. Biberiye esans yağının düzenli olarak kullanılması veya teneffüs edilmesi bağışıklık sisteminin gücünü artırır ve kanser ve kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere serbest radikallere bağlı tüm hastalıklarla mücadelede yardımcı olmaktadır.

Biberiye Yağı İçerek Zayıflama

Biberiye, iğne benzeri yapraklara, odunsu bir tat ve kokuya sahip yaprak dökmeyen bir çalıdır. Kuru baharat olarak yaygın kullanılsa da bazı faydaları az bilinir. Biberiye dünya çapında en popüler aromatik ve şifalı bitkilerden biridir. Bitkinin temel bileşenlerini veya özünü içeren biberiye uçucu yağı (esansiyel yağ), küçük şişelerde satılır. Adı yağ olmasına rağmen, yağ içermediği için gerçek bir yağ değildir.

Biberiye yağını içmek değil koklamak birçok faydaya sahiptir ve bunlardan biri de kilo vermektir. Biberiye yağını beş dakika boyunca kokladığınızda vücudunuzdaki kortizol seviyesi azalabilir. Kortizol hormonunun azalmasıyla hem kilo vermeniz kolaylaşır hem stres seviyeniz azalır. Eğer bu tip yağları içmekten hoşlanmıyorsanız kokuları ile de faydalanabilirsiniz. Masanıza veya yatağınızın yanına biraz biberiye yağı koyarak biberiye yağı ile zayıflama etkisinden yararlanabilirsiniz.

Biberiye, anti-enflamatuar özelliklere sahip antioksidanları bolca içerir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerden kaynaklanan hasarı önler ve kan şekeri seviyenizi düşürür. Kortizol seviyesine olan etkisi ile birleştiğinde bu baharat kilo vermeye yardımcı olmak için mükemmel bir alternatif olur. Ayrıca sizi çeşitli metabolik bozukluklara karşı korumaya da yardımcı olabilir. Fakat günlük aldığını kaloriyi sağlıklı seviyede tutmaz ve hareketliliğinizi artırmazsanız sadece biberiye yağı zayıflamaya yetmeyecektir.

Biberiye Yağı ile Kaç Kilo Verilir?

Biberiye yağı koklamak, bununla aromaterapi uygulamak kilo vermeyi kolaylaştıran etkilere sahiptir. Fakat kilo kaybı kişiden kişiye ve günlük rutine göre değişecektir. Aslında biberiye yağı, uyguladığınız diyet ve egzersiz programını destekleyici bir etkiye sahiptir. Etkisi kortizol hormonunun vücuttaki seviyesini azaltmasıdır. Kortizol hormonu arttığında stres artar ve kilo alma kolaylaşır. Günde 5 dakika kadar biberiye yağı kokladığınızda seviyesini düşürebilirsiniz. Böylece hissettiğiniz stres azalır ve kilo vermek kolaylaşır.

Biberiye uçucu (esansiyel) yağı çoğu zaman seyreltilmemiştir. Bu nedenle çok yoğundur. Bitkinin içinde bulunan kimyasallar bu yöntemle daha yoğun hale gelir. Yağı ağızdan tükettiğinizde yoğun olması nedeniyle hafif ve ciddi birçok sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Ek olarak aspirin alerjisi olanların, nöbet geçirenlerin, kan sulandırıcı ilaç kullananların ve hamilelerin bunu tüketmesi ayrıca risklidir.

Biberiyenin faydalı etkilerini almak için güvenli kullanım yollarına dikkat etmeniz önerilir. Taze biberiye, baharat halindeki kurutulmuş biberiye aşırı olmamak kaydıyla ağızdan tüketilebilir. Seyreltilmemiş esansiyel yağ ise ağızdan alınmamalıdır. Bunun yerine deri üzerine uygulamak, koklamak ve aromaterapi için idealdir. Uçucu yağını kullanarak da zayıflama etkisinden faydalanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak diyet yaparken stresiniz artmış olabilir. Yeme alışkanlıklarını değiştirmeniz daha kötü hissetmenize neden olabilir. Biberiye yağını koklamak stresi azaltarak yaptığınız diyeti kolaylaştırır. Bu sayede daha uzun süre devam edebilir ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını daha kolay edinebilirsiniz.

