Sağlık Rehberi

Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil Ne Kadar Tüketilmelidir? Zencefil Sindirime Yardımcı Olur Mu? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu sayfada!

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

 • Zencefilin faydaları arasından en bilinenlerinden bir tanesi sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileridir. Yemeklerin içerisinde zencefilin olması veya yemekten sonra tüketilmesi, sindirimi kolaylaştırarak midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Bu sayede besinlerin emilimi de daha iyi olur.
 • Soğuk kış aylarından hemen hemen herkesin başına gelen boğaz ağrıları ve üst solunum yolu rahatsızlıkları bazen insanları küstürebilmektedir. Fakat zencefil bu bölgelerde oluşan veya gelen virüslerin ve bakterilerin bir numaralı düşmanıdır. Vücutta oluşan toksinleri rahatça atar ve bu sıralarda meydana gelecek ağrılara karşı adeta bir ağrı kesici görevi görmektedir.
 • Sindirimi kolaylaştırmasından dolayı kilo vermek isteyenler için de faydalı olan zencefil, yağ yakımını hızlandırır ve vücuttaki toksinlerin de atılmasına olanak sağlar.
 • Vücudumuz için ayrı bir önemi olan karaciğerin sağlığı için de son derece faydalıdır. Zencefil, karaciğerin yağlanmasını önler ve vücuttaki yağ miktarının korunmasında destek olur.

Zencefilin faydaları düzenli tüketildiğinde hissedilir derece etkili ve çoktur. Bu yüzden çoğu uzman zencefilin günlük tüketilmesi gereken bitkiler arasında ismine yer vermektedir.

Zencefilin Sindirime Olan Faydaları

Çoğu evin vazgeçilmezlerinden olan zencefil, bazı evlere de kokusundan dolayı maalesef girememektedir. Fakat bu zencefilin sağlığa olan birçok faydası olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. En önemli faydalarından bir tanesi de sindirim sistemine olan faydalarıdır. Peki, zencefilin sindirime olan bu faydaları nelerdir? Hangi sindirim bozukluklarına iyi gelmektedir?

 • Hazımsızlık ve şişkinlik çoğu insanın zaman zaman başına gelen sağlık problemlerindendir. Zencefilin düzenli olarak tüketilmesi bu problemleri ortadan kaldırabilmekte olup, sindirimi daha rahat hale getirebilmektedir.
 • Ayrıca zencefil, mide ağrıları ve bulantıları gibi problemlerinde tedavisinde rol oynayabilmektedir. Bunun yanı sıra en çok mide ve bağırsakta gözlenen gaz sıkışmalarının da giderilmesinde son derece etkilidir.
 • Ülser ve reflü günümüzdeki mide hastalıklarında en çok görülenleridir. Kişinin yaşantısına, ne yiyip içtiğine ve ne zaman yediğine kadar birçok konuyu etkileyen bu problemlere zencefilin rahatlatıcı etkisinin var olduğu kanıtlanmıştır.
 • Kabızlık gibi problemlerin oluşmasına engel olan zencefil, aynı zaman oluşmuş kabızlığın giderilmesinde rol oynamaktadır. Bağırsak da ki kasların hareketini son derece rahatlatan bu bitki, yiyeceklerin rahat bir şekilde bağırsaklarda hareket etmesini sağlamaktadır.

Zencefil Nasıl Tüketilmelidir?

 • Zencefilin birçok tüketim şekli mevcut olup, size alternatifler sunan bir bitkidir. Zencefili uygun oranlarda demleyip bir çay olarak tüketebileceğiniz gibi, sofralarınızda eksik olmayan salatalarınıza baharat olarak da ekleyebilirsiniz.
 • Zencefili en iyi tüketme şekillerinden bir tanesi yağ olarak tüketilmesidir. Sağlık için yenilebileceği gibi, vücudunuzda ağrı baş gösteren yerleriniz için de masaj yaparken kullanabilirsiniz. Sadece bir iki damla ile ağrılarınızdan kurtulmanız an meselesi olacaktır.
 • Zencefili yukarıdaki yöntemler dışında çiy olarak da tüketebilirsiniz. Her ne kadar bu yöntem çok seçilmezse de bu alternatif ile zencefil tüketenlerde vardır. İsteğinize bağlı sıcak ya da soğuk bir bardak suya zencefili rendeleyerek içebilirsiniz.

Zencefilin faydalarından yararlanmak üzere en çok kullanılan yöntemlerden biri de zencefil çayıdır. İçerisine bal ve limon gibi eklentiler de ilave edebileceğiniz bu çay, sizi soğuk kış günlerinde hastalıklardan korunmanızda yardım eder ve sizin için zararlı bakterilerle savaşır. Ayrıca grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi problemlere de birebir iyi gelmektedir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


  Hemen Şimdi Destek Alın

  Ücretsiz Bilgi Alın

  Tıklayın