Sağlıklı Yemek Pişirme Yöntemleri

Haşlama Pişirme

Yemek yapmak sanıldığı kadar zor değil sadece dikkat etmeniz gereken nasıl besin değerlerini daha çok koruyabileceksiniz. Haşlama Pişirme tekniği tam da buna göre!

Diyet yaparken alınan besinleri olabildiğince sağlıklı şekilde pişirmenin birkaç farklı yöntemi bulunur. Her yöntemin çeşitli avantajları ve dezavantajları mevcut. Genellikle sebzeleri pişirmek için en çok tercih edilen yöntem haşlama yöntemi. Bu yöntem sayesinde besinler en ufak yağa ihtiyaç duymadan kolayca pişirilebiliyor. Diyet listesi uygulamanın temel amacı olabildiğince az kalori almak olduğundan dolayı pişirme sırasında yağa ihtiyaç duyulması kalori miktarını büyük ölçüde arttırıyor. Bu yüzden protein açısından zengin, tok tutma oranı yüksek gıdalar pişirilirken gereksiz kalori alımından kurtulmak amacıyla sık sık haşlama tekniğinden yararlanılıyor.

Haşlama tekniğinin, buğulama tekniğinin tam tersi olduğunu söyleyebiliriz. Eklenen su yemeğin tadına yavanlık kattığı için genelde tercih edilmiyor. Ancak sağladığı avantajlar diyet yapanları bu tekniğe mecbur hale getiriyor. Yemekleri pişirirken yağ katmak miktarı ne kadar az olursa olsun bir kalorinin dahi önemli olduğu diyetlerde büyük bir eksi olarak haneye yazılıyor. Haşlama tekniğinde ise atılan besin dışında hiçbir ek malzeme kullanılmadığından ötürü kalori daha fazla kontrol altında tutulabiliyor. Tadının yavan olması, pişirdikten sonra atılan çeşitli baharatlar yardımıyla kolayca ortadan kaldırılabiliyor. Buğulama tekniğinde ise kullanılan yağ besinin içeriğine nüfuz ettiğinden dolayı kalori miktarı eklenen yağ miktarı kadar artmış oluyor.

Haşlama Nasıl Yapılır?

Özellikle diyet yapan, sağlıklı yaşama biçimini misyon haline getirmiş olan ve ağız tadı konusunda hoşuna giden çoğu kişinin tercihi olan haşlama yöntemi; kabak, yeşil fasulye, havuç, karnabahar, brokoli ve daha nice sebze için tercih edilebilmektedir. Taze sebzelere ek olarak, kuru baklagiller de haşlanarak salatalara katılabilmekte ve çiğ sebzeler ile harmanlanabilmektedir.

Haşlama yöntemiyle hazırlanacak olan sebze ilk olarak güzel bir şekilde yıkanır. Sonrasında eğer suyun içerisinde haşlanacaksa tüm ya da parçalanmış halde suya bırakılır. Bu noktada isteğe bağlı olarak biraz su ya da sebzesine göre limon eklemeniz mümkündür. Sonrasında haşlama yapabakacağınız sebzenin bulunduğu tencerenin ağzı kapatılarak sebzenin pişmesi beklenir. Tencerenin ağzını ara ara açarak sebzenin pişip pişmediğini bir çatal yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Buhar yöntemiyle haşlama yapılan sebzelerde tencerenin altına biraz su eklenerek, üzerine bir süzgeç koyabilir ve sebzeyi süzgecin üzerine koyarak, suya temasını engelleyebilirsiniz. Bu yöntemde de pişme aşamasında sebzenizi kontrol ederek, gerekli görüldüğünde ateşten alabilirsiniz.

Düdüklü Tencere ile Haşlama
Doğada var olan sebzelerin ve meyvelerin tümü vücudumuz için çeşitli önlemler taşımaktadır. Vitamin ve mineral anlamında doğal ilaçlar olarak nitelendirebileceğimiz sebzeler, aynı zamanda da birçok ilacın kullanımını engellemektedir. Örneğin limon, greyfurt, portakal gibi meyvelerde olan C vitamini vücudumuzun daha dinç ve sağlıklı olmasını sağlamakta; maydanoz, roka ve semizotu gibi yeşil sebzeler ile sindirim sistemimizi düzenlemekte ve cildimizin daha parlak olmasına etki etmektedir. Ancak yediğimiz sebzeler kadar, onları pişirme yöntemimiz de aldığımız ya da alacağımız yararı etkilemektedir. Haşlama pişirme yöntemi tam da bu bilgiler ışığında karşımıza çıkmaktadır.

Sebzeleri besin değerlerini koruyarak pişirmenin en doğru yollarından biri de düdüklü tencerede haşlama pişirme yöntemi uygulanmaktadır. Pişirme sırasında herhangi bir hava girişi ya da çıkışı sağlamadan, sebzenin kendi buharını ve suyunu dışarı vermeden pişirmemize olanak tanıyan düdüklü tencereler, daha kısa sürede sebzeyi yemeye hazır hale getirmesiyle de dikkat çekmektedir. Öyle ki mısır, havuç, patates, yeşil fasulye ve benzeri sebzeleri güzel bir şekilde yıkadıktan sonra düdüklü tencerede haşlayabilir, ardından püre haline getirerek bebeğinize ya da kendinize sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Besin değerinin korunmasının yanı sıra, kalori anlamında da oldukça masum olan haşlama pişirme yöntemi, sebzelerin öz tatlarını almanız açısından da tavsiye edilmektedir. Bilgiler ışığında siz de sebzelerinizi düdüklü tencerede haşlamayı eğer ki denemediyseniz deneyebilirsiniz.

Haşlama Tekniği ile Pişirmenin Özellikleri Nelerdir?

Bu yöntem sayesinde gereksiz yağ kullanımından kaçınıldığı için gereksiz kalori alımı da ortadan kalkmış oluyor. Yiyeceklerin su ile pişmesi sayesinde besinlerin daha sulu ve lezzetli olduğu söylenebilir. Genelde protein bakımından yüksek değerlere sahip gıdalar haşlama tekniği ile pişirilip besin değerlerinden taviz verilmiyor.

Ayrıca kuru gıdaların pişirilmesi de bu yöntem sayesinde oldukça basit bir hal alıyor. Genelde kuru gıdalar pişirilmeden önce suda bekletilmelidir. Haşlama tekniğinde ise zaten suyun içerisinde pişirildiğinden dolayı kişinin suda bekletmek için vakit harcamasına gerek kalmıyor. Çoğu gıda lezzet olarak diğer pişirme tekniklerine göre daha yavan olsa da daha sulu ve sağlıklı oluyor. Alınan kalori miktarı da pişirme tekniği sayesinde kontrol altında tutulabiliyor.

Haşlama Tekniği ile Pişirmenin Lezzete Olan Etkisi

Haşlama tekniği sayesinde pişmenin gerçekleşmesini sağlayan sıcaklığın besinin tüm yüzeylerine eşit oranda dağıldığını söylemek mümkün. Tam da bu sebepten lezzetlerin daha lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde kaynayan suyun içerisine ilave edilen aroma vericiler sayesinde ana besinin bu aromaları içerisine alarak daha lezzetli olduğunu deneyimliyoruz.

Daha Lezzetli Haşlama İçin Ne Yapılmalıdır?
Yapılan her işte olduğu gibi haşlama yöntemiyle sebzeleri pişirmenin de incelikleri bulunmaktadır. Besin değerinin korunarak, kalori bakımından fakir ancak lezzet anlamında zengin gıdalar hazırlamanız mümkündür. Bu aşamada ilk olarak haşlama yöntemini doğru seçmek gerekir. Öyle ki kabak, yeşil fasulye, havuç, karnabahar, brokoli gibi birçok sebze buharda ya da suda haşlanarak pişmeye uygundur. Ancak pişen sebzenin lezzetlendirilmesi ve mideye hitap etmesi de bir o kadar önemlidir.

Suda ya buharda haşlama yapılan sebzeye biraz tuz, biraz zeytinyağı ve sebzesine bağlı olarak biraz da limon eklemeniz sebzenizi lezzetlendirmenize yardımcı olmaktadır. Belirtilen tuz, yağ ve limon gibi maddeleri haşlama anında suya koyabileceğiniz gibi, boş halde haşladıktan sonra tabağa alma anında da ekleyebilirsiniz. Aslına bakarsanız lezzetlendirme noktası herkese göre farklılık gösterir. Öyle ki sarımsak ya da baharat eklemek tamamıyla kişinin tercihidir ve her zevke uygun olarak değişmektedir.

Özellikle yağda kızartma yapılarak pişen ya da yine fazla yağda, bol salçalı olarak hazırlanan yemeklere nazaran, vücudunuza çok daha yararlı olan haşlama yöntemi, ek bir takviye almadığında vücudunuza yarar sağlayarak, kilo kontrolü adımında da işinizi kolaylaştırmaktadır. Yukarıda bahsedilen bilgiler ışığında; buharda ya da suda haşlayarak hazırlayacağınız sebzeleri zeytinyağı, baharat, limon, sarımsak gibi aromatik tatlar ile zenginleştirebilir, daha da iştah açıcı bir şekle sokabilirsiniz.

Haşlama Tekniği ile Pişirmenin Besin Değerlerine Olan Etkisi

Haşlama tekniğiyle pişirilen gıdalarda besin değerinin büyük oranda korunduğunu söylemek mümkün. Bir miktar pişirilen suya karışsa da çok büyük bir kısmı besinin içerisinde kalıyor.

Diyetlerde Neden Haşlama ile Pişirme Tavsiye Edilir

Haşlama pişirme tekniğinin uzmanlar tarafından tavsiye edilmesinin temel sebebi pişirme yapılırken yağa ihtiyaç duyulmaması. Besinlerin su yardımıyla pişirilmesi. Yağa ihtiyaç duyulmaması sayesinde gereksiz kalori alımının önüne geçiliyor. Diyet listesinde yazan kalori değerlerinin tam olarak uygulanabiliyor olması diyetin uzun vadeli sonuçlarının garanti altına alınmasını sağlıyor. Ayrıca besin değerlerinin ve özellikle proteinin besin içerisinde korunması haşlama tekniği sayesinde mümkün hale geliyor.

Diyet denildiğinde akla ilk olarak kilo vermek gelse da aslına bakacak olursanız kilo kontrolü, kilo alımı ya da kilodan bağımsız olarak yalnızca sağlıklı yaşam adına yapılan tüm çaba diyet olarak adlandırılabilir. Yediğiniz yemeğin pişirme tekniği ise bu doğrultuda gıdanın kalorisi kadar büyük önem taşımaktadır. Öyle ki sebze türlüsü yediğinizi varsayalım. Her sebzeyi yağda kızartarak ya da bol yağda pişirerek yemeniz ile tüm sebzeleri haşlama pişirme yöntemiyle hazırlamanız besin değeri ve kalori anlamında büyük bir fark yaratmaktadır.

Haşlama pişirme yöntemiyle sebzeler besin değerleri anlamında zengin bir içeriğe sahip olarak yemeye hazır halde beklemektedir. Özellikle su değmeden, yalnızca buharda pişen brokoli ve karnabahar gibi gıdalar vücudumuza ve sindirim sistemimize oldukça faydalıdır. Bu bilgiler ışığında diyetlerde kalori bakımından fakir ancak besin değeri anlamında zengin olan haşlama yöntemi tercih edilmektedir. Çeşitli sebzeler ile kısa sürede yapabileceğiniz sebze türlüsü için her sebzenin farklı sürede piştiğini de aklınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

Haşlama ile Hangi Sebzeler Pişirilebilir?

Sağlıklı bir yaşam sürmenin en temel yolu yediğimiz gıdalardan, yaşam stilimizden ve ruhen dinginliğimizden geçiyor. Her biri ayrıca hayati öneme sahip oluyor olsa da vücuduma giren ya da eksik kalan her gıdanın dışarıya yansıması oluyor. Öyle ki portakal, limon gibi gıdalarda bulunan C vitamini bizi hastalıklara karşı korurken; maydanoz, marul gibi sebzeler sindirimimizi kolaylaştırmaktadır. Bu noktada sebzelerin nasıl pişirildiğinde besin değerlerinin korunması adına oldukça önemlidir. Haşlama pişirme yöntemiyle yenen sebzeler ise çeşitlilik göstermektedir.

Haşlama pişirme yöntemi ile sebzeleri kalorisiz ve ek bir yöntem olmaksızın lezzetli hale getirebiliriz. En temelde kültürümüzde patates haşlaması bilinse de aslına bakıldığında birçok sebzenin haşlanarak tüketilmesi mümkündür. Brokoli, kabak, karnabahar, havuç, patates ve yeşil fasulye haşlanarak yenilen sebzelerin başında gelmektedir. Bu noktada sadece diyet sırasında değil, hayatınızın genel seyrinde yapacağınız haşlama yemekler ile midenin rahatlamasını, sindirim sisteminizin ile doğru çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenen toplumlar haşlama pişirme yöntemini sıklıkla kullanma yolunda ilerlemektedir. Buharda haşlama ve suda haşlama gibi yöntemleri değerlendirebileceğiniz gibi, her ikisini de müsait bir zamanınızda deneyerek, sonraki tercihlerinizi bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz. Öyle ki karnabahar ve brokoli gibi sebzelerin buharda haşlanması, halk dilinde sebzeye su değmemesi daha güzel bir lezzetin ortaya çıkmasına etki etmektedir. Siz de gıdaların besin değerlerini öldürmemek, vücudunuza sağlayacağı yararı indirgememek adına haşlama yöntemini kullanabilirsiniz.

Haşlama Yemek Tarifleri

Dana Et Haşlama Tarifi

Malzemeler

 • 600 gr kemiksiz parça et kuzu but, kol ya da kemiksiz dana eti
 • 1 adet iri kuru soğan
 • 4 diş sarımsak
 • 100 gr tereyağı
 • 2 adet iri büyük havuç
 • 4 adet iri patates
 • 1 limonun suyu
 • 1 adet defne yaprağı
 • 1-2 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 6-7 dal kıyılmış maydanoz

Hazırlanışı

 • Etleri yıkararak 1 saat kadar soğuk su içinde bekletin.
 • Düdüklü tencere içerisine soğanları küp şeklinde doğrayın. Tüm haldeki sarımsak ile doğradığınız soğanları tereyağı ile orta ateşte pembeleşinceye dek kavurun.
 • Etlerinizin suyunu süzerek aynı tencereye ekleyin ve 5 dakika kavurun.
 • Havuçları önce ortadan ikiye daha sonra her parçayı ikiye bölün. Patateslerin kabuklarını soyarak küp küp doğrayın.
 • Hazırladığınız havuç ve patatesleri defne yaprakları ile birlikte tencereye ekleyin. Üzerine dilediğiniz baharatları ekleyebilirsiniz.
 • Üzerine 6 bardak sıcak su ekleyerek pişmeye bırakın.
 • Dilerseniz pişmesi ardından üzerine limon suyu ekleyip, 3-4 dakika daha pişirebilirsiniz.

Patatesli Et Haşlama Tarifi

Malzemeler

 • 500 gr kuzu eti
 • 1 tane büyük boy kuru soğan
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 6 tane patates
 • 8 su bardağı su
 • Tuz, karabiber

Hazırlanışı

 • Etlerinizi yıkayarak kuşbaşı şeklinde doğrayın.
 • Etlerinizi tencere içerisine alarak üzerine 8 bardak sıcak su ekleyip kaynatın.
 • Soğanlarınızı rendeleyin ve dilediğiniz baharatlarla birlikte tencerenin içerisine ilave edin.
 • Pateteslerinizi küp küp doğrayın. Etlerin pişmesine yakın patatesleri ilave edin ve kaynatın.
 • Üzerine tuzunu ekleyerek servis tabağına alın.

Kemikli Et Haşlama

Malzemeler

 • 4-5 adet kemik (Etli)
 • Yarım kilo kuşbaşı et
 • 2 adet havuç
 • 5 adet orta boy patates
 • 10 adet arpacık soğan
 • 5 diş sarımsak
 • Tuz, karabiber, toz kırmızı biber
 • 1 adet limon suyu
 • Kaynamış su

  Hazırlanışı

 • Bir tencere içerisine kuşbaşı eti ve kemikleri koyarak 20 dakika pişirin.
 • İçerisine bir çay kaşığı sıvı yağ ekleyerek 5 dakika daha kavurun.
 • Patatesleri küp küp doğrayın ve soğan, havuç sarımsak ve arpacık soğanı ekleyerek 5 dakika daha kavurmaya devam edin.
 • Son olarak; limon suyu, tuz, karabiber ve toz kırmızı biberi ekleyip, alabildiğince su koyarak kaynamaya bırakın ve kaynama bittiğinde servis tabağına alın.
 • Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

  Diyetisyen

  Tuğba Yaprak

  Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

  Sizi Arayalım


   Hemen Şimdi Destek Alın

   Ücretsiz Bilgi Alın

   Tıklayın