Sağlık Rehberi

Pekmezin Faydaları

Pekmezin Faydaları Nelerdir? Pekmez Neye İyi Gelir? Pekmez Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Saklanır? Merak ettiğiniz bütün soruların yanıtları bu sayfada!

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Pekmez çok eski tarihlerden beri ilaç niyetine kullanılan önemli bir besindir. Şifa niyetine bu kadar tüketilmesinin elbette bir sürü sebebi var bu sebepler pekmezin bitmek bilmeyen faydalarıdır. Pekmezin faydaları onlarca çeşide ayrılmakla beraber her biri farklı bölgeye hitap etmektedir.

 • İçerisinde bir çok vitamin ve mineraller bulunduran pekmez tam bir karbonhidrat deposudur. Kan şekerini düzenler ve ani kan şekeri düşüşünü engeller.
 • Pekmez de bol miktarda polifenoller bulunur ve bu obeziteye mücadele de ve kilo verme de yardımcı rol alır.
 • Pekmezin faydalarından biri de içerisinde kalsiyum bulunduğu için kemik sağlığını ve enzimlerin işleyişinin düzenli oluşumunu sağlar. Kalsiyum bir de sağlıklı dişlerin korunmasında da yardımcı olur.
 • Kadınlar içinde çok büyük bir ağrı kesici özelliği gösterir. İçerisinde bulunan demir sayesinde regl döneminde kan kaybı sebebiyle demir eksikliği yaşayan kadınlar da bu eksikliğin giderilmesine ve sancılarını hafifletme de yardımcı olur.
 • Romatizma ve nevralji gibi iltihaplı hastalıkların kesin çözümü yoktur tedavisi ilaçlar veya bitkisel besinlerdir. Bu konuda da pekmez yardımcı rol oynar. Pekmez tam bir Anti-inflamatuar ve antioksidandır. Bu sayede iltihaplı hastalıklar da rahatlatıcı bir tedavi yöntemidir.
 • Pekmezin faydaları, içerisinde bulundurduğu besinlerden kaynaklıdır. Bunlardan biri ise minerallerden olan manganezdir. Bu besin sinir sisteminin işleyişine ver kan pıhtılarının önlenmesinde rol alır. Manganez eksikliği kısırlığa ve yorgunluğa sebep olur. Pekmez ise bunun önüne geçer.

  Pekmez Neye İyi Gelir?

  Binbir derde deva bu şifanın nelere iyi geldiğini bir bilseniz mutlaka düzenli tüketirsiniz. Hepimizin çevresinde vardır her sabah mutlaka bir kaşık pekmez yiyorum diyen insanlar. İşte bu insanlar pekmezin faydaları hakkında bilgi sahibi olan kişilerdir.. O halde şimdi bizde bilinçlenelim.

  • Herkesin mutlaka bildiği bir faydası düzenli ve doğru tüketildiğinde mükemmel bir kan yapıcıdır.
  • Bazı hafif ağrılar için doğal bir ağrı kesicidir. Ağrı vücudunuzun hangi bölgesinde olursa olsun rahatlamanıza yardımcı olur ve kadınlara regl döneminde kramp ağrılarında kurtarıcıdır.
  • Kemik gelişiminde yardımcı olurken kemik hastalıklarında size güç ve kuvvet verecektir.
  • Bazı insanlar da iştah açıcı özelliğinin de olduğu görülmüştür. Bu sizin mide yapınıza bağlıdır. Mide, bağırsak ve böbreklerinde güçlenmesine yardımcı olarak oluşabilecek rahatsızlıkları önler.
  • Kanda pıhtılaşmayı önleyerek kan akışınızın daha rahat oluşumunu ve organlarınızın yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirirken daha sağlıklı hareket etmesini sağlar.
  • Dut pekmezi bronşit ve astım rahatsızlığı bulunan hastalarda rahat nefes alma olanağı sağlar. Bir diğer faydası ise ülser hastalığının tedavisinde de kullanılır.
  • Pekmezin faydaları son derece fazla olmakla beraber boğaz ağrısı gibi durumlarda da tercih edilir.

  Pekmez Çeşitleri Nelerdir?

  Özellikle kış aylarında bolca tüketilen ve vazgeçilmez besinimiz olan pekmez birçok çeşide ayrılır ve her çeşidi farklı bir ilaçtır. Doğal ilaç olan bu pekmezler neredeyse tüm organlara biraz fayda sağlarken bizim için vazgeçilmez bir tedavi yöntemi oluyorlar. Şimdi bu pekmezlerin çeşitlerine ve faydalarına bakalım.

  Üzüm Pekmezi

  Pekmez çeşitleri arasında içerisinde en çok şeker bulundurması nedeniyle tam bir enerji ve karbonhidrat kaynağıdır. İnsan vücudunda kan yapıcı faydasının yanında iştah açıcı özelliğinin de olduğu ispatlanmıştır. Çok fazla bilinmeyen bir özelliği ise sigara, güneş ve alkolün vermiş olduğu cilt sorunlarında da onarıcıdır.

  Keçiboynuzu Pekmezi

  Özellikle kış aylarında gribe şahane bir tedavi yöntemidir. Öksürüğe de iyi geldiği bilinen bir diğer faydasıdır. Akciğer sağlığını koruduğu ve rahat nefes almayı sağladığı için astım ve bronşit gibi hastalıklar da bir tür doğal rahatlatıcı tedavi yöntemidir.

  Andız Pekmezi

  Üzüm pekmezi kadar tercih edilmeyen bu pekmez antioksidan özelliği gösterir. Alerjik hastalıklara karşı tam bir koruyucu önlemdir. Soğuk algınlığına iyi gelir ve mideyi rahatlatan bir besindir.

  Dut Pekmezi

  Her pekmezin insan vücuduna faydası farklıdır. Dut pekmezi ise idrar yolu ve kabızlık sorunlarında bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Enerji verici özelliği sayesinde de sporcuların vazgeçilmez bir besinidir. Her yaşta tüketilebilen dut pekmezi ağız içi bakımında da faydalı olduğu biliniyor.

  Pekmez Nasıl Saklanır ve Doğru Tüketim Yolları Nelerdir?

  İnsan vücuduna ve yaşamına onlarca faydası bulunan pekmezi saklama yöntemi ve doğru şekilde tüketmek çok önemlidir. İlacın bile yanlış kullanımı ölüme sebep olurken bu besinlerinden tüketim yöntemlerinin doğru olması önemlidir.

  Pekmezinizi evde yapıyorsanız güneş ışığından uzak tutmalısınız ve oda ısısında saklamalısınız. Bu ısı aşağı yukarı 25 derece olmalıdır. Marketten alınan ve ömrünü uzatmak için katkı maddesi kullanılan pekmezleri ise kapağını açtıktan sonra buzdolabında saklamalısınız. Pekmez çok yüksek ısıda bulundurmamalıdır. Bu ısı tüm vitamin ve faydasını öldürecektir. Doğru şekilde sakladığınız sürece pekmez uzun ömürlüdür ve bozulma riski çok azdır.

  Bir de önemli bir diğer konu doğru tüketimidir. Geleneksel toplumumuzun kabul ettiği bir yöntem vardır ki o da her sabah bir kaşık. Doğru bir tercihtir. Düzenli bir şekilde her sabah tüketebileceğinize inanıyorsanız elbette uygulayın. Fakat dikkat edin bir kaşık deniliyor. Çünkü pekmezin aşırı miktarı ishal yapar ve sindirim sisteminde şişkinliğe sebep olur. O ayarı kaçırmamak çok önemlidir.

  Bir diğer problem ise içerisinde yüksek kalori ve şeker bulundurmasıdır. Aşırı tüketiminde fazla kilolar alabilirsiniz ve vücudunuzda yağlanmalar olabilir. Demir eksikliği rahatsızlığınız varsa pekmezi yoğurtla karıştırıp yememelisiniz. Pekmezi tek başına yiyemiyorsanız meyveyle karıştırabilirsiniz veya kek yaparken şeker yerine sağlıklı bir alternatif olarak ölçülü miktarda pekmez ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hem sağlıklı bir tercih olacak hem de pekmezi tüketebileceksiniz.

  Sağlık konularında daha detaylı bilgi almak için sağlık rehberi sayfamızı ziyaret ediniz!

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın