Elmanın Faydaları

Elma Nasıl Tüketilmelidir? Elmanın Faydaları Nelerdir? Elma ile ilgili bilmedikleriniz ? Elma ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların yanıtlarını tek bir yazıda topladık.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elma hem besleyicilik hem de vitamin değerleri açısından oldukça faydalı bir meyvedir. C vitamini kaynağı olması ve lif bakımından zengin yapısı ile birçok sağlık sorununa iyi gelen polifenoller içermektedir. Yeşil renkteki elmanın faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olması özellikle çok bilinen bir faydadır.

 • Elma diyabet riskini azaltır: Günde yenecek bir elma yardımıyla diyabet riskini %28 oranında düşürebilirsiniz. Elmanın faydaları arasında kan şekerinizi düzenleme de bulunmaktadır.
 • Bağırsak faaliyetlerini düzenler: Prebiyotik etkisi olması sebebiyle bağırsaklarda bulunan iyi bakterileri besler. Elmanın içeriğinde bulunan pektin prebiyotik görevi gören bir tür liftir. İnce bağırsaklar sindirim esnasında lifi ememediklerinden burada oluşan iyi bakteriler beslenir. Bu beslenme sonucunda obezite, kalp hastalığı ve tip 2 diyabetten korunursunuz.
 • Kanseri Önlemeye yardımcı olurlar: Çalışmalar elmanın antioksidan etkilerinin kanser önleyici bir meyve olduğunu kanıtlamışlardır.
 • Astımla mücadele de ederler: Elmanın zengin içeriği sayesinde akciğerler oksidatif hasarlardan korunur. 68 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırmada daha fazla elma yiyen kişilerin daha düşük astım riskine sahip olukları bulunmuştur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Elma kabuğunun bağışıklık sistemi üzerinde oldukça çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Bağırsaklarda oluşan iltihabı azaltmaya yardımcı olan flavonoid maddesi içeren elma alerjik reaksiyonları da önlemekte önemli bir rol oynar.
 • Kemik güçlenmesine yardımcıdır: Genel olarak meyve tüketimi kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Yaşlanma süresince elma tüketmek kemik erimesinin önüne geçer. Elmanın faydaları ömür boyunca sizi dinç tutmaya yarar.
 • Bilindiği üzere kemikler kalsiyum zengini besinler yiyerek güçlendirilmektedir. Kabuğunu soymadan elma yerseniz daha fazla kalsiyum alabilirsiniz.

 • Beyni Korur: Elma ya da elmadan yapılmış içecekler beyin dokusunda zararlı reaktif oksijen tüketimini azaltır ve zihnin faaliyetlerinin düzgün bir şekilde çalışabilmesini sağlar.

Elmanın Besin Değerleri

Elma içerisinde bolca C vitamini, zengin antioksidanlar ve bolca lif bulunur. Doyurucu bir meyve olmasının yanı sıra çok düşük kalorili olması en çok tercih edilen meyvelerden biri olmasını sağlamıştır. Genellikle çiğ tüketilen elma, meyve suları ve kompostolarda da bolca kullanılmaktadır. Elmanın farklı renkte ve türde çeşitleri mevcuttur.

100 gram orta boy bir elmanın besin değerleri şöyledir:

 • Kalori: 52
 • Su:% 86
 • Protein: 0.3 gram
 • Karbonhidrat: 13.8 gram
 • Şeker: 10.4 gram
 • Lif: 2.4 gram
 • Yağ: 0.2 gram

Elmanın İçerisindeki Vitaminler

Karbonhidrat: Elma genel yapısı itibariyle karbonhidratlar ve sudan oluşmaktadır. Fruktoz ve glikoz gibi doğal şeker bakımından zengindirler.

Yüksek derecede karbonhidrat ve şeker barındırmasına rağmen glisemik indeksi 29-44 arasında düşük olarak nitelendirebileceğimiz seviyelerdedir. Glisemik indeks biz yemek yedikten sonra kan şekeri seviyemizdeki artışa verilen isimdir. Elmanın bu indekste düşük olarak nitelendirilmesi kan şekerinin düzenlenmesi için tüketilebilecek en iyi meyvelerden biri olduğunun kanıtıdır.

Lif: Elma lif bakımından çok zengin bir içeriğe sahiptir. 100 gramlık bir elmada günlük almamız gereken lif miktarının %17 si karşılanmaktadır. Bu da 4 gram life denk gelir. Yüksek lif içermesi sindirim fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar. Böylece kilo veriminde yardımcı olur.

Vitamin ve Mineraller: Elma, C vitamini ve potasyumu yüksek miktarlarda içermektedir. Barındırdığı bu vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığını korumakta faydalıdır.

Elma Zayıflatır Mı?

12 hafta süren bir araştırmada günde 300 gram yani iki orta boy elma tüketen kişiler normal hayatlarına devam ederken yaklaşık 1,3 kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Araştırmadaki kişilerin bu süre zarfında diyet yapmamışlar ve günlük rutinlerine devam etmişlerdir.

Diyet listelerinde muhakkak elma ile karşılaşırız. Özellikle yeşil elmanın asidik etkisi yağ yakımını hızlandırmaktadır. Ekşi tadı sebebiyle sabah tüketmek yerine ara öğünde tüketilirse daha iyi bir beslenme şekli olabilir. Elma sağlıklı ve dengeli bir diyete dahil edildiği zaman kilo kaybını teşvik etmektedirler.

Elmanın yüksek lifli yapısı önemli ölçüde obezite riskini düşürmektedir. Elma sayesinde tüketilen lif, yiyeceklerin sindirimini yavaşlatır. Bu sebeple mideniz sürekli çalışmaya devam eder. Yavaşlayan sindirim sürekli tok hissetmenize sebep olacaktır. Lif aynı zamanda bağırsaklarınızın çalışmasında da önemli bir rol oynar. Bağırsaklardaki dost bakteriler beslendiği için metabolizmanız hızlanır. Bu sayede kilo verme olasılığı yükselir. Kilo verirken uyguladığınız diyeti bir detoks olarak da düşünürseniz bağırsak faaliyetlerinizin ve sindirim sisteminizin de düzgün çalışmasının çok önemli olduğunu anlayabilirsiniz. İkinci beynimiz olarak adlandırdığımız bağırsakların temizlenmesi mental açıdan rahatlamanıza da yardımcı olacaktır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın