Maden Suyunun Faydaları
Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir? Maden Suyu Nasıl İçilmelidir?  Ne Kadar Tüketilmelidir? Maden Suyu ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu sayfada!

Uzman Diyetisyen Tuğba Yaprak

Yardıma Mı İhtiyacınız Var ? 

Maden Suyu Nedir?

Maden suyu, yeraltı sularının uzun yıllar boyunca kayaların üzerinden aktığı, arıtıldığı ve bu süreçte farklı kaya türlerinden moleküller aldığı yeraltı kaynaklarından elde edilir. Yeraltı ve kaynak suları, mineraller bakımından belirli bir oranına ulaştığı, herhangi bir işlem görmediği ve kaynağında şişelendiği zaman maden suyu olarak kabul edilir. 

Maden sularında en yaygın bulunan mineraller kalsiyum, magnezyum, sodyum, sülfat ve bikarbonattır. Ancak potasyum, demir, lityum da yeraltı suyunun kaynağına bağlı olarak bulunabilir. Bu minerallerin tümü tüketildiğinde faydalı fonksiyonlara sahiptir. Kalsiyum sadece güçlü kemikler ve dişler oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda kas gelişimine, kan pıhtılaşmasına ve merkezi sinir sistemine yardımcı olur. Magnezyum, sinir sistemi sinyalleri ve kas kasılmaları için kritik bir maddedir. Sodyum ayrıca vücuttaki elektrik sinyallerinde rol oynar. Vücudun su seviyesini ayarlamaya yardımcı olur. Bikarbonat, vücudunuzun doğru pH dengesini korunmasına yardımcı olur. İçtiğiniz sağlıklı bir maden suyu, vücudun mineral dengesi ve sağlıklı bir beslenme için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Sülfat. Sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlayarak kabızlık gibi rahatsızlıkların oluşmasını önler. Ayrıca safra kesesinin çalışmasına yardımcı olarak safra salgılanmasını artırır. Bu da safranın sindirim sistemini üzerindeki yararlı etkisini artırır.

Maden suyunun içerisinde barındırdığı zengin minerallerden her biri, vücuda H2O sağlamanın yanı sıra hayati bedensel işlevleri de destekler. Vücudumuzun su dengesini korumak için günlük tüketmemiz gereken maden suyu miktarına özen göstermek gerekir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Mineraller, vücudumuzun sağlıklı olması ve düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu temel bileşendir. İhtiyacımız olan bu mineralleri almanın en kolay yollarından birisi de maden suyu tüketmektir. 

Maden suyunun faydaları

  1. İyi Bir Magnezyum Kaynağıdır

Maden suyu, sinir fonksiyonu, kan şekeri seviyelerini kontrol etme ve kan basıncını ayarlama gibi vücut fonksiyonlarını düzenlemede önemli bir rol oynayan zengin bir magnezyum kaynağıdır.

Magnezyum eksikliği anksiyete, sinirlilik, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, titreme ve vertigo gibi semptomlara neden olabilir. 

  1. Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Maden suyunun faydaları iyi bir kalsiyum ve magnezyum kaynağı olmasından gelir. Bu nedenle, kan basıncı sorunları olan insanlar için yararlıdır. Magnezyum ve kalsiyum eksiklikleri hipertansiyona neden olabilir. Her iki mineral de insan beyninin ve vücudunun elektrolitik sürecine aktif olarak kullanılır. Bu elektrolitik denge, kan basıncının ve dolaşımın korunması için gereklidir. Ayrıca insanlarda hidrasyonu hızlandırmaya yardımcı olur.

  1. Kemik Sağlığını Geliştirir

Kalsiyum, kemik gelişiminde yer alan en önemli mineraldir. Maden suyunda bulunan kalsiyum, kemiklerin, dişlerin ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olur.

  1. Sindirim Sağlığını Geliştirir

Maden suyu, kabızlık durumunda bağırsak hareket sıklığını ve düzenin iyileştirmeye yardımcı olabilecek magnezyum sülfat ve sodyum sülfat içerir.

  1. Vücuttaki Fazla Asidi Dengeler

Sülfat, gıdaların uygun sindirimi ve işlenmesi için yararlı olan enzim sayısını artırarak sindirim sisteminin sağlığına katkıda bulunur. Ayrıca maden suyu faydaları arasında, çeşitli yiyeceklerin sindiriminden dolayı oluşabilecek aşırı asit üretiminin önüne geçilmesinde etkili olması da vardır. Toksik maddelerin vücuttan atılmasını ve vücutta birikmesini önler. Hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırır.

Maden Suyu Zararlı Mıdır?

Herkes suyun sağlıklı yaşamın hayati bir parçası olduğunu bilir. Sağlıklı bir hidrasyon için gerçekten de maden suyu içmek en temel besin kaynaklarındandır. Maden suyu içmek, gelişmiş sindirim, daha yüksek enerji seviyeleri, kilo verme ve kalp sağlığı gibi faydalar sağlar. Vücudunuzun sıvı dengesini sağlamanın yanı sıra, maden suyu vücutta önemli işlevleri yerine getiren, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, çinko gibi yüksek seviyelerde yararlı mineraller içerir. 

Bu mineraller bazı gıdalarda ve takviyelerde bulunurken, maden suyunda bulunan çözünmüş mineraller genellikle vücut tarafından daha kolay emilir, bu da sağlıkla ilgili özelliklerini hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirir.

Maden suyunda dişlere ve ağız sağlığına zarar veren fosforik asit ve tatlandırıcı olmadığı için vücudunuza herhangi bir zararı yoktur. Uzmanlar yemeklerle beraber tüketilen kola, gazoz benzeri içeceklerin birincil diş minesinin yıpranmasının en büyük nedeni olduğunu belirtiyorlar.

Maden suyu ile soda birbiri ile farklı içeceklerdir. Maden suyu içerisinde yararlı mineralleri bulunduran bir içecektir. Soda ise içilebilir türdeki herhangi bir suya bikarbonat ve karbondioksit eklenmesiyle elde edilir. Fazla soda tüketilmesi şişkinlik ve hıçkırığa neden olabilir. 

Maden suyu çoğu insan için güvenli kabul edilmesine rağmen, bazı markaların ürettiği maden sularının sodyum değerleri yüksek olabildiğinden, düşük sodyum diyeti uygulayanlar için sodyum alımı fazla olabilir.

Sodyum seviyesi, farklı maden suyu türleri arasında büyük ölçüde değişebilmektedir. Doktorunuz düşük bir sodyum alternatifi seçmenize yardımcı olabilir.

Maden Suyu Zayıflatır Mı?

Maden suyu, kilo verirken sağlık durumunuzu korumanıza yardımcı olabilir. Maden suyu, standart saf suya göre daha fazla besin içerir. Bazı insanlar bu içeceği kilo verme rejiminin bir parçası olarak tercih etmektedir. Herhangi bir yeni kilo verme programına başlamadan önce veya tehlikeli bir sağlık sisteminiz varsa, kilo verme programınıza maden suyu eklemeden önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Maden suyu kalorisizdir. Kalori sayımı herhangi bir kilo verme programının önemli bir parçasıdır. Shake, süt, şekerli meyve suları veya şekerli gazlı içecekler gibi yüksek kalorili içecekler yerine maden suyu içmek kaloriden yüksek kalori alımından sizi kurtaracaktır.

Maden suyu kilo verirken çok sayıda gerekli besin maddelerini sağlayabilir. Maden suyu genellikle magnezyum, kalsiyum, sülfat, potasyum, silika ve sodyum içerir. Mineraller, kalp atışı ve kas kasılmalarını düzenlemede, kemikleri güçlü tutmada, kas ve sinir uyarılarını iletmede, karaciğeri toksinlerden arındırmanıza ve sindirim sistemine yardımcı olmada rol oynar. Ayrıca sodada bulunan bikarbonat, vücudunuzun pH dengesi seviyesini korumanıza yardımcı olacaktır.

Silika içeren maden suları, kalp hastalığı riskini azaltarak kardiyovasküler sağlığa yardımcı olabilir. Obezite ve ya aşırı kilolu olmak, kalp hastalığı oluşmasında önde gelen bir risk faktörüdür. Silikanın antioksidan özellikleri, vücuttaki hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olur. Vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için günde 20 ila 30 miligram silikaya ihtiyaç vardır. Maden suları şişe başına 20 miligram silika içerebilir.

Maden Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Maden suyunun faydaları, cilt dostu silika minerallerini barındırmasından kaynaklıdır. Silika, güzel bir cildin doğal sırrıdır. İnsan derisinde kollajen üretimini tetikler. Artan kollajen oluşumu kırışıklıkları, koyu lekeleri ve donukluğu azaltır. Cildi lekesiz, nemli, esnek ve parlak yapar.

Maden Suyunun Faydaları şöyledir:

  1. Silika cildi besler.

Maden suyu, yeraltı sularında ve bu tür suyun şişelenmesinde kullanılan kaynaklarda bulunan bir madde olan silikon dioksit içerir. Silikon dioksitin birçok sağlık faydası vardır. Cildinizi yenilemek en önemli faydalarından biridir.

  1. Vücudunuzu ve cildinizi nemlendirir.

Yüzünüzde ya da vücudunuzda kullanacağınız doğal sıvılar her zaman yüzünüzü nemlendirmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, cildinizin her zamankinden daha güçlü olmasını sağlayacak bir şey arıyorsanız, maden suyu  en iyi çözümlerden biridir. 

Herhangi bir suda ne kadar fazla elektrolit varsa, cildinizi nemlendirme olasılığı o kadar yüksektir. Bu yüzden maden suyunda bulunan yüksek elektrolit oranı cildiniz için son derece yararlı olacaktır.

Yüzünüz için her gün maden suyu kullanmak, kuru ve soyulmuş cilt problemini büyük ölçüde çözmenin kesin bir yoludur.

  1. Yaşlanmayı yavaşlatır

Yeterince maden suyu içmek cildinizin dolgunlaşmasına ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olabilir, bu da yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Dolgun bir cilt ayrıca mevcut yaşlanma belirtilerini gizlemeye yardımcı olur. Maden Suyunun faydaları yıllar geçen düzenli kullanımlarda daha fazla belirgin hale gelir.

  1. Gözenekleri temizler

Gözeneklerimiz gün boyunca kirli havadan, makyajdan, yağlı yiyecek tüketmeye bağlı olarak tıkanabilir ve büyüyebilir. Düzenli maden suyu içerek, cildinizin yüzeyindeki yağ ve su dengesini koruyabilirsiniz. Böylece gözenek boyutunuzu azaltmanıza, akne oluşumlarını azaltmanıza ve leke oluşumlarını önleyebilirsiniz.

Sağlık Rehberimiz için tıklayınız.

WhatsApp
Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Alın!
Merhabalar, Ben Diyetisyen Tuğba Yaprak, size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by