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Tarife geçmeden önce önemli bir uyarı yapmalıyız; biberiye yağını ağızdan tüketmek herkes için risklidir. Fakat kan sulandırıcı ilaç kullananlar, nöbet geçirenler, tansiyon ve kanama bozukluğu olanlar için ekstra risklidir. Ağızdan almak için taze biberiye bitkisini veya baharatını kullanabilirsiniz. Biberiye yağı aromaterapi, koklamak ve deri yüzeyine uygulamak için uygundur. Şimdi tarife geçebiliriz, ihtiyacınız olan şeyler:

 • Kapaklı kavanozlar (0,5 ya da 1 ml olabilir)
 • Kapaklı, mantarlı ya da damlalıklı küçük cam şişeler
 • Süzgeç
 • Taze biberiye bitkisi (kapaklı kavanozu dolduracak kadar)
 • Zeytinyağı
 • Kapaklı kavanozu dolduracak kadar taze biberiyeyi orta boyutlarda doğrayın. Bunları su ile yıkayın ve tamamen
 • kurumasını bekleyin. Hızlandırmak için bir süzgeçte bekletebilir ya da bir havlu üzerine serebilirsiniz.

Kuruyan biberiyeleri kavanozlara doldurun. Üzerini geçmeyecek kadar zeytinyağı ekleyin ve kapağı kapatın. Kavanozu bir iki kez çalkalayın. Bu kavanozları beklettiğiniz yer için iki yöntem vardır. İlki sıcak ve karanlık bir yerde 2 hafta bekletmek, ikincisi güneş alan bir yerde 3-4 hafta bekletmektir.

Bekleme sürecinde kapaklarını açmayın. Süre dolduktan sonra kavanozun içindeki yağ ve yaprakları süzgeç ile ayırın ve küçük, kapaklı şişelere doldurun. Kapakların hava sızdırmadığından emin olursanız yağlarınız daha uzun süre bozulmadan kalacaktır. Evde hazırladığınız biberiye yağını koklayarak aromaterapi için kullanabilir, şampuanla birlikte saç diplerinize uygulayarak daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Biberiye Yağı Suya Damlatılır Mı?

Biberiye yağından faydalanmanın en güvenilir yolu harici (dışarıdan) kullanımdır. Biberiyeyi baharat şeklinde yemeklerinizde 6 grama kadar tüketmeniz riskli olmaz. Fakat yağı çok daha yoğun olacaktır. Bu nedenle yağını içmek güvenli olmaz. Biberiye yağını fazla içtiğinizde:

 • Kusma
 • Rahim kanaması
 • Böbrek tahrişi
 • Güneş hassasiyeti
 • Alerjik reaksiyon gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Güvenli miktarda tüketip tüketmediğiniz ölçmek zordur. Bu nedenle biberiye yağını içmek istiyorsanız bir bardak suya bir damla kadar ekleyebilirsiniz. Tüm risklerden uzak durmak içinse sadece biberiye yağını koklamak ve az miktarda biberiye baharatını yemeklerinize eklemek en iyi yoldur. Bu yöntemler hem sağlığınızı güvende tutar hem biberiyeden faydalanmanızı sağlar.

Biberiye yağı içmektense koklamak kilo vermenize yardımcı olacak etkilere sahiptir. Çünkü bu uçucu yağı 5 dakika kadar koklamak kortizol seviyenizi düşürür. Bu sayede hem kilo vermeniz kolaylaşır hem stresiniz azalır. Diyet programına alışırken stresiniz artıyorsa biberiye yağı koklayarak daha iyi hissedebilirsiniz. Ağız yoluyla tüketmeye uygun olan yol kuru baharatını tüketmek olacaktır. Biberiye yağı veya baharatı bazı durumlarda kesinlikle önerilmez. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Gebelik döneminde bol miktarda biberiye baharatı tüketmek, yağını içmek ya da çok fazla koklamak önerilmez. Çünkü bu bitki adet döngünüzü uyarabilir ve bu gebelikte olduğunda düşüklere neden olabilir.
 • Emzirme dönemindeyseniz biberiyenin ve yağının ağızdan alındığı yöntemlerden kaçının. Çünkü bu etkili bir baharattır ve araştırmalar henüz güvenli olduğunu onaylamamıştır.
 • Aspirine alerjiniz varsa biberiyenin her türünden uzak durmalısınız. Çünkü bu bitki aspirine çok benzeyen bir kimyasal içerir.
 • Kanama bozukluklarınız varsa biberiyenin her türünden uzak durun. Çünkü bu bitki kanama bozukluklarını artırabilir.
 • Herhangi bir nedenle nöbet geçirmeye eğilimliyseniz biberiye tüketmeniz güvenli olmaz. Bu, nöbetlerinizi artırabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın