Karın Bölgesi Zayıflama

Günümüzde en zor kaybedilen yağlar arasında yer alan karın bölgesinden kilo vermek için karın bölgesi zayıflama yazımızı dikkatlice okuyunuz!

Karın bölgesindeki yağlanma beraberinde iç organların yağlanmasını (visseral yağlanmayı) getirir. Elma tipi vücudu olan kişilerde kardiovasküler hastalıklar, hipertansiyon, Tip2 Diyabet ve insülin direnci daha sık görülmektedir. Karaciğerdeki yağlanmayla insülin sekresyonu ve lipoprotein metabolizasyonu bozulur. Karın bölgesindeki yağlanma testesteron ile uyarıldığından daha çok erkeklerde veya menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda görülür.

Göbek Bölgesi Neden Yağlanır?

 • Göbek yağlanması yaşama nedenlerinden biri genetik olarak yatkınlık göstermeniz olabilir. Aile içinde bu sorunla karşılaşan başka üyeler de bulunuyorsa bu ihtimalle karşılaşma olanağınız yüksek.
 • Yüksek şeker tüketimi ve karın bölgesi yağlanmaları arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Şekerli yiyecek ve içeceklerin içerdikleri fruktoz miktarı göbek bölgesi yağlanmalara sebep olabilir.
 • Alkol kullanımının yağ yakımını yavaşlattığını kanıtlayan çeşitli çalışmalar vardır. Aşırı olmamak kaydıyla düşük alkol miktarına sahip kırmızı şarap ve benzeri alkoller tüketilebilir. Aşırıya kaçılması kurtulması zor göbek yağlanmalarına sebep olabileceği gibi vücutta çeşitli hastalıklara da zemin hazırlayacaktır.
 • Hareketsiz bir hayat tarzı ve düzenli bir şekilde uygulanmayan egzersiz metabolizmayı olumsuz etkiler. Hareketsiz bir yaşam ile karın bölgesinde yağlanmanın önüne geçilemez.
 • Stres hormonu olarak da bilinen kortizol, vücutta fazla salgılandığı zaman karın bölgesinde yağ depolanmasına sebep olur. Kortizol içeren ilaçlar kullanmakta aynı etkiyi gösterecektir.
 • Menopoz döneminde yaşanılan hormonal değişiklikler göbek bölgesi yağlanma problemlerini ortaya çıkarabilir. Ergenlik döneminde salgılanan östrojen hormonu uylukta yağ depolarken, östrojen miktarının düşmesiyle birlikte yer değiştirir ve göbekte yağ birikimi başlar.

Göbek Eritme Yöntemleri Nelerdir?

Karın bölgesi zayıflama ihtiyacı hisseden herkesin öncelikli olarak vücut kitle endeksini ölçüp sonrasında istekleri ya da şikâyetleri doğrultusunda bir yol izlemelidir.

Cinsiyet ayrımı olmaksızın en çok şikâyet edilen, estetik olarak göze hoş gelmeyen fiziki olarak da hareket kısıtlılığı ile rahatsızlık veren göbek bölgesindeki yağlanmalardan kurtulmanın birçok etkin yöntemi bulunmaktadır. Bölgesel zayıflama teknikleri egzersiz uygulayarak, diyet yaparak veya zayıflamaya yönelik kullanılan cihazlardan destek alarak yapılmaktadır. Yağ yakımını hızlandıran gıda tüketimine önem veren diyet programlarına ek olarak uygulanan cihazlarla masaj ve kürler en etkili yöntemlerdendir. Karın bölgesi zayıflamada en geç sonuç alınan bölgelerden biri olsa da fiziki görünümümüzde en ufak bir toparlanmada bile fark edilir bir unsurudur. En etkili göbek eritme yöntemlerini sıralamak gerekirse;

Cihazlarla Zayıflama

Bölgesel zayıflama aletlerinden en bilinenleri soğuk lipoliz ve power-plate isimli cihazlardır. Seçili bölgeye masaj yapılarak kan dolaşımı bir süre azaltılıp yağ dokusu soğuklaştırılarak uygulanan etkili ve çabuk sonuç veren bir uygulama metodudur.

Egzersiz ve Kürler ile Bölgesel Zayıflama

Kuvvet antremanı ve kardiyo egzersizleri göbek eritmede en etkili yollardandır. Direnç egzersizi olma özelliklerinden dolayı kas gelişimi ve korunması için de önemlidir. Spor hocasına danışılarak kişiye uygun bir düzenlemeyle yapılması tavsiye edilir, kombine aerobik egzersizleri ile tamamlandığında göbek eritme daha etkin olur. En etkili kürler arasında yoğurt, limon ve pul biber ile hazırlanan kür bulunmaktadır. Günde iki defa tüketilebilir bu kür ile kısa bir süre içerisinde karın bölgenizdeki zayıflamayı sizde fark edeceksiniz.

Göbek Eriten İpuçları

Göbekte biriken inatçı yağlar tek başına diyetle yok etmenin mümkün olmadığı bölgesel sorunumuz. Birçoğumuzun bahanesi ise spor salonlarına ayıracak zaman bulamamak ve imkân yaratamamak. Oysaki basit ama düzenli yapılacak ev ortamında alet gereksinimi olmadan da uygulanabilecek egzersiz programları ile göbek yağlarımızdan kurtulmamız mümkün. Karın bölgesi zayıflama konusunda istikrarlı olmak çok önemli.

Karın bölgesi zayıflama planınızı uygulamaya başladığınızda kalıcı olması açısından sabahleyin aç karnına yenen maydanoz ve limon göbek yağlarından kurtulmanın en etkili yöntemlerindendir. Her sabah ılık limon suyu tüketmekte aynı etkiyi göstermektedir. Doğal domatesle hazırlanmış domates suyu öğle menüsü olarak 30 gün sonucunda göbekte ciddi ölçüde küçülme sağlayacaktır. Birkaç ipucu daha vermek gerekirse karın bölgesi zayıflama, göbek yağlarından kurtulma birazda beslenme alışkanlığımızı düzenleyerek yarayışlı birçok kürü soframızın olmazsa olmazı olarak tüketmekle mümkün. Lahana, maydanoz, limon ağırlıklı kürler zencefil, zerdeçal, biberiye, kekik, karabiber baharatları ile tatlandırılmış sofralar tercihimiz olmalı.

Göbek Eritme Diyeti Nasıl Yapılır?

Göbek yağlarını eritmek, vücut şekillendirme yapanların en çok yoğunlaştığı bölgelerden birisidir. Çünkü karın içi yağlanmalar, diğer bölgelere nazaran çok daha uzun sürede eritilmektedir.

Göbek eritmek için en garanti veren sonuç hiç şüphesiz ki spor yapmaktır. Spor yapan insanlar, vücutlarını sürekli çalıştırdıkları için dönem dönem zararlı besinler tüketseler de iç yağlanmaları azdır. Çünkü buna imkan vermezler. Sık sık hareket ederler ve bunu hayatlarının her döneminde devam ettirirler. İnternet üzerinde bir çok sitede göbek eritme diyetleri bulunmaktadır. Fakat bu diyetler standart bedenlere uygun olarak hazırlanmıştır. Her insanın boyu, kilosu, yaşı ve metabolizması birbirinden farklı olduğu için aynı sonuçları elde edemezler. Bu sebepten dolayı profesyonel diyetisyenler eşliğinde öncelikle güzel bir beslenme programı, ardından spor eğitmeniyle sıkı bir antrenman programı göbek yağlarınızla çabucak vedalaşmanızı sağlar. Bunun yanı sıra kullanacağınız doğal ek gıdalar sürecinizi hızlandırır. Sirke, chia tohumu, yulaf gibi beslenmenize katacağınız ufak tefek besinler sayesinde göbek eritme sürecinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Beslenme ve spor programlarınıza sadık kalmanız çok önemlidir. Arada yapacağınız kaçamaklar sizi asla yolunuzdan döndürmemelidir.

İlk başta sağlığınız, daha sonra da dış görünümünüz için iç yağlanmanızı düşürmeyi hedefleyin. İç yağlanmanın artması beraberinde hastalıkları da yanında getireceği için dikkat edilmesi gerekmektedir. Unutmayın ki hayatta sağlıktan daha önemli bir şey yoktur.

Göbek Eritmek için Uzak Durulması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Karın bölgesi zayıflama gereksinimi duymaya başladıysak inatçı göbek yağları ile mücadelemizde başlamış demektir. Karın bölgesinin en büyük düşmanı basit karbonhidratlardır. Şeker, şekerli besinler, pirinç, beyaz unla yapılan gıdaların tümünden uzak durulması gerekmektedir. Şeker ve karbonhidrat tüketiyor olmak vücudumuzda insülin hormonunun salgılanmasına, dolayısıyla salgılanan insülin hormonu da karın yağlanmasına sebep olmaktadır. Tabi ki böyle olması hiç karbonhidrat alımımız olmaması anlamına gelmiyor, vücudumuzun karbonhidrat ihtiyacını çiğ sebzeler, salatalar, bulgur, esmer tahıllı makarnalar ve ekmeklerden karşılamak da mümkün.

Karın bölgesi yağlanması açısından yiyecekler kadar içeceklere de çok dikkat etmeliyiz. İçeriklerinde şeker bulunduran hazır meyve suları asla tüketilmemeli, yanı sıra gazlı içeceklerden de uzak durulması gerekmektedir. Göbek bölgesi yağlanması sorunuyla mücadele ederken özellikle karbonhidrat tüketiminin minimuma indirilmesi gerekmektedir. Karın bölgesi yağlanmasının karbonhidrat tüketimine bağlı olduğu gerçeği kabul gördüğü üzere şeker ve şeker içeren karbonhidratlardan, tatlılardan kendimizi sakınmalıyız.

Karın ve göbek yağlanmasından muzdarip kişilerin günlük enerji alımları harcadıkları enerjiden fazla olması ile orantılıdır. Genetik yapı besin tüketimi de etken faktör olmasına karşın egzersiz ve besin düzenlemesinin doğru bir şekilde yapılıp uygulanması güzel sonuçlar sağlamaktadır. Kızartmalar yerine fırın yemekleri, mevsim sebze ve meyveleri, atıştırmalık cips benzeri ürünler yerine faydalı kuruyemişler, dondurulmuş besin değeri azalmış ürünler yerine taze gıdalar tüketmenin de göz ardı edilmemesi tavsiye edilir.

Karın yani göbek bölgenizdeki yağlardan ve kilo problemlerinden kurtulmanız için göbek eriten diyetimizi uygulayabilirsiniz.

Göbek Eriten Baharatlar Hangileridir?

 • Pul biber,
 • Zerdeçal,
 • Biberiye,
 • Zencefil,
 • Arnavut biberi,
 • Hardal tohumları,
 • Karabiber,
 • Tarçın

Yağ yakma konusunda son derece etkili ürünler olan bu tarz baharatların çok iyi bir düzen dahilinde tüketilmesi sonucunda insanlar göbeklerdeki yağlardan kurtulabilir. Özellikle de kadınların bu noktalardaki önemleri ve hassasiyetleri de daha fazladır. Çeşitli yiyecekler ile birlikte karışımlar yapılarak tüketilmesi gereken bu tarz baharat ürünleri uzun vadede kişilere kilo verdirecek, fazla olan yağlarından da kurtaracaktır. Erkek ya da kadın fark etmeksizin hemen herkesin uygulaması gereken ve süreci de iyi biçimde devam ettirmesi gereken bir durumdur. Uzman doktorlar tarafından da kontrol edilerek yine zayıflama sürecinin iyi geçirilmesi gerekmektedir.

Göbek Bölgesindeki Yağları Yakan Kür Tarifi

Çok fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin başvurduğu yollardan biri de kür tarifidir. Çeşitli kür tarifleri ile birlikte kilo vermeyi amaçlayan kişilerin bu alanda çeşitli araştırma yaptıkları da bilinmektedir. Bu noktada çeşitli kür tariflerinden söz etmek de mümkündür.

Limonlu Kür Tarifi

 • Az yağlı 3 yemek kaşığı yoğurt,
 • Yarım limon
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal

Hazırlanan kür ile birlikte göbek yağlarından kurtulunabilir.

Göbek Eriten Yoğurtlu Kür Tarifi

 • 1 adet limon
 • 250 gram yoğurt
 • 4 dal maydanoz
 • 4 dal dereotu

tarifine uyulması gerekmektedir. Göbek eriten soğanlı kür de yine kür tarifleri arasında yer alan ve etkisi de yüksek olan bir karışımdır. Buna göre;

Göbek Eriten Soğanlı Kür

 • 250 gram yoğurt
 • 4 dal nane
 • 1 avuç kadar semizotu
 • 1 dal taze soğan

tarifi ile göbek eriten soğanlı kür hazırlanabilir. Altın yoğurt kürü de yine alternatif kür tarifleri arasında yer almaktadır. Buna göre;

 • 4-5 yemek kaşığı yağsız yoğurt
 • 1 çay kaşığı zencefil tozu
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

tarifi ile birlikte doğal biçimde kür yapılabilir. Tüketildiğinde kişinin uzun vadede göbek yağlarından uzaklaştığı da görülmektedir.

Genel anlamda değerlendirildiğinde kür tariflerinin özellikle de göbek yağları üzerindeki etkisinin fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Göbek Eritme Kürü İşe Yarar Mı?

Göbek yağları, vücutta bulunan yağların en inatçısıdır diyebiliriz. İnsanlar da bu göbek yağlarını eritmek için farklı yollara başvurmaktadır. Göbek eritme kürleri ve karın egzersizleri en sık başvurulan yollardandır.

Gerek internet üzerinde, gerekse başka mecralarda göbek eritme kürleriyle alakalı bir çok çeşit program bulunmaktadır. Bu kürler genelde 1-3-5-7 günlük kullanımlar olarak hazırlanırlar. Düzenli kullanıldığında faydası vardır. Fakat ben nasılsa göbek eritme kürü yapıyorum diyerek sağlıksız yiyecekler tüketmek kürün size fayda sağlamasını engeller. Göbek yağlarınızdan kurtulmak için seçeceğiniz göbek kürünü diyetisyen eşliğinde seçmeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü herkesin bünyesi farklı çalışır. Size etki eden bir göbek kürü başkasına etki etmeyebilir. Bu tür kürler, sağlıklı beslenmenize yardımcı olur. Tek başına kullanılıp sizi zayıflatması beklenmez. Sağlıklı bir beslenme programının yanına ekleyeceğiniz spor ve göbek eritme kürü göbek yağlarınızın çok daha hızlı bir şekilde yok olmasına yardımcı olur. Düzenli beslenmek ve her öğünde yeterince kalori almak sağlığınız için şarttır.

Hiçbir diyetisyen, sizi aç bırakarak zayıflatmaz. Aynı şekilde hiçbir diyetisyen yalnız kür ve detoks suları ile de sizi zayıflatmaz. Beslenme düzeni, taşların yerine oturtturulması gereken bir sistemdir. Yetersiz ve eksik beslendiğinizde sorunlar yaşayabilir ve sağlığınıza riske atabilirsiniz. Tek başınıza yapıyorsanız dikkatli olmalı, yapamıyorsanız profesyonel bir diyetisyenden yardım istemelisiniz.

Karın Bölgesinden Zayıflamada Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay, son yıllarda sıklıkla kullanılan bir çay türüdür. Metabolizmayı hızlandırdığı bilinir. Bu yüzden de özellikle diyet listelerinde yaygın olarak tüketilmektedir.

Diyet yapan insanlar, sağlıklı beslenme dönmelerinde kilolarını daha hızlı verebilmek adına ek ürünler kullanırlar. Yeşil çay da metabolizmayı hızlandırıp aynı zamanda kilo verimini kolaylaştırdığı için sıklıkla kullanılır. Günde bir veya iki fincan olarak tüketilmesi uygundur. Özellikle yemeklerden sonra tüketilmesi önerilir. Kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra iştah kapatıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Tadı oldukça güzel bir çay olmasına karşın tadından hoşlanmaz iseniz, limon gibi tatlandırıcılar ile de tüketebilirsiniz. Yalnızca şeker kullanımı kesinlikle yasaktır. zaten limon yeterli aramayı yeşil çayınıza verecektir. Ayrıca normal hayatta şeker kullanmıyor iseniz yeşil çayınızı tatlandırırmak için ufak bir miktar bal da kullanabilirsiniz. diyet listenize ek olarak yeşil çay tüketimi ve sporuda eklemek karın bölgesinden zayıflamanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Diyetisyenlerin de söylediği gibi hiçbir besin tek başına sizi zayıflatmaya yetmez. Doğal olarak yeşil çay da, tek başına karın yağlarınızı eritmeye yetmez.

Sağlıklı beslenmeye bir yaşam biçimi haline getirdiğiniz zaman bunu sürekli olarak devam ettirmeniz sağlığınız için Çok iyi olacaktır. Yeşil çay tüketimi yalnızca diyette olanların kullandığı bir çay değildir diyet dışındaki zamanlarda da yeşil çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Göbek Eritmek için Egzersiz Programı

İstikrarlı bir şekilde uygulandığında mükemmel sonuç verebilecek küçük bir egzersiz programına hazırım diyorsanız başlayalım.

Günün kendimize minik egzersiz programımızı uygulamak için en uygun zaman dilimini belirlemek ve start vermek inanın işin en zor kısmı olacak. Başlangıç sonrası hissedilecek enerji ve gündelik hayatımıza katacağı zindelik de en keyif verici artısı ve program başlar.

 • 1-İlk hareket ESNEME hareketleri ile vücudumuzu açarak başlamalıyız. Düz bir zeminde bacak açma ile başlayıp her iki bacağa sırayla mümkün oldukça eğilerek kapanmaya çalışın. 10’ar kere tekrarlamak yeterli olacaktır.
 • 2-Sonrasında PLANK la devam ediyoruz, vücut ağırlığımızı yüz üstü uzanarak dirsekler ve ayak parmakları üzerinde en az 30 saniye olmak üzere tutmaya çalışmak. Aralarda 15 saniye mola verip 3 tekrar yapmak günlük kafidir.
 • 3-YARIM ŞINAV karın bölgesi zayıflama programının en etkili egzersizlerinden biridir. Kol ve göbek kaslarını harekete geçiren normal şınavdan farkı Duruşun dizler üzerinde olmasıdır. 15 er tekrar günlük başlangıç için yeterli olup sonrası artırılabilir.
 • 4-Devam hareketimiz KARIN KALDIRMA egzersizi, yere uzanarak bacakları kırıp ayakları yere değdirirken kollar ellerin yere değeceği şekilde uzatılır. Ardından kalçayı havaya kaldırıp 15 saniye bekliyoruz, hareketi 15 defa tekrarlıyoruz.
 • 5-Karın bölgesi zayıflamada kasların çalışmasında en etkili hareketlerden biri olan CRUNCHES ile devam ediyoruz. Yere uzanarak dizleri hafif büküyoruz ayakları zemine bastırıp eller serbest başın altına ya da çapraz göğüs üzerinde kalabilir. Yatar pozisyonda nefes alırken yukarı kalkerken nefes verilir. Hareket esnasında karnımızın zorlanması işe yaradığının belirtisidir.
 • 6-FLUTTER KİCKS devam hareketimizde yere sırtüstü uzanıp ellerimizi başımızın altında bağlıyoruz, omuzlarla destekleyerek başımızı küçük kaldırıp aynı zamanda ayaklarımızı 15 cm kadar yukarı kaldırıp sol ayak sağdan biraz yukarda olarak nefes destekli egzersiz tamamlanır. Ayaklar değiştirilip hareket tekrarlanır.
 • 7-MEKİK ÇEKMEK karın bölgesi zayıflamanın en bilinen hareketi olmakla birlikte üst karın kaslarını güçlendirmekte en başarılı harekettir. Kolları kırıp göğüs hizasında çaprazlama çok zorlamada öne doğru kalkar gibi yaparken düzenli nefes alıp vermek hareketi kolaylaştıracaktır.
 • 8-BACAKLARLA DAİRE ÇİZMEK egzersiz programımızın son hareketi olarak aynı zamanda gerilmiş karın ve bacakları rahatlatma etkisi de vardır. Elleri bedeninize bitişik tutarak sırt üstü yatıp sağ bacağı olabildiğince dikleştirip ayak parmaklarını tavana doğru uzatır gibi geriyoruz. 10-60 saniye uygulayıp ayak değiştirerek devam ediyoruz.

Beklentilerinize cevap verecek etkili sonucuyla memnuniyetinizi kazanacak bir egzersiz programı olduğunu düşünmekle birlikte, sağlıklı günleriniz olsun.

Fazla kilolardan kurtulmak insan hayatının hep en öncelikle sorunları arasında yer almıştır. Günümüz koşullarında ne kadar bilinçli olup mücadele etmeye çalış sakta gereksinimlerimize kolay ulaşmak teknoloji kolaylıklarını kullanarak monotonlaşan iş ve özel hayatımızın bizi getirdiği noktada birçoğumuzun en büyük kâbusu karın bölgesindeki fazlalıklarımız. Özellikle de göbekte biriken inatçı yağlar tek başına diyetle yok etmenin mümkün olmadığı bölgesel sorunumuz. Birçoğumuzun bahanesi ise spor salonlarına ayıracak zaman bulamamak ve imkân yaratamamak. Oysaki basit ama düzenli yapılacak ev ortamında alet gereksinimi olmadan da uygulanabilecek egzersiz programları ile göbek yağlarımızdan kurtulmamız mümkün.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Ücretsiz Bilgi Alın

Tıklayın