Kalça Bölgesi Zayıflama
Kalça Bölgesi Zayıflama

Özellikle kadınların en büyük problemlerinden bir tanesi olan kalça bölgesindeki biriken yağlardan kurtulmak için kalça bölgesi zayıflama yazımızı inceleyin.

Kalça bölgesindeki yağlanma kadınlarda, östrojen hormonunun da etkisiyle daha fazla görülmektedir. Ayrıca kadınların pelvis bölgesi erkeklere göre daha geniş ve yağlıdır. Bunun sebebi kadınların doğumu daha kolay gerçekleştirebilmesidir. Anatomik olarak erkeklerden daha farklı vücut yapısına sahip kadınlarda yağ oranı da daha fazladır. Bu sebeple kalçadaki yağlanmanın da daha fazla olması olası bir sonuçtur. Genetik dışında sağlıksız beslenme ve yetersiz hareket de kalçadaki yağların artışına sebep olabilir.

Özellikle sağlıklı beslenme ve istikrarlı egzersiz ile kalçanın dikleşmesi ve sıkılaşması sağlanabilir. Aerobik egzersizler ve direnç egzersizleri kalçanın şekil almasında etkilidir. Ayrıca pilates ve yoga da kalçanın dikleşmesi ve sıkılaşması için tercih edilebilir. Tüm bu egzersizler uzun süreli ve düzenli yapıldığında istenilen sonuçlara ulaşılır.

Tüm bunların yanı sıra kalçadaki yağlanmadan kurtulmanın bir diğer yolu estetik yöntemlerdir.

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Gluteoplasti (Kalça Kaldırma Ameliyatı) ve Liposuction

Kalçadaki kaba etlerin gerdirilmesiyle derinin gerilmesi ve daha sıkı görünmesi sağlanır. Kalçadaki yağlanması fazla olan kişilerde liposuction ile birlikte yapılabilen bir işlemdir. Liposuction ile kalçadaki fazla olan deri ve yağ dokusu cerrahi olarak alınır sonrasında kalan yağ kitlesi şekillendirilir ve cerrahi dikleştirme işlemi yapılır. Sonrasında açılan alan dikişler ile kapatılır. Bu işlem sonrası dikiş izleri kalıcıdır fakat poponun altında kalacağından fazla belli olmaz. İşlem sonrasında hasta 1 ay boyunca korse kullanmalıdır. Yürüyüş ve uygun beslenme tedavisi ile iyileşme desteklenmelidir.

Lazer Lipoliz

Daha az riskli bir operasyondur. Kalça bölgesinde yağlanmanın fazla olduğu yerlere kesikler atılarak lazer ışını gönderilir. Lazer ışını yağ hücrelerinin zarını patlatarak karaciğer ve lenf yoluyla yağ hücrelerinin atılımını sağlar. Yağ hücrelerinin kaybı ile bölgesel zayıflama sağlanırken aynı zamanda kalçayı sıkılaştırır. Küçük kesiler ile yapılan bir operasyon olduğundan kalçada herhangi bir iz kalmaz.

Karboksiterapi Yöntemi

Deri altına CO2 (karbondioksit) gazının enjekte edilmesiyle dolaşımın ve bölgesel metabolizmanın hızlanması sağlanır. Selülit tedavisinde ve kalça bölgesindeki incelme için kullanılan bir yöntemdir. Karbondioksit normal şartlarda da vücutta üretildiğinden uygun dozlar kullanıldığında yan etkisi yoktur. Özellikle liposuction öncesi veya sonrasında pürüzlerin giderilmesi için uygulanabilir. CO2 iki şekilde yağ dokusuna etki eder. İlki mekanik olarak yağ hücrelerinin sindirimini sağlayan lipolitik etkisidir. İkincisi ise vazodilatör (damar genişletici) etkisidir. Kapiller vazodilatasyon sayesinde kılcal damarların genişlemesi sağlar. Bu sayede kalça bölgesindeki oksijenlenme daha fazla olur, yağ yakımı artar. Aynı zamanda kalçada sıkılaşma sağlanır.

Diğer bölgesel zayıflama yöntemleri için tıkla!

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by