Sağlık Rehberi

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir? Maden Suyu Nasıl İçilmelidir? Ne Kadar Tüketilmelidir? Maden Suyu ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu sayfada!

Maden Suyu Nedir?

Maden suyu, yeraltı sularının uzun yıllar boyunca kayaların üzerinden aktığı, arıtıldığı ve bu süreçte farklı kaya türlerinden moleküller aldığı yeraltı kaynaklarından elde edilir. Yeraltı ve kaynak suları, mineraller bakımından belirli bir oranına ulaştığı, herhangi bir işlem görmediği ve kaynağında şişelendiği zaman maden suyu olarak kabul edilir.

Maden sularında en yaygın bulunan mineraller kalsiyum, magnezyum, sodyum, sülfat ve bikarbonattır. Ancak potasyum, demir, lityum da yeraltı suyunun kaynağına bağlı olarak bulunabilir. Bu minerallerin tümü tüketildiğinde faydalı fonksiyonlara sahiptir.

Maden suyunun içerisinde barındırdığı zengin minerallerden her biri, vücuda H2O sağlamanın yanı sıra hayati bedensel işlevleri de destekler. Vücudumuzun su dengesini korumak için günlük tüketmemiz gereken maden suyu miktarına özen göstermek gerekir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

İyi Bir Magnezyum Kaynağıdır
Maden suyu, sinir fonksiyonu, kan şekeri seviyelerini kontrol etme ve kan basıncını ayarlama gibi vücut fonksiyonlarını düzenlemede önemli bir rol oynayan zengin bir magnezyum kaynağıdır.

Magnezyum eksikliği anksiyete, sinirlilik, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, titreme ve vertigo gibi semptomlara neden olabilir.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir
Maden suyunun faydaları iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağı olmasından gelir. Bu nedenle, kan basıncı sorunları olan insanlar için yararlıdır. Magnezyum ve kalsiyum eksiklikleri hipertansiyona neden olabilir. Her iki mineral de insan beyninin ve vücudunun elektrolitik sürecine aktif olarak kullanılır. Bu elektrolitik denge, kan basıncının ve dolaşımın korunması için gereklidir. Ayrıca insanlarda hidrasyonu hızlandırmaya yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Geliştirir
Kalsiyum, kemik gelişiminde yer alan en önemli mineraldir. Maden suyunda bulunan kalsiyum, kemiklerin, dişlerin ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olur.

Sindirim Sağlığını Geliştirir
Maden suyu, kabızlık durumunda bağırsak hareket sıklığını ve düzenin iyileştirmeye yardımcı olabilecek magnezyum sülfat ve sodyum sülfat içerir.

Vücuttaki Fazla Asidi Dengeler
Sülfat, gıdaların uygun sindirimi ve işlenmesi için yararlı olan enzim sayısını artırarak sindirim sisteminin sağlığına katkıda bulunur. Ayrıca maden suyu faydaları arasında, çeşitli yiyeceklerin sindiriminden dolayı oluşabilecek aşırı asit üretiminin önüne geçilmesinde etkili olması da vardır. Toksik maddelerin vücuttan atılmasını ve vücutta birikmesini önler. Hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır.

Maden Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Silika cildi besler.
Maden suyu, yeraltı sularında ve bu tür suyun şişelenmesinde kullanılan kaynaklarda bulunan bir madde olan silikon dioksit içerir. Silikon dioksitin birçok sağlık faydası vardır. Cildinizi yenilemek en önemli faydalarından biridir.

Vücudunuzu ve cildinizi nemlendirir.
Yüzünüzde ya da vücudunuzda kullanacağınız doğal sıvılar her zaman yüzünüzü nemlendirmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, cildinizin her zamankinden daha güçlü olmasını sağlayacak bir şey arıyorsanız, maden suyu en iyi çözümlerden biridir.

Herhangi bir suda ne kadar fazla elektrolit varsa, cildinizi nemlendirme olasılığı o kadar yüksektir. Bu yüzden maden suyunda bulunan yüksek elektrolit oranı cildiniz için son derece yararlı olacaktır.

Yüzünüz için her gün maden suyu kullanmak, kuru ve soyulmuş cilt problemini büyük ölçüde çözmenin kesin bir yoludur.

Yaşlanmayı yavaşlatır
Yeterince maden suyu içmek cildinizin dolgunlaşmasına ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olabilir, bu da yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Dolgun bir cilt ayrıca mevcut yaşlanma belirtilerini gizlemeye yardımcı olur. Maden Suyunun faydaları yıllar geçen düzenli kullanımlarda daha fazla belirgin hale gelir.

Gözenekleri temizler
Gözeneklerimiz gün boyunca kirli havadan, makyajdan, yağlı yiyecek tüketmeye bağlı olarak tıkanabilir ve büyüyebilir. Düzenli maden suyu içerek, cildinizin yüzeyindeki yağ ve su dengesini koruyabilirsiniz. Böylece gözenek boyutunuzu azaltmanıza, akne oluşumlarını azaltmanıza ve leke oluşumlarını önleyebilirsiniz.

Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Maden suyu, kilo verirken sağlık durumunuzu korumanıza yardımcı olabilir. Maden suyu, standart saf suya göre daha fazla besin içerir. Bazı insanlar bu içeceği kilo verme rejiminin bir parçası olarak tercih etmektedir. Herhangi bir yeni kilo verme programına başlamadan önce veya tehlikeli bir sağlık sisteminiz varsa, kilo verme programınıza maden suyu eklemeden önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Maden suyu kalorisizdir. Kalori sayımı herhangi bir kilo verme programının önemli bir parçasıdır. Shake, süt, şekerli meyve suları veya şekerli gazlı içecekler gibi yüksek kalorili içecekler yerine maden suyu içmek kaloriden yüksek kalori alımından sizi kurtaracaktır.

Maden suyu kilo verirken çok sayıda gerekli besin maddelerini sağlayabilir. Maden suyu genellikle magnezyum, kalsiyum, sülfat, potasyum, silika ve sodyum içerir. Mineraller, kalp atışı ve kas kasılmalarını düzenlemede, kemikleri güçlü tutmada, kas ve sinir uyarılarını iletmede, karaciğeri toksinlerden arındırmanıza ve sindirim sistemine yardımcı olmada rol oynar. Ayrıca sodada bulunan bikarbonat, vücudunuzun pH dengesi seviyesini korumanıza yardımcı olacaktır.

Maden Suyu Zararlı Mıdır?

Herkes suyun sağlıklı yaşamın hayati bir parçası olduğunu bilir. Sağlıklı bir hidrasyon için gerçekten de maden suyu içmek en temel besin kaynaklarındandır. Maden suyu içmek, gelişmiş sindirim, daha yüksek enerji seviyeleri, kilo verme ve kalp sağlığı gibi faydalar sağlar.

Maden suyunda dişlere ve ağız sağlığına zarar veren fosforik asit ve tatlandırıcı olmadığı için vücudunuza herhangi bir zararı yoktur. Uzmanlar yemeklerle beraber tüketilen kola, gazoz benzeri içeceklerin birincil diş minesinin yıpranmasının en büyük nedeni olduğunu belirtiyorlar.

Maden suyu ile soda birbiri ile farklı içeceklerdir. Maden suyu içerisinde yararlı mineralleri bulunduran bir içecektir. Soda ise içilebilir türdeki herhangi bir suya bikarbonat ve karbondioksit eklenmesiyle elde edilir. Fazla soda tüketilmesi şişkinlik ve hıçkırığa neden olabilir.

Maden suyu çoğu insan için güvenli kabul edilmesine rağmen, bazı markaların ürettiği maden sularının sodyum değerleri yüksek olabildiğinden, düşük sodyum diyeti uygulayanlar için sodyum alımı fazla olabilir.

Neyi Sormak istiyorsunuz bu kısıma detaylı belirtin lütfen. ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir ) *

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*

Diyetisyen

Tuğba Yaprak

Genel yaşam standardınızı bozmadan, sıkılmadan diyet yapmak istemez misiniz ?

Sizi Arayalım


    Hemen Şimdi Destek Alın

    Ücretsiz Bilgi Alın

    Tıklayın