Fırında Pişirme

Fırında pişirme, diyet listesi uygulayanların başvurduğu sağlıklı pişirme teknikleri arasında başı çeker. Çoğu zaman hiç yağ kullanmadan uygulanan bu teknik sayesinde besinlerin kalori değerlerinin artmaması sağlanır. Ayrıca çoğu sebzenin ve diğer gıdanın yapısına zarar vermeden stabil ısı ile pişirdiği için lezzet unsuru da öne çıkmaktadır.

Diyet yapan insanların oluşturduğu mantığın temelinde hayatı aksatmayacak derecede alınan minimum kalori ve yağ yakımı yatar. Kalori alımının minimum veya istenilen seviyede tutulması seçilen gıdalar kadar pişirme yöntemiyle de doğrudan alakalıdır. Pişirmeye yardımcı araçlar arasından yağı en az kullanarak besinin özünü bozmadan pişirebilen yöntemler, diyet yapanlar tarafından oldukça fazla tercih edilir.

Fırının Özellikleri

Günümüzde gelişen fırın teknolojisi sayesinde diyet yapanların arzu ettikleri fırınlar da ortaya çıkmıştır. Diyet listesi uygulayanların arzuları genelde yağ kullanımına gerek bırakmayan fırınların varlığıdır. İçerisinde ampul barındıran hem alttan hem üstten ısı verebilen, ısıyı eşit şekilde dağıtacak fanı olan fırınlar tercih edilir. Diyet yapanların fırında pişirme tekniklerini öğrenerek daha pratik ve istedikleri yemekleri hazırlamaları daha da kolaylaşacaktır.

Fırında Pişirme Yönteminin Lezzete Olan Etkisi

Fırında pişirilen gıdaların, diğer pişirme tekniklerindeki gıdalardan daha lezzetli olduğu bilinen bir gerçektir. Pişirilirken tüm yönlerin aynı sıcaklığa maruz kalmasından dolayı her yeri eşit pişen gıdalar daha lezzetli olurlar. Ayrıca gıdaların iç yapısına ani şoklar uygulamadığından dolayı sebzelerin ve diğer gıdaların suları içlerinde kalarak lezzete ekstra bir kazanç sağlamaktadır.

Fırında Pişirmenin Besin Değerine Olan Etkisi

Fırında pişirilen gıdalar besin değerlerinin neredeyse tamamına yakınını korurlar. Herhangi bir protein ya da yağ kaybı gerçekleşmez. Yani diyet listesi uygulayanlar beklediklerinden daha az kaloriyle karşı karşıya kalmazlar.

Diyetlerde Neden Fırında Pişirme Tavsiye Edilir?

Diyetisyenlerin ve diğer uzmanların fırında pişirmeyi tavsiye ediyor oluşunun birkaç sebebi var. Bunlardan birincisi gıdaların daha lezzetli olması. Bu etki sayesinde listeyi uygulayan kişinin diyete olan bağlılığı artmakta. Sırf yemekler lezzetsiz olduğu için diyetini bırakanlar düşünüldüğünde bunun ne kadar kıymetli olduğu anlaşılabilir. İkinci sebep ise besin değerlerinin fırında pişirme tekniği sayesinde korunuyor olması. Diyet listeleri hazırlanırken en çok dikkat edilen noktaların başında besin değerleri ve bu besin değerlerinin ortaya çıkardığı kalori gelir. Yapılan ince hesaplar sonrasında hastaya yazılan liste eğer besin değerlerinin pişirme tekniği yüzünden kaybolmasıyla sonuçlanırsa kişinin diyetle ilgili beklentileri gerçekleşmeyecektir.

Fırında Pişirme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Daha lezzetli yemekler pişirmek için kullanılan fırın, aynı zamanda çok daha sağlıklı yemekler tüketilmesinde rol oynar. Bazı püf noktalara dikkat ederek hem lezzetli hem de besin ögelerini kaybetmemiş sağlıklı yemekler pişirebilmek mümkün.

 • Kullanılan fırının ayar ve özelliklerini bilmek birçok yemek türünün daha sağlıklı pişirilmesini sağlar.
 • Fırında pişirilecek yemeğin cinsinin, ağırlığının ve hangi sıcaklıkta pişmesi gerektiğini araştırarak daha sağlıklı yemekler elde edebilirsiniz.
 • Tava ve tencerede yağ içinde pişirerek tüketebileceğiniz yemekleri fırında pişirirken yağ oranını azaltmalısınız.
 • İyi pişmemiş ve hatta çiğ kalan et türevlerinin vücutta ki vitamin eksikliklerine sebep olabileceği bilinmektedir. Bu yüzden et pişirirken kısa sürede yüksek ısı vermek yerine etinizi düşük ısıda uzun bir zaman diliminde pişirin. Etin pişip pişmediğini anlamak için çatal kullanabilirsiniz.
 • Beyaz et pişirirken kullanılan yüksek ısı besin değerlerinin kaybedilmesine sebep olur. Düşük ısıda ve yavaş yavaş pişirilen beyaz etin tüm vitamin ve besin ögelerinden faydalanabileceksiniz. Ayrıca besin zehirlenmelerine sebep olacak bakterilerden de kurtulmuş olacaksınız.
 • Fırında sebze pişirmek istiyorsanız pişirme süresini çok kısa tutmalısınız. Uzun süre ısıya maruz kalan sebzeler bütün vitaminleri kaybeder ve sağlıklı değildir. Pişirme süresini olabildiğince kısa tutup dişe değecek kadar diri bırakmanızda fayda vardır.
 • Sebzeleri birlikte pişirmekten kaçınmaya çalışın. Birbirinden farklı pişme dereceleri olan sebzeler, kısa sürede pişecek sebzenin faydalarını etkisiz kılar.

Fırında Pişirme Yönteminde Fırın Isısı Nasıl Ayarlanmalıdır?

Sağlıklı sebzeler ile yapılabilecek yemeklerin besin öğelerini korumak için fırın ısı ayarlarını bilmek ve besinin cinsine göre ayarlarını değiştirmek gerekmektedir.

 • Oda Sıcaklığı: 21 derece olarak varsayılır. Pişirmek istediğiniz sebze ve et yemekleri için oda sıcaklığı yeterli değildir. Özellikle patates ve havuç gibi sebzelerinin üzerinde bu derecedeki ısı etki göstermeyecektir.
 • 40 Derece: Yemek içerisinde ki yağların yavaş yavaş erimeye başladığı ısı derecesidir. Pişme aşamasına geçilir ama pişme gerçekleşmez. Sağlıklı yemekler tüketmek için 40 derece ısı yeterli olmayacaktır.
 • 60-100 Derece Arası: Yemeğin içine eklediğiniz sebze veya et ürünlerinin içerisinde bulunan mikroorganizmalar ölmeye başlar. Mikroorganizmalardan kurtulan yemek, daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde tüketilebilir. Bu ısıda sebze ve etler yavaş yavaş pişmeye başlar.
 • 160:180 Derece Arası: Dışı kızarmış ve içi yumuşamış sebze ve et yemeklerinize ‘’merhaba’’ deyin. 180 derecede ki fırında diğer tüm aşamalar hızlıca gerçekleşir ve yemeklerin pişmesi sağlanır. Uygun sürelerde pişirilerek sağlıklı yemekler elde edilir.
 • Fırınlarınızda sıcak hava fanı kullanırsanız sebze ve et yemeklerinizin eşit derece pişmelerini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde yapılan yemeklerin kokusu birbirine karışmaz ve içi yumuşak olacak şekilde pişer. Herhangi bir besin öğesinin kaybı yaşanmaz.

Fırın ızgarası kullanılarak birçok sebze ve et çeşitlerinizi yağ eklemeden pişirmek ve lezzetlerini korumak mümkündür. Böylelikle yağmış yağ ilavesine ihtiyaç duyulmaz ve daha sağlıklı yemekler tüketilebilir.

Fırında Pişirmenin Püf Noktaları

Sağlıklı beslenmek amacıyla tüketilen gıdaların pişirilmesinde, diyet dönemlerinde diyet olmanın sınırlarını zorlamayacak gıdaların pişirilmesinde kullanılan tekniklerin başında fırında pişirme gelmektedir. Esasen basit gibi görünse de işin detaylarına inildiğinde fırın pişirme yöntemi oldukça komplekstir. Her besin türünün farklı ısıda ve farklı sürede pişmesi gerekir. Ayrıca pişirme sürecini daha kaliteli hale getirebilecek ek materyaller kullanılması da söz konusudur.

Fırının Isısını Kontrol Altında Tutun

Öncelikle her besinin fırında pişirilmesi gereken fırın ısısı hem besinlerin vitamin mineral değerlerinin kaybedilmemesi hemde besinlerin daha lezzetli olması açısından önem arz etmektedir.

Yağlı Pişirme Kağıdı ve Alüminyum Folyo Kullanımı

Fırının ısıtıcılarından dağınık olan gelen ısıyı bir bölgede toplamak, yemeğin sıvılarının fırına bulaşmasını engellemek amacıyla alüminyum folyo kullanılır. Normalden daha yüksek ve izole bir pişirme ortamı elde etmek için ideal materyaldir. Dikkat edilmesi gereken husus, kullanılan alüminyum folyonun gıda pişirmeye uygun olması gerektiğidir. Aynı şekilde yağlı kağıt yardımıyla yemeklerin tavaya ya da diğer materyallere yapışmadan pişmesi sağlanır.

Yemeklerinizin Kurumaması İçin Su Kullanın

Fırında pişirme yaparken başınıza gelebilecek en büyük sıkıntı yemeklerinizin kuruyor oluşudur. Yüksek ısıda yapılan pişirmelerde bu sorunun ortaya çıkmaması için yemeğinizin piştiği fırına ısıya dayanıklı bir kabın içerisinde bir miktar su koyun. Bu su kaynayarak ortamı nemlendirecektir.

Fırının Kapağını Sürekli Açmayın

Fırının içerisinde oluşturduğunuz ısı, fırın kapağını açtığınız anda yüzde kırka varan oranda azalır. Bu da yemeğinizin pişme seviyesini azaltır ya da daha uzun süre fırında tutmanız gerekir. Hem yemeğin lezzetinden hem de cebinizden yer. Bu sebepten ötürü fırının kapağını sadece bir kez açın. Bu açış da yemeği fırından çıkarmak için olsun. Mümkünse termometre kullanarak yemeğinizin iç ısısını ölçün.

Fırın Fonksiyonları Nelerdir?

Geleneksel Fırın Pişirme (Alt – Üst Isıtma)

Geleneksel pişirme, fırının en temel fonksiyonu olarak kabul edilmektedir. Bu pişirme türü uygulanırken tepsi orta rafa yerleştirilir. Bu yöntem genel olarak, içi ve dışı aynı derecede pişen yemekler tercih edildiğinde kullanılmaktadır. Bu teknik uygulanırken fırında tek tepsinin bulunması gerekir. Yüksek ısıda, yavaş pişmesi gereken yemeklerde tercih edilmektedir.

Fanlı Pişirme (Turbo)

Fanlı, yani turbo pişirmede, fırının içerisinde fanlı ısıtıcı ile ısıtılan sıcak hava, fan yardımı ile fırının her noktasına eşit olarak ulaşmaktadır. İçi az pişmiş, dışı çıtır yiyeceklerin pişirilmesinde tercih edilmektedir. Bu pişirme yönteminde fırını önceden ısıtmak gerekmez. Bu pişirme ile birden fazla tepsi aynı anda fırına konabilir.

Izgara

Bu pişirme tekniğinde yemek, fırının en üst rafında doğrudan ısı alarak pişmektedir. Genel olarak yiyeceklerin sululuğu içinde kalır ve hızlı bir pişirme gerçekleşir. Bu teknik mangalda pişirme tekniğine benzemektedir. Izgara yöntemi uygulandığında yiyecekler sık sık takip edilmelidir.

Alt Isıtma

Bu pişirme yöntemi, fırının en alt rafında pişen yiyecekler için kullanılır. Altı iyi pişmiş, üstünün yumuşak kalması istenilen yiyeceklerde kullanılmaktadır.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın